Jump to content
Dogomania

Szelki dla suczki - 50 cm M-ka, czy 54 cm L-ka?!


ira.s

Recommended Posts

Stoję właśnie przed takim oto dylematem, albowiem nie za bardzo się orientuję, ile też może wynosić standardowy (sic!) obwód szyi (czy w tym wypadku bardziej karku, skoro rozmiar takowej uprzęży chyba bardziej się jego tyczy???) dorosłej suki Husky (teraz mając obrożę 40 cm już o dziwo nie mogła się za bardzo wbić w 42 cm XS-ke, także i o 48 cm S-ce nie chcę myśleć, która prawdopodobnie będąc na styk może już za dwa miesiące okazać się również za mała), a już teraz chciałbym się od razu na przyszłość zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt zaprzęgowy (moja prawie 7-miesięczna sunia ciągle pewnie jeszcze będzie rosła, gdyż nawet nie osiągnęła dolnego pułapu wzorcowego wzrostu, mając de facto poniżej 50 cm w kłębie, stąd też jeszcze przynajmniej o te 5 cm powinna urosnąć).

Z w/w względów byłbym Wam bardzo wdzięczny, gdybyście podzielili się ze mną Waszymi opiniami na ten temat (sprawdzając jednocześnie na przykładzie własnych dorosłych już suczek, ile też były one w stanie zyskać w karku i barkach od okresu szczenięcego do w pełni dojrzałego), co bym nie musiał za kilka miesięcy dojść do irytującego wniosku, że jednak nie za bardzo wstrzeliłem się rozmiarowo w te nieszczęsne szelki (dobierając je za małe, bądź też zapobiegliwie przeholowując w drugą stronę).

Link to comment
Share on other sites

Nie napisałeś o jakie szelki Ci chodzi. Bo jeśli chodzi o spacerowe guardy to są one z reguły regulowane i takie najlepiej kupić młodemu rosnącemu psu. Natomiast jeśli chodzi o zaprzęgowe sledy to powinny one zostać wykonane na miarę bo każdy pies jest inny i standardowa rozmiarówka w ogóle nie powinna się do takich szelek odnosić (wiem z własnego doświadczenia, że każdy producent ma inną i mało któremu psu pasuje) Nawet jeśli trafisz na odpowiedni obwód szyi to szelki moga byź za długie. Dlatego radzę poczekać, aż suczka skończy rosnąć i wtedy zamówić sobie odpowiednie sledy na wymiar. Aktualnie na rozpoczęcie treningów jest jeszcze za młoda, jak skończy 8 msc może zacząć lekkie treningi typu canicross uczenie komend zaprzęgowych itp. do tego wystarczą guardy. Po ukończeniu pierwszego roku życia suczka powinna osiągnąć już docelowy wzrost wtedy można szarpnąć się na sledy i rozpocząć porządne treningi z obciążeniem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ANANA AMAROK']Nie napisałeś o jakie szelki Ci chodzi.[/QUOTE]

Chodziło mi rzeczywiście o odblaskowe szelki w typie Guard (patrz poniżej na link), gdzie masz regulowany co najwyżej obwód klatki piersiowej, zaś obwód szyi jest niestety stały i stąd muszę zdecydować się na 50 cm M-kę, albo 54 cm L-kę (nie wiem niestety jaka jest standardowa miara karku dorosłej suki Husky i dlatego mam taką rozterkę), skoro w 8 miesiąc wejdzie już na początku października (tym bardziej, że w canicrossie nie ma za bardzo miejsca na zbyt duże luzy, skoro w czasie takiego biegu linka nie jest ciągle napięta zbyt mocno w odróżnieniu od innych sportów zaprzęgowych) i pora najwyższa, abym ją z tego typu uprzężą już zaczął zawczasu oswajać (za kilka miesięcy może się okazać niestety za późno, jeśli tylko przywyknie za bardzo do zwykłej obroży).

[URL]http://www.manmat.eu/en/products/displayProduct/Leads%2C+skijoring+harnesses/6%29+SOFT+UNIVERSAL+Harness/80[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Do czego Ci maja służyć te szelki? Psa nie trzeba specjalnie przyzwyczajać do szelek. Podpinałam już do zaprzęgu po raz pierwszy psy w różnym wieku (nawet kilkuletnie) i jeżeli posiadają zapał do pracy to bardzo szybko załapią o co w ciągnięciu chodzi. Takie guardy są ok na spacery, dogtrekkingi i ewentualnie do canicrossu, ale przy bikejoringu, czy uciągu lepsze są sledy. Co do standardowego obwodu szyi dorosłej suki to nie ma czegoś takiego, bo suki potrafią się bardzo różnić wielkością.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ANANA AMAROK']...suki potrafią się bardzo różnić wielkością.[/QUOTE]

Skoro wzorcowe suki Husky ważą od 16 do 23 kg (co spokojnie można uśrednić do 18-21 kg, pośród których nie ma zwyczajnie miejsca na zbytnie odstępstwa obwodowe szyi, która powinna zachowywać w tej zaledwie 4-wagowej rozpiętości dość zbliżoną wielkość), to również siłą rzeczy ich rozmiar karku powinien mieścić się w jakimś standardowym przedziale, stąd też chciałbym jedynie sprecyzować, czy dla takiej charakterystycznie przykładnej haszczakowej suni (będącej w kwiecie wieku) bliższa będzie ok. 50 cm M-ka, czy też ok. 54 cm L-ka (jak łatwo zauważyć jest tu miejsce nawet na 4 cm luz pomiędzy poszczególnymi rozmiarami).

Link to comment
Share on other sites

A jednak rozpiętość jest duża (a waga we wzorcu nie zawsze adekwatna) Ja mam dwie dorosłe które spokojnie wejdą w 50cm i dwie które 54cm będą mieć na styk, a wszystkie są podobnego wzrostu. Widziałam już tez takie dla których 50cm będzie za duże. Jak pisałam, nie am czegoś takiego jak średni obwód szyi. A takie dobre szelki powinny być szyte na miarę danego psa, aby wygodnie mu się w nich pracowało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ANANA AMAROK']Ja mam dwie dorosłe które spokojnie wejdą w 50cm i dwie które 54cm będą mieć na styk...[/QUOTE]

No i tym oto sposobem mnie podłamałaś, gdyż z tego by wynikało, że jeśli zdecyduję się teraz na zakup M-ki, to za kilka (oby tylko nie parę) miesięcy być może będę zmuszony odłożyć ją z powrotem na półkę, a gdy kupię L-kę, to mogę stanowczo przeholować, kiedy moja sunia nigdy do tego rozmiaru nie urośnie (choć rodziców ma raczej masywniejszej budowy, to już dziadków bardziej uśrednionej, więc zagwózdkę mam niemałą).

Z w/w względu chyba lepsza jest opcja pierwsza (czyt. 50 cm szelki Medium, a niżeli 54 cm Large), gdyż nawet jeśli ostatecznie z nich haszczakowa suczka wyrośnie, to jest przynajmniej szansa, że wbije się w nie jeszcze przed ukończeniem roku, a być może nawet i będą jej spokojnie służyć do 18 miesiąca życia (póki na dobre nie wydorośleje).

Link to comment
Share on other sites

A co byś powiedziała na taki cytat z pod linku:

[URL]http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=1838&action=prod[/URL]

[QUOTE][B]M[/B] - Orientacyjny obwód szyi psa [U]40 - 45cm[/U]; orientacyjna wielkość psa - [I]typowy pies husky[/I], mała suczka malamut; [B]L[/B] - Orientacyjny obwód szyi psa [U]45 - 50cm[/U]; orientacyjna wielkość psa - [I]przerośnięty pies husky[/I], standardowa suczka malamut;[/QUOTE]Tylko nie wiem na ile jest on rzetelny w kwestii uprzęży Guard, skoro pomiędzy S-ką, a M-ką jest tam jakiś dziwny przeskok rozmiarowy i istnieje przez niego uzasadnione podejrzenie, iż rozmiary w stosunku do ich opisów są zaniżone.

P.S.
Jednak biorę 54 cm L-kę, gdyż na oficjalnej stronce ManMata zauważyłem, że Reflexy są faktycznie o jeden numer zaniżone w stosunku do typowych Guardów (gdzie właśnie M-ce odpowiadają 54 cm).

Link to comment
Share on other sites

Rozmiarówki są różne i w każdej wielkość jest orientacyjna, właśnie dlatego z doświadczenia wiem, że powinno się szyć na miarę (poza tym taniej wychodzi, sprzęt manmatu jest drogi, można znaleźć taką samą jakość w dużo niższej cenie) Może się okazać, że Twojej suczce nie pasuje, żaden z rozmiarów, wtedy już lepiej za duże niż za małe, bo zmniejszyć trochę zawsze można.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ANANA AMAROK']...już lepiej za duże niż za małe, bo zmniejszyć trochę zawsze można.[/QUOTE]

Tzn. mnie przekonało do większego rozmiaru ostatecznie te Twoje stwierdzenie, iż dobrze jest zachować w Guardach kilkucentymetrowy luz, a niżeli brać szelki dopasowane niemal na styk (tutaj przy M-ce w przyszłości mogłoby się w najgorszym razie okazać, iż będzie ona w końcu za mała, zaś przy L-ce takie ryzyko automatycznie znika, gdyż z niej żadna wzorcowa suczka Husky nie powinna wyrosnąć, a co najwyżej zabraknie jej do tych 54 cm nie więcej jak 6-8 cm, co od biedy będzie mieściło się w dopuszczalnej granicy tzw. obroży półzaciskowej i przez to nie powinno stanowić większego problemu), skoro tylko Sledy powinny być z wiadomych względów szyte na miarę.

[URL]http://www.siberian-husky.com.pl/plany-hodowlane/plany.htm[/URL]

Dodatkowo do L-ki skłania mnie fakt, że rodzice mojej Galli (patrz na link powyżej z udziałem Kortiza i Cassandry) charakteryzują się masywniejszą posturą, a i ona sama pomimo, że nie osiągnęła jeszcze w wieku 7 miesięcy dolnej granicy wzorcowego wzrostu (brakuje jej do niej bowiem 3-7 cm w kłębie), to już dysponuje ponad 20-kilogramową wagą z górnego dopuszczalnego poziomu dla dorosłej suki Husky (co raczej dobitnie świadczy o tym, że na co, jak na co, ale na masę nigdy nie powinna narzekać, stąd też i jej szyja w końcu powinna zyskać na obwodzie).

P.S. Chociaż oczywiście równie dobrze może się okazać, że z tą L-ką ostro przeholuję, jeśli tylko moja Galla bardziej wda się posturą w swoich dziadków, a niżeli rodziców, czyli de facto nie wyrastąjąc nigdy z M-ki (o tyle mnie to niepokoi, że wiele alternatywnych szelek w typie Sled praktycznie rozmiarowo obwodem szyi nie przekracza 50 cm, a to również musi o czymś świadczyć).

Reasumując zafundowałem sobie niezłą zagwózdkę, którą cholernie ciężko jest rozstrzygnąć, opowiadając się definitywnie - bez cienia wątpliwości!!! - po jednej ze stron.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='ira.s']Reasumując zafundowałem sobie niezłą zagwózdkę, którą cholernie ciężko jest rozstrzygnąć, opowiadając się definitywnie - bez cienia wątpliwości!!! - po jednej ze stron.[/QUOTE]

Aby jakoś z morałem podsumować ten wątek, to muszę dodać, że od ponad dwóch tygodni jestem dumnym posiadaczem zarówno M-ki (ta okazała się dla szczenięcia wprost idealna rozmiarowo), jak i L-ki (do tej jeszcze moja sunia spokojnie dorośnie), a teraz już tylko zastanawiam się, czy poza a la guard'owymi szelkami Soft Universal warto jeszcze za jakiś czas zaopatrywać się w a la sled'owe Light Weight, skoro te pierwsze mają dość wszechstronne zastosowanie (nadają się nie tylko do canicrossu, ale również i bikejoringu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...