Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
engi81

Pies przy krowach

Recommended Posts

Naganianie i przeganianie krów przez psy, co o tym sądzicie?

Moja Lunia pracuje przy krowach, prawie sama, bo moja praca polega na tym aby z nią iść... nic nie muszę robić. Umiem i mogę nauczyć każdego psa tej pracy, nawet psa który na krowy nie reaguje (przynajmniej tak mi się wydaje, bo jak na razie tak było). Niektóre psy reagują na krowy ale ich nie naganiają.
Chodzi o to aby pies szedł za krowami, naganiał odchodzące sztuki do stada i nie gryzł ich, najwyżej szczekał i gonił, ale tylko tyle ile trzeba, a nie gnał stada niewiadomo gdzie... powinien być przedewszystkim odwołalny (w razie czegoś). I napewno powinien się przy tym dobrze bawić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak tylko się zaczyna sezon (czyli kwiecień-maj) do końca sezonu (czyli listopad), oczywiście 2 razy dziennie- wygania i przygania, czasami jeszcze jak uciekną lub nie ma pastucha na łące to z psem pilnuje krów, ale to wyjątkowe sytuacje.
Mamy 24 krowy i 6 jałówek w tym roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
absolutnie sie z toba nie zgodze, z kazdego psa zrobisz pastucha do bydla - pracuje z krowami w troche innym wymiarze ilosciowym i przestrzennym - stado podstawowe okolo 100 sztuk, ktore uzywa 5 hektarowych laki stado mlode ponad 100 sztuk na ponad 10 h - staramy sie "usilnie" nie bardzo przekraczac 200 bo nie bardzo idzie ogarnac calosc...
rozne owczarki mi w tej pracy towarzyszyly i towarzysza - moze jakbym zlepila do kupy wybrane cechy to w ten sposob dostalabym w koncu psa jakiego potrzebuje.Piszesz , ze pies ma sie dobrze bawic, tez sie nie zgodze - to jest praca, na zabawe czas jest po dobrze i dokladnie wykonanych obowiazkach - isc za krowami rzeczywiscie mozna z psem kazdym i bez problemu osiagnac takie tam podganianie po na pamiec znanej krowom trasie obora -laka, ale to nie ma nic wspolnego z pasieniem i praca....hihi kiedys jak zaufany border byl na "lekarskim zwolnieniu" poszlam sobie " za krowami" z odwolywalnym borzojem,, gwarantuje ci ze z taka predkoscia nigdy te krowy nie osiagnely zbawczej obory, ale to nie bylo pasienie tylko wyscig
ja bardzo ubolewam nad kierunkami hodowli owczarkow przypisanych do tej pracy jak border czy ow.australijski, w ktorych zapomniano o selekcji pod katem instynktu i wrodzonych predyspozycji

Share this post


Link to post
Share on other sites
moje psy nie pasą krów, jak bordery, tylko je zaganiają i naganiają. To nie pies decyduje co i jak tylko człowiek , jak umiesz "mówić" i "słuchać" co "mówi" twój pies obojętnie jakiej jest rasy, i tak zrobi to o co ci chodzi... ale nie wiem czy ty to umiesz (rozumiesz), bo to nie to samo co dobrze wyszkolony pies, choć to też może się przydać.

A co do ON'ków przy pilnowaniu bydła to w użytkowości rasy piszą, a ja to wykorzystuje, ale do naganiania, a nie gnania niewiadomo gdzie.

p.s. masz może jakiś filmik z [B]pracy[/B] towarzyszących tobie owczarków

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Dubter']ja bardzo ubolewam nad kierunkami hodowli owczarkow przypisanych do tej pracy jak border czy ow.australijski, w ktorych zapomniano o selekcji pod katem instynktu i wrodzonych predyspozycji[/QUOTE]

w Polsce owszem, ale w Europie masz sporo hodowli, które hodują TYLKO pod kątem pasienia (mówię tu o owczarkach australijskich)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam aż 6 "góralek" + cielaki. pracowałam z ON-mix z owcami. Teraz mam maliniaczkę, która na pastwisku ma ciekawsze zainteresowania niż pilnowanie krów. ON-mix o imieniu Zbój idealnie zgadywał moje myśli, precyzyjnie wykonywał polecenia, wykazywał inicjatywę ale czekał na oznakę aprobaty z mojej strony. Pozostawiony sam sobie ze stadem pilnował zachowawczo tzn. zastawałam taki stan jaki zostawiłam. Ryzyko było tylko jedno; mógł zaatakować każdego kto podszedł by za blisko do stada, a nie daj boże chciał by dotknąć j e g o owcę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, odświrze trochę temat lecz chodzi mi o trochę inną kwestię. Kupiłem niedawno Bernenskiego Psa Pasterskiego głównie ze względu że strasznie mi się podobają te psy ale miałem równeż cichą nadzieje że trochę mi w przyszłości pomoże przy krowach- chodzi o pędzenie na pole i z powrotem. Szczeniak ma niecałe 3 mieś i narazie nie wykazuje zbytnio zainteresowania bydłem. Czasem szczeknie.... Jak i czy wogóle mogę go jakoś nauczyć pracy przy krowach i kiedy tą nauke mam zacząć??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×