Jump to content
Dogomania

TaMałaMenda

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

About TaMałaMenda

 • Rank
  Advanced Member
 • Birthday 12/11/1994

Profile Information

 • Gender
  Female
 • Location
  Puławy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Spróbuj karmy Optimanova Rabbit & Potato albo puszek Brit monoprotein rabbit.
 2. Podstawę diety BARF stanowią surowe produkty pochodzenia zwierzęcego - 80% diety, do tego surowe warzywa i owoce - 20% diety. W barfie nie podajemy wypełniaczy typu ryż czy kasze. Spotkałam się z kilkoma różnymi procentowymi podziałami składników np: 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 50% mięso 15% kości 15% podroby 20% żwacze 20% produktów pochodzenia roślinnego, w tym: warzywa 75% owoce 25% lub podziałem zaprezentowanym w książce "Pies na diecie BARF": 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 50% mięso 30% kości 20% podroby 20% produkty roślinne, w tym: 80% warzywa 20% owoce Sama natomiast jeszcze inaczej komponuję jadłospis dla swojego psa (80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 60% mięso, 20% kości, 20% podroby). Tu masz więc pewną dowolność i musisz dobrać proporcje tak, by odpowiadały twojemu psu, pamiętając jednak o tym, że podstawą ma być mięso bez kości, a elementy kostne i podroby traktując jako uzupełnienie. Pamiętaj też, że nie podajemy psu gołych kości bez mięsa, a jedynie tzw. mięsne kości (np. szyjki, skrzydełka, udka, korpusy, mięsne żeberka). W celu wyliczenia dawki pokarmu, korzystam z kalkulatora pobranego z tej strony: http://sklepbarf.cba.pl/bset/do-pobrania/ Dodatkowo, układając jadłospis staram się do porcji z kością zawsze dodać trochę podrobów i nigdy nie podawać kilku posiłków kostnych pod rząd - dzięki temu mój pies nie ma zatwardzeń po zjedzeniu zbyt dużej ilości kości lub rozwolnień po za dużej ilości podrobów. Polecam Ci też zajrzeć na forum http://www.barfnyswiat.org - skarbnica wiedzy o diecie barf, a także zapoznać się z dostępnymi książkami np. "Pies na diecie BARF" Małgorzata Olejnik i "W zgodzie z naturą" Izabela Sekuła. Nie poruszyłam tu tematu suplementacji gdyż jest to temat bardzo rozległy, tu już musisz poszukać sama.
 3. TaMałaMenda

  Vollmers

  Lepiej przechodzić stopniowo, nagła zamiana pokarmu może spowodować rewolucje żołądkowe.
 4. Z karm mogę Ci polecić ZiwiPeak. Karma jakościowo bardzo dobra, nie zawiera wymienionych przez ciebie składników, ale ma jedną wadę - jest strasznie droga. Ja na twoim miejscu pozostałabym jednak przy żywieniu domowym, możesz w ten sposób dokładnie kontrolować co trafia do miski twojej suczki i w razie konieczności eliminować produkty, które jej nie służą.
 5. Dla pewności zrobiłabym dokładne badania. I nie licz na to, że pies z tego wyrośnie - wręcz przeciwnie, takie zachowania z czasem tylko się nasilają, niedługo może dojść do tego, że przy próbie dotyku zacznie się bronić zębami. Zacznij z psem naukę akceptowania dotyku. Weź smakołyki i siądź obok psa. Pokaż mu, że w jednej ręce masz coś dobrego, a drugą rękę bardzo powoli zbliż w kierunku karku. Nie próbuj go od razu dotykać, zachowaj taką odległość, w której pies nie przejawia jeszcze żadnych oznak lęku. Gdy piesek będzie spokojny, pochwal go, daj smakołyk i odsuń rękę. Później powtórz czynność, tym razem zbliż rękę nieco bardziej niż poprzednio, ale tak by pies się nie przestraszył. Pochwal i nagródź spokojne zachowanie. Musisz pokazać psu, że ludzkie ręce nie stanowią zagrożenia, a dotyk zapowiada coś przyjemnego. W końcu dojdziesz do tego, że psiak bez oporu da się dotykać wszędzie.
 6. Przy pozwoleniu na wąchanie używam komendy zwalniającej "OK", a po odpięciu smyczy, jeśli chcę by pies się oddalił i zajął swoimi sprawami, mówię "biegaj".
 7. Zerknij jeszcze na puszki Alsa Nature single protein: http://alsa-swiatpsow.pl/karmy-mokre/62-alsa-nature-single-protein-czysty-renifer-z-kartoflami-bezzbozowa.html http://alsa-swiatpsow.pl/karmy-mokre/44-alsa-nature-single-protein-kangur-z-kartoflami-bezzbozowa.html http://alsa-swiatpsow.pl/karmy-mokre/73-alsa-nature-single-protein-czyste-mieso-bawole-z-kartoflami-bezzbozowa.html http://alsa-swiatpsow.pl/karmy-mokre/77-alsa-nature-single-protein-czysta-konina-z-kartoflami-bezzbozowa.html http://alsa-swiatpsow.pl/karmy-mokre/289-alsa-nature-spezial-single-sensitive-konina.html Dogz Finefood: http://www.kuchniapupila.pl/pies/karmy-dla-psow/puszki/dogz-finefood-n06-kangur,p1782050611 http://www.kuchniapupila.pl/pies/karmy-dla-psow/puszki/dogz-finefood-n12-dziczyzna-i-sledz,p789938058 (jeśli pies jest uczulony również na proso, ta wersja odpada) GranataPet dziczyzna i bawół: http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/granatapet/karma_podstawowa/437619 Exclusion Diet http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_specjalistyczna_alternatywna/alegrie/exclusion/387218 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_specjalistyczna_alternatywna/alegrie/exclusion/387190 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_specjalistyczna_alternatywna/alegrie/exclusion/387202 Fish4dogs http://fish4dogspolska.pl/karmy-mokre-mackerel-complete-food-p-67.html Marp: http://zdrowypiesek.pl/karma-mokra-marp-holistic-pure-buffalo-400-g-70-bawola-29-wywar-z-bawola-1-mineraly.html http://zdrowypiesek.pl/karma-mokra-marp-holistic-pure-venison-400-g-70-sarniny-29-wywar-z-sarniny-1-mineraly.html http://zdrowypiesek.pl/karma-mokra-marp-holistic-pure-wild-boar-400-g-70-dzika-29-wywar-z-dzika-1-mineraly.html Lucky's: http://zdrowypiesek.pl/karma-mokra-lucky-s-rentier-pur-800-g-70-miesa-renifera-bulion-miesny-witaminy-i-mineraly.html http://zdrowypiesek.pl/karma-mokra-lucky-s-elch-pur-800-g-mieso-losia-witaminy-i-mineraly.html A z karm suchych WhiteWolf Nord Salmon GOLD EDITION: http://www.zdrowypupil.pl/product.php?id_product=14
 8. Tutaj masz poradnik, na co zwracać uwagę przy wyborze gotowych karm: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=2753 Moim zdaniem, najlepszą z dostępnych na polskim rynku karmą jest Ziwipeak, niestety cena powala. Inne warte polecenia to: Carnilove, Orijen, Acana (wersje bezzbożowe), Purizon, Applaws.
 9. Przy psie z wrażliwym układem pokarmowym celowałabym w karmy nie zawierające zbóż lub zawierające ich znikomą ilość. Pies jako zwierze mięsożerne jest przystosowany do trawienia głównie mięsa, wszelkie dodatki zbożowe mogą zaburzać proces trawienia i powodować problemy żołądkowe. Dodatkowo wydaje mi się, że dla wrażliwego żołądka lepsze będą karmy mokre. Przyjrzyj się tym karmom: http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/granatapet/571224 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/bozita/bozita_karma_pies/529078 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/grau/grau_karma/248198 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/terra_canis/terracanis_karma_pies/107042
 10. Przyjrzyj się karmie Brit Care Endurance.
 11. A sunia była badana przez weta? Nie ma żadnych chorób, które mogą powodować problemy jelitowe, pasożytów, alergii pokarmowych? Suszone żwacze traktuj raczej jako przysmak, nie jako posiłek. W barfie wykorzystuje się żwacze surowe choć jeśli nie ma się do nich dostępu, można zupełnie zrezygnować z ich podawania. Kup na razie jakieś mięso bez kości np. gulaszową wołowinę - taką z przerostami i tłuszczem albo udziec indyczy ze skórą z którego usuniesz kości. Dopóki kupa się nie unormuje nie podawaj mięsnych kości, warzyw, owoców ani żadnych przysmaków. Potrzymaj sunie przez kilka dni na samym mięsie. Jeśli nie będzie chciała tknąć surowego, możesz podać lekko podgotowane (wrzuć mięso do wrzątku na maksymalnie 5 minut, tak by obgotowało się tylko z wierzchu a w środku nadal pozostało surowe). Z czasem będziesz gotować coraz krócej, później wystarczy, że tylko przelejesz wrzątkiem, a w końcu bez żadnych strajków z psiej strony będziesz mogła podać zupełnie surowe. Dziś już lepiej nie podawaj suczce żadnego pokarmu, niech przewód pokarmowy nieco odpocznie. Zapewnij jej tylko stały dostęp do świeżej wody. Jutro rano spróbuj podać jej połowę dziennej porcji składającą się z samego mięsa. Zdarzają się psy, które nie będą tolerowały surowizny i w takim przypadku nie ma co na siłę trzymać ich na diecie, która im nie służy. Jeśli jednak twoja sunia źle reaguje na każdy rodzaj pokarmu, koniecznie udaj się do weterynarza.
 12. Nie podajemy psu gołych kości na których prawie nie ma mięsa, a jedynie tzw. mięsne kości - skrzydełka, udka, szyjki, korpusy, mięsne żeberka itp. Podając psu przez dłuższy czas takie gołe gnaty możemy zafundować mu potężne zatwardzenie, co w niektórych przypadkach może skończyć się na stole operacyjnym bo nasz pupil nie będzie w stanie sam się załatwić. Dodatkowo jeśli dopiero zaczynasz barfowanie, przez pierwszych kilka dni podawaj suni samo mięso i żwacze, dopiero po około tygodniu powoli wprowadzaj mięsne kości. Staraj się tak układać jadłospis by po jednym posiłku zawierającym kości, kolejne dwa były bezkostne. Dla psa umiarkowanie aktywnego dzienna porcja pokarmu powinna wynosić 2% masy ciała, czyli w twoim przypadku będzie to 400g (wliczasz tu wszystko - mięso, kości, podroby, warzywa, owoce). Musisz jednak bacznie obserwować psa i jeśli zacznie chudnąć bądź tyć, odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć dawkę pokarmu. Procentowy podział składników w diecie barf wygląda następująco: 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 50% mięsa 20% żołądków 15% podrobów 15% kości 20% produktów pochodzenia roślinnego, w tym: 75% warzyw 25% owoców
 13. Wątróbka i tran nie są zamiennikami. Wątroba to głównie źródło witaminy A, natomiast tran podajemy by uzupełnić braki witaminy D, choć witaminy A też jest w nim sporo. Można obejść się bez podawania tranu jeśli włączymy do jadłospisu naszego pupila ryby bogate w witaminę D.
×
×
 • Create New...