Jump to content
Dogomania

Test PRA u goldenów


Toller

Recommended Posts

Właśnie zauważyłam na stronie Laboklinu ([url]http://www.laboklin.de/frame.php?lang=pl)[/url], cytuję :

"[COLOR=Sienna]Test genetyczny do wykrywania postepujacego zaniku siatkowki - prcd PRA. To badanie genetyczne jest dostępne dla ras: Australian cattle dog, American Cocker Spaniel, American Eskimo, Chesapeake Bay Retriever, Chinese Crested, English Cocker Spaniel, Entlebucher Sennenhund, Kuvasz, Lapponian Herder, Labrador Retriever, Zwergpudel, Nova Scotia Dock tolling Retriever, Portugalski Pies Dowodny, Svensk Lapphund, Finnischer Lapphund, Silky Terrier, Australian Stumpy tail cattle Dog, Toy Pudel. ...>>>

T[B]eraz wykonywany również u golden retrieverów !!!"[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://www.laboklin.de/[/URL]
Klikasz na wersję polską, na dole strony.
Laboklin to laboratorium wykonujące badania genetyczne, w Niemczech.
Jest konkurencyjną firmą do Optigenu, więc na ich stronie nie znajdziesz na ten temat informacji :cool3: . Około miesiąca temu, kilka osób od nas wypróbowało tą firmę (to były labki)- wyniki przyszły szybko, i nie było tak drogo jak Optigen. Kontakt jest podany na tamtej stronie, do polskiego weta, który w tym pośredniczy - wczoraj napisałam maila do neigo, i potwierdził że ten test jest już dla goldenów dostępny.

Link to comment
Share on other sites

W grzywkach niestety wiekszosc włascicieli i hodowcow bada klinicznie .....a niestety nie daje to gwarancji ,ze pies nie zachoruje w wieku pozniejszym.Chyba tylko jedna polska hodowla robiła testy Pra w Optigenie.No i teraz my sie szykujemy,ale najpierw jedziemy badac serducha ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok ,superowo.Z tego co wiem jesli jest wiecej psow to mozna nawet o 1/3 ceny mniej zapłacic.Ja tak czy siak beda badac dodatkowo klinicznie ,bo u grzywek występuje jeszcze zespól suchego oka i tzw' Cherry eye" ,ale test na Pra zrobie na bank,wiec chętnie sie przylącze do Was :loveu:

Link to comment
Share on other sites

U nas właśnie labiszony się tak do kupy zebrały- był cynk w oddziale i na forum ichniejszym, dodatkowo było tak że ten kto pobierał krew był bodajże płatnikiem UE (nie pytajcie, bo nei wiem o co w tym chodzi :razz: , ale jest coś chyba więcej na stronie Laboklinu), tak że w sumie oni płacili około 380 zł.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Czy na stronie optigenu również jest ta informacja?[/QUOTE]

Jest. Napisalam do nich jakis czas temu w tej sprawie i odpowiedzieli mi, ze na dzien dzisiejszy robienie tego badania (u nich) nie ma wiekszego sensu, chyba ze mam psa z linii amerykanskich.

Ten Laboklin nie do konca mi sie podoba, ale to tylko takie subiektywne odczucie :razz:
Rozumiem, ze skoro nie maja zadnych powiazan z Optigenem, to swoje testy opracowuja od poczatku do konca sami i to nie sa takie same testy jak w Optigenie?

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, to sami opracowują. Test jest albo z próbki wymazu względnie z krwi (tak jak w Optigenie).
A co jest nie tak? Pytam, bo w sumie sama nie robiłam u nich i mam tylko informacje od innych- oni byli zadowoleni, ale może wiesz coś więcej?

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A co jest nie tak? Pytam, bo w sumie sama nie robiłam u nich i mam tylko informacje od innych- oni byli zadowoleni, ale może wiesz coś więcej?[/QUOTE]

Nie, nie wiem nic wiecej, to po prostu moje subiektywne odczucie, co nie zmienia faktu, ze - na ile siebie znam - i tak zrobie u nich to badanie (chociaz w przypadku mojego psa nie jest mi do niczego potrzebne :roll:) :p

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich a szczegolnie BabyCakes :) napisz mi prosze czemu chcesz badac psa nie majac 100% pewnosci wiarygodnosci badania a oprocz tego jak badanie nie jest Ci do niczego potrzebne? :) Lubisz wydawac pieniadze???? ;)
Ja jezeli zbadam swoja to tylko wtedy jak bede uwazala,ze badanie faktycznie da mi pelny i wiarygodny wynik.

Link to comment
Share on other sites

Chyba jeszcze nie u flatów, z tego co widzę :shake:
Powiem tak- do wiarygodności tych badań nei mam nic- uważam że wszystko dla mnie jedno czy robi to badanie Optigen czy Laboklin.
Niezależnie od tego, czy dopuszcza do rozrodu, fajnie jest wiedzieć czy dany pies oślepnie czy też nie, w przyszłości .

Link to comment
Share on other sites

Gosiu, myślę jednak, że sama wiedza o naszym psie nie jest tutaj prirytetem. W badaniach genetycznych chodzi głównie o dobro dla rasy ;-) Pies nie oślepnie nawet jeśli jest nosicielem (co innego jak sam jest chory).
Ile czekaliście na wyniki oczu u Foxa w optigenie?

Link to comment
Share on other sites

Jak pies jest nie uzywany w hodowli a ukonczywszy 7 lat mial badane oczy i wszystko bylo Ok /u dr.Garncarza/ to wg mnie na PRA nie oslepnie,moze miec zacme i insze chorobska wieku starczego.Natomiast dla dobra pozostalych psow z tego samego miotu a uzytych w hodowli co dany delikwent takie badanie byloby jakas informacja.
Gorzej jak pies nie ma A i kryje suke bez badan na optigen,wtedy chyba caly miot powinien miec w te pedy zrobiony optigen aby wlasciciele wiedzieli co ich czeka w przyszlosci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...