Jump to content
Dogomania

Gośka od pudli


Gośka

Recommended Posts

Witam wszystkich. Poczulam sie wywolana do opowiedzi waszymi postami na temat pudli :D

Przypominam temat o: stronce o pudlach. Strona graficzna zostala nieco zmieniona.

Padlo wtedy wiele przykrych dla mnie slow odnosnie strzyzenia. Pewnie nie wszyscy wiedza ze taka fryzura ma podloze historyczne. Podstrzyżyny zapoczątkowano kilka stuleci temu, w XVI wieku, kiedy to pudle były psami myśliwskimi, wystawiającymi i aportującymi ptactwo wodne.

Wtedy to, dla ułatwienia psu ruchu w wodzie i osuszaniu się po wyjściu z niej ścinano runo z tylnych części ciała. Ścinano również sierść z kufy, części łap i psie stopy. Natomiast zostawiano sierść na klatce piersiowej i głowie która jest szczególnie narażona na przeziębienia, pompony na łapach stanowiły ochronę dla stawów, sierść na uszach stanowiła izolację przed wodą. Wąsów wówczas też nie ścinano, miały one służyć jako czujniki, a pompon na ogonie wskazywał miejsce, w którym pudel buszował pod wodą. Później wycinano im niekiedy w sierści herby, monogramy, imiona ukochanych. Strzyżenie jako zjawisko związane z tą rasą, a mające charakter użytkowy, przeszło do tradycji. Nie ulega wątpliwości, że tradycja ta przydała się przy utrzymaniu pudla w czystości i higienie. Ostrzyżone łapy są w każdej sytuacji i przy każdej aurze nieporównywalnie łatwiejsze w pielęgnacji, a strzyżony ogon i jego okolice dają gwarancję zachowania w czystości tej części ciała pudla.

W tej chwili oczywiscie pudle w Polsce nie poluja, w polsce poniewaz np. we Francji mysliwi powracaja do polowan z pudlami.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Warto wiedziec takie rzeczy i mysle , ze znając genezę takiego, a nie innego wyglądu przestaje on być taki "głupi" .

:P Napisz coś o charakterze pudli oraz dlaczego wg Ciebie pudle uważane są powszechnie za głupie i nie dające się wychować ??????

Link to comment
Share on other sites

Postaram sie zebrac wszystkie informacje i napisac :) Ostrzegam ze o swojej ukochanej rasie moge dlugo gadac :)

Rasa ta, jak chyba żadna inna, powstawała w wielkim chaosie. Przeżywała okresy wielkich tryumfów, ale i wzgardliwych określeń. Jej przedstawiciele byli faworytami największych tego świata, ale i najciężej pracującymi psami – w myślistwie do aportowania zwierzyny z wody, przy wyszukiwaniu trufli, w cyrku, a nawet przemycały z Belgii koronki.

W czasie wojny były doskonałymi psami sanitarnymi i łącznikowymi (przenosiły meldunki). Są psami wybitnie inteligentnymi, odważnymi i towarzyskimi.Uczą się bardzo szybko i chętnie. Wymagają znacznej dawki ruchu gdyż są psami aktywnymi. Są wulkanem energii. W większości potrzebują znacznej dawki ruchu. Mogą biegać przy rowerze, koniu. Nawet długie dystanse nie sprawiają im trudności. Można je zabierać na długie spacery po lesie, lub całodzienne wycieczki. Miniaturowe pudle można "wybiegać" w domu np. rzucając im piłkę. Świetnie dają sobie radę w psich sportach takich jak agility, łapanie piłki, konkursy posłuszeństwa.

Wszystkie pudle są psami bardzo wesołymi, zawsze merdające i "uśmiechnięte", mają duże "poczucie humoru". Amerykański profesor Stanley Coren ogłosił listę 10 najmądrzejszych ras psów.

Są to: border collie, pudel, owczarek niemiecki, golden retriever, doberman, owczarek szetlandzki, labrador, papillon.

Mają niezwykłą pasję do pracy: uczą się błyskawicznie i to nie tylko standardowych komend, uwielbiają najbardziej wymyślne sztuczki. Dlatego w cyrku przewaznie widzimy pudla. Dla tej rasy praca ze swoim panem to czysta przyjemnosc. Uczenie ich przeważnie polega na pokazaniu psu o co nam chodzi. Bardzo ładnie aportują z wody, a że przeważnie ją uwielbiają wyławianie różnych przedmiotów nie sprawia im trudności. No ale trudno sie dziwic w koncu to rasa ktora po to zostala stworzona. Do właściciela bardzo się przywiązują, ale zostając same w domu nie hałasują. Swojego domu, czy podwórka będą bronić przed obcymi sobie ludźmi, jednak kiedy gość będzie już w wewnątrz przywitają się z nim jak ze starym znajomym. W stosunku do obcych psów są przyjacielskie, nie prowokują bójek, jednak mają spory instynkt dominacji i jeśli zostaną zaatakowane będą się ostro bronić.

Odmiana miniaturowa powstała w XV w. na dworze Ludwika XVI i był to wspaniały wstęp do wielkiej kariery, ale i do upadku tej rasy. Białe pudelki miniaturowe były szczytem marzeń dam dworu.

Po II wojnie Swiatowej ilosc pudli była bardzo spadla i Związek Kynologiczny doszedł do wniosku że należy rozpropagować pudle jako równorzędnych partnerów całej rodziny psów rasowych, nie było to jednak łatwe gdyż w tamtych czasach uzasadnieniem istnienia Związku była użytkowość psów obronnych i myśliwskich, a społeczeństwo uważało pudla za kapitalistycznego darmozjada, psiego paniczyka, który nie nadawał się do służb specjalnych, a w polu na kaczkach nikt by się z takim dziwakiem nie pokazał.

Uwazam ze to ludzie nieznajacy historii i psychiki tych psow, ignoranci tak zwani, zrobili tym psom taka pseudo reklame. Kazdy kto mial pudla, lub chociaz mial do czynienia z pudlem bedzie uwazal inaczej. :)

Link to comment
Share on other sites

być może krzywdę tym psom robią ich właściciele , którz rozpieszczając takie puchate kuleczki hoduja pod bokiem małych tyranów. Pudelek mojego znajomego chadzał po stołach i jadł z WSZYSTKICH talerzy , nie tylko domowników . Do tego był bardzo hałaśliwy i miał wszystkich w nosie. Poza swoim panem . Czy to są psy jednego pana ??? Jak się je szkoli - na PT ??? Na koniec - opisz pokrótce swoje psy ,skąd sie wzięło twoje zainteresowanie tą rasą - jeżeli lubisz pisać o nich- ja generalnie lubię czytac o psach - wszystkich :P

Link to comment
Share on other sites

Klaro, faktycznie masz racje twierdzac ze niektorzy wlasciciele rozpieszczaja swoje psy, osobiscie znam wiele rozpieszczonych miniatur. Wydaje mi sie ze wynika to z tego faktu ze sa to psy niewielkich rozmiarow i ludziom wydaje sie ze gryzac wszystkich i non stop ujadajac sa zabawne :(

Czy sa to psy jednego pana? No coz sa to na pewno psy rodzinne, oczywiscie maja swojego przewodnika stada w domu, jednak uwielbiaja wszystkich domownikow. Szkolenie jak najbardziej, duze pudle moga nawet zaliczac PO. Tak jak pisalam wszelkie sporty i wszelkie formy szkolenia sa dla tych psow dobre. Toye mojej kolezanki z powodzeniem biegaja na torze agility. Moja suka rowniez troche biegala.

Moje psy: tak jak pisalam, sa wulkanem energii, uwielbiaja biegac po lesie, tropic zwierzyne i "glupia" fryzura im w tym nie przeszkadza. Suka ma na swoim koncie upolowanych samowolnie kilka ptakow :( Uwielbia plywac. Pies jest nieco spokojniejszy, cos jak flegmatyk wsrod ludzi :D.

Ucza sie naprawde bardzo szybko. Pies zostal przez nas kupiony w wieku ponad 3 lat. Nigdy w zyciu wczesniej nie byl spuszczony ze smyczy, pozatym nie rozumial po polsku :D Uczyl sie nasladujac suke, trwalo to jakies 5 minut. Wszystkich podstawowych komend nauczyl sie w ciagu tygodnia. Nauka polegala jedynie na pokazaniu psu o co chodzi, nie bylo mowy o jakims szkoleniu. Co jeszcze? maja naprawde cudowny charakter. No nie wiem, Marzena-Beta moze Ty cos opowiesz obiektywnie o moich psach, bo ja jako ta malo obiektywna jakos moge tylko o ich zaletach :)

Skad sie wzielo moje zainteresowanie? tak jak wiekszosci ludzi, przez czysty przypadek. Psa chcialam od zawsze, ale moi rodzice sie nie zgadzali, jak sie wreszcie zgodzili to chcialam jak najszybciej znalesc zeby sie nie rozmyslili, no i trafil sie duzy pudel. Potem poszlo juz latwo, jesli chodzi o wybor rasy. W tej chwili mam dwa pudle, te obok, sa psami rodzinnymi i wystawowymi. Uwielbiam ich pompony i zupelnie nie rozumiem takich ludzi, ktorzy maja sami pudla, powinni conieco wiedziec na temat pochodzenia ich fryzury i wypowiadaja sie ze pudel powinien byc "bezfryzowy". W takiej formie ta rasa powstala i dlatego stala sie popularna. A co z portugalskim psem wodnym? on rowniez jest ostrzyzony w ten sposob, rybacy ktorzy z nimi plywaja nie uwazaja jego wygladu za glupi. Kto by sie bawil w ich suszenie? Jesli bylyby bez siersci, blyskawicznie dostalyby zapalenia pluc. Ta fryzura podkresla historie tego psa. Pozatym, ludzie badzmy tolerancyjni, ja kocham swoje pudle i uwielbiam ich fryzure, jesli ktos nie chce swojego psa tak strzyc, niech go ogoli, ale badzmy tolerancyjni dla innych.

Link to comment
Share on other sites

Sama strzyge swoje psy, a czy jest to trudne, no coz ja strzyge juz 15 lat, odkad wlasnie mialam swoja pierwsza suke i nadal robie bledy :) Psy znosza to niezle tzn. sa strzyzone na bierzaco nie sa zapuszczane przez pare miesiecy, a potem strzyzone przez pare godzin. Cala procedura przed wystawa trwa jakies 5 godzin, ale nigdy nie robi sie tego na raz, jednego dnia kapie sie i suszy psa, kapiel trwa jakies pol godziny, lacznie z czyszczeniem zebow, uszu, gruczolow okoloodbytowych. Suszenie jakies 2-3 godziny, ale pies nie stoi przez caly czas, klade go na stole i susze jeden bok, potem drugi, w miedzy czasie pies po prostu zasypia. Jest mu dobrze, bo cieplutko, pancia w nim gmera, a ktory pies tego nie lubi? Nie sa skoltunione, wiec czesanie nie jest bolesne. Kaze im wstac dopiero jak je dosuszam i trwa to tez moze z pol godziny, wiec tak naprawde to musi stac lacznie jakas godzine. Nastepnego dnia dopiero strzyge i strzyzenie zajmuje ok. godziny, maksymalnie dwoch. No tu szczerze mowiac nudza sie, ziewaja okropnie, przeciagaja sie i demonstruja jak moga ze za dlugo. Potrafia nawet usnac na stojaco.

Jesli musze psy zrobic w jeden dzien, to wstaje wczesnie i zaczynam rano, zeby dawac psu odpoczynki, i przy suszeniu przewaznie ktos mi pomaga z druga suszarka, wiec idzie szybko.

Strzyzenie innych ras psow zajmuje tyle samo albo wiecej czasu, trymowanie sznaucera olbrzyma kilka godzin. Jesli pies jest przyzwyczajony do zabiegow pielegnacyjnych, to jest to dla niego forma spedzenia czasu z wlascicielem, ten czas jest tylko dla niego, on jest "pepkiem" swiata, a kto tego nie lubi. No a po kapieli mozna bez obaw wladowac sie do lozka :D

Link to comment
Share on other sites

do Klary zadaj sobie trochę trudu i wedź na stronę do której link podaje Gosia w swoich postach Tam znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie.

Co do charakteru Mercedes i Fordzika (pudle Gosi) oba są cudowne.

Mercedes to niespożyta energia Kocha biegać, skakać, bawić się. Jest troszkę szalona zawsze w ruchu. Kocha na życie "swoich ludzi" a obcych też raczej lubi ( przynajmniej mnie mam nadzieję) na wystawach za to jest dostojna i chce się jak najlepiej pokazać. Ale zaraz po wystawie już jest gotowa do szaleństw. Cieszy się całą sobą i sama nie wie jak ma to okazać :-)

Ford na pierwszy rzut oka jest nieprzystępny. Cieszy się delikatnie powoli.

Ogólnie jest spokojniejszy. Natomiast w lesie pierwszy znika w krzakach biegnąc za tropem ale wraca :-) .

pozdrawiam

A moja Zuzia to mini wersja Mercedes wszędzie jej pełno i nic tylko się bawić. Ale wszystkie sie słuchają swoich właścicieli w końcu to są psy.

( pudel=pies co poniektórzy niestety twierdzą inaczej )

Link to comment
Share on other sites

Mercedes kocha wszystkich bez wyjatku:-) I faktycznie sprawia wrazenie szalonej, chcialaby dac na raz wszystkie cztery lapki i dodatkowo buzi, jakby komus bylo malo :D

Ford to tak zwany pies po przejsciach. Oficjalnie jestesmy jego 3 domem, w rzeczywistosci takich domow mial wiele :( Byl to pies wystawowo-hodowlany i tylko taki. Pierwszy raz dal mi buzi po roku, cieszy sie wylewnie tylko do mnie i mojego starszego syna. Mojego meza traktuje z duza rezerwa, moze dlatego ze poprzedni pan mial nieco twarda reke (nie bil, absolutnie, ale mial wlasnie twarda reke, a pudle sa delikatne). Obcych przewaznie nie wita, po prostu tylko podchodzi, na ulicy nie zwraca uwagi na zaczepki, tzn. nie podchodzi jak ktos na niego cmoka, w przeciwienstwie do Mercedes ktora oczywiscie biegnie pierwsza i od razu skacze na delikwenta, starajac sie polizac.

Pierwsze wycieczki Forda do lasu byly zabawne, bo nie wiedzial ze w krzaki mozna wejsc, dla niego byla to nieprzebyta sciana. Jak sie wreszcie przekonal ile w lesie jest ciekawych rzeczy to przez kilka miesiecy do domu przychodzil doslownie padniety, z lasu ledwo wychodzil. Teraz ma juz niezla kondycje :D

Link to comment
Share on other sites

Klara przepraszam u mnie też od wczoraj stronka nie chodzi ale to chyba wina serwera na którym jest. Pamiętam z historii tej strony kilka takich przypadków że po kilka dni nie chodziła. Miejmy nadzieję że zaraz się to zmieni. Żadne stonki na tym serwerze nie chodzą. Cierpliwości .

Link to comment
Share on other sites

Zasadniczo strzyge wszystkie rasy, to zalezy jak kto chce ostrzyc yorka. Ogladalam strony p.Swieton i musze z cala pewnoscia stwierdzic ze yorki jej wychodza znacznie lepiej niz mnie. Chyba ze ktos chce po prostu ostrzyc na sznaucerka, wtedy wlasciwie i tak nie ma czego wymyslac. W tej chwili jednak jest stanowczo za zimno na strzyzenie yorka, to sa bardzo delikatne psy i pozbawienie ich futra spowoduje szok termiczny. Chyba ze piesek jet skoltuniony i do wiosny nie da rady, w innym wypadku radze poczekac do kwietnia.

Link to comment
Share on other sites

Gosiu-bardzo mi sie podoba pasja,z jaka opowiadasz o pudlach.

Od razu poznac fachowca i pasjonata rasy,a to moze tylko wyjsc na dobre pudelkom.

Sa to pieski rzeczywiscie ladne i raztropne.

Na mnie zawsze szczegolne wrazenie wywieraly duze pudle,wygladaja zjawiskowo-sa naprawde duze i wygladaja fantastycznie w pudelkowatych fryzurach-z pomponikami na nozkach i ogonie...

Ja co prawda wole psy-brzydale,z krotkimi mordkami,sliniace sie miesniaki,razpyskowane,ale pozdrawiam Ciebie i Twoich czworonoznych przyjaciol bardzo serdecznie.

sylwia&boksery

Link to comment
Share on other sites

Dzieki brzydale tez kocham, szczegolnie te plaskate, mam koty perskie, a w sobote moze tez przywieziemy egzotyczke, one raczej do "wypuklych" nie naleza :D Boksery maja fantastyczny temperament, to mi sie w nich szczegolnie podoba. To ich merdanie sie calym cialem jest rozbrajajace :D

Link to comment
Share on other sites

ja teżmam innego psa - molosa, który pudli raczej nie przypomina, ale miałam kiedyś przez chwilę ( niestety) mieszańca podlopodobnego- był piękny i dlatego mam sentyment do tej rasy . A jak ktoś pisze o psach tak jak ty to ja mogę czytać i słuchac godzinami bez względu na rasę .

No i kiedyś to kto wie????

Link to comment
Share on other sites

Na 99% tak :D Byc moze w sobote pojedziemy do Lublina po bialo-czarna koteczke egzotyczna, juz wszystko jest obgadane i kicia czeka. Ma 6 miesiecy, na imie ma Essa i ma fenomenalny rodowod :D

A na pudlowe szczeniaczki ja rowniez czekam, ale na to trzeba uzbroic sie w cala swoja cierpliwosc :D Mam nadzieje ze jak sie wreszcie doczekamy to beda to najpiekniejsze pudelki pod sloncem :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kamilo 12.

Pozwól , że i ja się wtracę, nie kupuj pudla bez papierów bo nie będzie to pudel tylko na 80 % (jak nie więcej ) wcisną ci kundelka. To proste, każdy piesek kudłaty jest sprzedawany jako pudelek.

Przpepłacisz słono i zamiast pięknego pudla będziesz kolejnym zawiedzionym ktory tłumaczy ludziom - miał być pudelek ,ale nie wyszło.

Myslę, że Gosia też Ci to potwierdzi.

Jak chcesz pudla to lepiej poczekaj i odłóż sobie kasę na psa z papierami a nie popieraj rozmnazalni.

A co do fryzur, to ja osobiscie wolę psa pielegnmowanego i strzyzonego niż psa zakudłaconego, po prostu chodzi mi o higienę, krótko wystrzyżone stopki, pupa i pysk daja mi 99% gwarancję czystości w domu.

W tej chwili jedna chodzi mi w fryzurze wystawowej a 2 w federale.

Dla zainteresowanych podaję moje STRONY O PUDLACH

www.czarnafuga.republika.pl

Pozdrawiam

Aneta vel Anka z pudlicami

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[czy ktos z pudlo fanow moze mnie uswiadomic jaka fryzura jest na topie a jaka jest standart bo moj poprzedni fryzjer cial na standart i bylo ok ale teraz mam nowego pudla i niestety nowego fryzjera(tamten zamknal zaklad)i ten nowy mi tez scial na standart ale wyglad zupelnie inaczej calkiem gdzie indziej jest "goly"a gdzie indziej zostawil futerko POMOCY!!! :o :-?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...