Jump to content
Dogomania

Sterylizacja


cockermaister

Recommended Posts

Cóż zazwyczaj ów zabieg wykonuje się po pierwszej cieczce, a to już zależy indywidualnie od psa. Ja sterylizowałam swoją Joy przed pierwszą cieczką i nie wystąpiły żadne komplikacje, jedynie same plusy ( brak stad psów pod bramą). Niestety nie pamiętam w jakim była wtedy wieku, ale np. suczka mojej cioci jest umówiona na zabieg jakoś teraz, a ma .. 6-7 miesięcy (jeśli coś, to ona jest kundlem, zmieszanym głównie z mastiffem ) i jeszcze nie miała cieczki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermaister']Witam :)
Mam do was pytanie związane z sterylizacją.
W jakim wieku musi być suczka żeby można było ją wysterylizować?

piszcie wszystko co wiecie o sterylizacji;););)[/quote]
Optymalny termin sterylizacji to okres ciszy hormonalnej czyli ok. 2 miesiące po cieczce. ;)

Ale w sumie można sterylizować w każdym czasie.

Najlepiej sterylizować po pierwszej cieczce, kiedy organizm osiągnie już dojrzałość. W Polsce raczej nie stosuje się sterylizacji przed pierwszą cieczką, no chyba że ktoś koniecznie chce.

Np. w USA sterylizuje się już 6-8 tygodniowe szczeniaki, u nas na szczęście nie. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='cockermaister']No, ale jeszcze nie wiem kiedy ją będę sterylizować:roll: a sterylizować można w każdym wieku???;)[/quote]

[quote name='Cockermaniaczka']O ile stan psa pozwala to tak.Ale im mlodsza tym lepiej:p[/quote]
Im szybciej, tym lepiej, ponieważ z każdą cieczką (a tym bardziej ciążą urojoną) zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory gruczołu mlekowego.
Sterylizacja przed pierwszą cieczką zmniejsza to ryzyko prawie do zera, po pierwszej cieczce jest już ryzyko kilku %, przy każdej nastepnej cieczce ryzyko zwiększa się o kolejne kilka % (w tym momencie nie pamiętam już ile to %, ale kiedyś czytałam o tym artykuł, jak znajdę to podam linka ;)).

Link to comment
Share on other sites

Asia nie strasz mnie bo ja nie wiem jeszcze kiedy ją wysterylizować ale jak tak mówicie to się postaram jak najszybciej ale chyba jeszcze ją będę pilnowała:razz:.A dzisiaj jade do weta z nią bo ona nie ma apetytu i w nocy charczała, a to przy okazji porozmawiam z wetem o tej sterylce;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Zapisujemy Korczysława (lat 2,5) na kastracje na początku lipca, i mam pare pytań:
1. Wystarczy sam kołnierz czy konieczne są tez te piękne majty pooperacyjne? Kołnierz już mamy po zeszłorocznej akcji zabebeszonego oka:/
2. Co z kudłami? Jedziemy i tak wcześniej do fryzjera i czy w związku z tym trzeba sie samemu zająć usunęciem owłosienia czy wet wkracza z maszynką już w narkozie?
3. Jakie badania powinny być wykonane przed narkozą? To wazne bo to nasz bardzo pierwszy raz z narkozą.

PS>: Sorry że sie podpinam z facetem pod ten babski temat ale nie widze sensu zakładac nowego:P

Link to comment
Share on other sites

Dzięki:) Nasza p. wet nie wspomionała narazie o badaniach, ale akurat nie było szefowej zakładu, a to chyba ona jest tam od cięcia:)
Kolnierz mamy, Korek w zeszłym roku sobie coś wdrożył do oka w trakcie ganiania po ogrodzie. W sumie po 1 dniu już śmigał swobodnie po ogrodzie i kosił krzaki tym kloszem :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...