Jump to content
Dogomania

3 suczki - pytanie


olico

Recommended Posts

zwracam się do was z nietypowym pytaniem,
posiadając 2 suczki, które żyją ze sobą w zgodzie,
wprowadzę trzecią (szczeniaka) mogą wystąpić problemy z akceptacją nowej?
Może stać się tak, że się nie dogadają?
Jeżeli tak, to jak skutecznie zapobiec ewentualnej przyszłej agresji?

Link to comment
Share on other sites

Zawsze może się tak stać, że nie będą sie akceptować.
Z tego co wiem (ja tak jednak nie zrobiłam wprowadzając nowego psa do domu, bo 1.byl po dlugiej podrozy, 2.mial tylko 1 szczepienie) dobrze jest zapoznac nowego psa ze starszymi na spacerze, lub w ogrodzie czyli na jak najbardziej neutralnym terenie, a potem dopiero zabrac wszystkich do domu. Ale, jak pisałam ja tego nie zrobiłam i jest ok.

Pozwól całej trójce zapoznawać się powoli. Tzn nie zmuszaj na siłę żeby się bawiły ze sobą czy razem spały. Pozwól im samym ustalic między soba hierarchię- jeżeli starsze suczki będą warczeć na malucha, obserwuj ale nie interweniuj, malo prawdopodobne zeby zrobily jej krzywdę, a "dogadają się" w ten sposób, na co mogą sobie pozwalać a na co nie.

Ważne też, żeby dopieszczać starsze suczki, głaskać je, chwalić i nie zaniedbywać zabawy z nimi. W ten sposób nie powinny się czuć odstawione na drugi plan.

Wszystko powinno ułożyc sie dobrze, nawet jeśli się na siebie wzajemnie poobrażają przez jakis czas, to w końcu się zaakceptują i pokochają:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MargaretS']Zawsze może się tak stać, że nie będą sie akceptować.
Z tego co wiem (ja tak jednak nie zrobiłam wprowadzając nowego psa do domu, bo 1.byl po dlugiej podrozy, 2.mial tylko 1 szczepienie) dobrze jest zapoznac nowego psa ze starszymi na spacerze, lub w ogrodzie czyli na jak najbardziej neutralnym terenie, a potem dopiero zabrac wszystkich do domu. Ale, jak pisałam ja tego nie zrobiłam i jest ok.

Pozwól całej trójce zapoznawać się powoli. Tzn nie zmuszaj na siłę żeby się bawiły ze sobą czy razem spały. Pozwól im samym ustalic między soba hierarchię- jeżeli starsze suczki będą warczeć na malucha, obserwuj ale nie interweniuj, malo prawdopodobne zeby zrobily jej krzywdę, a "dogadają się" w ten sposób, na co mogą sobie pozwalać a na co nie.

Ważne też, żeby dopieszczać starsze suczki, głaskać je, chwalić i nie zaniedbywać zabawy z nimi. W ten sposób nie powinny się czuć odstawione na drugi plan.

Wszystko powinno ułożyc sie dobrze, nawet jeśli się na siebie wzajemnie poobrażają przez jakis czas, to w końcu się zaakceptują i pokochają:)[/quote]

dzięki serdeczne za konkretną odpowiedź,
uspokoiłaś mnie :)
co prawda zachowania psów, zresztą ludzi też ;) nie sposob przewidziec,
slyszalam ostatnio, ze z czasem, moze wystapic agresja i to mi dało do myślenia,
na razie żadne symptomy nietolerancji nie wystąpiły,
zgadzają się, na pierwszy rzut oka,
najmłodsza ze środkową śpią razem, najstarsza osobno,
bawią się w trójkę, ale najczęściej najmłodsza ze środkową, najstarsza najczęściej stoi nad nimi i szczeka włączając się w ten sposób w zabawe,
jedzą też razem,
żadnych powarkiwań ani odgryzania nie było,
najstarsza tylko pozostaje trochę neutralna w stosunku do młodej,
nie faworyzuję żadnej, no może ciutkę małą, bo straszna z niej przylepa i wydaje się być najbardziej zazdrosna ze wszystkich :)
ale starsze nie mają powodów czuć się odtrącone, są wygłaskane, wycmokane, tak jak było do tej pory,
i tak jak mówiłam, małą zaakceptowały, przynajmniej tak mi się wydaje,
z tym, jeszcze młodej nie zostawiłam samej ze starszymi na dłużej niż 30 minut, na każdą dłuższą nieobecność, zabieram ze sobą, bo właśnie tu tkwi sedno problemu - nie wiem, jak się zachowają pod nieobecność pani - mimo, że nie ma oznak agresji w stosunku do młodej, troszkę się obawiam.
Jest u mnie 2 tygodnie, czy to wystarczający okres na zapoznanie się i całkowite zaakceptowanie przez starsze suczki?
Starsze suczki są zdrowe, zrównoważone psychicznie, zresztą też bardzo spokojne, zwłaszcza pierwsza, środkowa jest roztrzepańcem, zawsze chętnym do psot i zabaw, obcych psów nigdy nie zaczepiały, podchodziły przyjaźnie, najstarsza tylko szczeka na obce przez okno jak widzi.
Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i nie zrobią małej krzywdy, kiedy zostaną same ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...