Jump to content
Dogomania

Mój pies zjadł sarnę.


mat3usz

Recommended Posts

Dzisiaj zauważyłem, że pies do domu przytargał kawałek obgryzionej nogi, była to noga sarny i zaczął się nią bawić. Mieszkam blisko lasu i często są polowania, pewnie stąd miał nogę. Co w przypadku gdy ta sarna była chora na wściekliznę? Pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie, ale czy może się zarazić, zjedzeniem mięsa/kośći od chorej sarny?
Z tego co wiem to w mojej okolicy po lesie są rozrzucane szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Może pytanie banalne, ale ja się kompletnie nie znam na weterynarii. Psa zaszczapiłęm dwa tygodnie temu. Czy szczepionka w jego organiźmie się już "uaktywniła"?

Edited by mat3usz
dodanie tekstu
Link to comment
Share on other sites

Na takie pytania z całą pewnością może odpowiedzieć tylko weterynarz po przebadaniu psa, wiec go do niego zabierz. Wścieklizny zresztą nie obawiałabym się tak bardzo, jak pasożytów typu nicienie, tasiemce i inne, których dzikie zwierzęta miewają dużo, a którymi pies mógł się zarazić po zjedzeniu mięsa...
Z innej beczki - Twój pies biega samopas po lesie i boisz się wścieklizny, a nie boisz się że ci myśliwi, którzy są w okolicy tak często, psa odstrzelą, do czego mają prawo? Jeśli w lesie będzie wścieklizna, to pies jest bardziej narażony na zarażenie przez pogryzienie przez np. żywego wściekłego lisa, niż poprzez zjedzenie wścieklizny w mięsie.
A już o takim drobiażdzku jak to, że gdyby ktos zgłosił na policję to, ze pies lata sam po lesie i znosi Ci kawałki dziczyzny do domu, to miałbyś nalot na chatę z podejrzeniem o kłusownictwo (Twoje albo psa, polującego samopas!) i mega trudno byłoby Ci udowodnić że to nie Ty, to już nawet nie wspomnę.

Link to comment
Share on other sites

Oj trochę może temat zły. Pies jej nie zagryzł. Kiedyś szedłem z nim po lesie i na leśnej dróżce była właśnie ta noga, same kości praktycznie, podejrzewam, że to ta sama, bo mieszkam bardzo blisko tego miejsca, 300m. Dziś był jakiś niemrawy listonosz u mnie i wypuścił psa,a on jak wrócił bawił się pod bramką tą włąśnie nogą. Pies ma prawdopodobnie 2 lata, być może to jego pierwsze szczepienie.. Był szeczepiony 2 tygodnie temu szczepionką Rabisin 10 d, i odrobaczany Dehinel Plus XL, i odpchlony preparatem Fipr... nie mogę rozczytać po weterynarzu. A i dodam, że w mojej okolicy to ludzie jedzą nawet nie badane mięso. Bieda po prostu. Czy człowiek może się zaradzić jak zje np. mięso chorego na wściekliznę zwięrzęcia leśnego.
EDIT:
Czy te szczepionki, tabletki są dobre?

Edited by mat3usz
Link to comment
Share on other sites

ale o jakie szczepionki i tabletki pytasz.chodziło mi nie tyle o fakt znalezienia kawałka ciała zwierzyny,ale gdy np.lesniczy spotkałby twojego psa z kawałkiem nogi sarniej to może byc kłopot dla ciebie,mimo że to nie twój pies tę sarne zagryzł.

Link to comment
Share on other sites

Powiedzmy, ze dogadałbym się z leśniczym, tak myślę. U mnie jest tak, że dajesz flachę leśniczemu i kradniesz drzewo a on przymyka oko, ludzie polują na zwierzynę na "lewo". Mieszkam na wsi na biednym podkarpaciu. Bardziej mnie martwi czy psu coś grozi?
Pytam o:
Szczepionka Rabisin 10 d
Tabletka na odrobaczenie Dehinel Plus XL
Płyn wylewany na sierść Fipr... dalej nie mogę odczytać?
Z tego co czytałem to sarny nie mają wścieklizny, ale co jakby zjadł pies kość, mięso z robaami? trzeba go ponownie odrobaczać, czy ta tabletka działa długo co dostał 2 tygodnie temu?

Link to comment
Share on other sites

Ten preparat na sierść to Fiprex. Chroni przed pchłami itp..
Tabletka na odrobaczenie działa na robaki które były do momentu jej podania, na "przyszłe" robaki nie działa, dlatego odrobaczania się co jakiś czas powtarza. Moim zdaniem trzeba obserwowac psa i nie obejdzie się bez konsultacji z weterynarzem, jeżeli za jakiś czas pies zacznie mieć jakieś niepokojące objawy, np chudnąć. Jeśli był odrobaczany dwa tygodnie temu, to wet raczej nie poda mu zapobiegawczo kolejnej dawki, ale może przeprowadzi jakieś testy i badania w kierunku sprawdzenia, czy pies nie zeżarł jakiegoś pasozyta, choć wydaje mi się że to mógłby sprawdzić tylko badając mięso, a jeśli istnieje podejrzenie że pies się zaraził, to pewność będzie dopiero jak pasożyt się w zwierzaku rozwinie. Ale nie wiem czy na pewno tak, nie znam się aż tak na tym

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mat3usz']Dzisiaj zauważyłem, że pies do domu przytargał kawałek obgryzionej nogi, była to noga sarny i zaczął się nią bawić. Mieszkam blisko lasu i często są polowania, pewnie stąd miał nogę. Co w przypadku gdy ta sarna była chora na wściekliznę? Pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie, ale czy może się zarazić, zjedzeniem mięsa/kośći od chorej sarny?
Z tego co wiem to w mojej okolicy po lesie są rozrzucane szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Może pytanie banalne, ale ja się kompletnie nie znam na weterynarii. Psa zaszczapiłęm dwa tygodnie temu. Czy szczepionka w jego organiźmie się już "uaktywniła"?[/QUOTE]
Jak to przytargal,to ona sobie sam biega bez opiekuna po lesie??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']Jak to przytargal,to ona sobie sam biega bez opiekuna po lesie??[/QUOTE]
" Kiedyś szedłem z nim po lesie i na leśnej dróżce była właśnie ta noga, same kości praktycznie, podejrzewam, że to ta sama, bo mieszkam bardzo blisko tego miejsca, 300m. Dziś był jakiś niemrawy listonosz u mnie i wypuścił psa,a on jak wrócił bawił się pod bramką tą włąśnie nogą."

Czytaj wszystko, nie tylko pierwszy post.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...