Jump to content
Dogomania

Asymetryczne ubarwienie


Alfa147

Recommended Posts

Witam, nie zauważyłam takiego wątku. Moja suczka ma troszeczke za mało białego na pyszczku koło nosa, podobno to nie ma tekiego znaczenia na wystawach, ale chciałam się zapytać czy jest jakiś na to sposób. Prosze o rade, z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Matko, to chore :crazyeye:
Alfa, ufarbuj suczkę, idź na wystawę, a ja ze szczerego serca zyczę, żeby sędzia to zauważył i wyrzucił was z ringu z dyskwalifikacją :diabloti:

Uważam, że robienie na siłę championa z psa, który na to nie zasługuje, to kretyństwo i własnie wstrętne oszustwo. Ech... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alfa147']Ahhh... czy ja mówie ze ją ufarbuje, prosiłam o rade.
(...)
Dziekuje wam za miłe słowa:-([/quote]A czego sie spodziewałaś? Że radośnie będa ci ludzie doradzać, jak zrobić przekręt? :shake:
Bo jak inaczej nazwać maskowanie farbą wadliwego umaszczenia?

[quote name='Alfa147'] A z kąd wy możecie wiedzić czy pies zasługuje na cos czy nie jak nigdy go nie widzieliście...[/quote]
Sama napisałaś, że ma wadliwe umaszczenie:

[quote name='Alfa147']Witam, nie zauważyłam takiego wątku. Moja suczka ma troszeczke za mało białego na pyszczku koło nosa, podobno to nie ma tekiego znaczenia na wystawach, ale chciałam się zapytać czy jest jakiś na to sposób. Prosze o rade, z góry dziękuję.[/quote]

[quote name='Alfa147']Aha, ponoć nie ma znaczenia, ale to zalezy od sędziego. Nie którzy zwracaja na to bardzo duza uwange :( a niektórzy prawie wcale. Ale dziękuje za odpowiedz.[/quote]

Gdyby to nie było istotne, to chyba logiczne, że nie zastanawiałabys się na tuszowaniem tej wady...

Ja nie rozumiem jednego - tego chorego parcia do wygrywania wystaw za wszelką cenę :shake: Czy to, że Twoja suczka ma za mało białego na pyszczku czyni ją w jakiś sposób gorszą, od tych berneńczyków, które mają lepszy eksterier, niż ona? Czy pomniejsza to jej wartośc w Twoich oczach? Mniej ją przez to kochasz? Bo to chyba pownien być główny powód posiadania psa - ta szczególna więź między psem, a właścicielem. A nie ambicja, żeby pies stawał na pudle na wystawach :roll: Jasne, jak pies wygrywa, to fajnie. Ale jak nie wygrywa... to tez fajnie. Bo przecież to jest Twój wspaniały, ukochany, jedyny w swoim rodzaju Przyjaciel!

Wklejam pod rozwagę bardzo madry post Nintencji, która, o ile się nie myle jest sędzią kynologicznym:

[quote name='Nitencja']Dla przypomnienia daje opisy do oceny :
[COLOR=#005633]13. Oceny przyznawane przez sędziów muszą odpowiadać następującym definicjom:

Ocena „DOSKONAŁA” (DOSK.) może być przyznana psu, który jest bardzo bliski ideałowi wzorca rasy, jest wystawiany w doskonałej kondycji, wykazuje harmonię oraz klasę w postawie i ruchu, a także o zrównoważonym temperamencie. Typowe cechy rasy przeważają i pozwalają zignorować drobne niedoskonałości, ale cechy płci muszą być wyraźne.

Ocena „BARDZO DOBRA” (BDB) może zostać przyznana jedynie psu, który posiada typowe cechy rasy i ma zachowane proporcje oraz jest we właściwej kondycji. Nieliczne, drobne błędy mogą być tolerowane, ale nie błędy w zakresie budowy.
Ta ocena może być przyznana jedynie psu dużej klasy.

Ocena „DOBRA” (DB) powinna być przyznana psu, który posiada główne cechy charakterystyczne rasy, a wykazywane wady nie są dyskwalifikujące.

Ocena „DOSTATECZNA” (DOST.) powinna być przyznana psu, który odpowiada wzorcowi rasy, jednak nie posiada pewnych cech uznanych za istotne lub którego kondycja fizyczna nie jest optymalna.

Ocena „DYSKWALIFIKUJĄCA” (DYSKW. ) powinna być przyznana psu,
- który nie odpowiada typowi wymaganemu we wzorcu rasy,
- którego zachowanie wyraźnie odbiega od wzorca lub jest agresywne,
- który wykazuje anomalie jąder, wady uzębienia lub zgryzu, wady umaszczenia, gatunku szaty lub albinizm. Ta ocena powinna być przyznana psom, których wady typu mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz psom wykazującym poważne lub dyskwalifikujące wady w rozumieniu wzorca rasy.

Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem:

NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który
- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę mechaniki i typowości ruchu,
- stale unika sędziego uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, budowy ogona lub jąder,
- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia, które mogą być uznane za próbę oszustwa.

To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia ,że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.[/COLOR]

Warto poczytac i zastanowic sie czy tak naprawde to wszystkie nasze psy w ringach so doskonale . Przeciez pisze wyraznie ze ocene beardzo dobra mozna dac psu jedynie duzej klasy wiec to nie zaden dyshonor ....[/quote]

Link to comment
Share on other sites

W moich oczach mój pies jest najlepszy, ukochany jest mym najlepszym przyjacielem. Zapytałam sie czy cos da się z tym fantem zrobić choć sama sadze że nie jest to konieczne. Ale chciłąm się zapytac specjalistów i dostałam odp od Gazuśa i dowiedziłąm sie że tak nie wolno, nie wiedziłąm o tym. Watek chyba można zamknąć , przez to iz nie widziłam że nie można nic zrobic z tą małą wadą otrzymałam nie przyjemne kometarze pod postami, wycofałam się i twierdze tak jak wy. :p Pierwszy raz mam rodowodowego psa i nie wiem tylu rzeczy co Wy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alfa147']W moich oczach mój pies jest najlepszy, ukochany jest mym najlepszym przyjacielem.[/quote]
I tak trzymać!!! :thumbs:

[quote name='Alfa147']Zapytałam sie czy cos da się z tym fantem zrobić choć sama sadze że nie jest to konieczne. Ale chciłąm się zapytac specjalistów i dostałam odp od Gazuśa i dowiedziłąm sie że tak nie wolno, nie wiedziłąm o tym. Watek chyba można zamknąć , przez to iz nie widziłam że nie można nic zrobic z tą małą wadą otrzymałam nie przyjemne kometarze pod postami, wycofałam się i twierdze tak jak wy. :p[/quote]
No niestety - można "coś" zrobić z taką wadą. I niektórzy tak robią :angryy: Odpowiedz sobie na pytanie - czy kupiłabys szczeniaka od hodowcy, jeśli wiedziałabyś, że ten człowiek oszukuje na wystawach? Bo ja nie :shake:
W niektórych krajach, w których kultura kynologiczna jest na wyższym poziomie, niż u nas, hodowcy nie ukrywają wad swoich psów. Ba! Piszą o nich wprost na przykład na swoich stronach internetowych. Marzy mi się, żeby kiedyś i u nas tak było...

[quote name='Alfa147']Pierwszy raz mam rodowodowego psa i nie wiem tylu rzeczy co Wy...[/quote]Ja w ogóle nie mam rodowodowych psów ;)
Pozdrawiam Cię serdecznie. Wygłaszcz swoją sunię :)
I wybacz, że tak ostro ci odpowiedziałam. Mam nadzieję, że rozumiesz, dlaczego ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...