Jump to content
Dogomania

Przebarwiony ząb


an1a

Recommended Posts

Zauważyłam to wczoraj u swojego psa. Cały kieł ma ciemniejszy kolor niż reszta, dochodzi jeszcze jakby czerwone przebarwienie na dole...
Ktoś się z czymś podobnym spotkał?
[IMG]http://i508.photobucket.com/albums/s323/an1a1987/DSC04289.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że to może być uszkodzenie miazgi/krwawienie z miazgi. Może do takiego dojść z różnych powodów np. od uderzenia, przegrzania, zwichnięcia. Istnieją też różne schorzenia miazgi u psów. Warto by się było skontaktować z wetem jednak. U ludzi m.in. takie przebarwienia występują przy wrodzonej hematoporfirii.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saite']Wydaje mi się, że to może być uszkodzenie miazgi/krwawienie z miazgi. Może do takiego dojść z różnych powodów np. od uderzenia, przegrzania, zwichnięcia. Istnieją też różne schorzenia miazgi u psów. Warto by się było skontaktować z wetem jednak. U ludzi m.in. takie przebarwienia występują przy wrodzonej hematoporfirii.[/quote]
Dziękuję za odpowiedź. Nero jest już zapisany na przyszły piątek do stomatologa dr Jodkowskiej.

Jakie jest postępowanie w takiej sytuacji? Nero nie da sobie zajrzeć do pyska, nie wiem na co mam się przygotować, bo biorę go ze sobą do pracy :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saite']Przypuszczam, że lekarz najpierw dokona oględzin i zdecyduje co dalej czy potrzebne będzie np. zdjęcie rtg. Jak pewnie wiesz takie badanie to już w znieczuleniu ogólnym niestety.[/quote]
Ha... Podejrzewam, że same oględziny będą musiały być w znieczuleniu :shake: Dlatego chciałam iść z nim od razu do specjalisty, żeby nie był usypiany za każdym razem..

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam jeszcze jak to jest z psem, co chce wetowi łapki poobgryzać, więc Cię rozumiem w pełni.;) Dobrze, że Nero trafi od razu do specjalisty.
Życzę wszystkiego dobrego z tym ząbkiem. Może nie będą konieczne żadne bardziej skomplikowane i obciążające badania diagnostyczne.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Wylew krwi do miazgi zęba. Rozlała się po kanalikach, stąd taki "wygląd". Ma smarowany kieł żelem Elmex raz w tygodniu.
Po ok. 6 miesiącach miałam się zgłosić na kontrolę (czyli już niedługo).
Jeśli ząb zacząłby brązowieć, nawet zielenieć - od razu do weta na usuwanie. Przy moim psie leczenie kanałowe nie wchodzi w grę.
Jeśli bez zmian, albo zacznie blednąć - jest dobrze.

Zaczęło jaśnieć ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...