Jump to content
Dogomania

Goldenek czy Labrus ?? oto jest pytanie !!


Guest psiacek

Recommended Posts

Guest psiacek

Witam witam !! :D

Mam pytanko !! Za niedlugo mam zamiar kupic psiaka !! Zdecydowalam sie na goldena albo labrka tylko w tym wlasnie tkwi problem !! Przeszukalam caly net na temat tych psiakow ale i tak nie moge sie zdecydowac ktorego mam wybrac :wallbash: !! obydwa sa slodziutkie i kochane !! Mam nadzieje ze mi pomozecie w podjeciu decyzji !! POZDRAWIAM :laola:

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiscie masz problem... My dyskutowalismy przez kilka miesiecy, mi bardziej podobaly sie Goldenki, mojej drugiej polowie Labki. Calkowity przypadek sprawil ze mamy Goldenke. Ale tak naprawde wybor tkwi w siersci, jesli nie przeszkadza Ci duuzo sierci w domu bierz Glodka jak chcesz ciut mniej Labka. wedlug mnie charakterem rasy nie roznia sie za wiele. Aha w przypadku Labkow masz jeszcze wiekszy wybor masci :) Czy Labek czy Goldenek obie rasy sa wspaniale.

Link to comment
Share on other sites

Ale tak naprawde wybor tkwi w siersci

:o :o :o

Jesteś tego pewna?!

Wybierać psa tylko ze względu na sierść to DUŻE ryzyko, tym bardziej że jak to Argo zauważył jest to wybór na lata.

Glodki i labki różnią się bardzo, znam wielu właścicieli-miłośników goldków, którzy nie wzieliby labka. Ja natomiast zaliczam się do osób, która będąc zadowolona z labradora nigdy bym nie wzięła goldena. I to nie ze względu na sierściuchy tylko psychikę. Oczywiście ja goldenki bardzo, bardzo lubię po prostu nie jest to pies dla mnie.

:D

Dlatego psiacek radzę dokładnie przemyśleć jakiego byś chciał mieć psa jeżeli chodzi o względy psychiki. Wygląd to sprawa drugorzędna.

Link to comment
Share on other sites

Zachraniarko, nie chodzilo mi o to by wybierac psa tylko ze wzgledu na siersc, moze zle sie wyrazilam. Po prostu dla mnie rasy te ze wzgledu na charakter sa zblizone, znam i bardzo spokoje i bardzo szalone labradory to samo w odniesieniu do goldenow. Przeciez nie mozesz zalozyc ze goldeny sa np. bardziej infantylne, a labki lepiej sie ukladaja, bo to zalezy od konkretnego psa, wychowania itp. Przynajmniej tak mi sie wydaje. Jezeli ktos zaweza swoje poszukiwania do tych dwoch ras to chyba ma sprecyzowane oczekiwania co do typu psiego charakteru. U mnie o wszystkim zadecydowal los, mielismy dwa dni na podjecie decyzji czy adoptujemy mala goldenke czy nie, a poniewaz wczesniej zastanawialismy sie wlasnie nad tymi rasami wiedzielismy jakiego typu psa oczekiwac. podejrzewam ze gdyby to byl labek tez bylby teraz z nami

Sama decyzja o posiadaniu psa to jest decyzja na lata...

Pozdrawiam

P.S."...Oczywiście ja goldenki bardzo, bardzo lubię po prostu nie jest to pies dla mnie...." Jakie cechy goldenow sprawiaja ze nie jest to pies dla Ciebie? Pytam z czystej ciekawosci....

Link to comment
Share on other sites

W pelni sie zgadzam z zachraniarka, dla mnie psychicznie goldeny i laby bardzo sie roznia. I tak zawsze twierdza wlasciciele labradorow. Wlasciciele goldenow twierdza natomiast zazwyczaj, ze tej roznicy w charakterze nie ma.... Nie wiem czym to jest spowodowane, byc moze tym, ze posiadajac goldena, nie poznali zywiolowego i czesto trudnego do opanowania charakterku labradora. Wbrew temu co sie powszechnie sadzi, labradory nie sa to psy "ktore same sie wychowaja", czesto sprawiaja duzo problemow wychowawczych (glownie przez swoj temperament) i coraz czesciej widuje sie na forach posty pt. "ratunku, juz nie wiem co robic..." Wg mnie labradory sa bardziej zywiolowe i energiczne, przez co czesto trudniejsze w wychowaniu. Jednak przy bardzo duzej ilosci ruchu sa to wspaniale psy.

Posiadaczka labci.

ZACHRANIARKA: otwieram Cosmopolitan... i co widze?? Ciebie :D no,no gratuluje 8)

Link to comment
Share on other sites

Ok przyznam wam racje... tylko... jak wytlumaczyc cos takiego, mam w rodzinie dwa labki. jeden dokladnie jak z opisu Oluny, drugi przypomina charakterem Chow-chow'a, to bardzo spokojny labek, ktorego bez problemu wlasciciele ulozyli, nie majac przy tym zadnych klopotow... Nie mozna generalizowac ze labek to szalony, a golden spokojny... moj jest tego zaprzeczeniem :lol: .

Kwestia gustu...

Czuje sie atakowana przez labkomaniakow :) Pozdrawiam

Cosmo nie widzialam, ale gratuluje i biegne kupic :D

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście wewnątrz rasy osobniki różnią się od siebie pod względem fizycznym jak i psychicznym. Ja spotkałam nawet na swej drodze agresywnego goldka i labka, spotkałam też bardzo lękliwych przedstawicieli rasy, jednak faktem jest, że większość tych psów taka nie jest. To samo tyczy się różnic między tym dwoma rasami, dlatego uważam, że generalizować można (pamiętając o wyjątkach).

Najlepiej to widać na przykładzie większej ilości psów. Ja to np. obserwuje na psach ratowniczych. Znam 5 goldków szkolonych do ratownictwa, w różnym wieku, płci, o różnych charakterach, szkolone różnymi metodami z różnymi efektami, ale wszystkie mają podobny sposób pracy, podobnie pokonują przeszkody. To nie jest przypadek, lecz dobrodziejstwo podziału na rasy dzięki czemu możemy sobie z dużym prawdopodobieństwem wybrać psa, który spełni nasze oczekiwania. Oczywiście takich przykładów jest całe mnóstwo :D

Dla mnie goldek to typ wesołego, aktywnego dzentelmena. Natomiast labrador to gruboskórny burak o złotym sercu :wink:

Jakie cechy goldenow sprawiaja ze nie jest to pies dla Ciebie? Pytam z czystej ciekawosci....

Głównie chodzi mi o wrażliwość. Ale absolutnie nie uważam, że jest to zła cecha, ponieważ wiele osób ją bardzo ceni. Acha, no i ja piszę przez pryzmat pracy z psem :lol:

jak wytlumaczyc cos takiego, mam w rodzinie dwa labki. jeden dokladnie jak z opisu Oluny, drugi przypomina charakterem Chow-chow'a, to bardzo spokojny labek, ktorego bez problemu wlasciciele ulozyli, nie majac przy tym zadnych klopotow... Nie mozna generalizowac ze labek to szalony, a golden spokojny... moj jest tego zaprzeczeniem

Jak już pisałam na początku osobniki wewnątrz rasy się bardzo różnią. Ja nie uważam, że labek jest szalony, a golden spokojny. Natomiast uważam, że golden jest wrażliwszy, lab jest bardziej gruboskórny i niezależny.

Kwestia gustu...

Dokładnie tak.

Czuje sie atakowana przez labkomaniakow

Ania, inne zdanie to nie znaczy atak!! Od tego jest forum by się wymieniać poglądami. Wiesz jak by było nam tu nudno jakbyśmy wszyscy zgadzali się z sobą :wink:

Uff, dawno się tak nie rozpisałam :D

Serdecznie pozdrawiam goldeniarzy i labomaniaków :D :D

Ps.

ZACHRANIARKA: otwieram Cosmopolitan... i co widze?? Ciebie

Co Ty za straszne rzeczy tu ujawniasz :oops: :oops: :oops:

Link to comment
Share on other sites

Oj nie przesadzaj z ta skromnoscia :wink: Super, bede trzymac kciuki za tytul Comodziewczyny, no i za glowna nagrode - czerwone autko :D

A powracajac do tematu, znam chyba wiecej goldenow niz labradorow i wszystkie sa bardziej "dostojne" niz labradory (ktore znam). Labrador w moim odczuciu jest bardziej "dziki" - i dlatego mi osobiscie bardziej pasuje :D Ale nie przecze temu, ze i w rasie sa roznice pomiedzy psami. Na dogoterapii poznalam bardzo spokojna labcie, przy ktorej moja wyglada na zywe zloto :D Ale to fakt, ze wlasnie taka jest. Nie ma zywszego psa na osiedlu.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie zachraniarko, Ty piszesz przez pryzmat zycia i pracy z psem, ja natomiast psa postrzegam tylko jako zwierzaka towarzysza. Dla Ciebie wazne sa cechy psa ktore dla mnie nie sa tak istotne.

Pozdrawiam wszystkich ktorzy mieli, maja, bądz dopiero planuja wzbogacenie sie o "gruboskórnego buraka o wspanialym sercu" lub "aktywnego gentelmana" :lol: Bez wzgledu na wszystko obie rasy sa wspaniale

p.s. Tekst o zmasowanym ataku labkomaniakow mial byc zartem... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dla mnie róznica między goldem a labem jest oczywista i tyle.

Choć tak jak było pisane wyżej wszystko zależy od psa.

W przedszkolu był z nami czarny labrador który nie miał ochoty na nic.

Siedział i miał wszystko gdzieś ;)

Na pozoranta ze szmatką nawet nie patrzył bo i po co :)

NA tor agility nie wszedł bo się bał :)

A z nowu mój żywioł robił wszystko.

Pozorant powiedział ze mam swietnego psa z doskonałym zmyslem łowieckim :) (choć nawiasem mówiąc nie wiem czy powinnam się cieszyć czy raczej płakać ;) )

Na tor wchodzi bez problemu sama się tam ładuje.

I doskonale pracowała na zajęciach- moze ja mam laba w skórze goldena a czarny lab ma bardziej nature marudy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Wg mnie... Jest zdecydowana róznica miedzy Labladorkami, a Goldenkami... Każda z tych ras jest wspaniala, ale się jednak roznia... I oczywiscie każdy pies posiada swoje cechy indywidualne, które odrozniaja go od innych psow nawet z tej samej rasy... Wydaje mi się, iż wazniejszy problem polega na wyborze szczeniaka, gdyz chyba bardziej ci zalezy na tym by pies był zdrowy niż miał fajny wyglad, czy latwo by ci się sprzatało... (chodzi mi tu o siersc)
Mysle, ze jeśli nie możesz się zdecydowac na rase to wylosuj, albo zapytaj o rade jakis bliskich osob ;) A nie lepiej byloby wybrac hodowle goldenkow i labkow i porozmawiac z hodowcami... Możesz wybrac czas kiedy chcesz wziąć psa i zobaczyc która z tych wybranych hodowli będzie miala akurat w tym czasie dobry miot... :) życze trafnego wyboru! :) NULKA

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie... Jest zdecydowana róznica miedzy Labladorkami, a Goldenkami... Każda z tych ras jest wspaniala, ale się jednak roznia... I oczywiscie każdy pies posiada swoje cechy indywidualne, które odrozniaja go od innych psow nawet z tej samej rasy... Wydaje mi się, iż wazniejszy problem polega na wyborze szczeniaka, gdyz chyba bardziej ci zalezy na tym by pies był zdrowy niż miał fajny wyglad, czy latwo by ci się sprzatało... (chodzi mi tu o siersc)
Mysle, ze jeśli nie możesz się zdecydowac na rase to wylosuj, albo zapytaj o rade jakis bliskich osob ;) A nie lepiej byloby wybrac hodowle goldenkow i labkow i porozmawiac z hodowcami... Możesz wybrac czas kiedy chcesz wziąć psa i zobaczyc która z tych wybranych hodowli będzie miala akurat w tym czasie dobry miot... : ) życze trafnego wyboru! :) NULKA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...