Jump to content
Dogomania

Entlebucher - sunia z rodowodem czeka na swojego człowieka


babyduck

Recommended Posts

[quote name='olga7']Czy nie można było przekazać jej w inne ręce,może komuś ,kto by dal radę i potrafil inaczej z nią postępować ?
[/QUOTE]
A no właśnie! Od czterech lat mam w domu sukę hovawarta, którą pierwsi właściciele oddali z powodu pogryzienia domownika. W dwóch kolejnych domach ataki na ludzi się powtórzyły. Wzięłam ją z pełną świadomością jej problemów i na początku, mimo zachowywania środków ostrożności, też dwukrotnie zostałam pogryziona (szycie). Jednak przetrwałam i obecnie mam najwspanialszą przyjaciółkę, jaką mogłam sobie wymarzyć. Sunia własnie skończyła sześć lat i żyje nam się razem wspaniale.
Z pewnością nie każdy DT nadaje się dla psów z problemami. Potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i samozaparcia. Niepokoi mnie także brak umiejętności (albo szczerości) w ocenie charakteru psa oferowanego do adopcji. Takie psy nie mogą trafiać w niepowołane ręce, a o Gracji w żadnym ogłoszeniu (a było ich mnóstwo) nie pisano, że jest psem wymagającym doświadczonego opiekuna. Co by było, gdyby taki pies trafił do domu z małymi dziećmi, lub niedołężnymi starcami? Kto ponosiłby odpowiedzialność, gdyby doszło do jakiejś tragedii? Odtąd trudno mi będzie wierzyć w treść ogłoszeń zapewniających o samych zaletach psów poszukujących domów.
Bardzo przykra sprawa i wielki żal, że młody, zdrowy pies stracił życie, bo znów zawiedli ludzie...:-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Belga']A no właśnie! Od czterech lat mam w domu sukę hovawarta, którą pierwsi właściciele oddali z powodu pogryzienia domownika. W dwóch kolejnych domach ataki na ludzi się powtórzyły. Wzięłam ją z pełną świadomością jej problemów i na początku, mimo zachowywania środków ostrożności, też dwukrotnie zostałam pogryziona (szycie). Jednak przetrwałam i obecnie mam najwspanialszą przyjaciółkę, jaką mogłam sobie wymarzyć. Sunia własnie skończyła sześć lat i żyje nam się razem wspaniale.
Z pewnością nie każdy DT nadaje się dla psów z problemami. Potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i samozaparcia. Niepokoi mnie także brak umiejętności (albo szczerości) w ocenie charakteru psa oferowanego do adopcji. Takie psy nie mogą trafiać w niepowołane ręce, a o Gracji w żadnym ogłoszeniu (a było ich mnóstwo) nie pisano, że jest psem wymagającym doświadczonego opiekuna. Co by było, gdyby taki pies trafił do domu z małymi dziećmi, lub niedołężnymi starcami? Kto ponosiłby odpowiedzialność, gdyby doszło do jakiejś tragedii? Odtąd trudno mi będzie wierzyć w treść ogłoszeń zapewniających o samych zaletach psów poszukujących domów.
Bardzo przykra sprawa i wielki żal, że młody, zdrowy pies stracił życie, bo znów zawiedli ludzie...:-([/QUOTE]

Do tej eutanazji Gracji może mogło nie dojść,gdyby może trafila na takich ludzi /jak np.Belga/ ,ktorzy daliby radę panować nad jej temperamentem i może trudnym charakterze. .Pisano na wątku chyba wcześniej,że sunia była nadgorliwa jako pies pasterski i duży temperament a jej wlaściciele nie radzi sobie z nią.Teraz już za póżno na wszystko ,jednak szkoda,że straciła życie sunia ,ktora za atak na swoich opiekunów zapłaciła najwyższą cenę -swoim życiem .Szkoda pięknego ,rasowego psa -żyła tylko kilka lat,gdyż wydano na nią wyrok .Szkoda.:-(

Link to comment
Share on other sites

Zastanawia mnie także, kto tymczasowym opiekunom daje prawo decydowania o uśmiercaniu ich podopiecznych???

Jestem wstrząśnięta tą sprawą! Patrzę na moją sukę i myślę, jakie to szczęście, że nie trafiła po opiekę takich "dobrych ludzi", jak biedna Gracja.:-( Moja Era przejechała pół Polski, była w dwóch domach adopcyjnych i trzech tymczasowych, lecz mimo przejawów agresji szczęśliwie uszła z życiem.
Dotychczas uważałam, że szwajcaromaniacy mają wyjątkowo wielkie serca. Jedna widać mają je tylko dla bezproblemowych misiaczków... Właśnie wyczytałam na ich forum, że niedawno w podobny sposób uśmiercili pewną młodą podhalankę :-(
Do d... z taką działalnością charytatywną!

Link to comment
Share on other sites

Jestem tak samo wstrząśnięta - dlaczego nie było hasła o tym, ze suka rzuciła sie na opiekunów i "co z tym mamy zrobić" lub nawet oświadczenie" po tym zajściu musimy zrezygnować z dt dla tej suni"

a tu poprostu - prosze zamknąć wątek - i co śmieci pod dywan zamiecione :angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy:


Skoro dali radę zawieźć sukę do weta na uśpienie - to do CH....... JASNEJ tak samo mogli ją odwieźć do schronu a na wątku nadal była by akcja pomocy suczce.

k..wa ...ć

Link to comment
Share on other sites

ja strasznie chciałam pomóc Gracji ,miałam okazję ją poznać,pomiziać tego "agresora"ale nie mam warukow na DT czy DS jednak nie zdążyłam.....Niestety "ktoś "zadecydował inaczej ,i wątpię ,,zeby opinie na ten temat wywolaly jakiekolwiek refleksje,poruszyły sumienie, Zgadzam sięz tym ,że ten wątek trzeba zamknąć szkoda nerwow na czytanie i czasu na pisanie.Zastanawiam się czy TOZ zajmie się tą sprawą.....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bejasty']ja strasznie chciałam pomóc Gracji ,miałam okazję ją poznać,pomiziać tego "agresora"ale nie mam warukow na DT czy DS jednak nie zdążyłam.....Niestety "ktoś "zadecydował inaczej ,i wątpię ,,zeby opinie na ten temat wywolaly jakiekolwiek refleksje,poruszyły sumienie, Zgadzam sięz tym ,że ten wątek trzeba zamknąć szkoda nerwow na czytanie i czasu na pisanie.Zastanawiam się czy TOZ zajmie się tą sprawą.....[/QUOTE]
Wiem z kontaktu z Tobą cioteczko,że chcialaś bardzo znalezc odpowiedni dom dla Gracji.Bardzo liczylam na to,że uda się tego dokonać.Nie spodziewalam się jednak ,że sprawy adopcji tej suni przybiorą aż tak tragiczny dla niej final a wcześniej dramatyczny dla jej opiekunów tymczas.Rozuemiemy wszyscy,że po tym ataku na opiekuna czuli się zagrożeni a życie ,zdrowie i bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze ,ale czy nie można bylo szukać jednak pilnie innego domu i przekazac Grację choćby do schroniska na ten czas a nie natychmiast wydawać wyrok i poddać psa eutanazji ?? Czy oni mieli prawo skazywać tego psa na uśpienie ,jeśli byli tylko opiekunami tymczasowymi ? Ktos chyba był odpowiedziany za tego psa i musili chyba konsultowac taką decyzję z prawnym opiekunem suni ?? Chyba,że byla to wspolna decyzja. Teraz już za pozno na wszystko. Eutanazja Gracji jest kolejnym na dogo,zaskakujacym jednak w terminie decyzji ,przypadkiem uśpienia psa bez dania mu szansy powrotu do schronu albo osoby za psa odpowiedzialnej-decydującej o psie. Być może ci opiekunowie za prędko podjęli dramatyczną dla suni decyzję.Atak psa jest nierówny atakowi-a stopień zagrożenia życia ludzi czy bezpieczeństwa też bywa różny. Teraz już nic tego co się stalo-nie zmieni.A TOZ niewiele chyba tym sie przejmie ,jesli w ogole zajmie się ta sprawą.
[B]Cytat z początku wątku :
Sunia została oddana pod opiekę użytkowników Forum Wielbicieli Ras Szwajcarskich przez [/B][B]właścicielkę z powodu kłopotów wychowawczych (nadmierne stróżowanie).
Na swoich przyszłych opiekunów Gracja czeka w Domu Tymczasowym niedaleko Grudziądza.

[/B]Zamiast nowego domu - Gracja -rodowodowa ,zbyt stróżujaca sunia Entelbucher -doczekala tam tylko eutanazji . Za jeden atak na opiekuna - dostała wyrok eutanazji .Niestety....
[SIZE=3][B]Zegnaj piękna i zbyt stróżująca Gracjo ..........................Nie tak miło być .Nie tak...
[/B][/SIZE][INDENT] [URL="http://www.fotosik.pl/"][IMG]http://images39.fotosik.pl/1078/c5777bdabb7a8a44.jpg[/IMG][/URL] [/INDENT][IMG]http://entlebucher.weebly.com/uploads/4/7/6/3/4763646/5902332_orig.jpg[/IMG][SIZE=3][B] Bardzo ,bardzo mi żal Gracji ...Odebrano jej tak krótkie jeszcze życie. Zyła tylko 4 lata ....Tylko 4 lata....:-(:-(:-( [/B][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Belga.. Myślę, że każdy pies, który dopuszcza się ataku na człowieka może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia.
Zależy co to jest za atak i zależy jak bardzo serio pies do tego ataku podchodzi...

Powiem tylko, że nie widząc sprawy na własne oczy - nie ocenię tego, czy pies powinien byc uspiony czy tez nie. Myslę, że z góry można założyć, że ludzie, który decydują sie na psa rasowego, nie znanej, nie za pięknej (użytkowej!) rasy - wiedzą co robią. Jeżeli tak nie było - świat staje na głowie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karilka']Belga.. Myślę, że każdy pies, który dopuszcza się ataku na człowieka może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia.
Zależy co to jest za atak i zależy jak bardzo serio pies do tego ataku podchodzi...[/QUOTE]
Nie przesadzajmy! Mały pies może dziabnąć, skaleczyć, ale nie przydusi dorosłego człowieka i nie przegryzie mu gardła. Na pewno żadne ugryzienie nie jest przyjemne, lecz zwykle do zagrożenia życia bardzo daleko.

A że świat staje na głowie, to dla mnie niestety nie nowina :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Belga']Suczka entlebucher waży do 20 kg (połowa hovawarta), więc trudno tu mówić o zagrożeniu ludzkiego życia. Raczej o histerii![/QUOTE]

Też myślę,że sunia nie rzuciła sie chyba aż tak na opiekuna i nie pogryzła go/ją dotkliwie albo nie spowodowała bezpośredniego zagrożenia życia opiekuna.Dla niektorych może atak psa na opiekuna ,to może być warczenie i pokazane kłów przez psa a dla innych pogryzienie,mniej lub więcej grozne. Gracja chyba az tak ostro nie zaatakaowała i nie pogryzła dotkliwie ,nie wiemy jednak nic o tej przyczynie eutanazji ,ale zawsze będę mieć wrażenie,że ta tragiczna w skutkach dla suni decyzja,była podjęta nie do końca odpowiedzialnie i na wyrost,by jak najprędzej pozbyć się problemu -za jaki widocznie uznano opiekę na tym psem,gdy okazalo się ,że może wymagać więcej trudu i pracy wychowaczej albo mozolnego szukania innych opiekunów i następnego domu ,gdzie potrafią sobie poradzić z takim psem jak Gracja.
Ci tymczasowi opiekunowie poszli chyba po mniejszej linii oporu i zbyt prędko podjęli decyzję o eutanazji Gracji.Takie mam wrażenie przynajmniej. A tymczasowymi opiekunami Gracji byli ludzie z forum szwajcarów -mający pojęcie i doświadczenie z takimi psami.
Innym przykladem ofiary takiej decyzji są losy innej suni-Blanki .Tyle tylko,że Blanka była większym i silniejszym psem niż Gracja i jej atak na kobietę mógł być znacznie grozniejszy w skutkach.Jednak decyzja o eutanazji Blanki też była podjęta zbyt prędko chyba i nie dano szansy zmiany domu/opiekunów.
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/192538-Sunia-w-typie-rodezjana-odesz%C5%82a-za-TM-%28-B%C4%99dziemy-Ci%C4%99-zawsze-pami%C4%99ta%C4%87"]http://www.dogomania.pl/threads/192538-Sunia-w-typie-rodezjana-odesz%C5%82a-za-TM-%28-B%C4%99dziemy-Ci%C4%99-zawsze-pami%C4%99ta%C4%87[/URL]

Dlaczego o tym piszemy,juz po fakcie ,gdy psom życia juz nikt nie zwróci ? Głownie dlatego,by takich zbyt prędkich i jednoosobowych decyzji o eutanazji psów powierzonych opiekunom tymczas. bylo w przyszlości jak najmniej. By szukać jeszcze innego wyjścia ,niż usypianie takich psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olga7']Ci tymczasowi opiekunowie poszli chyba po mniejszej linii oporu i zbyt prędko podjęli decyzję o eutanazji Gracji.Takie mam wrażenie przynajmniej.[/QUOTE]Też tak uważam. Poza tym losem Gracji interesowało się wiele osób, niektórzy przekazywali nawet pieniądze, więc przynajmniej należałoby im się solidne uzasadnienie takiej decyzji.

[quote]A tymczasowymi opiekunami Gracji byli ludzie z forum szwajcarów -mający pojęcie i doświadczenie z takimi psami.[/quote] Rzecz w tym, że pod opiekę tych ludzi trafiają głównie łagodne, misiowate berneńczyki. Entlebucher zdarzył im się chyba po raz pierwszy.

[quote]Dlaczego o tym piszemy,juz po fakcie ,gdy psom życia juz nikt nie zwróci ? Głownie dlatego,by takich zbyt prędkich i jednoosobowych decyzji o eutanazji psów powierzonych opiekunom tymczas. bylo w przyszlości jak najmniej. By szukać jeszcze innego wyjścia ,niż usypianie takich psów.[/quote]
Jestem tego samego zdania. Nie należy takich spraw zamiatać pod dywan, choć dla niektórych to najwygodniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...