Jump to content
Dogomania

JAk wymierzyć budę dla psa?


mat3usz

Recommended Posts

Witam, właśnie robię budę dla mojego psa. Pies jest wielkośći owczarka niemieckiego ok. 66cm w kłębie jak stoi i waży ok. 32kg. Jak leży zwinięy w kłębek to nie mogę go zmierzyć bo kiedy tyko podejdę z metrówką to się panicznie jej boi. Jak więc dopasować budę dla niego, żeby nie była ani za duża ani za mała? Czy pies który ma 1,5 roku będzie jeszcze rósł? Dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Skoro pies ma 66cm to buda tylko rozmiarowo duża. 1,5roczny pies raczej już nie rośnie, aczkolwiek na pewno powinien jeszcze nabrać masy (rozwój wszerz). Nie zapominajmy, że buda musi być na tyle ogromna, by pies mógł spokojnie się wyciągnąć podczas snu (a nie spać w kłębku), ale na tyle mała, by zdołał ją ocieplić swoim ciałem. Mój ma 38cm w kłębie, jego buda ma ok. 65x65cm i jest OK. Oczywiście jest ocieplana (to uważam za konieczność akurat), najlepsze są takie, które mają przedsionek (nie wieje, nie zasypuje, pies ma zacisze) oraz otwierany dach (kwestia praktyczna: łatwiej tam posprzątać, wymienić ściółkę). Przestrzegam przed zakupem/zrobieniem budy, która posiada blaszany dach - to jest barbarzyństwo: w lecie smażalnia, w zimie lodówa i przez to buda nie spełnia swojej funkcji. Najlepiej, gdy dach jest pochylony - wtedy śnieg i woda spokojnie skapuje, aczkolwiek wiem, że co niektórzy mają odmienne zdanie, gdyż ich pies lubi spać na dachu, no cóż... ;) Nasza buda co prawda nie miała przedsionka, ale sami go wykonaliśmy dodatkowo. Uważam też, że fajnym atutem jest to, gdy buda postawiona jest niebezpośrednio na ziemi, ale na podwyższeniu - wtedy aż tak bardzo nie łapie wilgoci. Do budy moim zdaniem najlepsza jest dość porządna warstwa słomy, gdyż szmaty i inne takie szybko stają się wilgotne, a wtedy pies nie chce spać w budzie.

Aaaa i jeszcze kwestia umiejscowienia budy. To już kwestia upodobań psa, jednak najczęściej jest tak, że lubią obserwować okolice, więc dobrze jest, gdy buda jest postawiona naprzeciwko furtki (wgląd na otoczenie), ale w dość zacisznym miejscu: u nas sprawdziło się postawienie jej koło schodów do domu. Pies ma wgląd na swój teren i dodatkowo ciszę, i spokój. Kiedy nie mógł obserwować otoczenia (buda była w innym miejscu), to spał na schodach, buda stała pusta.

Link to comment
Share on other sites

Kilka aukcji na all - tam są podane wymiary. Modele też ciekawe, przedsionek super lub obowiązkowo wejście na dłuższej ścianie, żeby psisko mogło się schować, a nie być wystawione na wianie prosto w pysk, jak to ma miejsce w budach z wejściem na środku małej ściany.

[URL]http://allegro.pl/styldrew-buda-dla-psa-xl-1-ocieplona-impregnowana-i3114679277.html[/URL]

[URL]http://allegro.pl/styldrew-buda-dla-psa-xl1p-ocieplona-kolor-kurtyna-i3114679307.html[/URL]

[URL]http://allegro.pl/styldrew-buda-budy-dla-psa-xl2-ocieplona-impregnat-i3135213592.html[/URL]

Powodzenia i pochwal się mieszkankiem jak już je zrobisz:cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...