Jump to content
Dogomania

terapia dzieci z psem - platna?


Recommended Posts

mam zapytanko, czy ktos sie spotkal z tym, ze za dogoterapie-zaparszajac do siebie opiekuna z psem do potrzebujacego dzieciaka, placi sie za te usluge? taka terapia prywatna, nie prowadzona w osrodku, tylko w gabinecie, kompleksowo przez doswiadczonego terapeute rownoczesnie z innymi metodami terapeutycznymi, bo az mi sie wierzyc nie chce.Co na to prawo-dzialalnosc gospodarcza? wielkie dzieki za ewent.odpisy

Link to comment
Share on other sites

No wlasnie. Coraz wiecje osob prywatnch, zwlaszcza hodowcow oferuje swe uslugi "teraeutyczne" za pieniadze.

Nie mialbym nic przeciwko, gdyby to naprawde była prawdziwa terapia a nie tylko głaskanie piesków.....

Na szczescie jestw przygotowaniuustawa, kotra w koncu ureguluje problem dogoterapii, przygotowania psow i innych zwiazanych z nią rzeczy.

Kto bedzie na konferencji w Warszawie w kwietniu wszystkiego sie dowie.

Link to comment
Share on other sites

no tak myslalam, wedug mnie powinny byc jakies egzaminy na psa do terapii, no i przede wszytskim osoba ja prowadzaca tez musi sie na tym znac, bo faktycznie byloby to tylko glaskanie psa. ciekawa ejstem bardzo co wymysi na ten temat nasze parwodawstwo,az jestem pelna obaw,bo znane sa juz dziwne skadinad przepisy prawne;-)

Link to comment
Share on other sites

No i egzaminy są... TZn. niekotre organizacje je przeprowadzaja a nie ktore nie. W Fundacji Dogtor egzaminy przeprowadzane sa na podstawie amerykańskiego.

Oto egzamin:

Test końcowy - PIES TERAPEUTA

Na podstawie testu TDI - Therapy Dog International

1. Akceptacja nieznajomego

Test pokazuje czy pies będzie pozwalał przyjaznemu, wobec psa obcemu zachowywać się, rozmawiać z przewodnikiem, gestykulować w normalny dla siebie sposób. Pozorant i przewodnik uściskają sobie ręce, wymieniają życzliwości. Pies nie może pokazywać strachu, agresji, zniecierpliwienia nie może podejść do pozoranta.

2. Siedzenie na miejscu podczas pieszczenia.

Test pokazuje czy pies w czasie zdawania pieszczot pozwoli przyjaznemu obcemu głaskać i pieścić się na całym ciele. Pies siedzi w pobliżu przewodnika. Pozorant podchodzi i zaczyna głaskać psa po głowie potem na reszcie ciała. Pies może także stać lub leżeć. Pies nie może okazywać żadnych oznak strachu, rezerwy w stosunku do pozoranta, zniecierpliwienia.

3. Akceptacja zabiegów pielęgnacyjnych.

Pies musi akceptować zabiegi pielęgnacyjne. Umiejętność przydatna dla przewodnika, szczególnie w czasie wizyty u weterynarza.

4. Chodzenie bez smyczy na terenie otwartym

Test pokazuje czy przewodnik ma kontrolę nad psem. Pies może iść dowolnie po prawej lub po lewej stronie. Trasa obejmuje 2 skręty w prawo, 2 w lewo, zwrot w tył. W czasie pokonywania trasy jedno zatrzymanie między jednym a drugim końcem trasy. Pies nie musi siedzieć w czasie przystanku.

5. Przechodzenie w tłumie.

Test pokazuje czy pies potrafi przejść bez zawahania w tłumie ludzi, w centrum miasta i czy przewodnik ma kontrolę nad psem. Pies i przewodnik idą na luźnej smyczy przez grupkę ludzi. Pies może okazywać zainteresowanie obcymi nie wolno mu jednak skakać, bać się, wyrywać, szczekać, okazywać agresji i wstydu. Przewodnik ma prawo chwalić psa, zachęcać głosem do przejścia.

6. Siadanie na komendę i zostawanie.

Pies może warować zamiast siedzieć. Dozwolona zmiana pozycji w czasie wykonywania ćwiczenia. Najważniejsze by pies nie odszedł z miejsca na którym miał czekać na przewodnika. W czasie gdy pies czeka na przewodnika pozorant przechodzi obok psa kilkakrotnie pies nie może ruszyć się z miejsca.

7. Przychodzenie na komendę.

a) Pies zostaje. Przewodnika odchodzi na odległość 5 metrów i woła psa. Gdy pies nie przychodzi dozwolone zachęcenie.

b)Pies w czasie zostawania pozorant pieści psa, rozprasza go - pozorant przywołuje psa

8. Reakcja na drugiego psa.

Sztuka zachowania się w stadzie. Dwóch przewodników z psami staje naprzeciw siebie, ściskają sobie dłonie, rozmawiają. Psy nie powinny okazywać nic więcej poza normalnym zainteresowaniem. Agresja kończy test.

9. Reakcja na przeszkadzanie.

Test pokazuje czy pies jest pewny siebie w sytuacji gdy nie ma zapewnionego spokoju i skupienia. Przeszkadzanie hałasu ulicy, dzieci, klakson, spadająca z półki książka, rowerzysta. Pies powinien okazywać naturalne zainteresowanie lecz nie może wpadać w panikę, szczekać, gonić, uciekać, być agresywnym.

10. Reakcja na sprzęt medyczny

Pies nie powinien bać się pachnącego inaczej, wydającego nieznajome dźwięki sprzętu medycznego. Pies powinien akceptować kule, balkonik, wózek inwalidzki, kroplówkę itd.

11. Niepodejmowanie znalezionego pokarmu

Przewodnik prowadzi psa na luźnej smyczy. Na ziemi leżą smakołyki. Pies nie może podejmować pokarmu z ziemi.

12. Akceptacja odruchów chorych.

Obserwacja reakcji psa na odruchy chorych - kaszel, padaczka, kichanie, drżenie rąk, nietypowe chodzenie, ciężki oddech, drgawki.

13. Akceptacja chwilowej nieobecności przewodnika.

Test pokazuje czy pies może zostać z obcą osobą na kilka chwil. Powinien się jej słuchać - okazywać dobre maniery. Pozorant podchodzi do przewodnika i psa i mówi np. coś takiego "Czy mogę popilnować twego psa?" i chwyta smycz. Przewodnik znika na kilka chwil. Pies nie musi pozostać w miejscu ale nie może wyć, piszczeć, szarpać się.

14. Sztuczka

Prezentacja dowolnej sztuczki jaką umie pies.

· wszystkie testy wykonuje się na skórzanej lub parcianej obroży

Link to comment
Share on other sites

Terapia i zajecia z udziałem zwierząt mogą być różnego rodzaju:

- zajęcia z udziałem zwierząt tzn. spodkanie i zabawa za zwierzakiem, który odwiedza ludzi (w domu opieki społecznej, dom poprawczy), przebieg spontaniczny i nieplanowany, ale obserwowany przez opiekunów

- terapia z udziałem zwierząt tzn. pies jest wtedy integralną cześcią procesu leczenia. Prowadzone i kierowane przez specjalistę.

I psy przyuczane do pomocy osobą niepełnosprawnym np. niedowidzacym, niedosłyszacym lub na wózkach.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to juz nie ma miejsc! Konferecja jest 16-18 kwietnia w Warszawie. A szczególy sa nastronie fundacji CZENEKA - dokladnie i rzetelnie napisane.

Mam nadziej, ze bedzie okazja do rozmowy z innymi dogoterapeutami z Polski1 Juz sie nie moge doczekac!!!!

Marta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...