Jump to content
Dogomania

Siku na zewnątrz, kupa w mieszkaniu :(


Kathy

Recommended Posts

Witam. Mam 3,5 miesięczną suczkę mieszaniec z Shih tzu ;p Problem jest taki, że jeżeli już wyniesiemy ją na dwór i zrobi siku to kupe niesie do domu... Np. wczoraj wieczorem przed spaniem wyszłam z nią na dwór. Siku zrobiła od razu, i migiem podbiegła pod drzwi i zaczeła skakać. Wzięłam ją jeszcze raz na trawę, od razu podbiegła pod drzwi. Od razu wiedziałam że jak wejdzie do domu to będzie kupa! Więc powtórzyłam tę czynność jeszcze dobre ponad 5 razy i poddałam sie, weszłyśmy do domu. Zaraz pobiegła przez przedpokój do salonu. Jak są schody to nawet na góre nie weszła tylko koło schodów zrobiła kupę. Mówię "No Tośkaaaa...." (żeby nie było, nie krzyczałam ;pp) posprzątałam to i poszłyśmy na górę.
Powiedzcie mi, co zrobić aby nauczyć ją że jak sie załatwia na zewnątrz to obie potrzeby? ;( Jak wychodzimy na dwór to zawsze mam jakieś chrupki czy kiełbaskę i jak sie załatwi to jej daję i mówię zazwyczaj "Ślicznie, ślicznie Tosia". Ucieszona jest taka, merda ogonem, a i tak jest jej wszystko jedno czy kupe zrobi w domu za "nic", czy na dworze za chrupki i pochwałę...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam mam podobny problem. W skrócie opisze sytuacje.

Kupiliśmy 10 tygodniowego spaniela, nastepnego dnia zaczelismy naukę załatwiania na dworze. Piesek bardzo szybko podłapał o co chodzi bo juz po 2ch dniach każda kupa była na dworze:)
Jednak po pierwszej wizycie u weta okazało się, że tak na prawdę to co ma w książeczce to prawdopodobnie pic na wodę... :( Wet zalecił kwarantanne. No i piesek musiał siła rzeczy załatwiać się w domu, rozłożylismy gazety i tak przez cały czas ok 4tyg zalatwiała się w domu. Od ok 2tygodni wychodzi na dwór (w tej chwili ma 3.5 mies). Wychodzi 4razy.

1 (8 rano) spacer - kupy brak
2- kupy brak (12) (lub w domu)
3- kupa na dworze (16-17)
4- kupy brak (21-22) przy czym po nocy (ok 6. 30 tak wstajemy) pies tylko wyjdzie z łózka i już robi kupe w przedpokoju. Już nawet nie na gazecie?! Wstawałam możliwie jak najciszej ażeby zdązyc się chociaż ubrać - buty założyc ale ona zawsze mnie wyprzedzi...

Czym to może być spowodowane. Gdy nie wychodziła załatwiała się na gazecie, teraz wychodzi i załatwia się jak popadnie.

Może źle ją karmimy. Bo zwykle jest tak, że najpierw się załatwi a potem leci do miski jeść i cała zjada...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Strawberry86']Może źle ją karmimy. Bo zwykle jest tak, że najpierw się załatwi a potem leci do miski jeść i cała zjada...[/QUOTE]
Ano źle. Z Twojego postu wynika, że maluch ma michę dostępną na stałe. Szczeniak powinien jeść 4-5 razy dziennie o stałych porach.
Wtedy kupa też jest o stałych porach :)

No i ważne jest to, jak reagujecie na kupę w domu. Ja już widziałam szczeniaka, który wymuszająco sikał :D Znaczy, jak było nudno w domu, to leciał, sikał i wtedy pańciostwo biegli po mopa, sprzątali. Ledwo usiedli - robiło się nudno, szczeniak sikał, pańciostwo go karcili słownie, biegli po mopa i tak... cały wieczór ;) A gdyby on sikał, a oni to mieli gdzieś, to by znalazł sobie inne zajęcie (np. gryzienie butów, he, he). No i gdyby oni się nim zajmowali odpowiednio, to by nie wymyślał sposobu, żeby zwrócić na siebie uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie tak myślalam ze coś jest nie tak z tym żywieniem.
W jakim czasie w takim razie stawiać miskę? tak jak podał wyzej w tamtych godzinach wychodzimy na dwór.

A z tym sikaniem w domu to nie ma takiej tragedii... Siku oczywiscie zdarzy jej się ale na szczescie nie z nudów. Sporo pije bo ciepłe mieszkanie mamy, no i ona też wariuje w trakcie zabaw... Nie pozwalamy jej gryżć mopa, ani gazet ani nic podobnego:)
No i zwykle kiedy tylko chce się bawić to zaraz ktoś bawi się z nią, czy to kostką, czy zabawką piszczaca czy tak po prostu butelką, więc to na 100% nie nudy :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Strawberry86']Właśnie tak myślalam ze coś jest nie tak z tym żywieniem.
W jakim czasie w takim razie stawiać miskę? tak jak podał wyzej w tamtych godzinach wychodzimy na dwór.
[/QUOTE]
Maluchy zwykle karmi się godzinę przed spacerem (bo po godzinie maluch jest w stanie zrobić kupę), ale nie dotyczy to śniadania, bo po nocy maluchowi na pewno chce się sikać i trzeba szybko pędzić na dwór.
Generalnie zasada jest taka: szczeniak sika po drzemce, po intensywnej zabawie i ogólnie dość często. Spacery dobrze zapewnić co 2,3-3 godziny. Czas wydłużamy stopniowo, w zależności od tego, ile maluch wytrzymuje.
Musicie dołożyć jeden spacer z rana - powiedzmy o 7, potem micha, drugi spacer koło 9 (bo pies nie powinien jeść zaraz po spacerze) no i michy dalej wg zasady - godzinę przed spacerem :) Oczywiście karmimy psa tyle, ile radzi producent karmy, a nie "do pełna". Micha powinna być dostępna przez 10-15 minut. Po tym czasie znika. Fajnie byłoby przy okazji ćwiczyć z maluchem posłuszeństwo, ale to już inny temat ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kathy']Witam. Mam 3,5 miesięczną suczkę mieszaniec z Shih tzu ;p Problem jest taki, że jeżeli już wyniesiemy ją na dwór i zrobi siku to kupe niesie do domu... Np. wczoraj wieczorem przed spaniem wyszłam z nią na dwór. Siku zrobiła od razu, i migiem podbiegła pod drzwi i zaczeła skakać. Wzięłam ją jeszcze raz na trawę, od razu podbiegła pod drzwi. Od razu wiedziałam że jak wejdzie do domu to będzie kupa! Więc powtórzyłam tę czynność jeszcze dobre ponad 5 razy i poddałam sie, weszłyśmy do domu. Zaraz pobiegła przez przedpokój do salonu. Jak są schody to nawet na góre nie weszła tylko koło schodów zrobiła kupę. Mówię "No Tośkaaaa...." (żeby nie było, nie krzyczałam ;pp) posprzątałam to i poszłyśmy na górę.
Powiedzcie mi, co zrobić aby nauczyć ją że jak sie załatwia na zewnątrz to obie potrzeby? ;( Jak wychodzimy na dwór to zawsze mam jakieś chrupki czy kiełbaskę i jak sie załatwi to jej daję i mówię zazwyczaj "Ślicznie, ślicznie Tosia". Ucieszona jest taka, merda ogonem, a i tak jest jej wszystko jedno czy kupe zrobi w domu za "nic", czy na dworze za chrupki i pochwałę...[/QUOTE]
Ja bym chodziła tak długo aż zrobi. Na smyczy chodzi? Idzcie daleko od klatki i na smyczy. Nasza jak jest jej pora 'kupczenia' to my stoimy a ona na smyczy biega i szuka miejsca :)


[quote name='Strawberry86']Witam mam podobny problem. W skrócie opisze sytuacje.

Kupiliśmy 10 tygodniowego spaniela, nastepnego dnia zaczelismy naukę załatwiania na dworze. Piesek bardzo szybko podłapał o co chodzi bo juz po 2ch dniach każda kupa była na dworze:)
Jednak po pierwszej wizycie u weta okazało się, że tak na prawdę to co ma w książeczce to prawdopodobnie pic na wodę... :( Wet zalecił kwarantanne. No i piesek musiał siła rzeczy załatwiać się w domu, rozłożylismy gazety i tak przez cały czas ok 4tyg zalatwiała się w domu. Od ok 2tygodni wychodzi na dwór (w tej chwili ma 3.5 mies). Wychodzi 4razy.

1 (8 rano) spacer - kupy brak
2- kupy brak (12) (lub w domu)
3- kupa na dworze (16-17)
4- kupy brak (21-22) przy czym po nocy (ok 6. 30 tak wstajemy) pies tylko wyjdzie z łózka i już robi kupe w przedpokoju. Już nawet nie na gazecie?! Wstawałam możliwie jak najciszej ażeby zdązyc się chociaż ubrać - buty założyc ale ona zawsze mnie wyprzedzi...

Czym to może być spowodowane. Gdy nie wychodziła załatwiała się na gazecie, teraz wychodzi i załatwia się jak popadnie.

Może źle ją karmimy. Bo zwykle jest tak, że najpierw się załatwi a potem leci do miski jeść i cała zjada...[/QUOTE]

Naucz psa, że przed każdym spacerem ma usiąść na przykład pod drzwiami. My mamy położony obok drzwi dywanik, na którym Luna zawsze siada jak ubieramy się. Jak karzesz mu usiąść to nie zrobi a Ty będziesz miała czas się ubrać. Nam to pomogło.
Co do jedzenia, Luna też ma 3,5 msc. Dziś zjadła pierwszy raz 3 posiłki. 4 było dla niej za dużo. Nie mogliśmy zapanować nad wypróżnianiem. Zjada teraz : 7.00 - mokre, 12.00 - suche, 19- mokre w między czasie kostka, jakiś smakołyk i przy szkoleniu suche smakołyki. O zabieraniu miski też się niedawno nauczyłam :) I skutkuje, aczkolwiek teraz miska opróżniona na jednym posiedzeniu i nie ma wybrzydzania, więc jest ok ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jean']Ja bym chodziła tak długo aż zrobi. Na smyczy chodzi? Idzcie daleko od klatki i na smyczy. Nasza jak jest jej pora 'kupczenia' to my stoimy a ona na smyczy biega i szuka miejsca :) [/QUOTE]


Tofi chodzi na smyczy automatycznej - 5m. Idziemy na trawkę, w miejsce gdzie chodzą psy... Ona wącha chodzi i nic... Można nawet i 30min - 1h i nic... siku zrobi i tyle...


[quote name='Jean']Naucz psa, że przed każdym spacerem ma usiąść na przykład pod drzwiami. My mamy położony obok drzwi dywanik, na którym Luna zawsze siada jak ubieramy się. Jak karzesz mu usiąść to nie zrobi a Ty będziesz miała czas się ubrać. Nam to pomogło.
Co do jedzenia, Luna też ma 3,5 msc. Dziś zjadła pierwszy raz 3 posiłki. 4 było dla niej za dużo. Nie mogliśmy zapanować nad wypróżnianiem. Zjada teraz : 7.00 - mokre, 12.00 - suche, 19- mokre w między czasie kostka, jakiś smakołyk i przy szkoleniu suche smakołyki. O zabieraniu miski też się niedawno nauczyłam :) I skutkuje, aczkolwiek teraz miska opróżniona na jednym posiedzeniu i nie ma wybrzydzania, więc jest ok ;)[/QUOTE]

Testujemy powyższe metody...
Kupa jest w nocy... nie wiem kiedy ją robi po prostu budzę się bo pies wdrapuje mi się na łóżku, niestety przykry zapach się unosi przez co wiadomo że czeka "niespodzianka"
a tak spacer o 7.30-8 - raz kupa jest a raz nie (zwykle jednak zdąży przed spacerem jakby po nocy zrobić) (9 jedzenie)
12-13 spacer - dzisiaj też nie było na dworze ale wczoraj np. była (14.14.30 jedzenie)
16-17 - dzisiaj akurat nie było kupy na dworze ale 2 dni z rzędu udało się (18.18.30 jedzenie)
21-22 - ? różnie to bywa ale raczej nie ma kupy :( i tu już jej na noc nie daje jedzenia
Tofi w ogole od 2 dni strajkuje z jedzeniem. Zawsze było w misce i ona jadła prawie cała... zostawało kilka kulek które dojadała później. Teraz kiedy zabieram miskę nie je prawie wcale... :/

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem.. co jada Toffi i w jakich ilościach? Może młoda ma zatwardzenie?

Spróbuj dawać jej tak jak my dawaliśmy do wczoraj..
7 mokre
12 mokre
17 suche
19 mokre.
Wtedy kupa była o 7, 12,17 i 22-23.
W nocy robiła, ale na szczęście przestała, faktycznie smrodek unoszącej się kupy, potrafi człowieka zbudzić ;)
Nie załamuj się! W koncu się jej ureguluje, tylko musisz nad tym zapanowac. My też walczyliśmy metodą prób i błedów :)

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny, cierpliwości. Pies to nie maszyna, ale żywe stworzenie. Żeby zaczęły się regularne kupy o stałej porze metabolizm musi się wyregulować, a pies przyzwyczaić do stałych pór karmienia. To zajmuje kilka-kilkanaście dni. Po 4 dniach trudno dostrzec zmianę :roll:
Natomiast przy nauce czystości posiłki powinny być wydawane naprawdę z dokładnością do 15 minut.
Ta metoda sprawdza się zresztą nawet przy dorosłych psach adoptowanych ze schroniska, które mają problem z zachowaniem czystości w domu.
Strawberry - jedzenie powinno być około godziny PRZED spacerem (chociaż u Twojego psa, to chyba raczej półtorej godziny, z tego co piszesz).

Link to comment
Share on other sites

Jean - Tofi je tylko suche ze wzg na biegunkę po mokrym... Tak zaleciła pani wet. Do tego co 2-3 dni dostaje surową, obraną marchewkę. No i oczywiscie kosteczki w nagrodę...

Gerta- Jedzenie staram się jej dawać tak właśnie 1.5h przed wyjsciem, bo ani wcześniej ani później nie ma to chyba sensu... Chociaż początkowo dawałam 3h przed i tez to nic nie dawało...
Wczoraj zrobiła tylko raz kupę rano, dzisiaj póki co też...
Teraz miska już stoi na ziemi a pies spojrzał na nią i dalej śpi... :/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Strawberry86']Teraz miska już stoi na ziemi a pies spojrzał na nią i dalej śpi... :/[/QUOTE]
Strawberry generalnie ja wyznaję zasadę, że jeśli chodzi o psa - nic w życiu za darmo. Dlatego zanim postawię miskę proszę psa o zrobienie czegoś dla mnie. Jak miałam szczeniaki na tymczasie, to zwykle na początku przygotowywałam im jedzenie, a potem po prostu wołałam do siebie. Jak przyszedł - dsotawał jeśli, jak nie, to miska nie lądowała na ziemii.
Wszystkie moje tymczasowicze po 2-3 dniach pobytu w naszym domu zaczynały pracować na miskę wykonując przywołanie i siad (uczyły się tego od naszych psów).
Nie marnuj posiłków na "napełnianie brzuszka za nic", ale ucz psa, że warto na Ciebie zwracać uwagę i reagować na Twoje wołanie/polecenie.
Jeśli postawiłaś miskę na ziemii, gdy pies spał, to skąd ma wiedzieć, że to Ty ją postawiłaś (a więc jesteś ważna i potrzebna)?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gerta']Strawberry generalnie ja wyznaję zasadę, że jeśli chodzi o psa - nic w życiu za darmo. Dlatego zanim postawię miskę proszę psa o zrobienie czegoś dla mnie. Jak miałam szczeniaki na tymczasie, to zwykle na początku przygotowywałam im jedzenie, a potem po prostu wołałam do siebie. Jak przyszedł - dsotawał jeśli, jak nie, to miska nie lądowała na ziemii.
Wszystkie moje tymczasowicze po 2-3 dniach pobytu w naszym domu zaczynały pracować na miskę wykonując przywołanie i siad (uczyły się tego od naszych psów).
Nie marnuj posiłków na "napełnianie brzuszka za nic", ale ucz psa, że warto na Ciebie zwracać uwagę i reagować na Twoje wołanie/polecenie.
Jeśli postawiłaś miskę na ziemii, gdy pies spał, to skąd ma wiedzieć, że to Ty ją postawiłaś (a więc jesteś ważna i potrzebna)?[/QUOTE]

No tak masz rację, faktycznie nie pomyślałam o tym, żeby dawać jej miskę za nic...Ale też trochę martwiło mnie, że nie chce jeść bo to było do niej nie podobne od kiedy ją mamy. Dzisiaj rano jednak znów wróciła do jedzenia z michy i oby tak już zostało:)
Niestety przez niesympatyczną Panią w szkole musimy zmienić porę wychodzenia z Tofi... Do tej pory wychodziłyśmy by zaprowadzić dziecko do szkoły i póżniej by je odebrać (takie 30min-1h spacerki)... Jednak pewnej Pani nie spodobało się, że wnoszę szczeniaka na rękach do szkoły tylko by dziecko zdjęło kurtkę:/ A niestety psa nie zostawię pod nią, bo nie chciałabym go stracić...i tak przesuwamy o jakąś godzinę spacery... :( a juz powolutku przyzwyczajała się do tych godzin...:( Mam nadzieje, że nie odczuje wielkiej różnicy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...