Jump to content
Dogomania

Proszę o dokładne wskazówki


sylpod6575

Recommended Posts

Witam, od 2 tygodni mam labradora (ok. 1-2 lata), sunia jest na ogół grzeczna, ale od 2-3dni budzi mnie w nocy szczekaniem, skacze łapami na łóżko i podgryza (chce sie bawić)> Prosze o pomoc jak mogę ją nauczyć, że nie wolno o na mnie skakać, szczekac i gryźć kiedy śpię. Ona zaczyna ignorowac moje "nie wolno" oraz "spokój". Pomijam fakt ze o 5 nad ranem jest to dość głośne szczekanie, które roznosi sie po budynku. Próbowałam zająć ją zabawkami - chwilkę się bawiła ale kiedy gasiłam światło, znów się zaczynało. Ja rozumiem ze ona chce się bawić, ale nie o tej porze, zresztą pies (jakkolwiek kochany) nie moze dysponować moim czasem, a wręcz odwrotnie. Nie chciałabym popełnić jakiegoś głupiego błędu w jej wychowaniu, dlatego prosze o wskazówki ( w miarę dokładne). Z tego co wyczytałam na forum, powinnam ja karać za złe zachowanie a nagradzac za dobre. Kwestia tego po jakim czasie od ukarania powinnam ją nagrodzić, bo tak jedno po drugim czy nie namiesza jej to w głowie? I jeszcze jedno: jak ją oduczyć leżenia na łóżku popdczas mojej nieobecności (od początku mam zakaz wchodzenia na lóżko - ale i tak to robi po moim wyjściu). Proszę o pomysły, dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

1. porządny spacer i zabawa z sunią wieczorem, żeby była zmęczona.
2. bez respektowania komend dużo nie zdziałasz, suka sprawdza na co może sobie pozwolić, już cię poznała i próbuje :) Jeśli ma swoje posłanie, musi na nie wrócić. Zabawki muszą być pochowane.
3. Karanie jest za złe zachowanie, nagroda-jeśli dobrze wykona polecenie i dobrze się zachowa.
4. Leżenie na łóżku - ja kładłam krzesło na łóżku, tak żeby pies nie mógł się na nim położyć :)

Link to comment
Share on other sites

1. porządny spacer i zabawa z sunią wieczorem, żeby była zmęczona.
2. bez respektowania komend dużo nie zdziałasz, suka sprawdza na co może sobie pozwolić, już cię poznała i próbuje :) Jeśli ma swoje posłanie, musi na nie wrócić. Zabawki muszą być pochowane.
3. Karanie jest za złe zachowanie, nagroda-jeśli dobrze wykona polecenie i dobrze się zachowa.
4. Leżenie na łóżku - ja kładłam krzesło na łóżku, tak żeby pies nie mógł się na nim położyć :)[/quote]

Dziękuję za odpowiedź, Twoje pomysły wydają się sensowne, sróbuję zastosować. Najgorsze jest to że ona jest niezmordowana i wydaje mi się, ze jak ostatnio zaczełam poświęcać jej więcej czasu, bawić się dłużej z nią, chwalić i głaskać, to ona jakby była bardziej roszczeniowa:( nie wiem czy to możliwe:( Sunia jest bardzo sprytna, szybko się uczy, dopiero od niedawna zaczęlam ją uczyć komend i szybko pojmuje. Potrafi mi wyjąć z torby przysmaki dla psa:) ale tylko wtedy jak nie widzę:)
Czy mogłabyć mi wyjaśnić dlaczego zabawki muszą być pochowane (myślałam ze włąsnie musze ją czymś zająć)? Dziękuję za odpowiedź - sunia jest przeze mnie przygarnięta i dopiero niedawno zaczęłyśmy mieć dobry kontakt. Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylpod6575']
Czy mogłabyć mi wyjaśnić dlaczego zabawki muszą być pochowane (myślałam ze włąsnie musze ją czymś zająć)? Dziękuję za odpowiedź - sunia jest przeze mnie przygarnięta i dopiero niedawno zaczęłyśmy mieć dobry kontakt. Pozdrawiam :)[/quote]
Napisałaś że próbowałaś ją zająć zabawkami jak budziła cię rano. Zabawki ogólnie powinny być schowane i wyjmowane na czas zabawy z psem. Są dla niego wtedy bardziej atrakcyjne, nie powinny służyć jako zapychacz na zasadzie 'masz zabaweczkę i idź się ładnie pobawić'. Właściciel powinien bawić się z psem zabawkami.
[QUOTE]zaczełam poświęcać jej więcej czasu, bawić się dłużej z nią, chwalić i głaskać, to ona jakby była bardziej roszczeniowa:-( nie wiem czy to możliwe:-([/QUOTE]
Psa głaszcze się wtedy gdy ty masz na to ochotę nie pies :) Mój potrafił uderzać łbem w rękę, wbijać pazury, drapać, jęczeć, żeby go pogłaskać :) Nie dawałam się tej przemocy i kazałam odejść lub warować obok. Teraz siedzi i czeka na pozwolenie ;)
Musisz określić jasno reguły, co można, czego nie można. Pies wtedy rozumie że nie dasz wejść sobie na głowę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylpod6575']I ostatnie pytanko: czy pies pozbawiony zabawek nie bedzie sie nudził? I czy jak wychodze do pracy to zabawki mają byc schowane czy zostawić chociaż jedną?[/quote]
Jeśli zajmuje się zabawkami podczas twojej nieobecności można spokojnie mu zostawiać. Zabawki nie mogą tylko służyć temu, żeby pies dał właścicielowi spokój :) Jeśli bawi się nimi jak jest sam - jak najbardziej trzeba zostawiać, bo z nudów zajmie się czymś innym i może cenniejszym dla nas ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...