Jump to content
Dogomania

szczeniak, koty, przedłużona kwarantanna i kuwety


Hanover

Recommended Posts

Przeczytałam prawie wszystkie posty i po trochu odnajduję w nich odpowiedzi na pytania, ale moja sytuacja jest specyficzna. Mam od miesiąca małego Papillona ponadto mam 2 koty i 4 kuwety w domu w rożnych miejscach. Na początku socjalizacji z kotami pies siusiał na matę bo tydzień mieszkał w sypialni i nie wychodził z niej. Potem zaczał wychodzić na obszar całego domu i od razu zaczął siusiać do kuwet. Od samego początku nie robił kupki tam gdzie siusiał, zawsze kupę gdzieś obok.
I tak samo jak zaczął się załatwiać do kociej kuwety, a kupkę robi obok kuwety. Poza tym siusiał na materiały które leżały na podłodze np pozostawione spodnie przez mojego męża, albo na koc który ktoś położył. Jak byłam u siostry to nasiusiał na firanę która opadała aż na podłogę i nasza zmora to sikanie na sofę w salonie... od miesiąca jest komenda [B]nie wolno[/B] i od razu sadzanie na jego poduszce, ale wpada na tą sofę jak nie patrzę i posikuje nie dużo troszkę w różnych miejscach i czasami zostawi też kupę.

Od kilku dni również zaczął sikać gdzie popadnie, mimo ze ma kuwetę w pokoju to załatwi się pod drzwiami, albo wyjdzie z pokoju i na korytarzu, czy na schodach nie ma określonych miejsc. 2 razy do kuwety i 2 byle gdzie. Na dwór wychodzimy od wczoraj, miał alergię na szczepieni i przedłużoną kwarantannę po podaniu sterydów.

Ale nie wiem czy w naszym wypadku to coś pomoże, bo on i tak załatwia się w kuwecie, więc ma poczucie że nie musi wstrzymywać moczu bo trzeba go zostawić na dworze. Kuwet też nie możemy przenieść, bo nasz kot nigdzie indziej nie sika, jeśli przeniosłabym kuwetę wyżej lub w miejsce niedostępne dla psa, on załatwia się w miejscu po kuwecie, albo zaczyna w różnych innych tak reaguje, już to przetrenowaliśmy.

I teraz pytanie jest takie czy ktoś mądry może wie co się w psie zmieniło, ze zaczął załatwiać się czasami do kuwet a czasami pod stołem, na schodach czy gdzie stoi?

To mała rasa i jeśli z powodu obecności kotów i kuwet miałby się załatwiać w domu to jesteśmy to w stanie zaakceptować, bo wiem ze nie będzie miał motywatora tak jak inne psy, ze siusiu tylko poza domem. Dostaje nagrody za siusianie na zewnątrz, ale nie wiem czy w naszym wypadku jest sens robić mu "wodę z mózgu" bo kuwety będą cały czas więc nie mogę go teraz oduczać żeby się nie załatwiał do nich skoro miesiąc to robił i koty to robią więc czuje mocz.

Tylko dlaczego zaczął siusiać wszędzie? jak to odkręcić? i np jak go nauczyć że kupa w jedno miejsce??? bo czasami znajduję ją dopiero po węchu albo jak wdepnę.

Bardzo proszę o pomoc! Może macie jakieś doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

a może chociaż ktoś wie lub zna sytuację, gdzie pies załatwia się w domu np do kuwety psiej czy kociej bez różnicy i również robi tam kupkę, albo jak go zmobilizować do zostawiania kupki na zewnątrz? On wychowuje się z kocurami i widać ze dużo od nich zapożycza, ma kontkat z innymi szczeniakami żeby "nieskociał" ale widać że koty naśladuje i załatwia się też tam gdzie one... wlaczez robieniem sisuisu gdzie popadnie, zanosze go do kuwety, nagradzam jak zrobi do niej sam, tak jak na początku. MOże po miesiącu zapomniał :)

Jeszcze zrobię badania moczu, bo siusia na sofę, na materiały i czasami na swoje legowisko.
Ale poza tym nie wiem jak nauczyć go robienia kupy do kuwety bądź chociaż na jakąś matę a najlepiej na dworze. MOże macie jakieś patenty.
bardzo będę wdzięczna

Link to comment
Share on other sites

Na to żeby psiak robił kupę na dworze jest jeden skuteczny sposób... wynosić psa na dwór, zawsze gdy zauważysz, że przymierza się do zrobienia kupy ;). Po spaniu, po jedzeniu, po zabawie. Dzięki posiłkom w regularnych porach możesz mniej więcej zaobserwować dzienny schemat robienia kupy i łatwiej Ci będzie wycelować w odpowiedni moment.

Możecie również spróbować dodać komendę 'siusiu' i 'kupa' (czy jaką już tam wolicie ;)), kiedy szczeniak się załatwia.

Link to comment
Share on other sites

no właśnie ja dodaję, żeby może za jakiś czas załapał i robił na komendę w extremalnych warunkach. On biedny jest bo nie kuma tak jak inne psy, ma kuwety więc może robić spokojnie w chałupie, a przedłużona kwarantanna dołożyła się do tego ze całkowicie się przyzwyczaił do sikania w domu. Co prawda ostatnio jakby się uwstecznił i zapomniał ze nie robi się na podłogę, ale łażę za nim i jak przymierza się do sikania to szybko na ręce i do kuwety, za którymś razem sam do niej wraca więc dostaje nagrodę. Jednak nie mam pojęcia co się stało, ze zapomniał bo na początku przez 3 tygodnie robił tylko do kuwet i na mate... Z kupą będzie ciężko, bo on robi czasami 5 dziennie i zawsze jak nie widzę, mamy duży dom i tak za nim łażę krok w krok, ale jakoś się gdzieś skitra jak nie widzę. I np tak jak siusiu wiem kiedy zrobi to z kupami jest zupełnie chaotycznie. Np od kilku dni w nocy nie robi wcale. I w dzień też nie ma to zbyt wiele wspólnego z posiłkami... po prostu idzie i robi... a ja je znajduje w najdziwniejszych miejscach

Link to comment
Share on other sites

Nie pies zapomnial, tylko tak go zauczyliscie.
Generalnie niezle sobie utrudniacie zycie ze zwierzakami, ale co kto lubi :).
Ja tam ze zwyklej wygody przy kotach kuwetowych ustawialam 1 kuwete (najwyzej sie sprzatalo czesciej, jak bylo kilka zwierzow), wyzej, by pies nie mial do niej dostepu ( u Was mozna przeciez na miejscu kuwet postawic cos z mebli, a koty takie niereformowalne nie sa, by nie zalapac zmian), nigdy nie uczylam psa sikania na maty, gazety i inne cuda, tylko regularnie co 2-3 godziny byl wystawiany na dwor. Macie dom, wiec pewnie i kawalek ogrodka, to po co ta kwarantanna?
Na moj babski rozum pozostaje wyprowadzic z podlogi kuwety, materialy, psa na jakis czas usmyczowac do siebie, by nie mial okazji sikania po meblach (mozna je zastawic, uzyc sprayu z zoologa) i biegac czesto na dwor, moze sie uda?
Chociaz bedzie i dluzej i trudniej, bo pies zauczony, ze nie ma znaczenia, gdzie sie zalatwia.

Link to comment
Share on other sites

Teraz to i tak macie luzik, sajgon będzie, jak psiak zacznie podnosić nogę i oblewać Wam ściany ;).

Przedłużona kwarantanna niczego nie przekreśla - moja mała ma ma teraz lekko ponad 4 miesiące i dopiero jakiś tydzień temu zaczęła wychodzić na dwór. Od momentu, kiedy jest u mnie (czyli od początku stycznia) załatwiała się na matę. Teraz już ładnie robi wszystko na dworze. Da się, tylko trzeba mieć oczy dookoła głowy i żyć w stanie ciągłej gotowości ;).

Link to comment
Share on other sites

no właśnie u nas z kotem problem, ponieważ od kiedy jest w nowym domu to nie ma bata kuweta musi stać w tym konkretnym miejscu, reaguje silnie na stres, od małego posikiwał po mieszkaniu gdy się wprowadziliśmy do domu to była masakra, sikał co 40 cm na podłogę s alonie, gdy postawiłam mebel w miejscu kuwety sikał przed, obok, za meblem. Żwirek też toreluje jeden, mimo ze od kocięcia był na silikonie, 3 miesiące temu zaprotestował. I zaczął załatwiać się do wanny. Wymienilismy żwirek i się skończyło, jedna przestawiania kuwet nie możemy z nim przewalczyć, przestawiłam kuwety gdy pies zaczął korzystać z całego domu, postawiłam w tym samym miejscu ale wyżej. Na co kot zaczął się załatwiać w jadalni pod stołem i znowu w wannie.

To nie jest takie proste jak się może wydawać, dużo przeszliśmy z tym naszym kocurem, staraliśmy się go przetrenować i przeczekać aż załapie, ale znajdował co raz więcej miejsc gdzie sikał.
Behawiorysta poradził, żeby kuweta wróciła na swoje miejsce, kot komunikuje się z człowiekiem moczem i dawał nam znać w ten sposób.

Pies po paru nagrodzeniach smakolcem gdy załatwił siku do kuwety, załapał i robi tam co raz częściej. Nie wiem jak będzie jak zacznie sikać podnosząc łapę, to malutki piesek, będzie praktycznie taki jak jest teraz... może wystarczy wysoka kuweta. Sama nie jestem zadowolona z tego, że załatwia się w domu. Nie wiem może wystarczy poczekać i może załapie żeby załatwiać się na zewnątrz mimo kuwet.... nie utrudniamy sobie życia na siłę, bo chcemy mieć spokój z wychodzeniem na dwór, po prostu staramy się by zwierzaki żyły ze sobą a tym samym nie chcemy rewolucjonizoawać życia kotów nagle wysyłając je na orbitę żeby robiły kupę w powietrzu. One nie chcę używać kuwet stojących na meblach czy na podestach.
2 sprawa że pasiak niechętnie póki co wychodzi na dwór, jak zmarzną łapy to biegnie do domu, czasami wyciągnę go na 5 minut i kładzie się na ziemi i nic. Nie myśli ani o kupie ani o siku.
Dodam ze ma co robić na spacerach, chodzę z nim do przedszkola i wiem jak psa motywować, mamy zajęcia na dworze. Ale on po prostu nie chce wychodzić często... nie wiem może to kwestia czasu. Wcześniej gdy czytałam, że pies nie chce wychodzić na dwór to myślałam sobie ale głupi właściciel nie umie się nim zająć pewnie stoi pod blokiem pali fajkę i każe szczeniakowi biegać. Z owczarkami nie było takiego problemu, z moim karelem który mieszka z rodzicami to wystarczy pokazać smycz albo użyć słowa spacer i jest przy drzwiach. A ten mały łobuz... ciagnie mnie do chałupy po kilku minutach... W przedszkolu treser mówi, że może być mu za zimno, to mała rasa i jeszcze szczenię i nic na siłę. Więc ubieram się co 2 - 3 h i wychodzimy a czasami po 5 minutach wracamy i tak w kółko. Mam nadzieję, że to się zmieni.


a porpos posiadania ogródka to właśnie do niego psiak mógł wchodzić dopiero po komplecie szczepień. Mieszkamy przy rezerwacie i mamy mnóstwo zwierząt min. na naszym tarasie bawią się kuny, po ogrodzie czasem biega lis teraz już zabezpieczyliśmy furtkę żeby nie przełaził i wet kategorycznie zabronił szczeniakowi przebywać w miejscu gdzie były kuny, bo przenoszą dużo choróbsk i pasożytów skórnych zwłaszcza. Dlatego maluch nie mógł wychodzić, ale teraz będę tak robić psa co 2 h do ogrodu i zobaczymy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...