Jump to content
Dogomania

8-miesieczna malamutka


Dziaba

Recommended Posts

Bartku, a może wiesz czym dla malamutki buda powinna być w zimie wyścielona. Niestety nie znam sie zbytnio na tej rasie. Przygarnelismy Lunę aby nie trafiła do schroniska, a jeteśmy już posiadaczami owczrka niem., no ale jednak te psy bardzo się różnią;)

Link to comment
Share on other sites

Takie imie wymyślił jej ostatni właściciel, ale niestety ona słabo na nie reaguje, chyba za duzo czasu spędzała w kojcu:shake:. Mam nadzieję że szybko uda nam się doprowadzić żeby odżyła. Na razie jak czytałam to forum to widziałam że młode malamutki to rozrabiaki a nasza jest strasznie spokojna, i jest zupełnym przeciwieństwem naszego wilczura który ma chyba ADHD. To co się zgadza z ich charakterm to tylko to że lubi polować i trzeba w lesie jej pilnować.:p

Link to comment
Share on other sites

Moja Luna czasami kiedy ją wołam , udaje że nie słyszy.
Kiedy coś ją zainteresuje lub nie ma ochoty podejśc, to po prostu nie przychodzi.
Dobry sposób to miec przy sobie jakieś super smakołyki i za każdym razem kiedy pies podejdzie na zawołanie - taki smakołyk podac.
To trochę polepszy sytuację.

Jeśli chodzi o charakter, to Luna też nie jest rozrabiaką. Nie kopie wielkich dziur (oczywiście kilka mniejszych wykopała), nie zdewastowała mieszkania ani podwórka. Najbardziej dokuczliwa cecha to instynkt łowiecki. Niestety u Luny bardzo silny.

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie potrafię Ci doradzic w kwestii szkolenia.
Poszukaj na stronie klubu malamuta.
Ja nie potrafiłam odpowiednio wyszkolic Luny. Cwiczyłam przychodzenie na zawołanie, proste polecenia typu siad, podaj łapę, leżec, zostań.
Szkolenie z klikerem nie wypaliło, bo Luna bała się tego odgłosu (a może ja nie potrafiłam dobrze przeprowadzic tego szkolenia).
Najlepsze sa smakołyki i wszystkie metody zachęcania i nagradzania.
Siłą nie wiele można uzyskac od malamuta.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie tak mi sie coś o uszy obiło że siła nic tu nie pomoże. Niestety na forum klubu malamuta nie umiem się dostać. Zrejestrowałam się, dostałam odpowiedź i mam czekać na akceptację administratora, ale niestety czekam już tydzień i nic. Moja Luna też lubi kopać dołki, a jak się w to daja razem z Argiem, to wychodzą całkiem wielkie dziury. Tak instynkt łowiecki ogromny. Mam ją kilka dni, a zdążyła już w lesie upolować łasicę, nie wspominając o pogoniach za bażantami i kuropatwami:roll:
Czy to psisko na zdjęciu to twoja Luna?

Link to comment
Share on other sites

Niestety kury, kaczki, gołębie, bażanty i koty :( też są celem polowań Luny. Ma już kilka-naście istnień na sumieniu :shake:

W awatarze mam portret Luny narysowany przez jedną z użytkowniczek dogomanii :)
Gdzieś w temacie "Alaskan malamut - fotki naszych pociech" są zdjęcia Luny ale nie potrafie powiedziec na której stronie...

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o karcenie za niewłaściwe zachowanie to najlepiej działa podniesiony głos - "Luna nie wolno!' "zostaw" itp.
Czasami dobrze psa odizolowac na chwilę - np zostawic w innym pokoju.
Przemocą nic nie da się zdziałac.
Ja już zauważyłam, że kiedy Luna upoluje jakieś biedne zwierzątko, to tak jakby wiedziała że źle zrobiła - staje się wtedy bardzo potulna, za wszelką cenę chce bym ją pogłaskała, uszy składa po sobie, wchodzi w swój ulubiony kąt i patrzy się na mnie tym swoim niewinnym wzrokiem... :roll:

Jeśli chodzi o fotki to należy umieścic je na jakiejś stronie np [URL="http://www.photobucket.com"]www.photobucket.com[/URL] lub [URL="http://www.fotosik.pl"]www.fotosik.pl[/URL] lub innej i wkleic podane na stronie linki.

Link to comment
Share on other sites

Dziaba, zafundujcie suni linke treningowa 10 -20 m., by nie polowala ( w koncu nie musi zywic sie sama z lasu) i zeby ktos z lesnikow jej nie odstrzelil.
Moze ktos z was zacznie z nia biegac, jezdzic na rowerze? Mloda za pare miesiecy moze stanowic fajny zaprzeg z onkiem ;).
Szkolenia robcie jak juz troche sie wyzyje ruchowo, mozna uczyc od podstawowych komend do sztuczek typu czolganie, tropienie itp., zawsze na smaka, po dobroci. Mamuta utluczesz a nic nie wymusisz, sposobem, inteligentnie przechytrzyc zawsze sie uda :evil_lol:.
I moze czas pomyslec, by nie bylo szczeniat miksow?

Link to comment
Share on other sites

Tak już myślimy o jej sterylizacji, tym bardziej że oba nasze psy są bez rodowodu. Jednak poprzedni właściciel chyba troszkę zaniedbał szczepienia, bo miała tylko jedno ogólne, więc wterynarz stwierdziła że najpierw musimy ją na wszystko zaszczepić, łącznie z wścieklizną a dopiero potem wysterylizować.
Jeszcze pytanko, czy Luna już tej zimy da rade pociągnąć sanki z 6-latkiem?

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie da rade, jednak ze wzgledu na to, ze to pies rodzinny, ma zyc dlugo i szczesliwie, nie wyczynowiec na kilka sezonow, to proponowalabym odczekanie z obciazeniem do co najmniej roku, 14 miesiecy. Moze tez ciagnac " na niby" - ktos z Was bedzie obok tez ciagnal.
Juz mozecie ja uczyc ciagniecia, polecen (kierunki, ruszenie, stoj) na szelkach zaprzegowych, lince i czyms lekkim przywiazanym z tylu.
Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W końcu spadł śnieg i Lunka przeszczęśliwa. Najchętniej całe dnie siedziałaby na dworze i tarzała się w śniegu. Wczoraj ciągneła z niewielkiej górki naszego syna, oczywiście na prostej trzba było jej pomagać ale mieliśmy wszyscy frajde:multi:. Niestety pod górke musiałam wciągać wszystkich osobiście.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...