Jump to content
Dogomania

Pomóżcie znaleźć zamiennik :)


Delph

Recommended Posts

Od kilku dni siedzę i czytam składy karm i opinie na ich temat... w efekcie mam już totalny mętlik w głowie i proszę o pomoc.

Mój psiak waży 16 kg, ma coś około 6 lat (być może więcej, ale po nim nie widać). Karmię go Acaną, ale chyba będę musiała to zmienić. Strasznie żałuję, bo bardzo odpowiada mi jej skład, a nie mogę znaleźć żadnego "zamiennika" innej firmy, może on by się lepiej sprawdził. Przychodzi wam coś do głowy?

Mam takie wygórowane wymagania:

1. Nie tucząca, bo psiak jest kastratem i do tego krępym krótkołapem. Bardzo lubi biegać, ale też niestety wystarczy dać troszkę więcej żarełka i już się zaokrągla. Teraz jest szczuplutki. Może być karma w wersji light.

2. Jak największa zawartość mięsa (oczywiście w granicach rozsądku), dobrej jakości, najlepiej bez zbóż i innych wypełniaczy na początku składu. Fajnie jakby mięso było nie tylko z kurczaka, ale to niekoniecznie.

3. Z możliwie dużą zawartością chondroityny i glukozaminy, pies ma problem ze stawem przedniej łapy, poza tym w ogóle jest ciapowaty i łatwo o kontuzję, chcę chronić jego stawy.

4. Cena porównywalna do Acany, może być droższa jeżeli jakościowo znacznie przewyższa Acanę.

Smak, zapach itd. właściwie bez znaczenia, Jagger jest z tych co zjedzą wszystko co znajdzie się w misce. Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']
3. Z możliwie dużą zawartością chondroityny i glukozaminy, pies ma problem ze stawem przedniej łapy, poza tym w ogóle jest ciapowaty i łatwo o kontuzję, chcę chronić jego stawy.[/quote]

ja w wyborze nie pomoge, ale do tego sie "przyczepie" O ile mi wiadomo w karmach tych skladnikow jest tak malo, ze warto dodawac specjalne preparaty zawierajace chondroityne i/lub glukozamine, zeby faktycznie pies odczul "roznice" - np Arthroflex

moj wet twierdzi - ten preparat nie zaszkodzi, a w przyszlosci moze pomoc, wiec warto podawac wczesniej juz

Link to comment
Share on other sites

Podawałam ostatnio arthrostop jak suczka tymczasowiczka mu łapkę nadruszyła. Pomogło od razu.

Patrząc na opakowanie wychodzi mi, że w jednej tabletce arthrostopu rapid jest 534 mg glukozaminy, a w acanie 450 mg/kg. Czyli w przeliczeniu na dawkę karmy wychodzi w przybliżeniu 1/5 tabletki dziennie, uważam że nie jest to tak strasznie mało jeśli chodzi tylko o zapobieganie a jest to mały pies.

Wiadomo, w leczeniu nie pomoże, dla dużego psa z problemami stawów też to jest nic, ale łudzę się jeszcze, że dla mojego mogłoby jednak być korzystne, taki dodatek w karmie. Możliwe że się mylę :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']

3. Z możliwie dużą zawartością chondroityny i glukozaminy, pies ma problem ze stawem przedniej łapy, poza tym w ogóle jest ciapowaty i łatwo o kontuzję, chcę chronić jego stawy.
[/quote]

Podobno jesli chodzi o te skladniki, to Bento ma tego duzo, ale glowy nie dam sobie uciac ;)

Link to comment
Share on other sites

Delph ja polecam ci w takim razie karmy firmy Specific. Specjalistyczne wspomagajace stawy i układ ruchu możesz dostac u weterynarza, natomiast inne typowe jak puupy, adult, light itp itp ...bez problemu powinnas dostac w sklepach.


Karma dostepna jest np tutaj :

[URL]http://animalia.pl/sklep.php?firma=Specific&przeznaczenie=&cena=&tylko=&sort=0&kat=58[/URL]


Zaznaczam przy tym ze bardzo wydajna.....Ja podawałam przez jakis czas allergiczna mojej małej suni ( wrażliwa na białko , wiec musimy mocno diety przestrzegac i tylko niektóre karmy mozemy podawac :(), znajoma natomiast swojemu labkowi 8 letniemu podaje własnie ta na stawy i układ ruchu i jest z niej bardzo zadowolona. Ja w tej chwili karmie swoje psiska Acana z której jestem bardzo zadowolona.

Orijena jednak ZDECYDOWANIE odradzam ! "Karma" nie dostarcza prawie wogóle wartości odżywczych , moze wywołac allergie, zatwardzenia , przybytek na wadze. Orijen senior mój starszy pies nie tolerował , zwymiotował karmą.

Jeżeli bys potrzebowała pomocy przy namierzeniu Specific dostepnej u wetów to daj znac , a cos postarałabym ci sie załatwic jakby co ;)

Link to comment
Share on other sites

"
[I]3. Z możliwie dużą zawartością chondroityny i glukozaminy, pies ma problem ze stawem przedniej łapy, poza tym w ogóle jest ciapowaty i łatwo o kontuzję, chcę chronić jego stawy."[/I]


[I]Żadna karma nie dostarczy ci wystarczjacej ich ilosci. Polecam podawac arthoFlex z Dolfosu . 1 tabl. na 20 kg wagi psa , wiec opakowanie 90 tabl. starcza ci na długo no i cena nie wygórowana :). a tańsza od zagranicznych bo krajowej produkcji ;)[/I]

Link to comment
Share on other sites

Jogurt: Na stronie bento nie widzę w składzie chondroityny i glukozaminy, albo patrzę nie na te karmy co trzeba :roll:

Stefan_Batory: Cena Specific mnie powaliła, bo z tego co widzę głównym składnikiem (na pierwszym miejscu) jest pszenica, więc wnioskuję po tym małą zawartość mięsa. Jednak z jakiegoś powodu ta cena taka jest... już nic nie rozumiem :shake:

Do tej pory stosowałam Arthrostop. A gdzie mogę dostać Arthroflex? Pewnie u weterynarza, ale jeszcze gdzie? W aptece? I ile kosztuje mniej więcej, nie mogę znaleźć info w necie...

Link to comment
Share on other sites

Specific jest drogi to fakt, jego podstawa jest mięso z łososia wiec cena tez spora. Dla psa do 7 kg wagi worek 2,5 kg starczył mi na 3 tyg około o iole dobrze pamietam.

Arthoflex mozesz zamówic tu za 38.40 zł :

[URL]http://animalia.pl/produkt,10534,173,Dolfos_Arthrofos.html[/URL]


lub na stronie [URL="http://www.ewet.pl"]www.ewet.pl[/URL] za 39 zł


Można wiedziec czemu musisz zrezygnowac z Acany?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Stefan_Batory'][I]Żadna karma nie dostarczy ci wystarczjacej ich ilosci. Polecam podawac arthoFlex z Dolfosu . 1 tabl. na 20 kg wagi psa , wiec opakowanie 90 tabl. starcza ci na długo no i cena nie wygórowana :). a tańsza od zagranicznych bo krajowej produkcji ;)[/I][/quote]

moj wet zdecydowanie odradzal mi taki preparat Dolfosu - nie jest na tyle dobry, jest na rynku bardzo duzo produktow wspomagajacych stawy i mysle ze sa lepsze...rowniez wydajniejsze. Arthroflex 500 ml kosztuje na allegro 124 zl z przesylka ale starcza na 6 m-cy! Jak dla mnie rewelacja...mysle ze w tej kwestii warto sie poradzic dobrego weta - przynajmniej ja nie daje nic sama z siebie a pod kontrola, zeby chociazby dobrac odpowiednia dawke - nie musi byc taka jak na opakowaniu ;)

[B]Delph[/B] co to znaczy wg ciebie duza zawartosc miesa w karmie? Ile to jest duzo? Ja daje teraz Best choice - z ryba gdzie jest 24% ryby, dla mnie to sporo - porownujac z innymi karmami tego typu w tej cenie. Karma kosztuje 139 zl za 15 kg. Do tego na stawy preparat oddzielnie. Ja wole kupowac karmy normalne nie light'y i dawac po prostu mniej + ruch - mam suke po sterylizacji wiec wiem co to znaczy otyly pies (juz wiem ;) ) Karm jest bardzo bardzo duzo, najlepiej szperac po sklepach czytac sklady i poszperac na forum ;)

Link to comment
Share on other sites

Agnes bynajmniej nie pisze tu informacji których nie uzyskałam z fachowego źródła w tym wypadku weterynarza. Podawałam swojemu psu Arthoflex w płynie ...ale nie było zbytnich efektów, po prostu kiepsko pies przyswajał g i ch, zapewno z powodu niskiej zawartosci substancji nosnikowych....Jedne preparaty co moge polecic bo sa bardzo bardzo dobre to Gelacan Orlinga :

[URL]http://animalia.pl/szukaj.php?szukaj=gelacan&tylko=&sw=7154&o=0&c_o=&c_d[/URL]=

Polecam. Preparaty warte swojej ceny. Uzuywałam ich preparatów z serii Gelapony dla koni i efekty były bardzo zadawalajace. Z psich rzeczy znajoma podaje swojemu psu Plus Profi od dłuższego czasu i jest zadowolona.

Link to comment
Share on other sites

to ja jeszcze moge inne preparaty doradzic - cortafelx sa one podawane glownie przez koniarzy i ze swietnym skutkiem wsrod psiarzy - jednak niewiele wlascicieli psow zna ten srodek...drogi - bardzo, ale podobno fantastyczny
jednak nie o tym chce sie rozpisywac - prosba autora watku byla inna;)

Link to comment
Share on other sites

Sama zastanawiałam się nad "końskimi" preparatami, ale nie wiem czy nie mają jakichś szkodliwych dla psów dodatków. Bardzo dziękuję za linki i nazwy specyfików :)

Stefan_Batory: Ten łosoś rzeczywiście tłumaczy cenę karmy. Z Acany nie muszę koniecznie rezygnować, tym bardziej że bardzo mi się podoba jej skład, a psu smakuje. Wydaje mi się jednak, że mógłby ją lepiej przyswajać, poza tym ropieją mu oczy. Wiem, że to u niego reakcja na karmę, bo kiedyś jak zmieniałam na inną, to rano nie mógł ślepi otworzyć, tak na niego podziałało. Nie wiem, jakieś toksyny czy co? Tragedii nie ma, ale jeżeli do końca worka nie przejdzie, to zmienię, nic na siłę, skoro przy innej może być lepiej ;) Najwyżej do Acany wrócimy.

Agnes: Dużo mięsa, to znaczy nie jakieś śladowe ilości dziobów i pazurów, jak w marketowych karmach ;) 26% to bardzo przyzwoicie, sama zastanawiam się nad Best Choicem. Przesadzać też nie chcę (Orijen), ale w Acanie podobno jest 50%.

Znalazłam Nutrę Gold Holistic, wygląda ciekawie, a do tego wersja Senior ma 1200 mg glukozaminy/kg. Co o tym myślicie?

edit: Teraz się przyjrzałam i ta Nutra G. H. coś kiepsko wypada z witaminami (A i D). Ciekawe dlaczego. Ale ja czepialska jestem :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']Sama zastanawiałam się nad "końskimi" preparatami, ale nie wiem czy nie mają jakichś szkodliwych dla psów dodatków. Bardzo dziękuję za linki i nazwy specyfików :)[/quote]

ten o ktorym ja mowie - cortaflex ma linie dla psow rowniez wiec nie daje sie konskich ;)
jest dla kotow i ludzi ;) [url]http://www.cortaflex.pl/[/url] ale znam "tylko" dwa psy na tym preparacie - dwa emeryty ktore chodzic nie mogly, a teraz skacza radosnie

[quote name='Delph']Agnes: Dużo mięsa, to znaczy nie jakieś śladowe ilości dziobów i pazurów, jak w marketowych karmach ;) 26% to bardzo przyzwoicie, sama zastanawiam się nad Best Choicem.[/quote]

w best choice jest napisane - mieso, wiec chyba niezle - zawsze moga byc produkty pochodzenia zwierzecego i wtedy chyba mamy pazury itp ;)
u mnie narazie jest niezle - daje rybke i suka zadowolona;)

Link to comment
Share on other sites

No to w składzie Nutry G. H. S. nie znalazłam w ogóle witaminy C :shake: Ale już w Acanie jest, więc może tam to coś daje. Chyba w ogóle za bardzo wierzę w opisy producentów, pewnie to wszystko mocno naciągane jest.

Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie: jeżeli zdecyduję się na podawanie oddzielnie glukozaminy i chondroityny, to powinnam stosować karmę, która ich nie zawiera? Chodzi mi o to, żeby nie przedawkować...

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za ppp, ale mam jeszcze jedną wątpliwość, a nie mogę nigdzie na forum znaleźć o tym tematu (jeżeli jest to proszę o linka):
Jak interpretować ilość białka i tłuszczu w karmie? Im więcej białka, a mniej tłuszczu, tym lepiej? Chodzi mi głównie o to, żeby pies miał dużo energii, ale nie tył.

Link to comment
Share on other sites

Na pierwszy tówj post:

Zawartosc glukozaminy i chondroityny w karmie nie przeszkadza w zaden sposób w podawaniu dodatkowych prepratów z ch. i g. Ja np. podaje Acane senior + Arthofos 2 tabl.dziennie i teraz od połowy września zaczynam znów psom podowac tran.

Drugi post:

Z białkiem to jest cieżka sprawa. Prawidłowo w karmie powinnien byc podział na białko zwierzęce i białko roślinne. Niestety wielu dystrybutorów nie podaje na opakowaniach zawartosci oddzielnie tych dwóch białek. Zasadniczo dobrze jest gdy jest duza zawartosc białka roślinnego ( włókna) gdyż wspomaga ono proces trawienia , a takze zapewnia dodatkowa ochrone jelit. Np. karmy z dodatkiem pulpy buraczanej no i bioplexy FOS i MOS . Z białkiem zwierzecym należy natomiast byc ostrożnym, gdyz zbt duza zawarytosc w karmie moze wywoływac zatwardzenia , wymioty , a takze alergie pokarmowa. Bezpieczna wg mnie zawartosc białkaw karmie to do 30 %. Przykładowo Acana Small Breed Adult która karmię swoja szczurcię ma 28 % białka , senior dla starego dziada 29 %.

Mama nadzieję ze coś pomogłam :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pomoc, dzięki wam już prawie wybrałam :razz: Zależy mi aż tak bardzo na dobrym składzie, bo nie mam czasu małemu gotować, więc muszę jakoś zagłuszyć sumienie.

Jeśli dobrze zrozumiałam, źródłem MOS i FOS są np. drożdże i korzeń cykorii? Jak są włókna grochu, to też podchodzi pod białko wspomagające trawienie? Białko roślinne kryje się w składzie pod nazwą włókna lub włókna naturalne? Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania :oops:

Ostatnie pytanie (obiecuję że już nie będę męczyć :diabloti:)
Wyszło mi, że będzie idealnie jeśli chodzi o skład, jak połączę dwa rodzaje karm (różnych firm). Bo jak w jednej coś jest, to czegoś innego brakuje i na zasadzie uzupełniania chciałam połączyć. Czy mogę tak zrobić, czy lepiej nie kombinować? Chciałam wtedy podawać np. rano jedną, a po południu drugą (podzielone dawki na pół). Tak dla urozmaicenia jadłospisu (chcę żeby jedna była z drobiem, a druga z jagnięciną). Albo zmieszać obie w jednym worku i tyle. Co myślicie o takiej kombinacji? Oczywiście najpierw sprawdzę czy mu oddzielnie dobrze służą (o jednej to już wiem że jest ok).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']Czy mogę tak zrobić, czy lepiej nie kombinować? [/quote]

lepiej nie kombinowac - zdecydowanie nie zaleca sie mieszania roznych karm - wtedy jednego bedzie wiecej innego mniej
mysle ze bardzo kombinujesz - ja rozumiem ze chcesz dobrze, jak wielu z nas. Ale moze tez byc tak - ze ty po studiowaniu wielu skladow wybierzesz karme psu - a on jej nie tknie albo bedzie zle tolerowal. Wiec oprocz tego ze ma byc "ksiazkowy" sklad to jeszcze psu ma pasowac :)
ale - powodzenia ;)

Link to comment
Share on other sites

Możliwe, że przekombinowałam :lol: Ale spotkałam się już z osobą, która miesza karmy (tylko że jednej firmy). Osoba ta pracuje w sklepie z karmami w lecznicy weterynaryjnej, więc całkiem ciemna nie jest ;) Stąd mój pomysł.

Z tym że karmy nie tknie, to mało możliwe. On je jak dotąd wszystko ze smakiem, w schronisku był karmiony takimi rzeczami, że teraz dla niego najgorsza karma to niebo w gębie...

A z tolerancją jest tak, że już chyba (żeby nie zapeszać) znalazłam taką, co lepiej przyswaja od Acany i mu smakuje. Kombinacja wynika z tego, że chcę mu "urozmaicić" dietę i podać lamb&rice od czasu do czasu (lub wymieszać), bo są tam składniki, których nie ma w tej karmie i więcej witamin.

Ale skoro piszecie, że mogę zaszkodzić... czasami lepiej nie myśleć za dużo ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph'] A z tolerancją jest tak, że już chyba (żeby nie zapeszać) znalazłam taką, co lepiej przyswaja od Acany i mu smakuje. Kombinacja wynika z tego, że chcę mu "urozmaicić" dietę i podać lamb&rice od czasu do czasu (lub wymieszać), bo są tam składniki, których nie ma w tej karmie i więcej witamin.[/quote]

jak to mowi moj wet - pies naprawde wbrew pozorom nie musi miec urozmaiconej diety;)a jak tak bardzo chcesz - mozesz np zmieniac smak co 2 m-ce (strzelam ze co tyle bo u mnie czesciej to by byla katastrofa) w obrebie tej samej firmy. I piszac czy bedzie psu odpowiadac - nie mialam na mysli to czy bedzie chcial jesc taka karme, ale to czy siersc bedzie ladna, czy bedzie zdrowy, kupki odpowiednie itp itd - bo to jest najwazniejsze :)
ja po prostu wiem do czego prowadzi kombinowanie - suka super jadla jedna karme, ale pancia chciala zmienic bo ciagle to samo...i jak zaczela zmieniac tak ok roku zajelo mi znalezienie odpowiedniej po ktorej nie bedzie problemow ;) i teraz - chyba znalazlam (tfu tfu)

[quote name='Delph'] Ale skoro piszecie, że mogę zaszkodzić... czasami lepiej nie myśleć za dużo ;)[/quote]

zdecydowanie;)
to zdradz jeszcze jaka karme chcesz kupic?

Link to comment
Share on other sites

Podaję teraz Nutrę Gold Holistic Senior. Psu smakuje, wygląda na to że ropienie oczu przechodzi. Kupki ma mniejsze niż po Acanie, ma więcej energii, a jeśli by jeszcze się upierać przy zawartości glukozaminy to ma aż 1200 mg/kg. O sierści za wcześnie, żeby coś powiedzieć. Skład jest podany na anglojęzycznej stronie (Polska w budowie).

A mieszać mu chciałam z karmą Oliver's. Założyłam tutaj na dogo temat tej karmy ([url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=119317[/url]), ale coś chyba jest za mało znana w Polsce ;). Mnie bardzo zachęciły standardy i wymagania dla tej karmy (opisane m. in. na stronie dystrybutora w Polsce - Celtra). Wszystko jest bardzo szczegółowo wymienione, zarówno skład, jak i kontrola jakości, certyfikaty, pochodzenie składników (szczególnie na duńskiej stronie producenta Oliver's Petfood). Jednym słowem wygląda porządnie :p Skład też mi się bardzo podoba, dlatego myślałam o mieszaniu. Ma większe dawki witamin niż Nutra, w tym wit. C, do tego jeszcze MSM. Co o niej sądzicie? Może tylko mnie się wydaje sensowna ;)?

Link to comment
Share on other sites

a senior nie za szybko? pytam bo ze zdjecia - avatarek - nie widac zeby to byl duzy pies a u malych psow okres seniora chyba przychodzi ciut pozniej niz u psow duzych - u tych to ok 7 lat. Chyba ze chodzi o zawartosc skladnikow ochronnych na stawy...
no ja zdecydowanie bym nie mieszala - w karmach tez sa jakies witaminy i moga byc potem problemy...karme podajesz dobra, wiec - jak pisalam nie kombinuj :)

Link to comment
Share on other sites

Psiak jest rzeczywiście nie za duży, waży 16 kg. Z wiekiem to ciężko określić, ale ma minimum 6 lat, bo siedział w przytulisku pięć lat, a jak do niego trafił był już dorosły (tu jest jego wątek [url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=111214[/url]). Wybrałam seniora, bo jest mniej kaloryczny i ma mniej tłuszczu (żeby mi się chłopak nie roztył po kastracji, bo żarłok z niego straszny). Ma za to więcej witamin, z którymi i tak w tej karmie cienko. No i te nieszczęsne składniki na stawy, ale jak już ustaliliśmy, mogę je podawać oddzielnie. Albo podrzucać mu chrząstki i kurze łapki z zoologicznego, to coś daje w ogóle?

No więc powinien jednak jeść adulta? Zgłupiałam już :lol:

A czy ten Oliver's nie ma przypadkiem lepszego składu? Na razie nie będę już chłopakowi zmieniać jadłospisu, rzeczywiście wystarczy tych kombinacji, ale może kiedyś się skuszę, żeby tę karmę przetestować, dlatego zbieram opinie mądrzejszych ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...