Jump to content
Dogomania

co mam robić


Saticzarownica

Recommended Posts

Witam mam dwa pieski tzn roczna spanielke i 5 miesiecznego buldozka francuskiego.Mój problem polega na tym ze maly choć juz potrzeby załatwia na dworze w domu wskakuje na łóżko albo kanape i sika.:angryy:
Czy on znaczy teren?Są tez między nimi spięcia dośc ostre ostatnio rodzielając ich wyszłam z pogryzioną ręką. Niewiem jak sie za nich zabrać żeby sytuacji nie pogorszyć,Wiem że bład zrobiłam wsadzając ręce miedzy nich.Mogłam wodą polać.Rozmawiałam z behawiorem ale jego rady nie odniosły sukcesu.Prosze o pare dobrych rad..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']to ,że pies znaczy twoje łóżko świadczy o tym ,że czuje się bardzo ważny. Co dokładnie poradził behawiorysta?[/QUOTE]

Ważny?
Dla mnie lanie do łóżka to albo jakiś gigant stres, napięcie, albo choroba, albo utrwalone zachowanie. Nie widzę raczej 'ważności' psa, chęci zdominowania (w to absolutnie nie wierzę) czy prób przejęcia władzy nad światem.

Link to comment
Share on other sites

Hm a wiec jeśli chodzi o mnie to jestem dla niego alfa a sikanie? czy to stres nie pies wogóle nie pokazuje strachu.Czy rozpieszczam nie juz spanielke traktowałam jak dziecko i wiem że tak nie wolno.Rady behawiora nie karmić razem najpierw suka potem on.Cory nie jest jest pod stała kontrola lepszych weterynarzy w mieście.Jest żywiołowy skory do zabaw juz potrfi komede do mnie i siad.Ucze go tego czego uczyłam spanielke na przedszkolu.:pAha co do dominowania to spanielka na poczatku mnie zdominowala dlatego przedszkole u behawiora teraz juz jest lepiej choc ma jeszcze napady charakterku.:placz:

Link to comment
Share on other sites

Napady charakterku? Charakter to względnie stały i trwały element osobowości;)
jak pies może zdominować właściciela? Osobniki różnych gatunków nie tworzą ściśle shierarchizowanego stada.
Jak również 'alfa' nie narzuca swojego przewodnictwa, tylko dostaje je od 'podwładnych'. Tak jak alpharoll ma naśladować naturalne odsłanianie brzucha, jednak bardzo nieudolnie bo to osobnik będący niżej w stadzie decyduje się pokazać brzuch, bez nacisku alfy.
A tu cytat z Jacka Gałuszki z pozytywnego forum
[QUOTE]Myślę, że warto dodać, iż żadna grupa psów domowych nie tworzy stada, a tym bardziej z osobnikami innego gatunku. W świetle badań Coppingerów nad udomowieniem psa u canis familiaris zanika system hierarchiczny. Tak więc Fisher w 1995 roku pisząc artykuł pt" Understanding the dog behaviour" zawarł w nim takie mniej więcej zdanie, iż w związku z odkryciami Coppingerów teoria dominacji, której on przez wiele lat był zwolennikiem wydaje się być nieuzasadniona".[/QUOTE]


Stres może się wiązać właśnie z wprowadzaniem TD, to nie musi być pernamentny lęk.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saticzarownica']Ja nie twierdz że nie macie racji pisze poprostu co widze,i czego uczyl mnie behawior i uzywam okresleń ktorych on mnie uczył.:placz:To cio w końcu mam z tym robic ,bo szczerze to teraz mam metlik w głowie.[/quote]

Po pierwsze to najpierw zmieniłabym tego "behawiora". Poszukaj kogoś kto nie tłumaczy wszystkich problemów z psami chęcią zdominowania właściciela przez psa.

Spróbuj poobserwować psa w jakich to robi sytuacjach. Może to się dzieje jak wychodzisz z domu, może jak coś się stanie co go podekscytuje (np inny członek rodziny wrócił do domu), może akurat na niego nakrzyczałaś, albo miał spięcie z drugim psem, powodów może być całe mnóstwo.

Co do relacji między psami, nie wtrącaj się w nie, ale też staraj się unikać sytuacji konfliktowych (karm oddzielnie i chowaj miski, jeżeli lubią zabawki to też je chowaj i niech bawią się nimi tylko z tobą itp), nie pocieszaj żadnego z nich po kłótni.

Tak naprawdę trudno coś doradzić kiedy nie widzi się psów i ich relacji ani nie widzi się jak postępuje z nimi właściciel. Dlatego też dobrze żebyś znalazła dobrego behawiorystę w okolicy. Ten którego do tej pory się radziłaś jak widać po efektach nie jest dobry. Skąd jesteś? to może kogos polecimy.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli widzisz poprawę to stosuj się do rad behawiorysty.
Jednak dla mnie walka o miejsce 'wyżej' na schodach, o łóżko, jedzenie z psiej miski czy nie witanie się to zbędne atrakcje. Zresztą masa rzeczy 'zabronionych i niedopuszczalnych' to rzeczy które uwielbiam - leżenie razem na łóżku, spanie razem, czułe powitanie itd Zdecydowanie bardziej lubię z psem coś robić - poklikać ściąganie skarpetek, nauczyć nowej komendy, porzucać frisbee itd
Ja mam wszystko co może chcieć pies, więc pies się stara bo lubi dostać jeść czy zabawkę;) Nie ma nic za darmo, a im więcej pies musi się nastarać tym mniej ma czasu i okazji na brojenie.

NIe karmienie razem psów ma sens jeżeli o to są bójki. Podkreślanie że pies X rządzi, pies X ma więcej pieszczot itd pozwala uniknąć scen 'zazdrości' pod warunkiem że jakiś przywódca się tam wyklarował już.

Dla mnie to normalne że dwa psy, młode psy będą walczyć o to który będzie rządził którym jeżeli żaden z psiaków nie chce się poddać.
Najważniejsze w momentach spięcia to Twój spokój - bez histerii, nie wkładaj rąk między psy bo mimo że psy są małe mogą zrobić krzywdę. W razie czego łap za tylnie partie - im dalej jesteś od zębów tym bezpieczniej dla Twoich rąk. Warto też ćwiczyć posłuszeństwo intensywnie - wtedy nawet rąk nie trzeba używać do rozdzielania.
btw nie wiem czy lanie wodą w domu jest dobrym pomysłem. Można użyć mniej inwazyjnego środka - spryskiwacz do kwiatów. Na niektóre psy działa.

Link to comment
Share on other sites

ja bym zmieniła behawioryste a co do siusiania na łóżku moja mama miała ten sam problem jej sunia też sikała na łóżko powód mama nie pozwalała jej wchodzić do sypialni więc pies jak tylko była możliwość to wchodził do pokoju i sikał na łóżko nie ważne czy wrócił dopiero ze spaceruczy nie a do metody oduczenia nie bede podawać bo wstyd się przyznać:oops: takiego mieliśmy mądrego szkoleniowca

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...