Jump to content
Dogomania

pies oddany przez rodzine podczas nieobecnosci wlascicieli-


beko

Recommended Posts

Czy ktos orientuje sie jak od strony prawnej mozna potraktowac taka sytuacje.Mianowicie pies zostal zostawiony pod opieka matki wlascicielki psa.Na drugi dzien matka bez zgody corki( wlascicielki- osoba pelnoletnia zanmieszkujaca pod innym adresem niz matka))oddala psa przypadkowej osobie informujacja co prawda, ze jest to pies córki.Osoba ta nie skontaktowala sie z corka tylko odebrala psa od matki( tymczasowej opikunki).Pies byl bez rodowodu wiec nie jest nigdzie przypisany do wlasciciela, jedynie w ksiazeczce zdrowia psa widnialo inne nazwisko niz osoby psa przekazujacej.Czy taka darowizna jest wazna wobec prawa, jaka jest mozliwosc odzyskania psa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marlena:)']Słyszałam,ze po 14 dniach pies prawnie przechodzi na obecnego właściciela.Ale myślę,ze o odzyskaniu psiaka można porozmawiac z obecnymi właścicielami....Może uda się coś z nimi załatwić???:razz:[/quote]

To źle słyszałaś. To jest klasyczny przykład tzw. nabycia od nieuprawnionego. I do tego nabywca jest w złej wierze, bo wiedział, że pies jest własnością córki. W związku z tym osoba ta nie nabyła prawa własności i właścicielka jak najbardziej może odebrać jej psa. Jeśli nabywca nie odda dobrowolnie, to pozew do sądu o zwrot psa. Książeczka jako dowód powinna wystarczyć, ewentualnie można przedstawić świadków, ale nie sądzę, by było to potrzebne. Gdyby nabywca upierał się, że nie wiedział o tym, że pies nie jest własnością osoby oddającej, to wtedy pozew o uznanie umowy (darowizna jest umową) za bezskuteczną (skierowany zarówno przeciwko osobie bezprawnie oddającej, jak i nabywcy).

Link to comment
Share on other sites

[quote]Słyszałam,ze po 14 dniach pies prawnie przechodzi na obecnego właściciela.[/quote]
[COLOR=navy]Dotyczy psów schroniskowych po okresie kwarantanny / 14 dni/.[/COLOR]
[COLOR=navy]Jeśli w tym czasie nie zgłosi się własciciel, pies może przejść pod opiekę nowego właściciela[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Dzięki....tak mi się wydawało,bo kiedyś w TV przedstawiali suczkę husky,którą ukradziono.Nowi właściciele nie chcieli oddać psa,bo niby po 14 dniach jest prawnie ich:cool1: ...potem była wojna w sądzie,badanie DNA suni-żeby bylo wiadomo,czy to napewno ten pies-i wreszcie prawdziwi właściciele odzyskali psa:multi: ...
Sama mam taki przypadek-pod nieobecność mojej siostry ciotecznej-jej mama sprzedała psa (dalmatyńczyk z rodowodem) oczywiście sprzedała bez papierów....Jednak psa do dzisiaj nie odnaleźliśmy,mimo iż ma tatuaż i prawnie jest psem mojej siostry:shake: ....
takie sprawy są trudne:-(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...