Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Mudik

Mudikowe pasienie:-D

Recommended Posts

Wklejam linki do filmiku z National Herding Championship na Węgrzech które wygrała sunia Nudli
[URL]http://www.videoplayer.hu/videos/play/105638[/URL]
drugi filmik to zaganianie owiec przez sunie (z tej samej hodowli co moja Sikurka:loveu:) Szeligyazo-Garaboncias DOLOS
[URL]http://www.videoplayer.hu/videos/play/100655[/URL]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mudik czy mozesz skomentowac ten pierwszy film? Bo nie bardzo wiem jak ta rasa ma pracowac i co własciwie obejmuje cwiczenie. W duzej czesci przewodnik idzie za owcami, a pies albo siedzi, albo idzie przy nodze, albo za przeowdnikiem.
No i tam w oddali biega jakis pies, albo dwa. Czy to sa bc? I dlaczego podczas egzaminu te psy sa wypuszczane gdy inny pies pracuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='LALUNA']Mudik czy mozesz skomentowac ten pierwszy film? Bo nie bardzo wiem jak ta rasa ma pracowac i co własciwie obejmuje cwiczenie. W duzej czesci przewodnik idzie za owcami, a pies albo siedzi, albo idzie przy nodze, albo za przeowdnikiem.
No i tam w oddali biega jakis pies, albo dwa. Czy to sa bc? I dlaczego podczas egzaminu te psy sa wypuszczane gdy inny pies pracuje.[/quote]
Może to tak wygląda, ale jak sie przyjżeć to jest raczej hamowany. Mudi nie pasie jak bc, ma na komendę kierować stado i ta sunia to robi kiedy samo stado idzie jest pies zatrzymywany kidy trzeba je podgonić lub zmienic kierunek pies jest wysyłany do owiec, musi je wyprowadzić z zagrody a potem idąc głownie za i obok owiec kieruje stadem.Nie pracuje na odległośc jak np bc kierowane gwizdkiem. Sunia którą widziałam przy codziennej pracy przeprowadzała stado po terenie pomiędzy kopami siana, tak by owce szły zwartym stadem a nie rozlazły sie po całym obejściu, druga sunia raczej pilnowała pasącego się stada,kiedy się za nadto zbliżało do drogi lub jakieś owce się odłączyły zaganiała je na miejsce a potem prowadziła jak na tym filmie z zawodów do zagrody na noc.też zwóciłam uwagę na tego bc i zastanawiam się co on tam robił, było widać ,że mimo skupienia suka zwróciła na niego uwagę, zapytamam właściciela suni o tę sprawę jak dostanę odpowiedź dam znać.Ten drugi filmik pokazuje leoiej w sumie naturalne zachowania mudików, jak widać okrążają i kirują głosem! i ciałem ni wzrokiem jak bc, na pirwszym filmie pies jak napisałam jest hamowany,żeby zbytnio nie gonił owiec mają iśc spokojnie i w kierunkach wyznaczonych przez sędziego niestey jego komend nie słychać a nawet jak by było to i tak byśmy nie zrozumieli ;-) Dobranoc:-D

Share this post


Link to post
Share on other sites
właściwie nie OFF ;-) [URL]http://www.david-lewis.com/sheepgame/launch.php[/URL]

Co do tych dwu(masz lepszy wzrok LALUNA :-) ) bc to były psy "porządkowe" do wprowadzania np.owiec na start, nie przeszkadzały w pracy. Jak właściciel mi odpisze to zacytuję jego odpowiedź (nie chcę tego robić bez jego zgody)

Share this post


Link to post
Share on other sites
no, udało mi się obejrzeć :multi:
wygląda na to, że mudiki pasą podobnie jak szetlandy ;)

mnie intryguje co innego - to, że tu było "pchanie" owiec przed pasterzem
z tego co wiem w borderach i szetlandach w pierwszym stopniu jest pasterz-stado-pies
czy to oznacza, że to był "większy stopień zaawanasowania"?
poza tym czy wiesz coś o wyniku tego psa z pierwszego filmu (ilość pkt na ile max) - bo była tam jakaś osoba z notesem wiec zakałądam że to były jakieś egzaminy/zawody, pozwoliłoby to nam laikom zorientować się w sposobie pasienia mudików

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QUOTE]mnie intryguje co innego - to, że tu było "pchanie" owiec przed pasterzem
z tego co wiem w borderach i szetlandach w pierwszym stopniu jest pasterz-stado-pies[/QUOTE]
Mnie co innego zastanawia. Bo widziałam na PIP-ie cattle doga i one miały poganiac stado przed przewodnikiem. Tez sie zdziwiłam ale włascicielka mi wytłumaczyła ze maja taki styl pracy i nie balansuja. Tyko ze to wygladało stado - pies - pasterz. A tutaj momentami to sam pasterz pcha stado a nie pies.

BC to u nas tez sa psami któe pomagaja w próbach, ale tylko doprowadzaja stado do miejsca startu i utrzymuja stado do czasu przejecia psa zdajacego. Potem są usuwane z miejsca zdawania. Dlatego zastanawialy mnie te bordery, dlaczego one biegaja i z daleka kontroluja stado, kiedy inny pies zdaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
One były właśnie daleko i nie przeszkadzały, co do kolejności LALUNA może to czasem tak widać,że pies za przewodnikiem ale tylko czasem pewnie przy zmianie kierunku czy oczekiwaniu na komenę sędziego, OLAAB to były National Herding Championship we wszystkich rasach i wygrał właśnie ten mudik o punktację musiałabym spytać, kiedy moja Sikra była na testach zachowywała sie prawie jak ten drugi młody(czarny psiak)I test zdała :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobra przyjrzałam sie juz na spokojnie jednemu i drugiemu filmikowi.
I juz mówie co mi nie lezy. Stado jest dosc duze wiec psu jest łatwiej prowadzic bo wolniej się porusza stado. To jest jedna róznica miedzy naszymi próbami. Jezeli chodzi o koszar, pasterz nie ma prawa puscic sznurek od bramki, tutaj pasterz wchodzi, pomaga psu. Kolejna sprawa całosc obrazu pracy tego psa. On wyglada wogóle nie zainteresowany owcami, zostaje za przewodnikem, rozglada sie wokoło, zawesza, zagapia, u niego owce sa na ostatnim miejscu, dopiero komendy pasterza pchaja go do chwilowej kontroli stada, a własciwie wykonanie polecenia i potem znowu pies sie wyłacza i zajmuje innymi sprawami. Przez to co chwial przewodnik psa go słowem, gestem, przywoluje.
Nie wiem czy to problem tej suki czy tak wszystkie maja. Ale o wiele bardziej podoba mi sie ten szczyl w drugim filmie gdzie widac zaangaozwanie psa do działania, olbrzymie zainteresowanie owcami. TYlko na końcu nie bardzo mi sie podoba karmienie psa, bo juz sama praca z owcami jest dla niego nagroda. No chyba ze dostał za przybiegniecie.
U nas na treningu bardzo zwracaja uwage na to aby pies sam myslał, aby sam uczył kontrolowac sie stado. Jezeli szuka zbytniej porady u przewodnika, co chwila nie niego patrzy, pyta sie co ma dalej robić, zostawia stado. To Koszko na seminarium, kazał odwrócic sie włascicielowi i nie zwracac uwagi na psa, nie podpowiadac mu, czekał az pies sam zacznie pracowac. PIes który nie bedzie tego potrafił, nie bedzie w stanie przyprowadzic owce z ilus tam metrów gdzie tak naprawde pies nie ma mozliwosci aby przewodnik co chwila podpowiadał mu co ma robić.
Ja bym chciała zobaczyc filmik z kelpie jak one pracuja na zawodach. Macie gdzies taki wynaleziony?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie mam nic o kelpie, ja się interesuję pasieniem w stylu kontynentalnym,bordery ikelpie to zupełnie co innego, dodaję kolejny filmik z treningu mojej znajomej z sunią mudi
[URL]http://www.videoplayer.hu/videos/play/110464[/URL]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Weszłam tu szukając informacji o PIP-ach, a natknęłam się na moja mudikową sąsiadkę :) .
Pozdrowienia od borderowej sasiadki i wszystkiego najlepszego dla mudikowych wariatuńciów :)

(a tak na marginesie, to do mnie dotarło dopiero po zakupie bordera, ze 'pies pasterski' to taki duży worek, w którym mieszczą sie rasy o zupełnie innych stylach pracy oraz zadaniach.)

Maja
P.S. Laluna, Ty zaraz pewnie zrobisz tak: :mad::mad:, ale ja nie planuje sie tu na razie aktywnie udzielać. Ale te PIP-y to musiałam znaleźć a u nas, na forum BC, to to jest takie porozrzucane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QUOTE]P.S. Laluna, Ty zaraz pewnie zrobisz tak: :mad::mad:, [/QUOTE]

:mad::mad::mad::mad::mad:

Czy wiesz, który dzisiaj jest? :cool3:
To kara bedzie, nie ma zmiłuj sie :eviltong:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Laluna,
:eviltong: Jestem kryta, w moim oświadczeniu nic nie ma o innych forach :p

Nie wiem, czy pamiętasz, ale Mudik i ja to sąsiadki. Tak jakby przez tory przejść to chyba z kilometr tylko :)

Mudik,
Owieczki mają się dobrze. Za jakiś miesiąc chyba uda nam się barana odstawić od reszty stada i wtedy zapraszam na owieczki do nas :)

Mizianka dla psiaków a szczególnie tego nowego :)

I juz spadam.
Maja

Share this post


Link to post
Share on other sites
A chętnie bo bym może się w maju wybrała na wieś ,jakoś byśmy się zgadały ,chciałabym zobaczyć reakcje Victora i Deliego na owce. dzięki za propozycje!:multi::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[B]viv [/B]twoja psinka super ;)
ale musze sie skupic na tym BC-swietny pies! Genialny styl pracy i wg.Strasznie mi sie podoba.
P.S Te owce sa najleprze hihi wygladaja jakby zaraz zawalu mialy dostac-bidulce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×