Jump to content
Dogomania

asdasdasdasdd


Mafi221

Recommended Posts

[quote name='pawel0'] co do wypowiedzi "psa, któremu ucho nie stanęło, ma tyłozgryz, b. jasny włos itp. ) to pies co ma wady i koniec kropka takich sie nie kupuje i juz.(jak ma tyle wad to moze kosztowac pozniej wiecej u weta)[/quote]

Widzę, że spieracie się o moją wypowiedź, więc się włączam. Na forum spytałam się do czego ten pies jest potrzebny i usłyszałam, że nie na wystawy, czyli też nie do hodowli, tylko do towarzystwa.
Mieliśmy psa, któremu uszy nie stanęły, został sprzedany za połowę ceny, bo zależało nam na w miarę szybkiej sprzedaży i pies ten dla nas był nieprzydatny jako do hodowli. Z tego co wiem nowy właściciel jest z niego bardzo zadowolony, pies biega po ogródku bawi się z dziećmi. - i nie słyszałam, żeby musiał z nim chodzić do veta, no chyba, że na szczepienia. Nasi znajomi hodowcy mają psa z nieprawidłowym zgryzem (jeszcze nie tyłozgryz, ale blisko i wiadomo, że tak już zostanie) i też chcą go sprzedać za połowę ceny, bo dla nich taki pies jest zbędny. Hodowla = selekcja. Pies będzie miał w rodowodzie wpis - pies niehodowlany. Uważam, że to uczciwe, pies ma jakaś wadę, nabywca jest o tym informowany i kupuje psa o połowę taniej. Gdyby sprzedawca był nieuczciwy to by się nawet słowem nie zająknął o wadzie zgryzu, a przyszły nabywca odkrył by wadę, jeśli by odkrył, to tylko podczas wizyty u weta.
Psy na wystawę są selekcjonowane na eksterier, a pies do towarzystwa ma mieć dobry charakter. Biała skarpeta, czy klapnięte ucho, jasne oko nie sprawią, że pies będzie przez domowników mniej kochany, dla nich będzie uroczy.
Oczywiście można i kupic szczeniaka za 800 euro + dojazd itp. ( i tak najlepszy szczeniak zostaje u hodowcy, lub jego podhodowców) weźmiemy przyzwoitego psa, tylko co z tego? Jak ktoś szuka psa do domu, dla towarzystwa to on i tak nie zauważy tego doskonałego kątowania, dobrego ruchu, jakie musi pokazać pies na ringu. Zresztą i hodowcy wolą, żeby te najlepsze, dobrze zapowiadające się psy, trafiały w ręcę ludzi zajmujących się wystawami i (jeśli są dobre) biegału po ringu niż leżały w domu na kanapie. Amator może wziąść takiego psa z wpisem - nie do hodowli i będzie zadowolony. Jak ktoś szuka psa na wystawy, to nie zastanawia się na forum a gdzie można kupić takiego psa, tylko ma juz wyrobioną opinię o czołowych reproduktorach i hodowlach.
Dlatego przy wyborze psa, po pierwsze zastanawiamy się do czego potrzebny nam ten pies, czy na wystawy (piszać wystawy mam na myśli wystawy z obsadą np. 300 ONK, a nie wystawy wielorasowe, gdzie w jednej klasie są dwa owczarki, pierwszy zdobywa tytuł czempiona, a ostatni jest wice-czempionem), czy chcemy może brac udział w zawodach IPO, Agility itp, czy potrzebujemy psa do towarzystwa na spacerach i wystarczy nam PT. Oczywiście co innego jest pies z klapnietym uszkiem, a co innego z dysplazją.
Nadal uważam, że przyzwoitego psa do towarzystwa można kupić z rodowodem za 1000 zł, albo nawet poniżej tej kwoty. Tylko czy jak kogoś nie stać na psa za 1000 zł to czy go będzie stać na utrzymanie psa?
No i lepiej już wziąść psa ze schroniska niż kupowac psa u pseudohodowców, bez papierów, z niewiadomowego pochodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pawel0']ok, zgoda ale mi nie mow ze pies ktory ma wady, pozniej ich na bank miec nie bedzie. [/quote]

Rownie dobrze, dziala to w druga strone, to ze szczeniak nie ma wad, nie znaczy, ze taki juz zostanie. Mam psa, ktory jako szcznie zapowiadal sie super, a wyrosl mi z niego nooooo niezbyt wzrocowy pieseczek. Ale to nie przeklada sie na wizyty u weta. Mam psa z super pochodzeniem, pieknego, ale co chwila siedzi u weta, bo ma dysplazje i problemy z oczami.
Kolezanka ma labka z tylozgryzem, jak rekin wyglada, ale ona chce miec psa rodzinnego, wiec zamiast wydac 1000 zl na szczeniaka, zaplacila 300 zl, a reszte moze wydac np na szkolenie tego psa. Jesli mozna zaoszczedzic bez szkody dla siebie i psa, to niby dlaczego nie skorzystac?
To, co dla hodowcy jest wada, sprawiajaca ze pies jest dla niego nieprzydatny, dla niektorych osob jest tylko jakim tam defektem estetycznym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...