Jump to content
Dogomania

Niepokorny pies


ava_g

Recommended Posts

Witam.

Prawie cztery miesiące temu przygarnęłam ze schroniska psa. Wygląda jak mieszaniec amstaffa z czymś długonogim, ma obecnie około 13 miesięcy. To kochany i bardzo inteligenty pies, ale niestety ma też charakterek. Od jakiegoś miesiąca pies zachowuje się jakby nagle zapomniał wszyskie komendy i zakazy. Wskakuje na łóżko, choć mu nie wolno, grzebie w śmietniku, co także jest zakazane. Wyjada jedzenie z miski kota, co oczywiście również należy do rzeczy zabronionych.

Rozumie, co od niego chcemy, ale nie ma zamiaru wykonywać polecenia. Doszło do tego, że zmianę określonego zachowania jestem w stanie wyegzekwować tylko siłą. W efekcie pies zaczyna się mnie bać, bo dostaje klapsy kilka razy dziennie, a ja mam wyrzuty sumienia, że jestem dla niego zbyt ostra. Ale po prostu nie wiem, co zrobić kiedy pies nagle zgrywa wariata i mimo np. komendy ''zostaw'' dalej grzebie w śmietniku - gdzie jeszcze miesiąc temu natychmiast by przestał. Do tego mam wrażenie, że trochę za bardzo się panoszy - mam w salonie dwa fotele, na których on bardzo lubi siedzieć/spać. Kiedy oba są zajęte, pies kręci się dookoła nich wte i wewte próbując nakłonić kogoś do zejścia z fotela, albo wpycha się pomiędzy człowieka a oparcie. Waży 30 kilogramów, jest duży, i tego typu akcje po prostu wkurzają. Na komendę ''zejdź'', którą dobrze rozumie, nie reaguje albo wcale, albo wykonuje na fotelu/łóżku kilka ruchów jakby chciał zejść po czym leży dalej. Kończy się na ściągnięciu go za kark i krzyku.

Zaczął bardzo namolnie żebrać, nie odchodzi od nas kiedy jemy, choć kiedyś komenda ''wyjdź'' może nie skutkowała jego zupełnym wyjściem z pomieszczenia, ale odejściem na kilka metrów i położeniem się. A teraz niemalże wpycha nos do talerza, próbuje na nas wskakiwać i dawać łapę. I znowu klaps albo wyprowadzenie za kark, bo na słowa nie reaguje. Głupio mi, że dostaje po tyłku, ale czasami, piętnasty raz w ciągu dnia już nie mam do niego siły.

Co zrobić z takim gagatkiem?

Link to comment
Share on other sites

Naczelna zasada - 100% spokój i 100% konsekwencja bez jakichkolwiek wyjątków. Zero krzyku, bo możesz wywołać u psa agresję, a to byłoby złe.

Jeżeli pies zaczął się bać Ciebie z powodu kar fizycznych zrezygnuj z nich, tym bardziej, że nie działają.
Ja ze swoim pracowałam bez kar cielesnych, no prawie (ale to musiało być jakieś mega przewinienie), więc się da. Mój pies źle reaguje na klapsy - zamyka się w sobie, wycofuje i boi się tego, więc wiem, że nie mogę tak z nim pracować.

Jeżeli pies nie wykonuje polecenia, np. nie schodzi z kanapy - podchodzisz do niego, wydajesz komendę, najlepiej raz i czekasz, aż wykona polecenie. Zazwyczaj taką wojnę nerów się wygrywa, jeżeli nie, za obroże i ściągasz na podłogę z jednoczesną komendą - zaawsze spokojnym ale władczym głosem i najlepiej raz. Za zejście zawsze nagroda, taka jaką pies lubi.

Tak samo musisz postępować jak grzebie w śmietniku czy wyjada z miski kota, oczywiście z innymi komendami. Na poziomie podłogi możesz odsuwać go ciałem, przesuwając się w stronę rzeczy, która jest zainteresowany. Jak odejdzie - nagroda. Z tego co wiem i sprawdziłam na swoich psach - im mniej słów i im spokojniejsza jesteś tym lepiej.

Jeżeli żebrze przy stole, najpierw komenda, jak nie skutkuje konsekwentne odprowadzanie psa na miejsce, jak odejdzie sam - nagroda.

Jeżeli takie zasady będą stosowane konsekwentnie zawsze, przez wszystkich domowników - pies się wyciszy i zacznie stosować do zasad. Pamiętaj, że okazywanie psu takich emocji jak złość czy zniecierpliwienie nie jest dobre i najczęściej u psa wywołuje takie same emocje.
Jeszcze jedno, pisałaś, że jest to mieszaniec amstaffa - to psy, które mają tyle energii, że mogłyby obdzielić ze trzy inne psy, dlatego też musisz pozwolić ją psu wyładować. Długie spacery, bieganie, aportowanie, szkolenie, zabawa z innymi psami są konieczne i im więcej tym lepiej. Wtedy pies będzie bardziej wyciszony w domu i łatwiej będzie z nim pracować.
Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...