Jump to content
Dogomania

Jak go nauczyć?


Recommended Posts

[I][B]I. Wracanie.[/B][/I]
Mam psa w typie westa, jest jeszcze młody - niecałe 8 miesięcy.
Marzy mi się, żeby go spuścić ze smyczy i połazić z nim po polu. Poćwiczyć sztuczki, nauczyć go frisbee itp.
Chodzi jednak o to, ze on do mnie nie podchodzi, więc tylko puszczanie smyczy wchodzi w grę. Ponadto, gdy go wołam nie zawsze zwraca na mnie uwagę. Czasem popatrzy na mnie i wraca do tego co robił wcześniej. Ruszy w moją stronę dopiero gdy zacznę biec do tyłu. Jak skutecznie nauczyć go wracania na każde moje zawołanie? :/

[I][B]II. Załatwianie potrzeb na dworze.[/B][/I]
Wychodzę z nim w miarę regularnie, 3-4 razy dziennie a i tak częto zdarzają się wpadki. Teraz, gdy w końcu zaczęła się wiosna będziemy chodzić dłużej, więc macie jakieś sposoby? :D

[I][B]III. Strach przed pielęgnacją.[/B][/I]
Staram się być spokojna i cierpliwa podczas zabiegów pielęgnacyjnych, ale czasem puszczają mi nerwy. W wannie podczas ponownego nakładania szamponu (1 raz by zmyć bród, 2 raz by sierść była ładniejsza) piszczy jak opętany. O suszarce już nie mówię. Dzisiaj był taki czarny, że po prostu kąpiel na sucho ani delikatne zwilżanie nie pomogłoby mi tego zmyć. W końcu, żeby go wysuszyć wzięłam obrożę i smycz. Z Obcinaniem pazurów jest już lepiej, nie boi się aż tak, a czesanie idzie nam już bardzo dobrze. Ponadto NIENAWIDZI, gdy robi mu się coś przy pysku. I jak tu go wysłać do salonu dla psów na trymowanie? :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wiesz, trochę późno na zadawanie takich pytań - elementarną wiedzę na temat wychowania psa powinno się zdobyć PRZED kupnem psa ;) No ale cóż, lepiej późno niż wcale... Najlepsza rada to zapisanie się na dobre szkolenie posłuszeństwa z psem. W tym wieku łapie się jeszcze chyba na psie przedszkole. Tylko nie pierwsze lepsze, poszukaj na dogo , na pewno są jakieś polecane szkoły w Twojej okolicy. No ale tak na szybko:

1. Po pierwsze - nagradzanie, po drugie - konsekwencja.
Zawsze noś ze sobą na spacery rzeczy które psiak lubi, smakołyki, zabawkę, cokolwiek co uwielbia.
Skoro biegnie do Ciebie kiedy uciekasz , wykorzystaj to - zacznij uciekać , jak zobaczysz , że biegnie do Ciebie to dodaj komendę (cokolwiek - 'do mnie', 'chodź') i nagrodź psa BARDZO WYLEWNIE kiedy tylko przyjdzie - daj mu kilka smaczków, pochwal, uciesz się, pobaw się z nim! Pies to tylko zwierzę, i zawsze zrobi to co mu się opłaca ;) więc jak będziesz często nagradzać za przychodzenie do Ciebie to w końcu się nauczy. Tylko to nie ma być łapówka a nagroda. Nie możesz najpierw pokazać mu żarcia a dopiero zawołać bo nauczy się, że jak nic nie masz to może Cię olać! Możesz też kupić długą linkę jeśli boisz się zostawić psa całkowicie luzem. I jeszcze jedno, nie wołaj go nigdy jeśli wiesz, że nie zareaguje, np. jest zajęty wąchaniem czegoś itd. Na tym etapie na pewno wybierze coś innego, nie Ciebie. Wołaj go dopiero jak nie jest niczym 'ważnym' zajęty, żebyś miała szansę go nagrodzić. Najważniejsze są częste powtórzenia. Jak już zacznie przychodzić nawet kiedy mu nie uciekasz to możesz nagradzać go rzadziej w formie smakołyka a jedynie chwaląc, i tak na zmianę, czasem jest smakołyk, czasem nie ma ale pies wie, że może się spodziewać samych dobrych rzeczy z Twojej strony :) Ale do tego jeszcze dłuuuuuuga droga :wink: Najpierw musi idealnie zrozumieć co znaczy 'chodź' czy 'do mnie'. Ach, no i jak go wołasz to wołaj bardzo , hmm, intensywnie. Piszcz i rób z siebie debila - psy to lubią ;)

2. Też nagradzać, bardzo wylewnie, za każde załatwienie się na dworze. Wyprowadzaj psiaka jak najczęściej i jak tylko widzisz, że może mu się coś chce. Żeby mieć możliwość nagrodzenia go. I żadnego karania czy krzyczenia za wpadkę. On tego nie zrozumie, będzie tylko zdziwiony i nie będzie miał do Ciebie zaufania.

3. Ojj, to poważna sprawa bo westy muszą być przyzwyczajone do zabiegów pielęgnacyjnych, w końcu muszą znosić trymowanie co 2-3 miesiace (btw. Twoj psiak ma 8 miesięcy i jeszcze nie był na trymowaniu? :crazyeye:) .
Postaw go w tej wannie tak po prostu, bez mycia i nagradzaj za spokojne stanie,tylko go głaszcz, mów i nagradzaj za spokój. Potem wyjmij psa z wanny i koniec. Chodzi o to, żeby dobrze mu się skojarzyło to miejsce. To samo rób ze stolikiem, czy czymkolwiek na czym go czeszesz. Potem możesz zacząć w wannie np. tylko puszczać wodę dosłownie na chwilę i dalej nagradzać za spokój, tak samo ze szczotką, nagródz na chociaż chwilę spokojnego stania przy czesaniu (tylko nie nagradzaj go kiedy się buntuje, tylko wtedy kiedy na chwilkę się ogarnie). Stopniowo zwiększysz jego 'tolerancję' na całe to 'zamieszanie' z pielęgnacją. Cierpliwość, dużo nagród i spokój z Twojej strony :) Terierowi wszystko się musi opłacać :evil_lol: i NIC NA SIŁĘ!

I spokojnie, jest młody, wszystkiego da się go nauczyć, powodzenia :)

Ach, no i jest sporo dobrych książek na temat wychowania psów, polecam np. Inki Sjosten: [url]http://lubimyczytac.pl/ksiazka/16776/posluszenstwo-na-co-dzien[/url]

Link to comment
Share on other sites

Poradziliśmy sobie z tymi problemami wcześniej, tylko zapomniałam napisać ze już nie potrzebuję pomocy, ach ta moja głowa :roll:

Pixel już coraz częściej wraca ale go nie puszczam, ma etap dojrzewania więc jak go znam będzie szukał suczek do poczęcia :evil_lol:

Ostatnio coraz mniej robi w domu :multi: Od poniedziałku zrobił chyba tylko 2-3 kupy w domu, jak na niego to sukces :evil_lol:

Bylismy w sobotę u fryzjera, mimo że piszczał i się trząsł, znosił wszystko. Zaskoczyłam się, bo suszarkę znosił najlepiej :cool3:

Mimo wszystko dziękuję za rady :)
Jest to mój pierwszy pies, więc nie jestem jeszcze doświadczona, przygotowywałam się, ale bardziej pod względem nie gryzienia (też Pixel NIGDY nie pogryzł ŻADNEGO buta czy mebla :cool3:) i tresury. Nie wiedziałam, że mój pies będzie miał takie fobie przed pielęgnacją. Jeśli chodzi o przychodzenie, nie mieliśmy za bardzo gdzie ćwiczyć ani z kim. Po wsi mnóstwo rozpraszających rzeczy i dużo nie ogrodzonych terenów. Jest park, ale co chwila ktoś tam łazi ze swoim OGROMNYM psem i to puszczonym luzem :mad: Nie mówię, że puszczanie jest złe, ale gdy widzą kogoś w parku mogli by zareagować :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...