Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

SOBAKI JEZDOWYJE

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
19 odpowiedzi na ten temat

#1 Canis_lupus_husky

Canis_lupus_husky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 17:07

No właśnie. Co to za rasa? Z nazwy sądzę ze rosyjska... Jśli macie jakieś info i zdjęcia-proszę dajcie tutaj... Bo naprawdę chciałabym się dowiedzieć co to za psy :)
Pozdro!
"Masz świra to go hoduj" John Irving-Hotel New Hampshire

Głowa w chmurach, a u stóp cały świat 8)

#2 takatuka

takatuka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 18:07

Z tego co mi wiadomo to rasa zaprzęgowa więc temat powinnien być na psach zaprzęgowych bo tam prędzej Ci ktoś odpowie ale jak przenieść niemam pojęcia :evilbat: :wink:
Dodany obrazek

#3 Agappe

Agappe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 9099 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 18:22

hahaha to łajki i na zaprzęgowcach ten temat być nie powinien.. bo łajlki to psy myśliwskie

#4 takatuka

takatuka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 18:35

Czy jesteś pewna, że sobaki to łajki - w "przyjaciel pies" pisze, że to rosyjskie psy zaprzęgowe. :roll:
A że łajeczki to pieski myśliwskie to ja wiem :wink:
Dodany obrazek

#5 Agappe

Agappe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 9099 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 18:35

eee qrde zaczełam się nad tym zastnawiać samoiedskaia sabaka to samoyed..

#6 Agappe

Agappe

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 9099 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 18:36

przyjaciel pies również ciekawe rzeczy pisał o akitach.. nie sugerowałabym się tym..

gdybyś sie mnei o to zapytała poł roku temu to bym wiedziała.. bo kiuedyś to sprawdzałam.. ale teraz nie pamiętam własnie do czego wtedy doszłam..

i nie ma takiej rasy pod tą nazwą zarejestrowaną w FCI..

a szpiców zaprzęgowych jest tylko 4
alaskam malamut, siberian husky, samoyed, pies grenlandzki..

#7 takatuka

takatuka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 19:00

Moskiewskiego stróżującego tyż nie ma w FCI, ale nie o to chodzi bo cholera wie co tam rosjanie mają :wink:
A, że w gazetce wypisują bzdury to wiem ale żeby aż tak się pomylili :roll:
Widać fotkę tego psiaka i powiedziała bym, że zaprzęgowy :roll:
Dodany obrazek

#8 takatuka

takatuka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 19:13

Nie no napewno - ale ze mnie 8) czytałam książkę "husky i inne - sport psich zaprzęgów" Pań Szmurło i zapomniałam, że tam troszeczke pisze o tej rasie :D
Jednak zdecydowanie za dużo pisze w tej książce o nich abym miała to zacytować :roll:
Dodany obrazek

#9 virtavalo

virtavalo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 06 listopad 2004 - 19:16

Te psy istnieją, ale nie są uznane przez FCI. Troche o nich było napisane w "przyjaciel pies", chyba numer 2 lub 3 tam gdzie były opisane inne zaprzęgowce ( na początku tego roku).
Zapraszam do obejrzenia naszej strony
www.virtavalo.pl

#10 Agnieszka_

Agnieszka_

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 07 listopad 2004 - 21:34

To ja zacytuje z książki o jezdowyje sobakach :
"W poszukiwaniu przodka północnych psów zaprzęgowych prowadzone były badania z zakresu anatomii porównawczej, polegającej na analizie budowy szkieletu, a zwłaszcza czaszki. Wielu uczonych jest zgodnych co do tego, iż psy zaprzęgowe zaliczyć należy do tzw. typu „wilkopodobnego”. Wiele bowiem cech budowy czaszki psów zaprzęgowych wykazuje podobieństwo z budową czaszki wilka w znacznie większym stopniu niż u innych ras psów.
Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że bezpośrednim przodkiem psów zaprzęgowych jest kopalna forma domowego Canis familaris inostrancewi typus, którego szczątki po raz pierwszy odkryto w rejonie jeziora Ładoga. Jego przodkiem z kolei był prawdopodobnie północny wilk.
Rosjanie wymieniają nastepujące lokalne rasy psów zaprzęgowych, użytkowane na Dalekiej Północy : kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie czyli kołymskie jenisejskie jezdowyje sobaki.
Rasy te tylko nieznacznie różnią się od siebie i – prawdę powiedziawszy – bardzo przypominają syberyjskie husky starego typu. Podczas kiedy siberian husky kształtowany był w Ameryce przez kynologów – a więc pod względem cech estetycznych, a nie użytkowych – „jezdowyje sobaki” podobnie, jak alaskan husky na kontynencie amerykańskim, pozostały wyłącznie psami użytkowymi, ciężko pracującymi na Dalekiej Północy.
Opisując psy zaprzęgowe Kołymi i Czukotki Amundsen zauważył : Mało różnią się one od psów grenlandzkich, są tylko bardziej długonogie.
Cecha ta jest niewątpliwie związana z głębokością pokrywy śnieżnej bardzo sypkiego śniegu na Kołymie niż na Grenlandii.
Znaczne podobieństwa pomiędzy lokalnymi rasami psów zaprzęgowych spowodowały, iż w okresie „jedynie słusznej ideologii” w literaturze radzieckiej wszystkie te psy opisywane są jako „północno-wschodni pies zaprzęgowy ZSSR”.
„Jezdowyje sobaki” opisywane są jako psy mocnej budowy, o cechach przypominawszych wilka. Psy większe i masywniejsze od suk, z wyraźną „grzywą” dłuższych włosów na kłębie. Suki nieco mniejsze, bardziej cienko kostne. Wysokość w kłębie 55-65 cm, masa ciała 30-45 kg. Skośna długość tułowia (mierzona od stawu barkowego do guzów kulszowych) jest większa niż wysokość w kłębie.
Psy typu średnio szybkiego pracują głównie w kłusie i w proporcjach są dość długie; psy typu szybkiego pracują głównie w galopie, zaś format ich ciała jest bardziej zbliżony do kwadratu (długość tułowia jest mniejsza niż u „kłusaków”). Dla tych psów zaprzęgowych charakterystyczne jest silne rozwinięcie muskulatury i szkieletu przedniej partii ciała : piersi, kłębu i przednich kończyn – co wiąże się ze znacznym obciążeniem tych właśnie części ciała, przyjmujących główny, przenoszony przez liny i uprząż, ciężar ciągniętych sań.
Podobną budowę prezentują wszystkie ciężko pracujące psy zaprzęgowe, wyraźnie widoczne jest to np. u linii alaskan malamutów, wyspecjalizowanych w próbach uciągu.
W literaturze popularnej używane jest często określenie „łajka zaprzęgowa”. Badacze rosyjscy podkreślają, iż nie jest to prawidłowe : łajki bowiem to psy głównie myśliwskie, użytkowane przez ludy trudniące się łowiectwem w lasach rosyjskiej, europejskiej Północy, Syberii, Dalekiej Północy. Zadaniem łajki jest wyszukanie, wytropienie i oszczekiwanie zwierzyny, którą stara się ona utrzymać w miejscu (na ziemi, na skale czy na ziemi) szczekając i obiegając ją. W ten sposób łajka daje znać myśliwemu, gdzie znajduje się zwierzyna i koncentruje uwagę osaczonego zwierzęcia na sobie, co ułatwia myśliwemu podchodzenie.
Agnieszka & Paco & Shila
Dodany obrazek

#11 Canis_lupus_husky

Canis_lupus_husky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 08 listopad 2004 - 14:37

Ciekawe to jest.. Poszukam jego zdjęć, jak znajdziecie to prozę, wklejcie mi :)
Pozdro!

#12 Sheep

Sheep

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 22 grudzień 2004 - 22:19

W PRZYJACIELU PSIE pisało tak:
"Rosjanie wymieniają następujące rasy psów zaprzęgowych użytkowanych na dalekiej północy: kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie, czyli kołymskie i jenisejskie jezdowskie sobaki. Nieznacznie różnią się od siebie i wszystkie przypominają syberyjskiego husky starego typu."
Tylko tyle pisało. Mam też zdjęcie w gazecie tego psa, ale nie chce mi się skanować.
Żeby te psy były mocnej budowy, to bym nie powiedziała...

#13 Sheep

Sheep

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 22 grudzień 2004 - 22:33

Mam foto sobaka! (to chyba sobak - znalazłam w Google)
http://home.kabelfoo...osc/lukha39.jpg

#14 Sheep

Sheep

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 22 grudzień 2004 - 22:40

http://images.google...&hl=pl&lr=&sa=N
http://www.chukotka....OTO/sobaki1.jpg nie wiem, czy to są sobaki, ale daję ten link wam.
http://www.dieren-ra...laika/foto.html
Czasem się na coś przydaję, no nie?
:D
http://www.schickler...0001?id=5332800

#15 Canis_lupus_husky

Canis_lupus_husky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 27 grudzień 2004 - 20:27

Dzięki Sheep :D

Jesli to więc są na stówę sobaki jezdowyje, to właściwie są bardzo zbliżone do łajek... :)
Pozdr.

#16 Sheep

Sheep

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 28 grudzień 2004 - 17:41

No nie na stówę. Nie jestem pewna, czy to jezdowyje...

#17 Canis_lupus_husky

Canis_lupus_husky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 07 listopad 2005 - 18:25

hmmmm... Mam takie ciekawe znalezisko... Nie wiem, czy to są te sobaki, czy też nie, ale kto wie, to chyba pośrednie ogniwo między obecnym siberian husky, a łajkami i samoyedami...

Łajka jakucka.

Dodany obrazek
Dodany obrazek

W 2015r. mają tą wpisać do 1 sekcji V grupy... Co zresztą, nie ukrywam, cieszy mnie.

http://pl.wikipedia....i/Łajka_jakucka
http://www.nordicspirit.de/

Co Wy na to? ;)

#18 AlaNowak

AlaNowak

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 26 listopad 2005 - 17:11

mysle, ze sobaki wygladaja na cos pomiedzy sh a bialym owczarkiem szwarcarskim:)

#19 Tallulah

Tallulah

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 17 maj 2009 - 20:45

Mhm... Wpisując tę rasę w googlach znalazłam tę stronę: [url=http://www.infosport.ru/press/fkvot/1997N3/P34-37.HTM]

#20 Baski_Kropka

Baski_Kropka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2685 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 07:06

O tych psach ciężko cokolwiek znaleźć...sama się tym interesowałam i przebrnęłam przez tyle stron i praktycznie niczego nowego się nie dowiedziałam...
Ciekawe czy gdzieś ktoś prowadzi jakąś hodowle i selekcje...
Właściwie przy szukaniu tych psów to nie wiadomo czym się kierować, tutaj już tyle padło porównań że mętlik w głowie gotowy :P

Swoją drogą...alaskan huskie, też różnią się te ze zdjęcia od tych które znam.. a znam ich cały zaprzęg...i w tych psach mało już hasiorów widać...i nawet niebieskie oczy jakoś rzadko występują.. ja znam samo broązowo okie :P

Dodany obrazek