Jump to content
Dogomania

krótko o grenlandach (wzorzec- fragmenty)


Recommended Posts

[B]WRAŻENIE OGÓLNE:[/B]
Pies grenlandzki jest bardzo silnym szpicem polarnym, tak zbudowanym, że może zdobyć się na wytrwałość konieczną w twardej pracy psa pociągowego w warunkach arktycznych.

[B]GŁOWA:[/B]
Mózgoczaszka:
Czaszka - szeroka, lekko wysklepiona.
Stop - podkreślony, ale nie stromy.
Trzewioczaszka:
Nos - latem musi być czarny, zimą może być cielisty.
Kufa - silna, klinowata, szeroka u nasady zwęża się w stronę nosa, lecz nie jest spiczasta.
Grzbiet nosa od nasady do czubka prosty i szeroki.
Fafle - cienkie i napięte.
Zęby/zgryz - niezwykle silne, zgryz nożycowy.
Oczy - preferowane ciemne, lecz mogą być dostosowane do barwy sierści; lekko ukośne, ani wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone; swobodny nieustraszony wyraz.
Uszy - raczej małe, trójkątne, o zaokrąglonych czubkach; noszone wyprężone prosto.

[B]TUŁÓW:[/B]
Wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od długości ciała; tułów bardzo mocny i dobrze umięśniony.
Grzbiet prosty.
Lędźwie proste i szerokie.
Zad lekko opadający.
Klatka piersiowa bardzo obszerna.
Brzuch leży w jednej linii z klatką piersiową, nie jest podciągnięty.

[B]OKRYWA WŁOSOWA:[/B]
Włos - okrywa włosowa musi być podwójna: gęsty i miękki podszerstek oraz gęsty, gładki i szorstki włos okrywowy bez kędziorów i fal. Włos na głowie i nogach jest raczej krótki, na tułowiu raczej długi; bogaty i długi na spodzie wyglądającego puszyście ogona.
Umaszczenie - dozwolone wszelkiego rodzaju umaszczenie, tak jedno- jak i wielobarwne z wyjątkiem albinizmu; albinosy są dyskwalifikowane.

[B]WIELKOŚĆ:[/B]
Wysokość w kłębie: psy 60 i więcej cm, suki 55 i więcej cm.[B]O GRENLANDZIE:[/B][FONT=Arial][/FONT]Jego ojczyzną jest, jak sama nazwa wskazuje, Grendlandia. Jest bardzo silnym i wytrzymałym szpicem polanym. Jego wytrzymałość, odporność na warunki klimatyczne, siła w połączeniu z niewielkimi wymaganiami czynią go niezastąpionym towarzyszem człowieka w tym surowym klimacie. W stosunku do ludzi jest wesoły i przyjacielski. Nie ma w nim cech psa stróżującego - nawet złodzieja przywita serdecznie. Ma za to silny instynkt stadny i bójki z innymi psami mogą się zdarzać dość często. Jest to pies dla ludzi aktywnych, którzy są w stanie zapewnić mu dostatecznie dużą ilość ruchu. Znudzony, nie wybiegany pies grenlandzki będzie niszczył wszystko co wpadnie mu między zęby. Może być trzymany pojedynczo ale wtedy właściciel powinien zastąpić mu stado. W żadnym wypadku nie jest to pies dla ludzi, którzy dużo pracują poza domem i zostawiają go samego sobie. Psy grenlandzkie najlepiej czują się w niewielkich grupach. Powinny być trzymane na dużych, dobrze ogrodzonych wybiegach. Nie szczekają ale bardzo chętnie wyją, co może być kłopotliwe jeśli się ma niezbyt wyrozumiałych sąsiadów. Są uparte i niezależne, ale podstawowe komendy przyswajają dość szybko pod warunkiem, że mają do tego odpowiednią motywację, np. jakiś smakołyk.[B]GRENLAND I DZIECKO:[/B]

Często posądza się psa grenlandzkiego o nietolerancję wobec dzieci. Z moich wieloletnich obserwacji wynika coś zupełnie przeciwnego. Nigdy nie zdarzyło się by któryś z moich grenlandów choćby warknął na dziecko. Mój pięcioletni syn bardzo dużo czasu spędza z psami - bawi się z nimi, czesze je, karmi. Psy okazują mu mnóstwo cierpliwości, przywiązania i zawsze mu ustępują. Oczywiście nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego z kilkoma psami - dotyczy to nie tylko grenldandów. Już dwa psy stanowią stado a w stadzie zawsze mogą zdarzyć się konflikty. Walczące ze sobą psy mogą wpaść na dziecko i tragedia gotowa. Trochę inaczej wygląda sytuacja ze szczeniakami, które jeszcze nie mają wykształconych prawidłowych zachowań i mogą potraktować małe dziecko jak inne szczenię. A że mleczne ząbki są bardzo ostre łatwo przewidzieć skutki takiej próby sił. Dlatego zawsze należy nadzorować zabawy szczeniaka z dzieckiem i w razie jakiegokolwiek przejawu agresji natychmiast reagować. Bardzo dużo zależy od wychowania zarówno psa jak i dziecka, ale normalny, dorosły pies grenlandzki na pewno nie jest groźniejszy dla dziecka niż inny szpic zaprzęgowy.

[CENTER][IMG]http://polarnalegenda.w.interia.pl/opisy_ras/foto/06.jpg[/IMG]

tekst i zdjęcie: Polarna Legenda[/CENTER]

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...