Jump to content
Dogomania

16.10.2011 - Częstochowa


husky_strzegom

Recommended Posts

Jak pisałam wcześniej sędzia ten oceniał na CACIB-ie w Lesznie, czy wybiera najniższe? Nie sądzę, bo w klasie otwartej wygrała suczka wysoka (najwyższa z całej stawki), ale nie długa (kompaktowa) G.J. Jane, szczupła na fajnych, długich łapkach. Na drugim miejscu stanęła moja suka - zupełne przeciwieństwo, bo z lekką nadwagą, niziutka i też raczej kompaktowa niż długa. Na dalszych lokatach wyższe od niej psiaki. Wydaje mi się, patrząc oczywiście po Lesznie, bo w Częstochowie nie byłam, że sędzia nie ma swego typu, ale ma lekką skłonność do wyboru psów krótszych, bardziej kompaktowych (tak mi się wydaje). Ruch raczej nie jest dla niego najważniejszy, choć ma znaczenie - w moim przypadku akurat wygrała suka o najlepszym ruchu w stawce).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A&A']Jak pisałam wcześniej sędzia ten oceniał na CACIB-ie w Lesznie, czy wybiera najniższe? Nie sądzę, bo w klasie otwartej wygrała suczka wysoka G.J. Jane, do tego szczupła na fajnych, długich łapkach. Na drugim miejscu stanęła moja suka - zupełne przeciwieństwo, bo z lekką nadwagą, niziutka i kompaktowa. Na dalszych lokatach większe psiaki. Wydaje mi się, patrząc oczywiście po Lesznie, bo w Częstochowie nie byłam, że sędzia nie ma swego typu, ale ma lekką skłonność do wyboru psów krótszych, bardziej kompaktowych (tak mi się wydaje). Ruch raczej nie jest dla niego najważniejszy.[/QUOTE]

Totalnie sie z tą wypowiedzią nie zgadzam....jedyny kompaktowy siberian który wygrał klase w czestochowie to moja COCO,która potem przegrała porównanie z Norinką ...jak powiedział sędzia ...za krótka..
najniższe również sie nie zgodze bo wtedy suki młodzież powinna wygrać MERCI a nie WADERA Kalpa taru(54cm wzrostu)a typ własny miał i według niego przebiegała ocena..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A&A']Patrząc po wynikach w większości klas, widać że spośród obecnych psów sędzia wybierał te które były krótsze, a nie te które były lepsze.....[/QUOTE]

[FONT=Book Antiqua]... z przykrością...musze stwierdzić, że też tak mi się wydaje .... [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Skoro uważacie, że to krótkie psiaki...

[B]NORI`S SILVER STAR Eskimoski Domek - BOB, II BOG[/B]
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/233/16102011fotmonikamilian.jpg/"]http://imageshack.us/photo/my-images/233/16102011fotmonikamilian.jpg/[/URL]

[B]MERCI Eskimoski Domek - II, klasa młodzieży[/B]
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/705/16102011fotmonikamilian.jpg/"]http://imageshack.us/photo/my-images/705/16102011fotmonikamilian.jpg/[/URL]

[B]ALBERTINO WOLF Linora Iceblue BOB Baby[/B]
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/843/16102011fotmonikamilian.jpg/"]http://imageshack.us/photo/my-images/843/16102011fotmonikamilian.jpg/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Zrobiła się bardzo ciekawa dyskusja na temat oceny psów w Częstochowie . Dyskusja w której wbrew pozorom prawie wszyscy mają rację . Dlaczego ? Stwierdeczenie , że wygrały psy krótsze może być prawdziwe . Jednak ja odwróciłbym to i powiedział ,że przegrały psy dłuższe .
Ale my tutaj gadu , gadu a co o tym mówi wzorzec FCI nr 270 :
"ISTOTNE PROPORCJE :
[FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=3][SIZE=3][FONT=TimesNewRomanPSMT]- Z profilu , długość tułowia od najbardziej wysuniętego do przodu punktu łopatki do tylnego krańca zadu przekracza nieznacznie wysokość psa w kłebie" . [/FONT][/SIZE][/SIZE][/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=3][SIZE=3][FONT=TimesNewRomanPSMT]Przyjmuje się za prawidłowe proporcje 9:10 .[/FONT][/SIZE][/SIZE][/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=3][SIZE=3][FONT=TimesNewRomanPSMT]... napisałem na początku , że większość miała rację . Pozwolę się jednak nie zgodzić z wypowiedzią A&A która napisała , że sędzia wybierał te psy które były krótsze nie lepsze . Moim zdaniem sędzia wybierał właśnie psy , które były jak najbardziej zgodne z wzorcem . Najpierw wybierał psy prawidłowo zbudowane , a póżniej oceniał je w ruchu . Widać , że bułgarski sędzia Kamen Litov dobrze odrobił lekcje pod tytułem "siberian husky" . [/FONT][/SIZE][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

niestety Piotrze, na ruch sędzia uwagi nie zwracał wogóle...

jeśli chodzi o długość...czytając cytat... proporcjonalne były raczej wszystkie psy, w klasach przegrały wyższe i dłuższe, wygrały krótsze i niższe także proprcje 9:10 zachowane miały chyba wszystkie psiaki...

jedyne co mnie poruszyło i skloniło do dyskusji to fakt ignorancji ze strony sędziego, brak reakcji na agresję, i inne rzeczy, które wyrobiły we mnie i nie tylko we mnie skrajnie negatywne zdanie o tej wystawie.

Link to comment
Share on other sites

To jednoznacznie pokazuje, że ilu sędziów tyle punktów widzenia. Każdy z nich inaczej interpretuje wzorzec rasy, chociaż jest tylko jeden i wydawać by sie mogło, ze jest dość czytelny.

Nie tylko sędziowie mają swoje zdanie. Również hodowcy. Każdy z nas czytał wzorzec i każdy ma husky w nieco innym typie, a jednoczesnie uważa, że ten typ jest najlepszy i najblizszy wzorcowi :-).

Nie należy tu sie czepiać sędziego - tego, czy innego, tylko wybierać takiego, którego punkt widzenia jest najbliższy Waszemu, i do takich sędziów jeździć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']To jednoznacznie pokazuje, że ilu sędziów tyle punktów widzenia. Każdy z nich inaczej interpretuje wzorzec rasy, chociaż jest tylko jeden i wydawać by sie mogło, ze jest dość czytelny. [/QUOTE]
Dlatego powinniśmy toczyć jak najwięcej dyskusji na temat ocena sędziego a wzorzec . Wtedy dyskusje będą merytoryczne . Każdy sędzia ma prawo do oceny psa według własnych kryteriów jednak muszą one mieścić się w ramach wzorca . Jeśli sami będziemy znali wzorzec i umieli go zinterpretować wtedy możemy ocenić jakość decyzji sędziowskich . Niestety aby poznać wzorzec , trzeba przeczytać go wiele razy , przyglądać się wielu psom i ich ocenie przez różnych sędziów , poznać anatomię psa , zasady jego prawidłowego ruchu , poznać cechy poszczególnych linii hodowlanych , czytać interpretacje wzorca dawane przez autorytety naszej rasy . Dopiero wtedy poczujemy , że rozumiemy to co się dzieje na ringu . Czego i Wam życzy ciąglę uczący się Wasz forumowy kolega .

Link to comment
Share on other sites

Witam, no to wypowiem się i ja.
Mi nie podobało się na tej wystawie sędziowanie psów w klasie młodzieży, bo wygrał pies, który zgodnie z regulaminem wzorca rasy FCI 270 powinien być zdyskwalifikowany (pomijając już fakt, że często ustawiał się na owczarka niemieckiego) oraz sędziowanie porównania o Najlepszego Szczeniaka w Rasie, bo wygral pies, który skakał i wyrywał się do suczki, nawet jak ta była po drugiej stronie ringu. Suczka zaprezentowała się w porównaniu do psa świetnie. W tym momencie zastanawiam się czy to nie był konkurs na największą ilość skoków, bo wtedy ten pies bezapelacyjnie powinien wygrać ;)
Żeby było jasne, dyskusja dotyczy preferencji sędziego, a nie tego, czy wygrały "lepsze" czy "gorsze" psy, bo moim zdaniem wszystkie były proporcjonalne, ładnie wystawione - poza tymi wyjątkami, o których wspomniałam wcześniej ;) W tym wypadku właściciele powinni popracować nad temperamentem psów i nad ich socjalizacją, a na pewno na następnej wystawie pokażą na co ich stać ;)
I żeby była jasność, nikt nie czepia się sędziego, za to jakie psy wygrały, tylko w jaki sposób podchodził do oceny.
Ja gratuluję wszystkim uczestnikom i psom, bo to była na prawdę wyjątkowa wystawa ;)

Link to comment
Share on other sites

Piotrze, oczywiście my - hodowcy czytamy, analizujemy, można powiedzieć, że mamy wzorzec w jednym palcu (przynajmniej tak powinno być!) i potrafimy go zinterpretować w odniesieniu do różnych psów. Jednak sędziowie nie mają czasu na takie analizy. Jak dowodzą ostatnie oceny na, choćby wystawach w ostatnim miesiącu, to co wystawa to inna interpretacja rasy (nie wzorca!).

Nie będę tu cytować głupot w kartach ocen niektórych psów, lub też zasłyszanych komentarzy sędziego podczas oceniania, bo nie o to chodzi, ale wynika z nich, że sędziowie w ogromnej większości NIE ZNAJĄ WZORCA HUSKY! Szczególnie ci, którzy się rozszerzyli z innych grup i husky traktują jak każda inną rasę. A przecież to rasa specyficzna, która ma wiele odstępstw od innych szpiców (chody, noszenie ogona, sposób poruszania się, proporcje etc.)

Natomiast co do wypowiedzi D&L, to szczeniaczki mają prawo hasać i brykać po ringu. I tu jest kwiestia wyczucia sędziego jak się szczeniak zapowiada. Czasem lepiej, żeby wygrał ładny brykający, niż spokojny i wyszkolony piesek średniej urody. Nie piszę tego w kontekście tej wystawy, bo nie widziałam konkurencji. Jest to ogólne spostrzeżenie i dygresja.

Link to comment
Share on other sites

Hehehe, jasne, że szczeniaczki i klasa baby mają prawo do brykania na ringu, jednakże ostatnie wystawy pokazują, że niekoniecznie o tym fakcie pamiętają sędziowie :)
Zdecydowanie częściej wygrywają pieski, które potrafią ładnie biegać, od takich, które skaczą po ringu. Dlatego totalnym zaskoczeniem był dla mnie werdykt tego porównania.
Ja osobiście uważam, że pies powinien w ogóle biec chociaż kawałek, a nie skakać przez dwa czy trzy okrążenia. Sama miałam problem z bieganiem, więc wiem, ile pracy trzeba włożyć, żeby zapanować nad skaczącym psem na ringu :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='piotrjan']Dlatego powinniśmy toczyć jak najwięcej dyskusji na temat ocena sędziego a wzorzec . Wtedy dyskusje będą merytoryczne . Każdy sędzia ma prawo do oceny psa według własnych kryteriów jednak muszą one mieścić się w ramach wzorca . Jeśli sami będziemy znali wzorzec i umieli go zinterpretować wtedy możemy ocenić jakość decyzji sędziowskich . Niestety aby poznać wzorzec , trzeba przeczytać go wiele razy , przyglądać się wielu psom i ich ocenie przez różnych sędziów , poznać anatomię psa , zasady jego prawidłowego ruchu , poznać cechy poszczególnych linii hodowlanych , czytać interpretacje wzorca dawane przez autorytety naszej rasy . Dopiero wtedy poczujemy , że rozumiemy to co się dzieje na ringu . Czego i Wam życzy ciąglę uczący się Wasz forumowy kolega .[/QUOTE]

LUBIE TO :) powaga, sama prawda :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...