Jump to content
Dogomania

HL, PP, Semi- jak to właściwie jest?


Rybka.

Recommended Posts

Witam.
Od jakiegoś czasu podpatruje sobie mioty grzywków w Polsce i przeglądam masę zdjęć, ponieważ bardzo zainteresowała mnie ta rasa.
W związku z tym mam kilka pytań.
Jak to jest z nagimi pieskami? W dwóch hodowlach (FCI) znalazłam piękne szczenięta bezwłose (moja subiektywna ocena bo na wzorcu rasy się nie znam i nie wiem na co zwracać uwagę).
Jednak gdy przeglądałam fotki maluszków kilkudniowych miały one włos na całym ciele, fakt, że krótszy niż na łapkach i grzywie ale nie były całkiem łyse.
Gdy te maluszki podrosły widziałam, że włoski zostały ogolone. Maluszki są sprzedawane jako HL.
Czy nagie grzywki nie powinny być całkiem nagie, ew pokryte lekkim, bardzo rzadkim meszkiem?
Taką nagą skórę z mesiem mają te grzywki, które miałam przyjemność poznać.

Druga sprawa- jak jest z pieskami tzw. semi, czyli półnagimi?
Czy mogą być wystawiane? Czy mogą być hodowlane? Czy je też się podgala i wystawia jako HL? Czy są tylko na kolanka?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Grzywacze występują w kilku fazach zarastania.
Są psy tak zwane true hl - mają bardzo rzadki włos, nie wymagają podgalania w ogóle.
Jednak często występują psy mocniej zarastające - są do podgalania.

Moja Laila ma na typowych miejscach włos dość gęsty (głowa, łapy, ogon) a wzdłuż pleców i na pysku rzadką szczecinę (włos inny w gatunku, w porównaniu coś jak u człowieka na głowie i na nogach - i to włos, i to włos - a gatunkowo inny :eviltong:). Szczecinę tą się podgalamy.

Te mocniej zarastające są bardziej efektowne i jak najbardziej można je wystawiać i używać w hodowli, a w połączeniu w powder puffami będą dawać także łyse szczenięta.
Stopnie porastania chińskich grzywaczy masz tutaj:
[url]http://www.ravenq.daminet.pl/grzywacze/rasa/zarastanie.htm[/url]

Grzywacze w wieku szczenięcym często też wyglądają na bardziej porastające niż później, w wieku dorosłym - pies rośnie, a włos się raczej nie zagęszcza tak mocno ;)

Link to comment
Share on other sites

[COLOR="red"]V stopień - pies zarasta na całym ciele - również po brzuchem. Nie golony może przypominać grzywacza owłosionego (powder-puff), lecz gęstość włosów jest różna. Grzywa, łapy i ogon są bardzo efektowne.

[/COLOR]

Jaka jest zatem różnica pomiędzy PP, a ekstremalnie zarośniętym HL?
Czy tu jedynie badanie genu nagości może rozstrzygnąć jaki jest typ psa? Skoro nawet brzucho jest zarośnięty? Rozumiem, że tu jakość włosa ma znaczenie?
Czy są PP z kiepską sierścią? Zdarza się, że hodowca ma dylemat czy maluch jest PP czy HL w V stopniu? Jak potem takiego pieska wystawiać?
I jeszcze jedno- widziałam zarośnięte grzywki (nie wiem czy z metryczką czy w typie) z lekko kręconymi włoskami. To dopuszczalne?

Link to comment
Share on other sites

roznica jest taka ze
V stopien + pp da łyse szczeniaki
a pp + pp nie da lysych szczeniaków

chcoiaz ja mialam sytuacje ze pp + II stopien = 5 x pp i zadnego hl :)

ja akurat mam V stopien i bez problemu widac ze jest to nagi pies i mam tez zgolone pp i nie da sie ich pomylic
i moje V stopnie z sukami pp daja ładne szczeny II stopnia

tutaj na drugiej stronie są zilustrowane stopnie zarastania
[url]http://www.genetics.unibe.ch/unibe/vetmed/genetic/content/e2885/e3121/e3123/files3124/Untersuchungsantrag_FOXI3_2011Apr01_d_ger.pdf[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='maga18']

tutaj na drugiej stronie są zilustrowane stopnie zarastania
[URL]http://www.genetics.unibe.ch/unibe/vetmed/genetic/content/e2885/e3121/e3123/files3124/Untersuchungsantrag_FOXI3_2011Apr01_d_ger.pdf[/URL][/QUOTE]
Patrząc na te zdjęcia mam wrażenie, ze na wystawach najefektowniej wyglądają te o V stopniu zarośnięcia (oczywiście odpowiednio przygotowane), tych z włosem uboższym mniej widuje. To tylko takie moje obserwacje czy rzeczywiście psy o V stopniu zarośnięcia są przez hodowców preferowane?

Link to comment
Share on other sites

Czy u powderków szata też się potrafi różnić? Tzn. czy zawsze powder ma tak samo mocną i długą sierść czy też zdarzają się egzemplarze i krótkiej i słabej szacie?
I jeszcze jedno- czy PP musi mieć jakąś określoną długość włosa przy przygotowywaniu go na wystawy? Widziałam powderki strzyżone na krótko ze względów praktycznych. Jak długo potem muszą obrastać żeby móc je wystawić?
I ostatnie pytanie- czy ktoś wystawia ogolone powderki jako hairless? Czy sędzia jest w stanie odróżnić ekstremalnie zarośniętego HL od ogolonego PP? (pomijam etyczne aspekty takiego wystawiania)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to pp nie wystawissz jako hl. Pp maja rożne typy włosa, jedne bardziej miękkie ( bardziej preferowana bodajże) ale trudniejsze w pielęgnacji, drugie sztywniejsze i grubsze. Wiecej info powiedzą profesjonaliści, ja miałam dwa pp o różnej strukturze włosa, i tez dzięki jednej z hodowczyn dowiedziałam sie o tym :) jeśli ogłoszeń pp to nie będzie takiego efektu jakbyś miała hl lub semi, dość szybko zarasta;) aczkolwiek do "pełnej" długości włosa trzeba poczekać dość długo. Dla mnie pp w pełnej szacie jest bardziej efektowny niż bez, ale potrzebuje duzo wiecej uwagi i pielęgnacji...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...