Jump to content
Dogomania

Jak nauczyc posluszenstwa 8 letniego psa ze schroniska?


Margo3011

Recommended Posts

Witam :) !,5 miesiaca temu zaadoptowalam bezimiennego ,8 letniego ,o nieznanej przeszlosci pieska ,zanim trafil do schroniska blakal sie po ulicach i zjadal smieci ,byl chory .Obecnie jest zdrowy i ma na imie Ozzy :) Poswiecam mu duzo czasu ,4 spacery w tym jeden ponad godzinny plus nauka w domu .Na poczatku rzucal sie na wszystkie psy na spacerze , pracuje nad tym ze smakolykami ,odwracam jego uwage i juz jest z dnia na dzien coraz lepiej . Zaczelam go spuszczac ze smyczy na duzym terenie gdzie nie ma prawie ludzi ani psow i po przywolaniu przybiega za co dostaje smakolyk ale w momencie gdy cos odwroci jego uwage nie reaguje . Wczoraj w ogrodzie mialam go na smyczy ,zobaczyl kota i calym ciezarem sie rzucil klamra w obrozy pekla i zwial w zaden sposob nie moglam go przywolac ,ruszylam w pogon , zobaczylam tylko rudy punkt w oddali biegnacy po chodniku wzdluz ruchliwej jezdni wrzasnelam jego imie zamachalam rekami i zaczelam biec w przeciwnym kierunku i podzialalo, przylecial , dostal za to smakolyka ufff ( juz kupilam porzadna obroze ) Mam pytanie czy jest szansa nauczenia tak doroslego psa bezwzglednego posluszenstwa ,jak to zrobic? Boje sie o jego bezpieczenstwo gdy bedzie bez smyczy i cos go bardzo zainteresuje ,dodam jeszcze ze piesek byl miesiac temu wysterylizowany ,dziekuje :)

Link to comment
Share on other sites

Szansa jest. Ale trzeba mieć dużo cierpliwości. Ja przygarnęłam psa który ma aktualnie 7 lat ( pod koniec kwietnia 8) i powiem szczerze że po roku czasu nie mogę tylko jednego wyeliminować - ciągnięcia na smyczy. Przez pierwsze dwa tygodnie skupiłam się na tym aby psu pokazać jasno co mu wolno a co nie; nie cackałam się z nim. Po zbudowaniu zaufania i więzi zaczęłam go spuszczać ale nie na samowolkę tylko na zabawę ze mną. Teraz skupiam się bardziej na jego potrzebach i na posłuszeństwie.
Pies ze schroniska z mojego punktu widzenia bardzo szybko się uczy i przystosowuje. Pokaż mu jasno co od niego oczekujesz a będzie żyło wam się dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Potrzeba czasu i cierpliwości :) Nigdy nie dowiesz się co przeszedł w życiu, i jakie ma przyzwyczajenia. Jestem stałym domem tymczasowym dla schroniskowych psów, co chwilę trafia do mnie inny pies, z inna historią. Ostatnio trafiła do mnie pół roczna suczka nad którą znęcały się dzieci. Mała zupełnie nie zwracała na mnie uwagi na zewnątrz, a w domu bardzo się nudziła. Bardzo szybko się uczyła, ale bardzo trudno było ją skupić na sobie chwile dłużej niż dwie minuty. Zaczęłam od nauki jej komendy siad, najpierw w domu gdzie było najmniej rozproszeń, potem na klatce, przed klatka i dalej. ;D Majka zaczęła kojarzyć, ze siad=nagroda, ale nie taka jak zawsze tylko lepsza. Znajdź coś co Ozzy polubi szczególnie. Zainwestuj w linkę i poszczaj go, kiedy masz linkę zawsze możesz lekkim sygnałem zwrócić jego uwagę na siebie. Dobrze, że kiedy uciekł nie goniłaś go tylko zmieniłaś kierunek. Pamiętaj, żeby zawsze go nagradzać kiedy do ciebie podejdzie nawet sam bez twojej komendy. może dziwnie to zabrzmi, ale on Cb musi kojarzyć z smakołykiem, z nagrodą, ze wszystkim co pozytywne. Musisz dać mu trochę czasu są psy które po trzech dniach zachowują się jakby mieszkały u mnie od lat, a sa takie które przez cały swój dwu miesięczny pobyt nie ufają mi jak swojej "sforze" i dopiero po pół roku w nowym domu zachowują się tak jak normalny członek rodziny.
Traktuj Ozzego jak każdego psa (jeżeli juz takie miałaś) częstym błędem adopcyjnych domów jest traktowanie schroniskowych psów wyjątkowo. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...