Jump to content
Dogomania

na co zwracac uwagę przy zakupie psa


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mrzewinska

Swietny pomysl.. od lamania prawa oczywiscie nie mozemy zaczac. W Krakowie Strz Miejska nie chciala interweniowac - bagazniki pelne psow staly pod napisem - handel zabroniony i handel odchodzil az milo.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

A czemu nie chciala?

Ja czesto widze jak SM wlepia mandaty czy przegania babcie z oscypkami spod rotundy .
Czy oscypki roznia sie czyms od psa ... w tym konkretnym przypadku :niewiem:

A moze zwyczajnie zadzwonic po policje, jesli Sm nie interweniuje....

Przeciez nie mozna tak sobie stanac na chodniku i sprzedawac, nawet jak sie ma zalozona dzialalnosc gospodarcza....smiem twierdzic, ze sprzedwacy szczeniat takowej nie maja....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']A czemu nie chciala?

Ja czesto widze jak SM wlepia mandaty czy przegania babcie z oscypkami spod rotundy .
Czy oscypki roznia sie czyms od psa ... w tym konkretnym przypadku :niewiem:

A moze zwyczajnie zadzwonic po policje, jesli Sm nie interweniuje....

Przeciez nie mozna tak sobie stanac na chodniku i sprzedawac, nawet jak sie ma zalozona dzialalnosc gospodarcza....smiem twierdzic, ze sprzedwacy szczeniat takowej nie maja....[/quote]

I właśnie o to mi chodziło. Prawdopodobnie nikt z handlarzy nie ma "pozwolenia" i dlatego SM może spokojnie interweniowac i nakładac kary.
Widzimy to codziennie na ulicach miast, SM potrafi przegonic wszystkich.
A może to jest też tak że należałoby wcześniej powiadomic SM o szykującej się wystawie z prośbą o interwencję w przypadkach handlu przed wystawami ? Może znowu trzeba zacząc od odpowiedniego pisma i prośby o pomoc w walce z takim handlem. Nie wiem bo nigdy organizatorem wystawy psów nie byłam ale przy innych okazjach zawsze trzeba zawiadamiac SM . Jeśli rzeczywiście są oficjalnie powiadamiani to należy tylko pilnowac by wywiązali się ze swoich obowiązków. Robią to,Takie są moje doświadczenia z SM. Oscypki też na to wskazują.
Ale by się zdziwili gdyby w końcu ktos zaczął sparwdzac legalnośc takiego handlu.
Co do Państwiwej Inspekcji Sanitarnej to podałam ten przykład bo doskonale pamiętam walkę jak się odbyła w Warszawie przeciw sprzedaży psów - głównie jednej rasy w sklepie w dużym Centrum Handlowym. Na długo potem jak i czasem dzisiaj w tym sklepie wiszą na ścianie aktualne pisma o zezwoleniu na przywóz i handel na przykład szynszylami wydanymi przez PIS. Skutecznośc istniejących przepisów wydaje sie zaskakująca kiedy prześledzimy podobne przypadki.
Nie wiem Pani Zofio, moze Pani wie. Czy Oddział organizujacy Wystwę zgłasza ję do SM i prosi o pomoc w zwalczaniu nielegalnego handlu ?
Prawdopodobnie sam oddział tego nie robi tylko właściciel obiektu , może dlatego SM traktuje to jak zwykłą imprezę masową a sami Strażnicy lubią chodząc popatrzec na piękne szczeniaczki. Dla nich to też może byc coś zupełnie naturalnego jak dla wcześniej wspomnianej właścicielki bokserka ....

Pozdrawiam
Grazyna

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Zwiazek krakowski wystapil z pismem przed wystawa o zwrocenie na to szczegolnej uwagi. O przyslanie straznikow. A handlarze handlowali ile wlezie
Musi byc zarzadzenie ogolnopolskie. Bo tam byly jakies kruczki prawne - ze jak zaplacili za parkowanie (poza terenem wystwy) to administrator parkingu - wlascicielem jest AWF - odpowiada, a straz interweniowac nie moze, tak przynajmniej slyszalam...

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=blue]Myślę że czas zapytac prawników ...kruczki prawne to ich specjalnośc[/COLOR]
[COLOR=blue]Tak sami to będziemy za długo kombinowac.[/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]
[COLOR=blue]Pozdrawiam[/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]
[COLOR=blue]Grażyna[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Do wszystkich hodowcow i wlascicieli psow zrzeszonych w Zwiazku
Kynologicznym w Polsce

Ten Apel zostal podyktowany troską o rasowe szczenięta, o to, w jakie
trafiają ręce, i o dobre imie nas wszystkich.
Nas wszystkich - prawdziwych hodowcow i milosnikow psów, jesli się z nim zgadzacie prześlicie e-maila na [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]


Imię i Nazwisko Miejscowość, Data: 2006......
nr leg. człokowskiej
Adres

Do Zarządu GłównegoZwiązku KynologicznegoW Polsce
[B][SIZE=4] APEL[/SIZE][/B][SIZE=4]
[/SIZE]
Stojąc na straży dobrego imienia Związku Kynologicznego, zrzeszającego najpoważniejszą grupę hodowców psów rasowych w Polsce, sprzeciwiam się nagminnemu zjawisku handlu szczeniętami (lub psami dorosłymi) w miejscach publicznych - na ulicach, bazarach, targowiskach, giełdach samochodowych, sklepach, a w szczególności handlu na parkingach i ulicach dojazdowych okalających tereny, na których odbywają się Wystawy Psów Rasowych. Dlatego Zwracam się do Zarządu Głównego z apelem o :
1. Wydanie decyzji jednoznacznie zabraniających handlu psami poza hodowlą, z wpisaniem tej zasady do Regulaminu Związku oraz Statutu.
2. Karanie hodowców łamiących tą zasadę, natychmiastowym, dożywotnim wykluczeniem ze Związku.
3. Nałożeniem obowiązku na poszczególne oddziały Związku, organizujące wystawy, powiadamiania Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i współpracy z nią w celu niedopuszczenia do handlu psami na terenach i wokół wystawy. / zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. Nr 33,poz. 287)
4. Zwrócenie się do odpowiednich władz administracyjnych i współpracy z nimi w celu egzekwowania obowiązującego prawa zabraniającego handlu zwierzętami żywymi w miejscach do tego nie przeznaczonych tak by podobnej możliwości nie mieli również hodowcy niezrzeszeni w Związku Kynologicznym.

z poważaniem
podpis

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Chce napisac maila do bydgoskiego oddzialu ZK, aby jako organizator imprezy poprosili SM lub policje o dodatkowe patrole sprawdzajace uprawnienie sprzedajacych pod wystawa.

Co wy na to?

Moze jakies sugestie co do tresci maila?[/quote]

Nie wiemy jak udało się w Rzeszowie czekamy na informacje od Pani Zofii, ale sama Policja nie wystarcza, trzeba zawiadamiac Inspekcję Weterynaryjną (45, 50 za godzinę pracy) Taki Inspektor ma prawo kontrolowania wszystkich żywych zwierząt w autach na ulicach a na pewno w miejscah nie przeznaczonych do handlu ...
Po tym jak udało się w Rzeszowie będziemy mogli powiedziec więcej.
Sama Policja ma w nosie, ale Inspektor może w każdej chwili ją wezwac, wlepic mandat i na przykład zabrac szczeniaczki na koszt "właściciela" na KWARANTANNĘ !!!!

Pozdrawiam
Grażyna

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Przeslij proponuje ten apel do ZG i do wiadomosci do bydgoskiego oddzialu, Napisz do mnie, dolacze Ci dodatkowo szczegolowy opis co robic, opis, ktory zawdzieczamy gmk, a ktory dawalam na rzeszowskiej wystawie dzialaczom roznych oddzialow. Nie zapisalam sobie, czy bydgoskiemu tez.
Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No wlasnie - dawala Grazynko Twoja instrukcje co robic, okazalo sie, ze dotarla do nich za pozno, aby odpowiednio zabezpieczyli tereny, informowalam na spotkaniu przed wystawa, dawalam do kserowania chetnym. Nie pamietam, czy bydgoskiemu oddzialowi tez.
Sprobuje tu wkleic. Udalo sie!!!


[FONT='Courier New'][SIZE=3]Jak skończyć z handlem pod wystawami[/SIZE][/FONT]
[FONT='Courier New'][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT='Courier New'][SIZE=3]Doraźnie należy porozumieć się z Powiatowym Inspektorem Weterynarii na terenie, na którym odbywa się wystawa, najczęściej to właśnie on jest lekarzem lub wyznaczającym lekarzy do kontroli książeczek zdrowia psów przy wejściu na wystawę i poprosić go, czyli zlecić zatrudnić (45,50 za godzinę) do dokonania kontroli nielegalnych punktów sprzedaż wokół wystawy. Może i powinien to zrobić. Biorąc pod uwagę,że ma odpowiednią legitymację może poprosić natychmiast patrolujących teren policjantów o pomoc lub wezwać specjalnie do tego wyznaczonych z właściwej komendy. Powinien sprawdzać warunki sprzedaży, dostęp do wody, szczepienia i wiek szczeniąt zgodę na przewóz szczeniąt wydaną przez weterynarza ( to, co my dostajemy od lekarza,·jeśli jedziemy na wystawę) i dokumentacje źródła pochodzenia szczeniąt - zgodnie z ustawą o Inspekcji Weterynaryjnej. z dnia 29 stycznia 2004 r., (Dz.U. nr 33, poz. 287)[/SIZE][/FONT]
[FONT='Courier New'][SIZE=3]Proszę poczytać głownie Art.16 p 1/b Art.17 p3/1 oraz p 6 oraz tabelę opłat punkt 29 samej tabeli. Wynika z tego, że każdy oddział może zgłosić się do Pow. Inst. Wet z prośbą o kontrolę warunków sprzedaży przed wystawą i że Inspektor wzywa policję i że Inspektor ma prawo nakładania kar i na koniec,·że jego wynagrodzenie w takich przypadkach wynosi 45,50 za godzinę pracy. Zarówno transport jak i warunki sprzedaży żywych zwierząt (psy jak najbardziej na początku sprzedaży są żywe) podlegają kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. Żeby wszystko przebiegało sprawnie najlepiej jak Powiatowy Inspektor wyśle do kontroli weterynarza, który na co dzień kontroluje warunki na targowiskach przeznaczonych do handlu żywymi zwierzętami. Bardzo się handlujący zdziwią, że nie zorganizowali na przykład firmy do wywozu nieczystości po zwierzętach a taki jest obowiązek przy sprzedaży zwierząt[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Taka instrukcje ulozona przez Grazynke poslalam mailem do Rzeszowa - poniewaz nie zostala w pore wreczona prezesce oddzialu, przekazalam dodatkowo przez wystawa. Szefowa Rzeszowa twierdzila, ze z pomoca policji, powolujac sie na to, przeganiala, z tym ze nie bylo wielu handlarzy - mroz zniechecil.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Autorem jest Grazyna, pozwolila mi rozdawac chetnym:-)))
Jest doskonale ulozona, sa konkretne przepisy prawne podane, moim zdaniem to rewelacyjna instrukcja - i jesli ktos nie bedzie chcial sie tym zainteresowac - powiadomcie.
Po raz ostatni w tym roku bede uczestniczyc w zjezdzie sedziow w W-wie, ostatni raz, bo jestem za bardzo zmeczona dzialalnoscia tylu lat, jestem praktycznie sedzia emerytowany.. Ale jeszcze raz sie poderwe o stosowanie tej instrukcji, zmiane regulaminu hodowlanego i o zmiane testow.
Wlasnie szykuje pismo do ZG, poniewaz proszono o uwagi przed tym zjazdem.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Patiszon, a nie daloby sie tego apelu i tego tekstu jak poradzic ze sprzedaza zawiesic w tematach Wszystko o psach, albo w rasach?
Zeby wiecej ludzi wiedzialo jak to ugryzc, zeby Zwiazek jako calosc, a nie w poszczegolnych oddzialach wzial sie porzadnie za rozwiazanie tego problemu. Zeby tych apeli naplywalo ile sie da... Zebranie sedziow 2 kwietnia, bede na pewno to poruszac, mialabym poparcie opinii dogomaniakow. Bo tak sama, to bije glowa o mur od 25 lat i w koncu zaczynam wymiekac.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

witam

... na forum dogomanii, grupa 5, psy w typie pierwotnym - ciągnę wątek pod tytułem "wybierając basenji na swojego towarzysza", który oczywiście związany jest z zagadnieniami hodowlanymi. Ponieważ troszkę działo się tam ostatnimi czasy zapraszam do lektury - tym bardziej, iż niektóre wypowiedzi hodowców basenji z punktu widzenia nabywcy, uważam za dość ciekawe np. te, które traktują o bezcelowości przeprowadzania badań basenji (choroby genetyczne), także te, które traktują o tym, iż nie warto sporządzać przy sprzedaży szczeniąt umowy cywilno prawnej, dającej prawo hodowcy do kontroli tego, co dzieje się ze szczenięciem po sprzedaży. Oczywiście proszę o wyrażanie opinii, krytycznych jak najbardziej.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z uwagi na to, iż w swoich wypowiedziach często podnoszę konieczność sporządzania kontraktów cywilno prawnych zawieranych pomiędzy hodowcą a kupującym przy sprzedaży szczeniaka ... szukałem trochę tego tematu na forum dogomanii. Nie znalazłem. Nie chciałbym jednak powielać tematu - proszę o ewentualną podpowiedź, gdzie mógłbym go znaleźć. Wydaje mi się po prostu, iż profesjonalnie sporządzona umowa w dużym stopniu zabezpieczy interesy przede wszystkim psa, następnie hodowcy oraz nabywcy. Daje wgląd hodowcy w poczynania nabywcy, nawet daje możliwość odebrania szczenięcia (plus jakieś kary finansowe). Warto byłoby się pokusić o sporządzenie wzoru takiego kontraktu i rozpropagowanie go. Oczywiście - jeśli wzór taki istnieje już na forum - proszę o podpowiedź.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Oby!!!....[/quote]

Witam
Twój podpis jest najcenniejszą rzeczą jaką można było zrobic dla tych wszystkich wspaniałych hodowców, którym obcy jest handel szczeniaczkami a pasja z jaka hodują swoje psy godna najwyzszych laurów, niezaleznie od wyników osiąganych na wystawach.

Pozdrawiam
Grażyna

Link to comment
Share on other sites

[B]Hos [/B]
Myślę że taka umowa powinna byc w dziale prawo ale czy jest nie wiem , przyznam że dotąd nie znalazłam.
Sama w większości wypadków spisuję umowy, jednak jest w Polsce jeszcze tak zwana umowa ustna , prawdą jest że trudniej ją wyegzekwowac ale jednak.

Z tego co wiem w nowym Regulaminie ma byc punkt dotyczący konieczności zawierania takich umów w formie pisemnej.
Na stronach niektórych oddziałow można znaleźc wzór umowy ale od razu powiem odbiega ona od tego czego szukasz.

Co do dyskusji o koniecznosci prowadzenia testów na choroby genetyczne która toczy sie w Twoim temacie to juz widac zmiany tonu hodowców, poczekaj za chwilę będą wstawiali tam linki do swoich stron na których umieszczą wyniki testów.
Ja ten temat wywołałam ponieważ jestem przekonana że zdrowie psów zarówno psychiczne jak i fizyczne to podstawa Hodowli, potem możemy mówic o innych cechach ... smutno dodam...jak piesek przeżyje


Pozdrawiam

Grazyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...