Jump to content
Dogomania

TaMałaMenda

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

About TaMałaMenda

 • Rank
  Advanced Member
 • Birthday 12/11/1994

Profile Information

 • Gender
  Female
 • Location
  Puławy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. TaMałaMenda

  Barf jadlospisy!!!

  Podstawę diety BARF stanowią surowe produkty pochodzenia zwierzęcego - 80% diety, do tego surowe warzywa i owoce - 20% diety. W barfie nie podajemy wypełniaczy typu ryż czy kasze. Spotkałam się z kilkoma różnymi procentowymi podziałami składników np: 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 50% mięso 15% kości 15% podroby 20% żwacze 20% produktów pochodzenia roślinnego, w tym: warzywa 75% owoce 25% lub podziałem zaprezentowanym w książce "Pies na diecie BARF": 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 50% mięso 30% kości 20% podroby 20% produkty roślinne, w tym: 80% warzywa 20% owoce Sama natomiast jeszcze inaczej komponuję jadłospis dla swojego psa (80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym: 60% mięso, 20% kości, 20% podroby). Tu masz więc pewną dowolność i musisz dobrać proporcje tak, by odpowiadały twojemu psu, pamiętając jednak o tym, że podstawą ma być mięso bez kości, a elementy kostne i podroby traktując jako uzupełnienie. Pamiętaj też, że nie podajemy psu gołych kości bez mięsa, a jedynie tzw. mięsne kości (np. szyjki, skrzydełka, udka, korpusy, mięsne żeberka). W celu wyliczenia dawki pokarmu, korzystam z kalkulatora pobranego z tej strony: http://sklepbarf.cba.pl/bset/do-pobrania/ Dodatkowo, układając jadłospis staram się do porcji z kością zawsze dodać trochę podrobów i nigdy nie podawać kilku posiłków kostnych pod rząd - dzięki temu mój pies nie ma zatwardzeń po zjedzeniu zbyt dużej ilości kości lub rozwolnień po za dużej ilości podrobów. Polecam Ci też zajrzeć na forum http://www.barfnyswiat.org - skarbnica wiedzy o diecie barf, a także zapoznać się z dostępnymi książkami np. "Pies na diecie BARF" Małgorzata Olejnik i "W zgodzie z naturą" Izabela Sekuła. Nie poruszyłam tu tematu suplementacji gdyż jest to temat bardzo rozległy, tu już musisz poszukać sama.
 2. TaMałaMenda

  Panika czy ból?

  Dla pewności zrobiłabym dokładne badania. I nie licz na to, że pies z tego wyrośnie - wręcz przeciwnie, takie zachowania z czasem tylko się nasilają, niedługo może dojść do tego, że przy próbie dotyku zacznie się bronić zębami. Zacznij z psem naukę akceptowania dotyku. Weź smakołyki i siądź obok psa. Pokaż mu, że w jednej ręce masz coś dobrego, a drugą rękę bardzo powoli zbliż w kierunku karku. Nie próbuj go od razu dotykać, zachowaj taką odległość, w której pies nie przejawia jeszcze żadnych oznak lęku. Gdy piesek będzie spokojny, pochwal go, daj smakołyk i odsuń rękę. Później powtórz czynność, tym razem zbliż rękę nieco bardziej niż poprzednio, ale tak by pies się nie przestraszył. Pochwal i nagródź spokojne zachowanie. Musisz pokazać psu, że ludzkie ręce nie stanowią zagrożenia, a dotyk zapowiada coś przyjemnego. W końcu dojdziesz do tego, że psiak bez oporu da się dotykać wszędzie.
 3. TaMałaMenda

  Komendy smyczowe:)

  Przy pozwoleniu na wąchanie używam komendy zwalniającej "OK", a po odpięciu smyczy, jeśli chcę by pies się oddalił i zajął swoimi sprawami, mówię "biegaj".
 4. TaMałaMenda

  Karma na wrażliwy żołądek seniora

  Przy psie z wrażliwym układem pokarmowym celowałabym w karmy nie zawierające zbóż lub zawierające ich znikomą ilość. Pies jako zwierze mięsożerne jest przystosowany do trawienia głównie mięsa, wszelkie dodatki zbożowe mogą zaburzać proces trawienia i powodować problemy żołądkowe. Dodatkowo wydaje mi się, że dla wrażliwego żołądka lepsze będą karmy mokre. Przyjrzyj się tym karmom: http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/granatapet/571224 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/bozita/bozita_karma_pies/529078 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/grau/grau_karma/248198 http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/terra_canis/terracanis_karma_pies/107042
 5. TaMałaMenda

  Barf jadlospisy!!!

  Wątróbka i tran nie są zamiennikami. Wątroba to głównie źródło witaminy A, natomiast tran podajemy by uzupełnić braki witaminy D, choć witaminy A też jest w nim sporo. Można obejść się bez podawania tranu jeśli włączymy do jadłospisu naszego pupila ryby bogate w witaminę D.
 6. TaMałaMenda

  kaganiec

  długość: 8 cm szerokość: 8 cm wysokość (przy zamkniętym pysku): 8,5 cm Tylko boki kagańca musiałam trochę rozgiąć bo w policzkach był ciasnawy.
 7. TaMałaMenda

  barf - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

  Z tego co czytałam, w mieszankach z aspolu jest zdecydowanie więcej kości/chrząstek niż te zalecane 15%, niestety nie pamiętam dokładnie ile, najlepiej napisz maila do producenta z prośbą o podanie składu mielonek. Pamiętaj też, żeby nie wprowadzać kości na samym początku. Przez pierwsze 2-4 dni podawaj psu same żwacze, po tym czasie zacznij dodawać mięso bez kości, później podroby (wątroba powinna stanowić około 2% produktów pochodzenia zwierzęcego, nie więcej by nie przedawkować witaminy A). Dopiero po minimum tygodniu wprowadź do jadłospisu mięsne kości - szyjki, korpusy, skrzydełka, udka, żeberka itp.
 8. TaMałaMenda

  Dobre karmy ?

  Dobra karma jako główny składnik powinna zawierać konkretnie nazwane mięso wraz z przynależnym mu tłuszczem, podroby, ryby, unikamy natomiast karm gdzie w składzie widnieją "produkty pochodzenia zwierzęcego", "produkty mięsne" itp. - są to przeważnie najgorsze odpady poubojowe. Powinna również zawierać warzywa i owoce - najlepiej w ilości do 20%, jaja, dodatki witaminowe i mineralne. Unikamy zbóż, cukru, konserwantów, aromatów i barwników. Dobrze by w karmie znajdował się również olej z ryb (np. z łososia), jako źródło kwasów tłuszczowych omega 3. Moim zdaniem jedną z najlepszych karm jest Ziwipeak ale warto przyjrzeć się też takim jak: Orijen, Purizon, Applaws, Carnilove, a z mokrych: GranataPet, Terra Canis, Lily's Kitchen, Dogz Finefood.
 9. TaMałaMenda

  .

  Moim zdaniem najlepiej smakołyki robić samemu, nie tylko będzie to najzdrowsze dla naszego pupila, ale także najmniej obciążające dla naszego portfela. Wystarczy zakupić kawałek chudego mięsa (tłuste może po wyschnięciu szybko jełczeć), pokroić na małe kawałki i ususzyć w piekarniku. Z gotowców, duży wybór masz na tej stronie: http://www.e-pies.eu/13-gryzaki-naturalne
 10. Kupię książki: 1. "Nowoczesne szkolenie psów tropiących" Bogusław Górny 2. "Dominacja u psów, prawda czy mit ?" Barry Eaton 3. "Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze" 4. "Czarna księga karmy dla zwierząt" 5. "Z kluczem do psa" Zofia Mrzewińska 6. "Sam wychowasz swego psa" Bogusław Górny, Zofia Mrzewińska A także wydania archiwalne magazynu Dog&Sport.
 11. TaMałaMenda

  Początki przygody z BARFem - dla psa z lekką nadwagą

  O, widzę, że mamy ten sam problem. Przy ostatnim ważeniu mojej suki mocno się zdziwiłam, z 18 kg zwierzątka po zimie zrobiła mi się prawie 23 kg kluska. Tak jak Ty karmię barfem, wcześniej jednak nie mając wagi kuchennej dawałam porcje na oko (jak się okazało sporo za duże), do tego dochodziły pieczone w domu ciasteczka, używane w sporych ilościach podczas szkolenia, jak również inne smakołyki podrzucane przez członków rodziny. Nie ma się więc co dziwić, że suczydło tak mi przytyło. Obecnie udało się zrzucić ponad 0,5 kg. W jadłospisie pozostało tylko mięso z kością jak i bez, podroby, ryby , jajka, warzywa + suplementy (olej z łososia, drożdże piwne, hemoglobina, algi, sól himalajska, tkovit e, spirulina) i absolutnie żadnych niezdrowych przysmaków. Podczas odchudzania należy przede wszystkim ograniczyć ilość węglowodanów, wyeliminować zupełnie produkty zawierające cukier i zboża - ciasteczka, kupne przysmaki, karmy zawierające dużo węglowodanów, zmniejszyć nieco ilość podawanych owoców. Musisz ustalić dokładną dzienną porcję pokarmu uwzględniając docelową wagę jaką pies powinien osiągnąć po schudnięciu i wliczać w nią wszelkie nagródki wykorzystywane w trakcie treningów.
×