Jump to content
Dogomania

Zakaz hodowli AST w Danii


Recommended Posts

Czytam sobie właśnie wydanie "Psa" rocznik 2010 :eviltong:
i trafiłam na artykuł o światówce AST w Danii - ostatniej w 2010roku.
Ostatniej, ponieważ Duński rząd wprowadził tam ZAKAZ hodowania American Staffordshire Terrierów!

Cytuję fragmenty artykułu " Ostatnia wystawa american staffordshire terrierów w Danii" M. Jurek-Erenskiej, zamieszczonego w czasopiśmie "PIES" z 2010r.( jeśli ktoś nie czytał) :
[QUOTE]Dlaczego hodowcy nie chcieli pokazać swoich psów na tak prestiżowej imprezie kynologicznej? Powód był jeden, a mianowicie kilka dni po światówce, tzn. 1 lipca 2010 roku, wprowadzono w Danii zakaz hodowli tej wspaniałej rasy.[/QUOTE]
Przeraża mnie "mądrość" tego pomysłu... :wallbash:

[QUOTE]Panuje też ogólne niezrozumienie terminu [I]fighting dogs[/I] (psy walczące). Niestety przez dziennikarzy jest on nagminnie używany jako określenie psa, który gryzie ludzi. Nic bardziej mylnego, bowiem pojecie to odnosi się do pochodzenia rasy i jej pierwotnego przeznaczenia. (...) Poza tym najwyżej 10 proc. psów nazywanych amstaffami jest prawdziwymi american staffordshire terrierami. reszta to krzyżówki przypominające wyglądem amstaffa.Tak samo jest z pitbullem - prawdziwy pit ma wielopokoleniowy rodowód i jest zarejestrowany w swoim klubie.
Duńska ustawa o psach najbardziej dotknie psy wystawowe, które są pod kontrolą i przechodzą testy. Nikt natomiast nie sprawdza "osiedlowych" mieszańców podobnych do amstaffa czy pita, prowadzonych nierzadko przez nieletnich właścicieli. Ale kto by się zajmował właśnie tymi psami, kiedy najłatwiej zakazem objąć psy zarejestrowane w DKK czy innych organizacjach kynologicznych?[/QUOTE]

Nie sądziłam, że jakikolwiek kraj NAPRAWDĘ byłby w stanie wprowadzić tak GŁUPI zakaz. A jednak. I co taki zakaz może zmienić? jedynie wymarcie wspaniały linii danej rasy, występujący w tym kraju.
Gdy to czytałam, przypomniał mi sie jeden z podpunktów petycji, która została rozpatrzona i przyjęta do sejmu - petycji stworzonej przez Koalicje dla Zwierząt, w której postulowano o zakaz hodowli tzw. "ras agresywnych".:no-no-no:

Gdy pomyślę, że coś tak nieprzemyślanego i krzywdzącego wiele wspaniałych ras mogłoby zaistnieć w polskim prawie, to aż mam dreszcze przerażenia. :eek2:

[QUOTE]Po zakazie hodowli amstaffów w Norwegii wiele hodowli przeniosło się do Szwecji. Czy Duńczycy tez tak zrobią - zobaczymy. A może jednak ktoś pójdzie po rozum do głowy i zakończy tę farsę z zakazem hodowania określonych ras. Myślę, ze bardziej spektakularne i wymierne efekty dałoby [COLOR="red"][B]wprowadzenie listy agresywnych właścicieli psów i wydanie im zakazu posiadania czworonoga[/B][/COLOR].[/QUOTE]

Podpisuje się pod tym zdaniem obiema rękoma ! :kciuki:

Sama nie wiem co bym zrobiła, gdyby nasz rząd okazał sie na tyle głupi, by takie zakazy wprowadzać. W takim wypadku chyba naprawdę pozostaje jedynie przeprowadzka. :niewiem:

Czymże jest "agresywna rasa"? czy kiedykolwiek hodowano psy tak, by były agresywne w stosunku do ludzi? :shake:

[QUOTE](...) w Holandii, gdzie po 15 latach obowiązywania zakazu hodowli pitbulli w 2008 roku zniesiono ten przepis. W północnych Niemczech w 2009 roku po 9 latach usunięto również listę ras niebezpiecznych, podobnie postąpiono w Szkocji w bieżącym [ 2010 ] roku.[/QUOTE]

Widać jest jeszcze nadzieja, skoro w niektórych krajach ludzie potrafią iść po rozum do głowy. :kciuki:

Czy ktoś orientuje się jaka jest obecna sytuacja hodowców AST' ów w Danii. Czy ten chory zakaz nadal tam obowiązuje?

Pomysł wręcz niebywały. Patrząc na poczynania Koalicji dla zwierząt, ze zrozą stwierdzam, że iw naszym kraju takie "kwiatki" mogą powstać. Mam jednak nadzieję, ze do tego nigdy nie dojdzie.

Szczęście w nieszczęściu, że póki co, w życie wszedł korzystny dla wszystkich psów zakaz sprzedawania psów na bazarach. I oby sprawy rozwijały się w tym kierunku, poprawiając byt psów, utrudniając działalność pseudohodowców, nie godząc jednak w dobytek polskich hodowców, jakim są, pielęgnowane przez pokolenia, rasy hodowane w naszym kraju.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...