Jump to content
Dogomania

Mam pare pytan :)


Bartosz222

Recommended Posts

Witam wszystkich !
Jestem nowym użytkownikiem tego forum.. A jestem tu poniewaz od zawsze podobaly mi sie pieski rasy syberian husky i wkoncu zdecydowalem sie na zakup :) dlatego mam pare pytan odnosnie tej rasy: czy jest to pies trudny w utrzymaniu? jakie hodowle polecacie(najlepiej z woj. mazowieckiego) ? czy husky przywiazuje sie do wlasciciela czy ma bardziej wilcza nature i chodzi swoimi sciezkami?czy huskyemu wystarczy bieganie przy rowerze czy musi trenowac w zaprzegu(niewiem czy to dobre okreslenie) :) to by bylo na tyle licze na jakies porady i z gory dziekuje :) pozdrowienia dla wielbcieli tej pieknej rasy :)

Link to comment
Share on other sites

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f39/husky-pies-nie-dla-kazdego-135505/[/url]

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f39/husky-malamute-kilka-pytan-do-wlascicieli-145861/[/url]

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f724/szolenie-psa-rasy-husky-czy-jest-sens-108881/[/url]

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f724/ja-juz-nie-mam-sily-powaznie-juz-nie-mam-51626/[/url]

[url]http://www.dogomania.pl/forum/f724/husky-instynkt-lowiecki-128212/[/url]

Po za tym husky kłaczą, potrafią zdemolować wszystko i mają kocią naturę :)

Przepraszam ale ja wolę zniechęcić niż namówić a potem byś żałował :)

Link to comment
Share on other sites

hehe dokladnie, haszczak to niezly wandal, jak go niewybiegasz to nawet nie wyobrazisz sobie jakie te psy mają fantazję ;)
Ma zdecydowanie wilczą naturę i lubia spieprzac a potrafia skakać lepiej niż partyka ;) a wycie huskiego to chyba najsmutniejsze wycie jakie slyszalem. Moj sąsiad ma haszczaka i ogolnie ma go w d... wiec widzialem jak demolowal mu dom, ogródek i zazwyczaj jest wszedzie tylko nie na podworku, sprawdza sie zasada glupi pan to i glupi pies...
A i zapomnialbym mozesz zapomniec ze jak Ci zwieje husky ze go dogonisz na nogach, bo biegają jak struś pędziwiatr.
To tyle ode mnie tak po koleżeńsku ;), też chcialem miec huskiego ale wybralem malamuta i jestem bardzo zadowolony, gdyby tylko ta sierść nie byla wszedzie :) pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to chodzi, żeby zniechęcić osoby, które nie są do końca przekonane do rasy i myślą, ze husky, to pies, jak każdy inny.
Husky to pies zupełnie inny niż pozostałe rasy i najlepiej o tym się przekonują ludzie, którzy mieli kiedyś innego psa.

W skrócie można powiedzieć, że husky ma charakter kota:
- jest niezależny
- chadza swoimi drogami
- jest pieszczochem (szczególnie samce)
- jest bardzo inteligentny, ale ma swoje zdanie :-)

Od kota odróżnia go to, że:
- potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem (wystarczy mu, że ktoś jest w pobliżu, krząta się po obejściu)
- nie znosi samotności, najlepiej czuje się w stadzie (ludzkim lub psim)
- potrzebuje się zmęczyć, ale ilość ruchu uzależniona jest od osobnika (jednym psom wystarczy jeden długi spacer dziennie, inne po każdym spacerze są gotowe na następny)

Co do hodowli, to radzę poszukać takiej, która dba o dobrą socjalizację, bo w tej rasie zdarzają się psy płochliwe, szczególnie jak socjalizacja zostanie zaburzona już w pierwszych tygodniach życia psiaka. Jeśli weźmiesz takiego zastraszonego i bojaźliwego psa, to przez kilka miesięcy trzeba się będzie głównie skupić na naprawianiu jego charakteru, a nie na nauce i przyjemności z jego posiadania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bartosz222']zdecydowałem sie na zakup szczeniaczka :) niewiedzialem gdzie zadac to pytanie wiec napisze tutaj w jakim wieku najlepiej kupić szczeniaka? i w jakim wieku hodowca powinnien oddawac pieska do nowego właściciela?[/quote]

Szczenię musi mieć zrobiony tatuaż, szczepienia szczenięce i odrobaczenia, żeby mogło trafić do nowego domu - to są wymagania formalne. Tatuaż wykonuje się ok. 5-6 tyg życia, odrobaczenia w 3-5-7 tyg życia, a szczepienia w 6 tyg życia.
Z tego wynika, że pieska można odebrać tuż po 7 tyg. życia.

W tym czasie jest czas zarówno na socjalizację z otoczeniem, jak i na prawidłowe relacje z matka. Suki zazwyczaj nie chcą karmić już szczeniąt 5-6 tygodniowych, wówczas karmienia są sporadyczne a kontakt suki ze szczeniętami ogranicza się do zabawy i nauki. Z doświadczenia wiem, ze moje suczki wolą, żebyśmy to my się z dziećmi bawili, karmili je itp., a one chcą odpocząć ;-). czasem widać wyraźnie, że specjalnie wchodzą na dach budy albo na ławkę, żeby być wyżej i żeby ostre ząbki natarczywych maluchów ich nie dosięgały ;-). Wówczas jest już czas na wędrówkę szczeniaczka do nowego domu.

Hodowca nie powinien proponować do sprzedaży szczeniąt młodszych niż 6 tyg.! Niektórzy hodowcy wolą dłużej przetrzymać szczenięta, żeby ocenić ich budowę względem późniejszych wystaw lub predyspozycji do pracy w zaprzęgu. Jeśli w tym czasie będą pracować ze szczeniętami, to ok. Ale jeśli zaniedbają socjalizację, możesz mieć problem z naprawieniem charakteru podrośniętego malucha.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...