Jump to content
Dogomania

Baza zdrowotna polskich grzywaczy


Dudek

Recommended Posts

Juta uważam, że podstawą jest wiedza hodowcy czy jego pies jest zdrowy, więc oczywiście że się liczy. Według mojej oceny badanie ekg nie jest wystarczające do wykluczenia wad wrodzonych serca, ale lepiej robić ekg niż nie robić nic. Wiele zalezy od tego w jakim wieku są twoje psy. Badanie kliniczne oczu powinno być przeprowadzone co roku.

Według mnie badanie kliniczne nie wyklucza dysplazji, LCP czy rzepek. Niezbędne są zdjęcia RTG. Trzymam sie również zasady, że każde badanie musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem oraz przeprowadzone ma być przez lekarza o konkretnej specjalizacji. Bardzo ważny jest wiek psa w którym przeprowadza się badanie niektóre choroby można wykluczyć dopiero w okreslonym wieku, inne mogą ujawnić się w każdym wieku więc badanie klinniczne mówi nam, że pies nie ma oznak choroby w chwili obecnej ale nie wyklucza choroby tj np z PRA, Zaćmą .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]Miniaga[/B], zgadza się. Wiedza i podejście hodowcy. Ale ja wiem, Ty wiesz, inni wiedzą, lekarze "prowadzący" ich psy też wiedzą, że ich psy są zdrowe. A mimo to robi się te badania. I się je promuje. Więc to trochę jakby przeczyło tym założeniom.
Natomiast co do specjalizacji. Tak, fakt, ale w Lublinie nie znam osobiście ani jednego lekarza, który na swojej pieczątce ma czarno na białym wpisaną specjalizację mimo, iż w czymś się specjalizuje. Mogę pójść do lekarza, którego "konikiem" jest np. ortopedia czy okulistyka ale i tak na jego pieczątce jest napisane : lekarz weterynarii. Więc jak udowodnic, że to specjalista? Mogę też pójść do lecznicy, w której wiem, że mogę zaufać lekarzowi z powołaniem i też mieć taki sam napis na pieczątce. Poza tym jeśli pies zdaniem lekarza nie przejawia predyspozycji i nie ma podejrzeń do danej choroby /a to stwierdza np. badanie kliniczne od którego zawsze się zaczyna/ to po co go poddawać narkozie do RTG? Lub jeśli EKG czy USG serca wyjdzie ok, to po co brnąć dalej? Robić te badania dla ilości i rozmaitości czy stawiać na jakość tych badań? Dlatego uważam, że to taka sztuka dla sztuki trochę. Pod publikę jakby : im więcej papierków tym większy prestiż. Osobiście jestem za tym, żeby najpierw psa badać klinicznie. Jeśli lekarz stwierdzi, że dalsze badania są potrzebne - robić je. Jeśli stwierdzi, że jest super - nie robić. Nigdy nie poddałabym narkozie psa jeśli lekarz znający się na tym co robi badaniem klinicznym stwierdzi, że stawy i kolana są OK. Fachowiec potrafi badaniem klinicznym stwierdzić wszelkie "luzy" w stawach czy to biodrowych czy kolanowych. Sama widziałam co lekarz potrafił zrobić z moimi psami, jak je "wykręcał" i wyginał w biodrach, łokciach, kolanach. Miałam wrażenie, że zaraz to zacznie im coś na prawdę dolegać po tych wygibasach. Nie neguję tu oczywiście badań, których "gołym okiem" się nie wykona. Tu jestem ZA. Ale dobrze wiesz, że mnóstwo chorób zawsze daje o sobie znać jakimiś szczegółami w życiu codziennym. Od oczu począwszy, przez kolana, łokcie, biodra, a choćby na sercu skończywszy. Po to m. in. pies w ringu oceniany jest w ruchu. Bo tak jak w statyce możesz ukryć wiele, tak ruchem nie oszukasz.
Nie mniej jednak zawsze byłam i jestem za psami zdrowymi. I za mądrą hodowlą. Nie zmienia to jednak faktu, że dopóki wszystko z moimi psami jest super, dopóty nie będę brnęła np. w narkozy, które mogą się skończyć dla nich tragicznie, gdy tak owa będzie "ciut jakby nie taka"... Znam przypadek mojej koleżanki - robiła swojemu terierowi RTG na biodra w narkozie. Niestety piesek mimo serca "jak dzwon" już się nie wybudził. I pluła sobie potem w brodę, że zrobiła te badania mimo, iż nie było takiej medycznej potrzeby.
I jeszcze jedno : czy ja mam te wyniki badań tu wkleić czy jak? Mam je gdzieś wysłać dla mojej wiarygodności?

P.S.
Stronka fajna. Już ją oglądałam jakiś czas temu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta'][B]Miniaga[/B], zgadza się. Wiedza i podejście hodowcy. Ale ja wiem, Ty wiesz, inni wiedzą, lekarze "prowadzący" ich psy też wiedzą, że ich psy są zdrowe. A mimo to robi się te badania. I się je promuje. Więc to trochę jakby przeczyło tym założeniom.
.[/quote]

Juta ja ci napisałam, że dopóki związek kynologiczny nie narzuca obowiązkowych badań dla grzywaczy, to możesz robić badania jak uważasz. Nie mniej dla innego hodowcy, który chciałby kryć np twoim psem wyniki tych badań mogą być niewiarygodne.
Dlaczego rtg itp? Bo zanim niektóre choroby dadzą objawy często pies ma już kilka miotów. Rtg można zrobić na głupim jasiu i nie przesadzajmy, bo w dużych rasach prześwietlenie bioder na dysplazje jest obowiązkiem i nikt tych badań nie demonizuje...

A co do objawów: Spytaj Ilone,Marysię Lothię czy po spędzeniu kilku godzin z moim Hebankiem zauważyły jakieś niepokojące objawy, albo powiedziałby, że jego serce jest poważnie chore?

Widziały go tydzień przed śmiercią - okaz zdrowia, pełen energii....
Jak widzisz więc ja,mój lekarz prowadzący i przynajmniej 30 osób było zdania, ze Heban jest zdrowy a tymczasem w lewej komorze jego serca zachodziły zmiany, które tydzień później spowodowały że mój wymarzony i najsłodszy pies przeszedł za tęczowy most....

W Polsce jest wielu specjalistów a w Lublinie masz np okulistę, którego rekomenduje związek, więc masz o wiele łatwiej niż hodowcy z wielu innych miejscowości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miniaga']
A co do objawów: Spytaj Ilone,Marysię Lothię czy po spędzeniu kilku godzin z moim Hebankiem zauważyły jakieś niepokojące objawy, albo powiedziałby, że jego serce jest poważnie chore?

Widziały go tydzień przed śmiercią - okaz zdrowia, pełen energii....
Jak widzisz więc ja,mój lekarz prowadzący i przynajmniej 30 osób było zdania, ze Heban jest zdrowy a tymczasem w lewej komorze jego serca zachodziły zmiany, które tydzień później spowodowały że mój wymarzony i najsłodszy pies przeszedł za tęczowy most....[/quote]

:crazyeye::crazyeye::crazyeye: Nie wiedziałam ! Strasznie Ci współczuję.
Tak, masz całkowitą rację. Chciałam jedynie podyskutować. I dziękuję Ci za tą miłą dyskusję. Lubię takie rozmowy.:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Wolałabym, żeby śmierć Hebanka nie była powodem do współczucia a taką iskierką, która zmieni spojrzenie niektórych na kwestie badań, bo przecież choroby są niejako wpisane w hodowle i mogą się przytrafić każdemu z nas...
świadomość, że zrobiliśmy wszystko żeby tego uniknąć naprawdę pozwala przetrwać, gdy dotknie to nas.

Link to comment
Share on other sites

wiem ze to polska baza, ale info na pewno sie przyda:

oto nosiciele - wyniki najnowszych badan:

Candy Queen´s Myth Of Mercury
Magic Carpet´s Fairy Ultra
Zhannel's Peter Pan
Zhannel's Hip Hurray
Tippytoes Thumbolina
Rahel Fonce Celeste

----------------------------------------------------------------------

Razzmatazz She Devil - prcd.PRA: clear

Link to comment
Share on other sites

Dla wszystkich bardzo zainteresowanych wynikami badań moich psów a szczególnie wynikiem badania [B]AMARYLISA Brzdąca
[IMG]http://img503.imageshack.us/img503/4856/amarylisjk8.jpg[/IMG][IMG]http://img181.imageshack.us/img181/4092/lawomansm3.jpg[/IMG][IMG]http://img526.imageshack.us/img526/1829/montezumaxq4.jpg[/IMG]
[/B]

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=navy][B][U]Psy wolne od prcd-PRA (prcd-PRA clear by default) po przebadanych i wolnych rodzicach[/U][/B][/COLOR]

[COLOR=#333333][FONT=Arial][B]ur. 20.12.2002 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Asterix z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Ananas z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Aligator z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Alutek z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Agent z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 29.08.2003 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Cypisek z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Calusek Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Cyferka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Camille z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Candy z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Czekoladka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 30.04.2004 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Edison z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Etiuda z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Elvis z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Europa z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Ekstaza z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 07.01.2005 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Finezja z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Figa z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Figielek z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Fraszka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Fantazja Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Focus z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Fany Z Gangu Lysych[/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 02.04.2006 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Kopciuszek z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Krasnoludek z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Kreska z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Kolysanka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Klamerka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Kropka Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 05.05.2007 (AMARYLIS Brzdąc x MONTEZUMA LADY Migotka)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Okruszek z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Oksana z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]OBI z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Oliwka Z Gangu Lysych[/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 14.06.2003 (AMARYLIS Brzdąc x L.A. WOMEN Casidi)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Bosman z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Bajka z Gangu lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Balbinka Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Baltazar z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Beret z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 05.01.2004 (AMARYLIS Brzdąc x L.A. WOMEN Casidi)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Delfinka z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Dumka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Dabrowka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Dafne z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Dropsik Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 15.01.2005 (AMARYLIS Brzdąc x L.A. WOMEN Casidi)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Heroina z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Hocus Pocus z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Hagar z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Harley z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Haker z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Harnas z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Harriet z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Hazard z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 07.01.2006 (AMARYLIS Brzdąc x L.A. WOMEN Casidi)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Iskierka z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Imprezka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Igraszka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]


[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 08.02.2007 (AGENT z Gangu Łysych x Dabrowka z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Magnolia z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 13.10.2006 (AGENT z Gangu Łysych x Dafne z Gangu Lysych)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Lizaczek z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Landrynka Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Latawiec Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Lamówka Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Limonka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Leniuszek Z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Lemoniadka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 07.01.2006 (AGENT z Gangu Łysych x Dabrowka z Gangu Lysych)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Jezynka Z Gangu Lysych [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Jasniepan z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Jona Gold z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Jagodka z Gangu Lysych [/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 03.10.2006 (Nabab Germanika x Sasquehanna Orla Germanika)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Snob Next Germanika [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Szelest Next Germanika [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Sen Next Germanika [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Szmer Next Germanika [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Szum Next Germanika[/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 02.01.2005 (Nabab Germanika x Mamona Germanika)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Set Germanika [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Sugar Germanika [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Saphir Germanika[/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 04.01.2004 (Nabab Germanika x Sasquehanna Germanika)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Marcepan Germanika [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Maurycy Germanika [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Melisa Germanika[/COLOR][/FONT]

[B][COLOR=#333333][FONT=Arial]ur. 18.08.2007 (Wiraż Germanika x Wenetzja Sub Divo)[/FONT][/COLOR]
[/B][COLOR=#333333][FONT=Arial]Shadow White Solo At Night [/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Suzuki Hayabusa [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Song For My Boy [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Sonata In C Major [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Spanish Tango [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Spanish Fly [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#333333]Shadow White Strawberry Fetish [/COLOR][/FONT]

[COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 06.05.2007 (Full Monthy Man in Black x Corvette Grzywacz)
[/B]Ambrozja Roingold
Abstrakcja Roingold
Amarantt Roingold
Agatt Roingold
Ametyst Roingold
Avangarda roingold

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 21.11.2007 (Nabab Germanika x Perspektywa Germanika)
[/B]Qcyk Next Germanika
Qdlaty Next Germanika
Qqlka Next Germanika

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 08.11.2007 (Nabab Germanika x Camille z Gangu Łysych)
[/B]Shadow White Erotica Nababka
Shadow White Egoist Platinium
Shadow White El Diablo
Shadow White Energizer

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 16.10.2007 (Nabab Germanika x Dafne z Gangu Łysych)
[/B]Pirat Z Gangu Łysych
Pestka z Gangu Łysych
Pierniczek Z Gangu Łysych
Piegusek Z Gangu Łysych
Puszek Z Gangu Łysych

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 05.05.2007 (Amarylis Brzdąc x Montezuma Lady Migotka)
[/B]Okruszek z Gangu Lysych
Oksana z Gangu Lysych
OBI z Gangu Lysych
Oliwka Z Gangu Lysych

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]ur. 28.01.2007 (Veni Otello Sub-O-Divo x Fraszka z Gangu Łysych)
[/B]Alpen Gold Gattaca
Apricot Bohito Gattaca
American Beauty Gattaca
Aprilia Pearl Gattaca
Aston Martin Gattaca

[/FONT][/COLOR][/FONT][FONT=Verdana][COLOR=#000000][B]ur. 26.02.2008 (Wizard Rosa Thea x Veronica Rosa Thea)
[/B]Xantusia Rosa Thea FCI
Xena Rosa Thea FCI
Xargos rosa Thea FCI[/COLOR][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']Ilonka, kto wydaje w/w Międzynarodowy Certyfikat???[/quote]


Wiesz co to musi robic weterynarz,który ma uprawnienia na wydawanie a szczegółów to nie wiem jak to jest bo to Ania jeszcze Bodzia badała a nie ja. Jest na tym Certyfikacie logo FCI i World Small Animal Veterinanry-Associaciation Polskiego Stowarzyszenia lekarzy Weterynarii i Sekcji Kardiologicznej PSLWMZ.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']Ilonka, kto wydaje w/w Międzynarodowy Certyfikat???[/quote]

Międzynarodowy certyfikat to taki, który ma określoną formułę. Własciwie kazdy lekarz nalezy do jakiegoś stowarzyszenia a każde stowarzyszenie może sobie nadać uprawnienia do wystawiania certyfikatów.
Myślę że najbardziej wiarygodne jest wybranie kardiologa, który należy do do [B]Sekcji Kardiologicznej[/B] Polskiego Stowarzyszenia lekarzy Weterynarii, ponieważ skupia ona najwybitniejszych kardiologów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...