-
Posts
6182 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by PIKA
-
[quote name='Karmi'] Masz takie postępowe poglądy w sprawie sterylizacji a jak jest z kopiowaniem? [/quote] wiem, ze jest zakaz, ktory jest martwy zresztą i roznie intepretowany, jak kazdy przepis prawny, co nie znaczy, ze nie podobaja mi sie kopiowane dogi (akurat dogi bo to moja rasa) i że mam zamiar potepiac w jakiś sposób wlascicieli kopiowanych psow, w pewnym sensie ich rozumiem. Nie ma zakazu ich wystawiana w Polsce to se kopiują, na niektóre wystawy w Europie nie pojadą, ale pojada na inne na wschód .. gdzie na tym wschodzie tak tutaj przywoływanym z przekąsem, organizacja wystaw jak i kynologia są często na wyższym poziomie niż w Polsce I niestety inne argumenty, poza prawnymi, przeciewnikow kopiowania, czy brutalne slowne ataki na kopiujących jakos do mnie nie przemawiają ;) Dopóki nie będzie zakazu wystawiania psów kopiowanych, psy kopiowane będą
-
[quote name='LALUNA']Pika nie znałam Cie z tej strony :lol:[/quote] bo malo mnie znasz w ogóle ;)
-
[quote name='Karmi'] Prościej już nie mogę :diabloti:[/quote] ja rozumiem co mowisz,:lol: nie rozumiem tylko dlaczego sterylka z powodu "brudnego dywanu" jest zlem [quote name='Amber'] Jeżeli ustawa mówi o sterylce jako ograniczaniu populacji, a owa sterylizowana suka mogła być dopilnowana to coś się na rzeczy, czyż nie?[/quote] Nie ma nic na rzeczy. Sterylka to sterylka, każda sterylka sama w sobie jest "ograniczeniem populacji" bez względu na powody własciciela dla ktorych swojego psa/suke zaprowadzil do weta na wykonanie zabiegu W kraju w ktorym nie radza sobie z bezdomnościa psów, w którym wiedza kynologiczna jest naprawdę znikoma sterylka psów niehodowlanych powinna być wręcz obowiązkowa. Poza tym suke mozna dopilnowac pod warunkiem, ze inni dopilnuja swoich samców. Ja mam 7-mio letnią suke, wysterylizowaną trzy lata temu. Malo pies mnie nie pogryzł, bo próbowałam go od niej odgonic, dobrze, ze ona byla w fazie "nie mam jeszcze ochoty" i to mnie uratowalo przed jego zębami :diabloti: Gorsze byly fazy "mam ochotę" . Przeciagnij sobie zapartego i upartego 65 kg zywca z chcicą :diabloti: Poza tym suka też potrafi zwiać w poszukiwaniu pieknego kawalera :cool3: Uważam, ze niewysterylizowany samiec bardziej sie męczy czując dookola tyle pieknie pachnących dziewczyn, których to nie moze pokryć Inna sprawa to [B]cel zdrowotny sterylki [/B]- ogranicznie chorob sutkow i ropomacicza u suk oraz prostaty u samców Więc nie wazne jakie powody mial wlasciciel, ważne że zabieg zostal wykonany dla dobra danego psa... i tysięcy innych psów, jako przyklad Aha ja nie sterylizowalam Saby z powodu dywanów :lol: z powodu dywanów powinnam ją ogolić :evil_lol: Ja sterylizowalam z powodów cięzko przechodzonych ciąz urojonych oraz agumentow które do mnie trafily zasłyszanych tu.. na dogomanii własnie [quote name='Amber'] Nie jest to ograniczanie populacji, nie jest to również zabieg ratujący życie i zdrowie? Co to w takim razie jest? :p[/quote] alez jest. Każda, bez względu na to co wlaściciel mowi zaprowadzając psa/suke na zabieg
-
[quote name='LALUNA']Owszem o nie kopiownaiu z powodu lenistwa, ale dałas troche kiepskie porównanie. [B]Z powodu wygody sterylka jest be, a sterylka z powodu aby uniknac schorzenia jest cacy.[/B] Wobec czego to jak w równaniu matem. To czwarte jest o kopiowaniu aby uniknac schorzenia. WObec czego pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Ale oczywscie mozesz napisac. Kopiowanie jest wyłacznie dla estetyki i nie chroni przed schorzeniami.[/quote] Laluna poczytaj dokladnie posty, wszystkich, a przede wszystkim onek i Karmi, które cytuje zresztą, bo do ich wypowiedzi odnosil się moj post Byl prowokacyjny to fakt, tu nie zaprzeczam Doczytaj tez że mnie : nie interesuje mnie powod dla jakiego sterylka zostala wykonana, wazne ze ktos poszedl i wysterylizowal niehodowlanego psa, (dla onek powod " dla wygody" w przypadku sterylizacji argumentem nie jest),Dlatego też, jak slusznie zauwazyla Karmi,nie wazne, ze swojego doga nie skopiowalam z wlasnej wygody i lenistwa, dla Was powinno być ważne, ze nie skopiowalam w ogóle :lol:
-
[quote name='LALUNA']A jakie to schorzenia likwiduje kopiowanie ogonów czy uszu? :crazyeye:[/quote] A Ty znowu nie zrozumnialas :cool3: Moze doczytaj dokladnie Bo ja nic o kopiowaniu nie pisalam, raczej o NIE KOPIOWANIU :eviltong: [quote name='PIKA']to jak dla wygody sterylizuje to jest "be" chociaż wiadomo, że sterylka suki zapobiega lub eliminuje niektore schorzenia, powazne schorzenia, [B]a jak dla wygodny (tylko)[SIZE=3][COLOR=red] nie[/COLOR][/SIZE] tne[/B] to jest cacy :hmmmm: .[/quote]
-
[quote name='Karmi']KAZDY powód jest dobry :lol:[/quote] to jak dla wygody sterylizuje to jest "be" chociaż wiadomo, że sterylka suki zapobiega lub eliminuje niektore schorzenia, powazne schorzenia, a jak dla wygodny (tylko) nie tne to jest cacy :hmmmm: Dla mnie, w dobie propagowania strylek, każdy powod wysterylizowania niehodowlanego psa/suki jest dobry, byleby jak najwiecej takich zabiegow wykonać..
-
[quote name='onek']Widzisz coś złego w sterylizacji z powodu brudzenia dywanu? I nadal jesteś zwolenniczką okaleczania dla urody? Pytam tylko, nie oceniam. Ps. [B]Dla mnie taka sterylizacja jest niedopuszczalna[/B].Dlaczego? Bo nie jest wykonywana dla koniecznego ograniczania populacji. Ale jezeli sterylizuje twierdząc, że brudzi dywan, a suczka jest jednocześnie niedopilnowywana - to taki zabieg ogranicza populację. Decydyje o tym wet.[/quote] haha, a ja nie skopiowalam uszu Intiemu z powodu lenistwa i wygody........... mojej wygody :lol:
-
[quote name='Karmi'] Cały świat jest be i fuj. A my? Czy ta negacja osiągnięć reszty świata w dziedzinie ochrony praw zwierząt ma na celu utwierdzenie nas w przekonaniu, że Polska jest ok?[/quote] nie, po prostu chcielismy pokazać, że nie wszedzie jest tak idealnie jak się niektorym wydaje Do Twojej listy dodam, ze Amerykanie ciachają psom ogony i uszy [quote name='onek'] Jak pies nie przeżyje zabiegu kopiowania uszu pod narkozą - to co to jest Twoim zdaniem Vectra? Eutanazja? Zabijanie ? Pewnie napiszesz, że przypadek.....[/quote] Zły przykład :lol: A jak pies nie przezyje usunięcia kamienia nazębnego - tez pod narkozą to jak Ty to nazwiesz? I czym rożni się narkoza stosowana do ciachnięcia uszu a ta zastosowana do usunięcia kamienia nazębnego ? A jak suka nie przezyje zabiegu sterylizacji z powodu krwotoku to jak to nazwiesz?
-
[quote] Napisał [B]iwona&CAR[/B] [I]Gdzie Ty zyjesz ? na wiezy zamknietej ?[/I] [I][B][SIZE=4][COLOR=red]Jak zabijaja to humanitarnie i sa to przypadki[/COLOR][/SIZE][/B][/I] [/quote] Iwona jedź Ty do tej Holandii, taki cudnwny kraj :loveu:a jak będziesz już stara zaczniesz w pieluchy robić, to się tam Tobą zajmą, też humanitarnie i zgodnie z przepisami prawa co najwazniejsze :razz: [B]Niceravik[/B] proponuje to samo :razz: A co cudowności i humanitaryzmu kultury zachodniej wobiec zwierząt : dokument pt "Szokująca Azja" Scenaka :restauracja w jednym z azjatykich krajow Danie glownie : możdzek mapłki, mala kapucynka zamknieta w dyby i walona przez gości drewnianymi łyzkami po glowie tak dlugo dopóki nie umrze. Potem konsumpcja tego móżdżku. danie tak drogie, że nie stac na nie miejscowego przeciętnego zjadacza chleba, także owym rarytasem delektują się tylko turyści.... bogaci turyści.. raczej nie z Polski :shake:
-
[quote name='asher'] Ooooo, a już mialam agitować, żebys dała głos :multi: [/quote] hau hau [quote name='asher'] No bo dlaczego po cichu śledzisz? [/quote] a widzialas tajniaka to śledzi glosno? :razz: [quote name='HankaRupczewska']Ja śledzę nieustannie .[/quote] karamba :ghost_2:
-
dobra przyznam ci się, ze zaglądam do was caly czas po cichu, bo sledze losy Sabinki :eviltong: i wiem, że masz aparat :eviltong: wiec mi się nie chwal :eviltong:
-
Szatańska galeria - czyli popaprane championy z przeklętych rewirów
PIKA replied to Vectra's topic in Foto Blogi
Ewka, Ty to masz zacięcie do "tamtej" dyskusji :mdleje: i uważaj na Aidę, bo Ci się na zakręcie nie wyrobi :evil_lol: -
[quote name='Vectra']To zapraszam szanowną Panią jasnowidz do nas na wieś :bigok: Tak jakoś głupio wyszło że muszę to oglądać co dzień :cool3: chcesz popatrzeć ? Bo z Twojej wypowiedzi wynika , że co ? mój pies rozpędza się , po czym hamuje , staje , odwraca się i rozpędza od nowa ? tak ? pies to nie samochód , jest trochę bardziej elastyczny .. To chyba mało widziałaś ... .[/quote] :lol::lol: Dobre. Pies biegnie, na zakręcie hamuje,zakreca i biegnie dalej :evil_lol: Ciekawe gdzie mają wmontowane takie psy hamulec? :hmmmm: Ja wprawdzie Aidy w biegu nie widzialam, ale potwierdzam taki styl biegu na przykladzie mojej Saby (65 kg futra). :evil_lol: Szanowna Pani Niceravik moze zna się na kinetyce, ale psa w stanie tzw "glupawki" zwanej inaczej "speedem" to chyba nie widziala :lol: Psy na Agillity też robią ostre zwroty, czy zakrety w pelnym biegu, czasami kąt jest znacznie mniejszy niż te 180% :cool3:
-
[quote name='LALUNA']Ale wspomniała o CAO po tym poscie o tych nieszczesnych molosach co walczyły z jaguarami i dała przykład takiego molosa co to walczył z takimi dzikimi zwierzami. Maxxel napisał: .[/quote] przepatrzylam ten wątek , i zadne z moich postów nie jest bezposrednio pod posem maxxela ,:cool3: zresztą co to za pomysl, ze odnosze się do postu, ktory jest powyżej jezeli go nie cytuje ani nie pisze nicku autora postu . Jeden z moich postów jest pod postem MARSA, do tego postu tez się odnioslam ? Zdaje mi się, ze w swoich pisalam "LALUNA" lub cytowalam Twoje wypowiedzi, więc jak najbardziej odnosilam się do TWOICH POSTOW i TWOICH WYPOWIEDZI, i nie mow mi, z wiesz lepiej do czego się odnosilam :lol: Znowu coś nie zrozumialaś, albo nie doczytałas :evil_lol:
-
[quote name='Bila']Cwaniaro, nie pójdziesz tej beczki kupować:diabloti:[/quote] [quote name='Vectra'] PIKA , to kiedy pijemy to piwo ? :diabloti:[/quote] już się zapiszcie do AA :evil_lol: [quote name='LALUNA']No fajnie Pika ze chciało Ci sie wyprodukowac taki długi post, tylko szkoda ze nie na temat. To tak zawsze jak argumentów brak. A wracajac do tematu to moze najpierw odpowiesz mi na te pytania na które unikasz odpowiedzi. [/quote] na żadne Twoje pytanie już nie odpowiem, bo nawet jakbym odpowiedziala i podparla sie cytatami z opracowań naukowych a one by nie były po Twoje mysli, to byś mowila, ze źle i odwracala kota gonem :lol: Poza tym temat kopiowania psow w starozytności średnio mnie interesuje :lol: Jak jesteś zainteresowana to se poszukaj i wklej info, ktore Tobie będzie odpowiadalo :eviltong: [quote name='LALUNA']No własnie dlatego zasugerowałam się tym co pisał Maxxel [/quote] Ty się lepiej nie sugeruj, Ty zacznij czytać po kilak razy moze zrozumiesz Ja nawet maxxela nie cytowalam, a jakbym się odnosila do jego wypowiedzi to bym t zrobiła to Ty zaczęłaś sugerować, że powinnam go zacytowac :cool3: [quote name='maxxel']Na poczatku tej dysputy,generalizowalismy slowo owczarek.Potem nie wiedzac dlaczego nastapil podzial na zadania i grupy,w ktorych strozowanie przypisalas wylacznie psom pasterskim.Stad moj przyklad,ze molosy(bardzo ogolnie z rozpietoscia od Kaukazu po lasy tropikalnej Brazylii)mialy to samo zadanie z walka dzikiego zwierza wlacznie.. Wiele innych owczarkow nie musialo sie z tym problemem zmierzac,stad wnioskuje,ze nie bylo koniecznosci modyfikowania ich cial..[/quote] Maxxelku daruj sobie :evil_lol: Ci co mieli zrozumieć, zrozumieli, Ci co nie zrozumieli już nie zrozumieją :lol: [B] Lutomskak[/B] :loveu: dziękuję za postawienie piwa dziewczynom, bo ja chyba nie będe miala okazji :evil_lol:
-
[quote name='LALUNA'] [B]bo nijak nie mozna odczytac[/B] ........[B][I]a raczej nie zrozumiałas[/I] tego zdania[/B][/quote] akurat to, ze Ty masz z tym problemy to tajemnica nie jest :evil_lol: [quote name='LALUNA']No i jak widzisz znowu nie odpowiadasz na pytanie które było zadane. To o czym my mamy mówic :shake:[/quote] [quote name='LALUNA']A na samo pytanie jak widzisz niewiele miałas do powiedzenia i w dalszym ciągu jeszcze nie odpowiedziałas na to pytanie.[/quote] A po co pytasz, jak Ty wszystko wiesz :evil_lol: ja nie wiem, mowilam, gdybam sobie [quote name='LALUNA'][B]Ale nikt tu temu nie zaprzeczał[/B], ta informacja jest bardzo zcestopodawana w opisie ras. Wiec nie wiem co miały i czemu słuzyc Twoje wyjasnienia.[/quote] No widac jak czytasz wątek, bo maxxel mial wątpliwości i po moim wyjasnieniu nawet mi odpisal, że o tym nie wiedzial, sporo osob nieinteresujących sie tymi rasami tego nie wie, [quote name='LALUNA']No i dalej sie nie rozumiemy. [/quote] znajdź mi kogoś kto Ciebie rozumie, bo ja faktycznie nie :evil_lol: [quote name='LALUNA']No ale skoro Ty nie miałas takich watpliowsci i znasz tak świetnie historie CAO to moze jeszcze wskaz mi gdzie ten środkowoazjatycki owczarek spotkał tego jaguara :lol:[/quote] czepliwe pytanie, wiadomo, ze maxxelowi chodziło o walkę z dzikim zwierzem, a ze se wymienił niektore w tym jaguara .....:lol: To tak jak z tym sloniowymi uszami, ja zrozumialam o co chodzi w pytaniu lutosmkak, Ty musialas się przyczepić i odkręcic kota ogonem :lol: [quote name='LALUNA']Vectra mi sie nie myli ale pewnie nie czytasz dokładnie moich postów a szkoda bo wyjasniłam dlaczego tak napisałam. [/quote] To nie bylo wyjaśnienie, tylko motanie i próba zrobienia ze mnie idioty. Juz Ci pisalam, ale napisze jeszcze raz, trzeba bylo napisać szczerze, "nie wiem co to CAO", albo "pomylilam sie bo....." na pewno zostaloby to przyjete ze zrozumieniem i usmiechem (nie szyderczym) :) ale dla Ciebie to za dużo Dla mnie dyskusja z Tobą nie ma sensu, ja mogę rozmawiać z osobami normalnymi, ktore jak nie wiedzą to mowią, ze nie wiedza,a nie z taki co to im się wydaje że wiedzą i prześwaodczonymi o swojej nieomylności i starającymi się przekręcac fakty na swoją strone Nie odpowiedzialas moi na pytanie jakie psy zaliczamy do grupy psow z południa, bo ja nie wiem (i się do tego publicznie przyznaje) [quote name='lutomskak']i tak sie zaraz dowiecie-ze nie macie racji Dziewczeta......(Pika i Vectra)....:) [/quote] Taa nikt nic nie wie, tylko Laluna :lol: Alfa i Omega, przekrecająca fakty na swoją stronę, Stawiam beczke piwa temu, kto mi pokaze jeden post Laluny, gdzie ona osobiscie napisala coś w stylu "przepraszam pomylilam się, pozajączkowalo mi sie itp. itd" lub "NIe wiem" :cool1:
-
Laluna czyli poniekad zgadza się, z tym co pisałam,ze w pewnym okresie nastąpilo w molosach odbicie na psy pasterskie - strózujące [quote name='LALUNA']Skoro posługujemy się grupami pod względem użytkowosci, wobec czego okreslenie psów pilnujacych stado jest jedno i nie sadze abys miała na to inne I nie bardzo wiem co tutaj nie zrozumiałas. [/quote] wszystko zrozumialam, co napisałaś, zaczęłam Cię czytać "doslownie" No i tu Cię rozczaruje, bo tak naprawdę do Owczarek środkowo azjatycki i kaukaz to psy strózujące,a ze wykorzystywane do pilnowania stada to inna bajka [quote] Owczarek kaukaski W sposób udokumentowany rasa ta istnieje od około 600 lat. Wysoce prawdopodobnym jest, że istnieje ona jednak dużo dłużej, gdyż wzmianki o owczarku kaukazki znaleźć można już w czasach przedchrześcijańskich. Pierwszy człon nazwy pochodzi od rosyjskiego słowa „owca”. Mimo tej zbieżności określenie „owczarek kaukaski” nie jest całkowicie poprawne. Kaukaz, a dokładniej mówiąc kaukazy, istnieje bowiem parę odmian rasy – nie jest psem pasterskim, jak na przykład borber collie czy owczarek z Bergamo, jest raczej psem obrończym i stróżującym, którego zadanie polegało – a w jego ojczyźnie dzieje się tak nadal – na utrzymaniu stada z dala od niedźwiedzi i wilków. Styl pracy kaukaza Jeżeli takowy pojawił się na horyzoncie, pies zaczynał szczekać, lub w razie narastającego niebezpieczeństwa atakował. Do dziś dnia, przedstawiciele tej rasy, aby mieć na oku całe stado, na miejsce obserwacji wybierają wzniesienia i pagórki. Gdy pies zobaczy lub wyczuje potencjalne niebezpieczeństwo – czeka, nie atakuje od razu, lecz pilnie obserwuje postępowanie intruza. Gdy przekroczy on granice terytorium psa, bez względu na to, czy jest to człowiek, czy inny pies zostanie zaatakowany. Jednak, jeżeli osobnik stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa stada lub terenu oddali się, kaukaz nie będzie kontynuował pogoni uznając, że zażegnał niebezpieczeństwo. [/quote] . [quote name='LALUNA'] Jednak nigdzie nie znajdziesz takiego okreslenia aby ta grupa psów była do walk z drapieznikami. [/quote] To fakt, nie znajde, ale przyznasz, ze mieszając psy molowate, lub dolewając ich krwi chciano uzyskac psa ktory do takiej walki bylby zdolny [quote name='LALUNA']Jezeli mówimy ogólnie o molosach które walczyły to od razu nasuwa sie na mysl grupa tych molosów które tak były okreslane w czasach Rzymskich. Wszak nie mówimy o czasach obecnych, ale o czasach dawnych. [/quote] hmmm Nie da się nie mowić o wspolczesności pomijając starozytność i odwrotnie. Bo nic nie bierze się z niczego [quote name='LALUNA']Tym bardziej ze cała grupa psów pasterskich, pilnujacych stada pochodziła od mastifa tybetańskiego. Wiec nie widze powodu rozwazania od czego pochodziły poniewaz przodek byl jeden.[/quote] No nie wszystkie, a mastif (czy dog) Tybetański to molos jakby nie patrzec [quote name='LALUNA']Pytanie było inne. Dlaczego w tej grupie psów jednym obcinano, ukrecano uszy, a innym nie..[/quote] a to chyba w mitologii musisz poszukac, bo ja nie wiem i nie podejrzewam, ze wspolczesni zwykli zjadacze chleba jak my, mają wiedzą o psychice i potrzebach ludów żyjacych kilaset lat temu Moge se pogdybac tylko, ale nie wiem na ile oklapnieta małzowina uszna ma wplyw na slyszalność, bo moze cięto (czy ukręcano) uszom psy, ktore musialy pracować w warunkach, gdzie trudno bylo wychwycić szelest skradającego się drapieznika, albo ludzie żyjących w tatych czasach tak myśleli, ze to pomaga, ale np. czemu akurat kaukazy i CAO mialy robione to przy samej glowie? [quote name='LALUNA']Twoja odpowiedz ze ukrecano poniewaz nie było weterynarza, jest tez nijaka na to pytanie. Bo nie rozwazamy dlaczego ukrecano a nie obcinano...[/quote] Moja odpowiedź nie była odpowiedzią na pytanie, ale zwykłą informacją dla osob, ktore nie wierzyły, ze takowe praktyki mialy (i na zakaukaziu nadal mają) miejsce [SIZE=4][quote name='LALUNA'][B]Ale dlaczego w tej grupie nie kazdą rase pozbawiano uszu[/B][/quote][/SIZE][quote name='LALUNA'][[SIZE=2].[/SIZE] [B]Wszystkie te psy miały jednego przodka, wszystkie te psy broniły stado przed dzikimi drapieznikami.[/B].. Moze dla odmiany odpowiedz teraz na to pytanie. .[/quote] Moze trzeba poszukać w kulturze ludow zamieszkujących dane tereny , mnie nie interesuje dlaczego kiedyś obcinano uszy, szczególnie, ze robiono to czasami przez 600 lat, czyli tak jak dlugo dana rasa istnieje na tym Bozym świecie. Trzeba popatrzeć na ryciny psow starozytnych, jakoś mi przychodzi do glowy, ze uszy mialy stojące, tylko czy naturalnie z urodzenia czy w jakiś sposob z powodu ingerencji czlowieka, tego nie wiem [quote name='LALUNA']Vectra nie odpowiadam na Twoje pytanie bo juz wyjasniłam. Jezeli ktoś bezmyslnie odpowiada na pytanie zupełnie nie na temat, itd.... .[/quote] [quote name='LALUNA'] A potem nagle daje sie dwie rasy kaukaza i CAO. To moge uwazac ze rozmówca daje mi przykład przedstawiciela jednej i drugiej grupy ( bo grupa strazników stada zawiera znacznie wieksza liste ras a wszystkich nie wymienia). Wiec skoro o kaukazie od poczatku mówilismy jako o przedstawicielu grupy pasterskiej to jezeli tą druga grupe miał reprezentowac CAO, to albo mogłam zalozyc ze rozmówca ma na mysli Ca De Bou i pomylił sie w pisowni albo dosć mało prawdopodobna wersje prawidłowo pisze skrót ale środkowoazjatyckiego owczarka umiejscowił w grupie starozytnych rzymskich molosów..[/quote] Zeby odpowiedziec trzeba wiedziec, a jak widze Ty dalej swoje, niedoczytasz., źle zrozumiesz co napisano i jeszcze wciskasz, ze niby myslalas, ze to ja się pomylilam pisząc CAO i mialam na myśli Ca de Bou, Durnia ze mnie nie rob. Jakbyś wiedziala co to CAO, albo czytala ze zrozumieniem to by Ci takie bzdury do glowy nie przyszly. :lol: [quote name='LALUNA']Bo traktujac molosy jako całosciowa grupe wszystkich ras które mozna by okreslic jako molosy trudno im przypisac jedną użytkowosc [/quote] dokladnie molosy (wspóczesne) to w duzej mierze grupa psów obronno - strózujących, im wszystko jedno czego (kogo) pilnują i przed czym bronią A dla ciekawości wilkodław to określenie dla kaukaza i OSA (czyli owczarka środkowoazjatyckiego) Ale wszystko do wszystkiego mozna przyzwyczaić. Tu wilkodlawy zyjące w zgodzie z wilkami :) [URL]http://www.irkcao.ru/stat/pol_foto176.html[/URL]
-
[quote name='LALUNA'] Bo co innego oznacza mollosy w Rzymie walczace na arenie a co innego straznicy stada. Jedno i drugie ma miało zupełnie inne przeznaczenie. [/quote] a wiesz co to wykorzystanie naturalnych popędów psa do pracy dla czlowieka? [quote name='LALUNA'] Srodkowoazjatycki , kaukaz własnie sa zaliczane do strazników stad i nigdy przy ich pomocy nie prowadzono wojen, ani nie były przenaczone do walk z dzikimi zwierzetami, dla zabawy, ani nie były używane do przytrzymywania zwierzyny. [/quote] a molosy to tylko psy które walczyly dla zabawy? Ciekawa teoria. Mastif Tybetański nie walczyl dla zabawy, a jest jak najbardziej molosem i w wielu przypadkach protoplastą innych molosowaych,rónież tych strozujących np. Owczarka środkowozajatyckiego [quote name='LALUNA'] Alez prosze Cie bardzo :p [B] Moje [/B]okreslenie Strazników stada[/quote] Nie rozumiesz, czy glupa palisz? [B]Nie chodzilo[/B] mi o TWOJE, ale MOJE Mialaś wkleić cytat w ktorym JA napisalam że Ca de Bou pracuje tak samo jak kaukaz [quote name='LALUNA'] JAk widzisz była tu mowa ze miały odganiac wilki i inne drapiezniki [B]a do konfrontacji dochodziło dosć rzadko[/B], bowiem juz sam ich widok sprawial ze drapieznik wolał uniknac konfrontacji. [/QUOTE] hahaha a na widok molosa w/g Twojej teorii, czyli walczącego na arenach wilk by juz nie zwiał? :evil_lol: A wiesz co by bylo, jakby jednak wilk nie zwiał na widok kaukaza? A wiesz, ze kaukazy bronily stad rownież przed większą zwierzyną np przed niedźwiedziami a te raczej skore do zwiewania pzred kaukazem nie byly, szczególnie głodne [quote name='LALUNA'] JAk sama napisałas z Wilkpedii słowo mollosian okreslał psy z wysp greckich, które w Rzymie miały walczyc na arenach z niedzwiedziem i innymi dzikimi zwierzetami a i z bykami. Czyli przeskakujemy na inna grupe uzytkowa i nie sa to psy pasterskie. [/QUOTE] jak wyzej, późniejsza selekcja pod względem użytkowości,z wykorzystaniem naturalnych umiejetności i predyspozycji tych psów [quote name='LALUNA'] Chyba troche Ci sie pomieszało z tym co ja pisałam. Bo ja pisałam o czasach gdzie słowo mollosy był utożsamiany z jedna grupa i jednym typem psów. Zanim FCI sobie poklasyfikowało i to zdaje sie niektóre rasy przenoszono z grup zanim ostatecznie zatwierdzono to i tak jest to okreslenie nie z czasów kiedy określenie tych psów molossian powstało. [/QUOTE] pisalas o historii molosa i jest ok, pisalam to samo ale [B]zaznaczylam, ze nastapiła późniejsze odbicie [/B]na psy pasterskie - strózujące [quote name='LALUNA'] Ja przyjełam inną klasyfikacje która mnie osobiscie bardzo przekonuje, bo faktycznie jest dobrze napisana. Straznicy stad, Mastiffy, psy pasterskie zaganiajce, gończe, mysliwskie, północy, terriery, psy południa .[/quote] Ok, masz do tego prawo :) a psy południa to ktore? I co robiły? Bo nie wiem (poważnie pytam) [B] Laluna[/B] ja dalej nie widze odpowiedzi na pytanie Vectry dotyczącej OSA i wikodława? [B]Może chociaz powiesz, co oznacza slowo wilkodław? [/B]
-
LALUNA, masz swoją teorie i jej się trzymaj, jak musisz. Ja się będe trzymać swojej wersji Przykladowy Kaukaz jest molosem, Owczarek środkowoazjatycki jest molosem (zresztą pochodzi od mastifa tybetańskiego) Zaraz się dowiem, ze Mastif Tybetański też nie jest molosem bo z nikim nie walczył na arenach [quote name='LALUNA'] Wiec obydwie te grupy psów miały inne przeznaczenie. Jedne do szczucia i chwytania zwierzat, a owczarki kaukazkie nie mogły chwytac stada mialy z nim być. Wiec moze zastanów sie z czym sie nie zgadzasz, bo pisze zupełnie o czym innym. Juz Ci opisałam jakie przeznaczenie miały psy do walk zwierzat, a jakie psy pozostawiane ze stadem na wypasie. Ja twierdze ze to zupełnie inna praca i użytkowosc i wiekowa selekcja. A Ty wysżło na to ze zaprzeczyłas i [B]dla Ciebie CA de Bou pracuje tak samo jak kaukaz.[/B] .[/quote] Uczepilaś sie tego Ca de Bou :evil_lol: ja wcale nigdzie nie pisalam ani nie mowilam slowa o Ca de Bou :evil_lol: [B]A na pewno, [COLOR=Red]nie napisalam,[/COLOR]z e pracuje tak samo jak kaukaz, [/B]moze zacytuj gdzie to u mnie wyczytałaś, albo się przyznaj wreszcie, ze Ci się pomerdalo, każdemu moze, a nie odwracaj kijem Wisly, bo to Ci najlepiej wychodzi, aczkowiek nie każdego na to nabierzesz. [B]Owczarki kaukaskie [COLOR=Blue]nie mialy [/COLOR]chwytac stada, fakt, ale [COLOR=Blue]mialy chwytać drapieżnika jakby temu stadu zagroził[/COLOR][/B] :lol: Więc jakby nie patrzeć musialy umieć walczyć ze zwierzyną :eviltong: [quote name='LALUNA'] I chyba wogóle mylisz pojecie molos a mastiff[/quote] Nic mi się nie pomerdalo, Ja doskonale rozrozniam slowo mastif od slowa molos. Każdy Mastif jest molosem, ale nie każdy molos jest mastifem Jakby co to przypomnie moje slowa [quote][B] Laluna[/B] slowo "molos" nie oznacza jako takie psa bojowego, ale ma raczej odniesienie do budowy jego ciala. Mastif (głównie tzw angielski) jako [B]jeden z przedstawicieli[/B], molosow i najbardziej dla tej grupy charakterystyczny jest czasami silnie utożsamiany ze starozytnymi molosami, co często powoduje, ze każdy starozytny molos jest nazywany "mastifem."[/quote] [quote name='LALUNA']A wilkpedia owszem podała, ale bardzo uproszczona wersje.[/quote] a Ty chcialas od razu kilku stonnicowe opracowanie naukowe? To co zacytowałam z wikipedii doskonale oddawalo to co chcialam powiedzieć, również to, że, ze starozytnych mlosow wyselekcjonowano linię psow pasterskich - stróżujących, bo ich charakter i uzytkowość świetnie si do tgo nadawaly, pisalam czemu Pozostale cytaty pochodza z serwisu molosy.pl , na które Cię zaprosilam,a tam opracowania zrobili ludzie, przy ktorych zarowno Ty jak i ja to kompletni laicy Idź tam na forum i powiedz wlascicielom kaukazów że ich psy nie są molosami :evil_lol: Cytat z serwisu jako wstępniak do opisu poszczegolnych ras [quote] [B] [SIZE=2]Wszystkie psy i ich rasy przedstawione w serwisie[/SIZE][/B][SIZE=2], [B][COLOR=Blue]zostały zakwalifikowane do grupy molosów według kryterium pochodzenia i kształtowania się danej rasy psa,[/COLOR] a nie według klasyfikacji FCI lub AKC.[/B] [/SIZE] [/quote][B]Aha nie odpowiedziałaś Vectrze od kogo pochodzi OSA (nie ta z żądlem, ale tez gryzie) i wilkodław? [/B]
-
Laluna Nie chce mi się z Toba dyskutowac bo wiesz wszystko o wszystkim :roll: Znaczenia slowa mastif nie bralam z wikipedii :eviltong: a co do "molosa" to wikipedia to przyklad, zresztą bardzo dobry przyklad, [B]nie na historie[/B] molosa,[B], [/B]ktora Ty usilnie powtarzasz i z ktorą się zgadzam ale na to[B] jakie psy do molosow można zaliczyć [/B],zresztą chyba nie czytalas tej definicji bo info napisane przez Ciebie [QUOTE]T A dokładniej z jednej z ksiazek : Kultury sumeryjskie, babilońskie, asyryjskie i fenickie używały olbrzymich psów wojennych, z których najdzikszy był mollosian" prawdopodobnie [B]z greckiej wyspy Mollosus[/B].[/QUOTE] jest dokladnie w tej def. z Wikipedii zawarte ,[quote name='LALUNA'] No to własnie dałas przykład jak jeszcze musisz sporo się nauczyć o molosach. [B] CA de bou,[/B] czyli inaczej perro de presa Mallorquin. Słowo Perro de presa oznacza pies chwytajacy lub trzymajacy co w lużnym tłumaczeniu znaczy buldog. [/quote] A gdzie ja pisalam o Ca de Bou? :crazyeye: Podejrzewam, znawco ze chodzi Ci o to :evil_lol: [quote name='PIKA'] A od kogo pochodzi np. [B]CAO [/B]tez pies pilnujący stada masz wyżej [/quote] CAO to owczarek środkowoazjatycki :evil_lol: więc nie wiem, kto się musi poduczyć
-
[quote name='LALUNA'] Pika nie bardzo rozumiem po pierwsze do czego to ja Cie mam niby przekonywac i gdzie to wyczytałas w moich postach ze Cie do czegos przekonuje :crazyeye: [/quote] Doczytalam "między wierszami" i z tonu wszystkich tu wypowiedzi studiując ten temat bardzo dokladnie. Mnie jak niektorym nie trzeba pisac dokladnie, zebym mogla to potem zacytowac [quote name='LALUNA'] Dajesz mój cytat gdzie pisze ze mastiff jest przodkiem psów gończych i odpowiadasz ze molos nie oznacza psa bojowego. To chyba nie pod moim postem powinnas to pisac. [/quote] Dokladnie pod Twoim, bo próbujesz udowodnic, ze kaukaz nie jest molosem dając przykład, ze gończe pochodza od mastifa . I czegoś nie zrozumialaś, chociaż dokladnie napisalam, chodzilo mi glownie o [B]geneze[/B] [B]slowa "molos" i co ono dokładnie oznacza,[/B] po to aby nie utożsamiać slowa "molos" TYLKO z psem bojowym, bo to do czego wykorzystywano te psy to inna sprawa, a do pilnowania obejścia i dobytku rownież a i niektóre do polowań :cool3: [quote name='LALUNA'] Tylko dalej nie wiem co to ma do rzeczy w uzytkowosci owczarków pilnujacych stad i z czym sie nie zgadzasz o tym co napisałam jak maja pracowac te psy? :cool3:[/quote] Z tym się nie zgadzam :eviltong: [quote name='LALUNA']Molosy a straznicy stada to zupełnie co innego.[/quote] Bo Molos( i jego potomkowie) , jako pies również stróżujący, silny, nieustraszony, czesto o psychice pozwalającej mu na samodecydowanie, a jednocześnie o psychice powalającej na silnie przywiązanie do stada wlasnie, świetnie się do tego nadawal aby samodzielnie pilnowac i chronić stado. Poza tym napisalam [quote]Laluna, [B]spora ilośc psow mających strzec i bronić stada[/B], czy dobytku (jak kaukaz), jest zaliczana do molosów lub psow w typie gorskim[/quote]a spora nie oznacza wszystkie, a tu dyskusja się wywiązała ma temat kaukaza ;) A od kogo pochodzi np. CAO tez pies pilnujący stada masz wyżej Jak ewaluowaly niektore molosy na psy stróżujące stad też Aha bo to temat dotyczący uszu,:lol: dla wszystkich watpiących w "urywanie" , "ukręcanie" uszu CAO, czy Kaukazowi to informuje , ze jest to prawda. Po co to robiono, nie wiem i gdybać nie mam zamiaru ale takie byly praktyki. Robiono to malym szczeniaczkom, a ich matki wylizywały im potem te rany. Nalezy jednak wziąc pod uwagę, ze w czasach zamierzchłych nie bylo takiej instytucji jak weterynarz, bo teraz oczywiście psy lądują na stole i pod znieczuleniem mają wykonywany zwykly zabieg kopiowania uszu, przynajmniej mam taką nadzieję, że wszystkie. Chociaz na wystawach coraz częściej mozna zobaczyć CAO i Kaukazy z naturalnymi uszami
-
[quote name='LALUNA']Pika gończe i potem myśliwskie tez pochodziły od mastiffów. Niektóre zaganiajce tez.[/quote] [B] Laluna[/B] slowo "molos" nie oznacza jako takie psa bojowego, ale ma raczej odniesienie do budowy jego ciala. Mastif (głównie tzw angielski) jako [B]jeden z przedstawicieli[/B], molosow i najbardziej dla tej grupy charakterystyczny jest czasami silnie utożsamiany ze starozytnymi molosami, co często powoduje, ze każdy starozytny molos jest nazywany "mastifem." Za wikipedią [quote] [B]Molosy[/B] - nazwa dużych psów z ras o ciężkiej, zwartej budowie, silnie umięśnionych, wywodzących się prawdopodobnie od jednego przodka. Nazwa pochodzi od greckiego plemienia [URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Molossowie&action=edit"]Molosów[/URL] (psy Molosów). Dokładne pochodzenie przodków współczesnych molosów nie jest znane. Prawdopodobnie przybyły z [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Azja"]Azji[/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Asyria"]Asyria[/URL] lub [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Tybet"]Tybet[/URL]) i zostały sprowadzone do [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Europa"]Europy[/URL] przez starożytnych [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzymianie"]Rzymian[/URL], a następnie rozprzestrzeniły się po kontynencie. Zyskały dużą popularność jako psy bojowe. Z czasem wyselekcjonowano rasy psów mniejszych oraz łagodniejszych, wykorzystywanych do pilnowania stad zwierząt hodowlanych, a także w ratownictwie górskim i wodnym. [/quote] [B]Pochodzenie mastifa angielskiego (skórt) [/B][quote]Niektórzy dopatrują się pochodzenia rasy od doga asyryjskiego, lub mastifa tybetańskiego, [B]a nawet od greckiego molosa[/B].[/quote]jak widzisz, masz napisane "greckiego molosa" Nie każdy molos pochodzi od mastifa, bo mastify tez sa rozne :cool3: [B]wyjasnienie slowa "mastif" :evil_lol: [/B][quote][B]Na temat powstania słowa mastif[/B] jest bardzo wiele spekulacji i teorii. Jedna z nich mówi o tym, że słowo mastif wywodzi się od łacińskiego mastinus i oznacza psa domowego. Według drugiej (Beckmann) słowa mastif należy się dopatrywać od dolnoniemieckiego mast-teve, oznaczającego ciężkiego i niezgrabnego psa. Trzecia mówi natomiast o tym, że nazwa psa powstała również od łacińskiego słowa, tyle, że mixtivus (oznaczającego mieszańca) lub mansuetues (oswojony).[/quote][B]Jako ciekawostka [/B][quote] 1. [B]Przodkami mastino napoletano[/B] są niezaprzeczalnie [B]rzymskie molosy[/B] walczące na arenach. Istnieje takie prawdopodobieństwo, że nie zmieniły się one znacznie od swoich przodków sprzed blisko 2000 lat[/quote]więc moze nie mastif a mastino [quote][B]Owczarek środkowo - azjatycki[/B] [B]pochodzi od mastifa tybetańskiego,[/B] który wykorzystywany był do ochrony osad i obozów koczowniczych plemion [B]Nie ma zgodności, co do historii mastifa tybetańskiego[/B]. Jego pochodzenie wzbudza wiele kontrowersji jak również niedomówień. Przyczyną takiego faktu rzeczy, jest to, że przez wieki Tybet był krajem praktycznie odizolowanym od zachodniej cywilizacji. Przybysze z innych krajów trafiali tam niezwykle rzadko, a jeżeli już dotarli w Himalaje, nie gościli tam długo. Udokumentowanie mastifa tybetańskiego sięga dopiero 80 lat. Jednak o psach zwanych do khyi od wieków krążyło wiele legend. Nazwa do kyhi w wolnym tłumaczeniu oznacza psa trzymanego na uwięzi. Zwierzęta te wiązane były za dnia, a spuszczane o zachodzie słońca. [B] Według niektórych kynologów mastif tybetański stanowi brakujące ogniwo pomiędzy bojowymi molosami i psami pilnującymi stad.[/B] Twierdzenie ich wywodzi się stąd, że mastif tybetański pochodzi z obszaru, z którego wywodzą się pierwsze molosy. [/quote]Laluna ja nie dyskutuje na temat borderow bo się nie znam, molosy to moja pasja,(w domu mam dwa) więc blagam nie przekonuj mnie na siłe co jest molosem co nie jest Zapraszam na serwis molosow [URL]http://www.molosy.pl/strona_glowna/rasy/rasy.htm[/URL] poczytaj o molosach, o każdym masz informacje z pochodzeniem wlącznie, przydział do molosow nie jest tam na pdstawie klasyfikacji FCI
-
[quote name='LALUNA']Molosy a straznicy stada to zupełnie co innego. [/quote] Laluna, spora ilośc psow mających strzec i bronić stada, czy dobytku (jak kaukaz), jest zaliczana do molosów lub psow w typie gorskim Wszystko to II grupa Nazwa w tych przypadkach "owczarek" jest raczej zwyczajowa i po prostu myląca ;)
-
[quote name='Pysia']Moja babcia :multi::loveu::multi::loveu: Hura :multi: U Ali moja babcia :multi::loveu::multi::loveu: Alu witaj :loveu:[/quote] Oo wnusia :multi: Nastepnym razom jak będe miala czas to odwiedze Ciebie :diabloti: [quote name='Alicja'][FONT=Arial][COLOR=Red][B]:multi:Witaj ...cieszę się żeś tu zawitała [/B][/COLOR][/FONT] [FONT=Arial][COLOR=Red][B]:glaszcze:...oj PIKA ....proszę ...nie chcialam urazić ......:razz:..no weź się w garść :razz:..no ....:loveu::loveu::loveu:[/B][/COLOR][/FONT] [FONT=Arial][/FONT][/quote] No mowilam, ze brak zrozumienia :evil_lol: ja żartowałam :eviltong:
- 78403 replies
-
[quote name='Alicja']:oops::oops:[FONT=Arial][COLOR=Red][B]:oops:a ja czytam jakich SLIPEK :crazyeye:....i po raz któryś wróciwszy do sedna doczytałam że o ŚLIPKA szło:evil_lol::evil_lol:[/B][/COLOR][/FONT] [/quote] jesuuuu trochę mnie nie bylo a juz taki brak zrozumienia :placz:
- 78403 replies