Jump to content
Dogomania

WZORZEC Dog Argentyński FCI nr 292


alpaca
 Share

Recommended Posts

Witam drogich czytelników :multi: Umieszczam oryginalny wzorzec dogo argentino jako, ze go tutaj nie widze, a jest dosc istotny, pozdrawiam ;)


Dog Argentyński - wzorzec FCI nr 292
KRAJ POCHODZENIA - Argentyna.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 29.01.1999

[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec.gif[/IMG][/CENTER]
[B]PRZEZNACZENIE[/B]: Do polowań na grubą zwierzynę.
[B]KLASYFIKACJA FCI[/B]: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ dogowaty. Nie podlegają próbom pracy.
[B]WYGLĄD OGÓLNY[/B]: Typowy molos, proporcjonalny, bez cech gigantyzmu. Jego wygląd jest pełen harmonii i siły, widoczne plastyczne umięśnienie, ciało pokryte elastyczną przylegającą skórą. Ruch spokojny, ale sprężysty, zdradzający jego inteligencję i możliwość szybkiej reakcji oraz jego z natury radosne usposobienie. Miły i oddany, frapujący swoim białym umaszczeniem. Zbudowany jak prawdziwy atleta.
[B]ISTOTNE PROPORCJE[/B]: Jak u zwierząt mesomorficznych, żaden element nie dominuje nad pozostałymi, ciało charakteryzuje harmonia i wyważenie.
Kufa i czaszka równej długości.
Wysokość w kłębie równa wysokości w zadzie.
Głębokość klatki piersiowej równa 50% wysokości w kłębie.
Długość ciała o 10% większa niż wysokość w kłębie.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec1.jpg[/IMG][/CENTER]
[B]GŁOWA[/B]: Sprawia wrażenie mocnej i silnej, łagodna w liniach, pozbawiona ostrych konturów. Górna linia wklęsłowypukła: wypukła czaszka dzięki wyraźnym mięśniom, lekko wklęsła trzewioczaszka. Połączenie głowy z szyją to mocny, umięśniony łuk.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec2.jpg[/IMG][/CENTER]
[B]MOZGOCZASZKA[/B]:
Czaszka: Zwarta, wysklepiona zarówno z profilu jak i oglądana z przodu. Wyraźne łuki jarzmowe tworzą duże wklęśnięcia w skroniach wypełnione plastycznymi mięśniami. Silnie rozwinięte mięśnie karku sprawiają, że guz potyliczny jest mało widoczny. Bruzda czołowa słabo zaznaczona.

[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec3.jpg[/IMG][/CENTER]
Stop: Lekko zaznaczony, jako przejście od wypukłej czaszki do lekko wklęsłej kufy. Mocno zaznaczone łuki nadoczodołowe sprawiają, że z profilu stop wydaje się wyraźny. [B]TRZEWIOCZASZKA[/B]: Tej samej długości co mózgoczaszka.
Nos: O dużych nozdrzach. Czarny. Widziany z profilu lekko uniesiony, jako zakończenie wklęsłości kufy. Front nosa prosty, prostopadły, w linii krawędzi żuchwy lub nieznacznie przesunięty do przodu.
Kufa: Mocna, nieco dłuższa niż głębsza, szeroka, jedynie lekko zwężająca się. Górna linia nieco wklęsła, co jest charakterystyczną cechą Doga Argentyńskiego.

[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec4.jpg[/IMG][/CENTER]
Wargi/Fafle: Umiarkowanie grube, krótkie i przylegające. Luźny kat wargowy. pożądana czarna pigmentacja.
Szczęki/Zgryz/Zęby: Mocne dobrze zachodzące na siebie, bez przodo i tyłozgryzu. Szczęki nieznacznie, równomiernie zwężające się. Zapewniają maksymalny chwyt. Zęby duże, dobrze wykształcone, osadzone w linii, czyste bez próchnicy. Pożądane kompletne uzębienie, ale ważniejsze regularne ustawienie zębów. Dopuszczalny zarówno zgryz cęgowy jak i nożycowy.
Policzki: Duże, relatywnie płaskie, pozbawione fałd, wybrzuszeń i rzeźbienia. pokryte mocną skórą. Oczy: Ciemne lub orzechowe, chronione przez pigmentowane powieki, ale brak pigmentacji nie jest wadą. W kształcie migdałów, szeroko osadzone, na średniej wysokości. Wyraz oczu żywy i czujny, ale jednocześnie wyjątkowo twardy, zwłaszcza u psów.
Uszy: Osadzone wysoko na bokach głowy, szeroko, tak jak szerokość czaszki. Kopiowane w kształcie trójkąta o bokach nie dłuższych niż 50% długości przedniej krawędzi naturalnego ucha. Jeśli nieskracane, są średniej długości, szerokie, grube, płaskie o zaokrąglonych końcach. Pokryte gładkim włosem, nieco krótszym niż na tułowiu; niewielkie plamy na uszach dopuszczalne. Uszy w spoczynku przylegają do policzków, w podnieceniu na wpół uniesione. [B]SZYJA[/B]: Średniej długości, mocna i wysoko noszona, dobrze umięśniona, lekko wysklepiona. W kształcie ściętego stożka, połączona z głowa umięśnionym kar¬kiem ukrywającym wszystkie kości, szeroką nasadą połączona z klatką piersiową. Pokryta grubą, elastyczną skórą, mniej przylegającą niż na reszcie ciała. Pod brodą delikatne fałdy skóry, ale nie zwisające. Włos w tej części nieco dłuższy niż na reszcie tułowia.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec5.jpg[/IMG][/CENTER]
[B]TUŁÓW[/B]: Długość tułowia (mierzona od mostka do guza kulszowego) jest dłuższa o 10% niż wysokość w kłębie.
Górna linia: Pozioma; kłąb i zad na tej samej wysokości. Kłąb: Duży i wysoki.

[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec6.jpg[/IMG][/CENTER]
Grzbiet: Mocny, silnie rozwinięte mięśnie tworzą nieznaczne wysklepienie w partii lędźwiowej.
Lędźwie: Mocne, ukryte pod w pełni rozwiniętymi mięśniami, które tworzą nieznaczną bruzdę wzdłuż kręgosłupa. Nieco krótsze od partii grzbietowej, nieznacznie wznoszące się w stronę zadu. Górna linia nabiera swojego charakteru dopiero u dorosłych psów, których mięśnie grzbietu i lędźwi są w pełni rozwinięte, wcześniej górna linia jest nieco spłaszczona.
Zad: Średniej długości, szeroki i muskularny; nieznacznie widoczne guzy kulszowe i biodrowe. Szerokość równa lub nieznacznie mniejsza niż szerokość klatki piersiowej; nachylony pod kątem —30° w stosunku do poziomu, linia zadu opadająca w kształcie łuku w kierunku nasady ogona.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka. Rękojeść mostka na wysokości stawu barkowego, a linia mostka na wysokości łokcia; żebra długie umiarkowanie wysklepione.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec7.jpg[/IMG][/CENTER]
Brzuch: Nieznacznie podciągnięty, nigdy w takim stopniu jak u greyhounda; umięśniony tak samo dobrze jak pachwiny i lędźwie.
[B]OGON[/B]: Osadzony umiarkowanie wysoko, pod kątem 45° w stosunku do górnej linii. W kształcie szabli, gruby i długi, sięgający do stawu skokowego, ale nie niżej. W spoczynku zwisa naturalnie, w podnieceniu trzymany nieznacznie powyżej górnej linii, „pracujący" na boki. W ruchu noszony na przedłużeniu górnej linii lub nieznacznie powyżej.
[B]KOŃCZYNY PRZEDNIE[/B]: Mocne jak pozostałe partie ciała, o solidnym kośćcu i umięśnieniu, proporcjonalne do wielkości psa. Oglądane ze wszystkich stron proste i równolegle ustawione. Łopatki: Proporcjonalne, bardzo mocne, doskonale, lecz nie przesadnie umięśnione. Łopatki ustawione pod kątem 45° w stosunku do poziomu.
Ramiona: Średniej długości, proporcjonalne do całości. Mocne i bardzo umięśnione, ustawione pod kątem 45° w stosunku do poziomu. Łokcie: Mocne, pokryte mocną bardzo sprężystą skóra, pozbawioną fałd i zmarszczek. Przylegające do tułowia, wyglądające jakby były jego częścią.
Przedramię: Tej samej długości co ramię, pionowe, proste o mocnej kości, dobrze umięśnione.
Nadgarstek: Mocny, w linii przedramienia, bez wystających kości czy fałdów skórnych.
Śródręcze: Nieznacznie spłaszczone, o dobrym kośćcu, nachylone pod kątem 70-75° w stosunku do podłoża.
Łapy: Okrągłe, z mocnymi, krótkimi i zwartymi palcami. Mocne poduszki, pokryte czarną, szorstką w dotyku skórą.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec8.jpg[/IMG][/CENTER]
[B]KOŃCZYNY TYLNE[/B]: Umiarkowanie katowane. Mocne, silne, równolegle ustawione, dające wrażenie siły i wymaganej sprawności. Zapewniające odpowiedni napęd i decydujące o charakterystycznym ruchu.
Uda: Długość proporcjonalna do całości, mocne z w pełni rozwiniętym, plastycznym umięśnieniem. Kąt biodrowoudowy bliski 100°.
Kolana: Ustawione w osi kończyny, kąt stawu kolanowego bliski 110°. Podudzie: Mocne, nieco krótsze niż udo, lecz równie dobrze umięśnione. Staw skokowy i śródstopie:
Śródstopie krótkie, mocne, pozwalające na silny napęd kończyn. Staw skokowy mocny z dostrzegalną kością piętową. Kąt w stawie skokowym 140°. Śródstopie mocne, prawie w kształcie walca, prostopadłe do podłoża. Wilcze pazury jeśli są, należy usunąć.
Łapy: Podobne do przednich, jedynie nieznacznie mniejsze i szersze.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec9.jpg[/IMG][/CENTER]
[B]KROK/RUCH[/B]: Zwinny i sprężysty; z zauważalną zmianą gdy psa coś zainteresuje - naprężona postawa i szybka reakcja, typowe zachowanie dla rasy. Krok spokojny, wyciągnięty kłus, z dobrym wykrokiem i dynamicznym napędem tyłu. W galopie widać całą energię i siłę jaką dysponuje pies. Kończyny w ruchu są prowadzone równolegle. Inochód niedopuszczalny, traktowany jako poważna wada.
[B]SKÓRA[/B]: Jednolita, niezbyt gruba, gładka i elastyczna. Przylegająca do ciała, nie tworzy fałd, jedynie na szyi nieco luźniejsza. Skóra jak najmniej pigmentowana, z wiekiem jednak coraz wyraźniej. Przesadnie pigmentowana skóra jest niedopuszczalna. Preferować należy psy o pigmentowanych wargach i obwódkach oczu.
[B]SZATA[/B]:
[B]WŁOS[/B]: Jednolity, krótki, prosty i gładki w dotyku, o długości 1.5 do 2 cm. Podszerstek i gęstość włosa zależna od klimatu. W klimatach tropikalnych włos jest rzadki i cienki (powodując, że miejsca pigmentowane skóry są widoczne, co nie jest wadą). W zimnych klimatach włos jest grubszy i gęstszy, często z podszerstkiem.
[B]UMASZCZENIE[/B]: Całkowicie białe; jedynie jedna czarna albo ciemna plama wokół oka jest dopuszczalna, jeśli nie pokrywa więcej niż 10% powierzchni głowy. W przypadku dwóch psów tej samej klasy, sędzia powinien wybrać zawsze bielszego.
[B]WIELKOŚĆ[/B]:
Wysokość w kłębie:
Psy: 62 do 68 cm,
Suki: 60 do 65 cm.
[B]WADY[/B]: Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.
[B]POWAŻNE WADY[/B]:

[LIST]
[*]Słabo rozwinięta muskulatura i lekka kość (wątłość).
[*]Słabo pigmentowany nos.
[*]Luźno wiszące wargi.
[*]Małe, wątłe lub zniszczone zęby. Braki w uzębieniu.
[*]Zbyt jasne oczy; entropium, ectropium.
[*]Beczkowata lub płaska klatka piersiowa.
[*]Płaskie ożebrowanie.
[*]Przesadnie katowane kończyny tylne.
[*]Zbyt długie śródstopie.
[*]Nietypowy ruch.
[*]Obfita pigmentacja skóry u młodych psów.
[*]Widoczne niewielkie obszary z kolorowymi włosami.
[*]Niestabilny temperament.
[/LIST]
[B]WADY DYSKWALIFIKUJĄCE[/B]:

[LIST]
[*]Nos pozbawiony pigmentacji.
[*]Przodozgryz lub tyłozgryz.
[*]Jasnoniebieskie oczy; oczy nie tej samej barwy (heterochromia).
[*]Głuchota
[*]Długi włos.
[*]Łaty na tułowiu. Więcej niż jedna łata na głowie.
[*]Wysokość poniżej 60 lub powyżej 68 cm.
[*]Agresywność.
[/LIST]
[B]UWAGA[/B]: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra. w pełni usytuowane w mosznie.
[CENTER][IMG]http://www.dogo-argentino.pl/files/wzorzec.gif[/IMG]
[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim bardzo nie wporządku jest to, że przeklejasz wzorzec ze strony hodowli, z której masz na współwłasność psa- i w ten sposób bardzo bezczelnie i mocno na siłę starasz się reklamować konkretną hodowlę (powstrzymam się od komentarza na temat "dorobku" tego kennelu).

A po drugie doskonale wiesz (choć być może faktycznie nie - zazwyczaj masz ograniczone pojęcie o konkretach związanych z dogo), że argentyński klub rasy określił bardzo istotne zmiany we wzorcu i teraz już tylko czekamy na oficjalne zatwierdzenie (i profesjonalne przetłumaczenie na angielski) wzorca określonego w listopadzie 2011.
Dogo Argentino na majowej wystawie, o której jest mowa na stronie, będą siędziowane już w oparciu o wytyczne określone w listopadzie 2011.

Ponieważ trudno mi uwierzyć, że twoja mentorka nie orientuje się w sytuacji, tym bardziej staje się jasne, że po prostu zależało ci, żeby mignąć obrazkami

[URL]http://www.clubdeldogo.org.ar/?s=4[/URL]

Ps. szczehgólnie ty powinieneś zapoznać się z tymi zmianami
Dogo z płytkimi klatami, fatalnymi kątami, etc. bardzo restrykcyjnie przestają być tolerowane.

Link to comment
Share on other sites

po pierwsze to witam i ciesze sie ze jako nowy na forum uzyskalem szybka odpowiedz :) poniewaz zamierzam tu zagoscic na dluzej bede mial gdzie wymieniac poglady odnosnie jakze pieknej rasy jaka jest dogo argentino :) po drugie zupelnie nie rozumiem ataku zwiazanego z moja wklejka wzorca...nie widze tam zadnej nazwy hodowlii wiec nie wiem o co sie rozchodzi...zmiany we wzorcu jak sama wspominasz nie zostaly jeszcze wprowadzone\zatwierdzone wiec o ile mnie logika nie myli ten ktory wkleilem jest aktualny ? tak czy owak pozdrawiam i ciesze sie ze znow mozemy poklikac...wkoncu o to chodzi ;)

Link to comment
Share on other sites

Alpaca, znamy się z fm (no i oczywiście z poznańskiej wystawy), a wiele osób interesujących się rasą czyta oba fora. Nasi czytelnicy mają wyśmienite pojęcie zarówno na temat mojego wkładu w rozpowszechnianie istotnych dla Dogo Argentino informacji, jak i twojego dążenia do tego, by z każdego rzeczowego wątku zrobić śmietnik. Milutko, że pozujeszna kogoś, kto stara się zmienić „image” (oby kiedyś naprawdę ci się to powiodło) ale jeszcze fajniej byłoby gdyby twoja mentorka, zamiast podpowiadać ci zza pleców co masz pisać, sama założyła oficjalne konto tu, na forum Dogomania (na pewno byłoby poważniej i uczciwiej w stosunku do czytających), w końcu z jednego forum zrobiła już (...)
Zaklinanie rzeczywistości na niewiele się zda :) Ale skoro taka twoja wola, aby rozmawiając o wartości urodzonych w Polsce dogo, opierać się o wciąż jeszcze obowiązujący wzorzec, to ja bardzo chętnie porozmawiam :) W końcuten nowy będzie po prostu ostrzejszy/mniej tolerancyjny dla uprawiających wolnoamerykankę hodowców ściemniających o interpretacji wzorca... W nowym nie ma czego interpretować, jest bardzo zwięzły, krótki i... jasny. Tak więc ci hodowcy, którzy dziś już mają problem z dohodowaniem się zwierząt na poziomietego TERAZ obowiązującego standardu, będą po prostu naprawdę musieli poważnie rozważyć czy dogo to rasa dla nich. Z chwilą wejścia w życie nowego wzorca stanie się już zupełnie jasne, że niektórzy powinni zacząć od początku, bo pracowali i pracują psach poniżej przeciętnej (dziś i jutro, że się tak wyrażę...) jako „bazie”. A inni zupełnie odpuścić sobie Dogo Argentino i zacząć hodować np. szkockie Collie, coś długowłosego w każdym razie, rasę u której wady anatomiczne aż tak nie rzucają się w oczy...
Nie wolno jednak zapominać, że chciejstwo niektórych polskich hodowców, to tylko ich chciejstwo...Bardzo prawdopodobne, że w Polsce u części polskich sędziów-nieuków psy z ich przydomkami będą zaliczać poszczególne tytuły i zdobywać hodowlane uprawnienia... Jednak na zagranicznych wystawach, liczących się, tam gdzie stawka jest solidna, a sędzia nie jest nieukiem, te psy będą przepadać, dokładnie tak, jak przepadają dziś. To akurat się nie zmieni.


Jak to miło, że wystarczyło przenieść artykuły na forum Dogomania, uznać, że fm to... lamus, by niechętni rozmowom na temat efektów pracy hodowlanej zmienili podejście. Wow. „Ajm imprest” - serio.

Skoro już pojawiły się obrazki pochodzące bezpośrednio ze strony jednego z polskich kenneli –przecież można było wkleić wzorzec np. z klubu molosów :[URL="http://klubmolosow.pl/w_dogargentynski.htm l"][COLOR=#000080]http://klubmolosow.pl/w_dogargentynski.htm l[/COLOR][/URL],to po prostu wymieńmy polskie hodowle Dogo Argentino
Tak więc w kolejności alfabetycznej (jeżeli, o kimś zapomniałam, to proszę o podpowiedź) :


[URL="http://dogiargentynskie.com/"][COLOR=#000080]http://dogiargentynskie.com/[/COLOR][/URL]- BALNCO LOBOS DE LA MONTENES
[URL="http://guerreradelblanco.pl/index2.html"][COLOR=#000080]http://guerreradelblanco.pl/index2.html[/COLOR][/URL]– GUERRERA DEL BLANCO
[URL="http://www.dogo-argentino.com.pl/"][COLOR=#000080]http://www.dogo-argentino.com.pl/[/COLOR][/URL]- LA GARGANTA DEL DIABLO
[URL="http://www.dogo-argentino.pl/"][COLOR=#000080]http://www.dogo-argentino.pl/[/COLOR][/URL]- NIDO DE CONDORES
[URL="http://www.sulimer.pl/"][COLOR=#000080]http://www.sulimer.pl/[/COLOR][/URL]- SULIMER
[URL="http://www.dogoargentino.com.pl/"][COLOR=#000080]http://www.dogoargentino.com.pl/[/COLOR][/URL]- WHITE HUNTER
[URL="http://www.dogosargentinos.pl/"][COLOR=#000080]http://www.dogosargentinos.pl/[/COLOR][/URL]- ZŁOTA TROJA
SANAGNES – choć ta hodowla już nieistnieje (o czym myślę z wielkim żalem), psy z przydomkiem SanAgnes wciąż można oglądać na ringach (np. : ostatnia klubowa wystawa w Warszawie -11.09.2011- prezentował się Odyssey SanAgnes) i miejmy nadzieję, że nie zabraknie ich na tegorocznej klubówce –GENERALNEI MIEJMY NADZIEJĘ, ŻE NA TEGOROCZNEJ KLUBOWEJ WYSTAWIE DOGO ARGENTINO ZOBACZYMY BARDZO, BARDZO DUŻO DOGO ARGENTINO :) !!!
Ps. to nie „atak”, to fakt.

Link to comment
Share on other sites

oj tam oj tam, przeciez w zadnym z napisanych przeze mnie textow nie stwierdzilem ze sie nie znamy (tak czy inaczej) wiec znowu nie wiem o co chodzi...przeciez wrecz przeciwnie, napisalem "milo jest sobie znowu poklikac" takze chyba brzmi to jednoznacznie no ale spoko :D co do czytelnikow jak najbardziej , wierze ze wielu czyta oba fora i wielu wie kto jest kim i wogole, dlatego wlasnie tutaj jestem, mam nadzieje ze przetre szlaki i tych wielu zacznie sie tutaj udzielac :P pomoge temu forum rozwinac sie troszke bo jak narazie zdaje sie ze monologii trzaskasz a przeciez "forum" to burza mozgow czyz nie ? :) co do mentorki to jak zwykle sie mylisz, przeinaczasz sobie fakty ale spoko....jestem tu z wlasnej woli...stesknilem sie :] ...dobra skoro sie juz przywitalismy...to twierdzisz ze "nowy" wzorzec (bo w sumie chyba go tak nazwac nie mozna?) zaostrzy rygor i zwiekszy selekcje dogo ktore w polsce sa ponizej poziomu ?? przeciez juz dawno byl temat ze nie ma idealnego dogo a wszystko jest po to zeby wyselekcjonowac te najlepsze, a ty probujesz wdrazac wlasna selekcje wkrecajac ze "nieudolni" sedziowie sie myla ? "bo na zagranicznych wystawach..." !? :D:D:D bym cos napisal ale na tym etapie sobie odpuszcze...pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Moja droga, przyhamuj z tym tupetem, bo mocno przesadzasz. Nie ma psów idealnych ale nie wciskaj kitu, że psy poniżej poziomu można porównywać z dobrymi, których braki nie są rażące. Wiesz , Paryż ...
Nie wierzę, że nie widziałaś filmiku , o tym jak mierzyć dogo :) albo , że naprawdę uważasz, że ociężałego kłóca można nazwać 'typowym dogo' . To co w tej chwili robisz żenuje mnie.

Link to comment
Share on other sites

to tak jak ty mnie ;) znowu to robisz, wywalasz wlasne teorie co jest dobre a co zle, mamy sedziow w polsce...wielu bardzo dobrych, pozostawmy im sedziowanie i mozemy pozniej gaworzyc o wynikach... p.s naprawde mnie z kims mylisz

Link to comment
Share on other sites

Oj... Naprawdę prawie dałam się nabrać, że Pani D. ma zamiar pisać profesjonalnie i o czymś interesującym, nawet jeżeli posługiwać by się miała w tym celu Panem S. i jego nickiem - czego jak czego ale teoretycznej wiedzy nigdy nie śmiałabym jej odmówić :)
Jak to dobrze, że szybko wyprowadziliście wszystkich z błędu.
Szkoda, że taki styl propagujecie. Bardzo szkoda... Ale cóż... takie jest życie.

Pozdrawiam i życzę więcej... zdrowego rozsądku i pokory :) bo jeżeli uważacie, że wszyscy odwiedzający to forum to ciemniacy, którzy nie kumają z kim (i czym) mają do czynienia, to bardzo grubo się mylicie, a wasza postawa jest... po prostu obraźliwa dla czytelników.
Zuzanna Petrykowska

Link to comment
Share on other sites

pokory ? :D teraz to juz grzeszysz, ale dobra nie przyszedlem tutaj zeby znowu na ciebie merytorycznie najezdzac ;) popiszemy pozniej bo musze isc do pracy a z telefonu niestety nie udaje mi sie odpisywac (swoja droga dziwne)...pozdrawiam i milego dnia :)

wacław jarząbek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Są [URL]http://www.dogomania.pl/forum/threads/226275-Zmiany-wzorca-zalecane-przez-CLUB-DEL-DOGO-ARGENTINO-Listopad-2011[/URL] :)
czekamy na oficjalne przyklepanie ;) przez FCI i tłumaczenie. Sędziowie - przynajmniej ci z Argentyny i Włoch będą oceniać w oparciu o ten nowy wzorzec :) Co to oznacza w praktyce ? Tylko, albo aż tyle, że koniec z wolnoamerykanką interpretacji. Nowy wzorzec wymaga jedyne by bardzo mocno przestrzegac tego co opisywał wzorzec dotychczasowy :) Połozono nacisk na wzrost psów - zbyt wiele dogo idzie w jakieś dziwne wymiary sięgające ponad 70 cm w kłębie, koniec z tolerowaniem nieporawnych -zbyt głębokich lub stromych kątowań, płytkich klatek nie dosięgających łokacia, zrwócono uwagę na poroporcje głowy (coraz więcej dogo ma głowy jak nie dogo...) itp itd :) być może na dniach pojawi sie tłumaczenie. Ja masz torochę czasu, to wejdź na stronę, którą podałam w temacie, do którego wrzuciłam Ci link i tam w połowie tej strony masz video na temt zmian :) z angielskimi napisami :)

Link to comment
Share on other sites

Weaver

No już to obczajam. Ciekawe jak niby będe egzekwowane te założenia? Czy psy będą mierzone? Oficjalnie jak podczas przeglądu? U nas nikt tego nie robi, przecież psy po 70 cm mają championaty i dochowały się wielu już dzisiaj miotów. Nietypowe głowy to chyba największy problem, ja to zauważyłem i bardzo nie podobają mi się te obłe kształty i zadarte kufki czy coraz bardziej okrągłe mózgo czaszki. Chyba tłumaczenie najlepiej zrobić bezpośrednio z hiszpańskiego (!), bo jak znam życie na przykładach nadinterpretacji wzora w mojej rasie mogą wystąpić pewne przekłamania.

Edited by Chima
Link to comment
Share on other sites

Hiszpańskiego :D !
chodzi mi o tłumaczenie na stronie FCI na ang. , ale może na dnaich się pojawi takie 'robocze' na forum inpolisz ;) ...
Nosek zadarty jest ok, dziwna buzia już nie :) Wiesz, oni pokazują na video jak mierzyć psa i określać kąty... więc ? może na takich dużych klubach i spędach będzie cały obrządek :) ? byłoby fajnie :)
Ja narazie spadam ale będę zaglądać. Dużo do czytania, pisania, itd itp, mam :)

Link to comment
Share on other sites

Weaver

Tfu, hiszpańskiego...sorry...tłumaczenie w mojej rasie na angielski wyszło bardzo słabo, bezpośrednie było zdecydowanie jaśniejsze...tyle, że do dzisiaj takie tłumaczenie wykonałem tylko ja za swoją kasę. Ciekawe dlaczego. Za bardzo zadarty nos już nie jest fajny przy dodatkowym wydelikaceniu kufy...to zaczyna przypominać coś niezdrowego czasami, podobnie jak okrągłe głowy w typie AB. U nas czy nowy czy stary wzorzec sędziować będą Ci sami ludzie, a są raczej powolni jeżeli chodzi o wchłanianie wiedzy fachowej i specyfiki ras...więc nie sądzę, że będą to duże zmiany. Dam jeszcze raz przykład z mojej rasy, na ringu szef klubu ocenia psy po bulldogach bulldogi i swoje psy, wszystko wg niego jest ok, po prostu je ocenia mimo, że eksterierowo część z nich nie ma nic wspólnego z CdB, charaktety też sparciałe przez nadmiar żarcia i zbyt miękkie kanapy...na jakich dzisiaj się wylegują...ale spoko poczekajmy na tłumaczenie...

Edited by Chima
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

jak smiesznie sie czyta jak jedna i ta sama osoba zmienia wersje w zaleznosci od tego kogo sie tyczy to co pisze
jak w zaprzyjaznionej hodowli jest inbred, po psie, ktory na wystawach dostawal tylko bardzo dobre u sedziow specjalistow rasy i w duzej stawce, a nawet zostal zdyskwalifikowany to wtedy takie skojarzenie jest okej, inbred jest fajny a pies wybitny
natomiast jak w hodowli ktorej nie lubimy pojawia sie takie szczeniaki to wtedy wszystko jest be i generalnie do d.upy.....moze skoro Mapuche ojciec szczeniakow z Troji jest taki wybitny to dlaczego na wystawie klubowej w wegrzech dostal ocene bardzo dobra i na europejskiej tez i jakos wiecej po tych oszalamiajacych sukcesach nie byl wystawiany?

Link to comment
Share on other sites

To znowu Pan Bartosz ... to ile to juz kont pan zaliczył na dgm ? 4 ? To jest 5te... moje gratulacje... pan to jest... I pan tak zupełnie świadomie to wszytsko robi ? Z pełną premedytacją ? jestem pod wrażeniem, a mogłoby pan wreszcie napisać kto mi płaci za pisanie artykułów na temat DA ? ile mi płacą i czy naliście płac jestem tylko ja , czy może ktoś jeszcze ? Bo to chyba pan, prawda ? Czy to jeszcze jakieś wcielenie ... a może rozszczepienie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marian_na102']jak smiesznie sie czyta jak jedna i ta sama osoba zmienia wersje w zaleznosci od tego kogo sie tyczy to co pisze
jak w zaprzyjaznionej hodowli jest inbred, po psie, ktory na wystawach dostawal tylko bardzo dobre u sedziow specjalistow rasy i w duzej stawce, a nawet zostal zdyskwalifikowany to wtedy takie skojarzenie jest okej, inbred jest fajny a pies wybitny
natomiast jak w hodowli ktorej nie lubimy pojawia sie takie szczeniaki to wtedy wszystko jest be i generalnie do d.upy.....moze skoro Mapuche ojciec szczeniakow z Troji jest taki wybitny to dlaczego na wystawie klubowej w wegrzech dostal ocene bardzo dobra i na europejskiej tez i jakos wiecej po tych oszalamiajacych sukcesach nie byl wystawiany?[/QUOTE]

Moim zdaniem to co robisz jest karalne. Bo są to oszczerstwa i pomówienia. Mówisz o Mapuche na klubówce? Ale jego nie było na Klubówce na Węgrzech 2012. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ze w internecie nie jesteś anonimowy. Dla Twojej informacji:

tak przegrał Mapuche na kllubie na ktorym był, najlepszy junior, najlepszy ruch
[IMG]http://gallery.site.hu/d/9006149-1/DACH_2009_505k_www_kepfeltoltes_hu_.jpg[/IMG]

taki ps... w czym jest wartość psa, reproduktora - w jego dzieciach.

Syn Mapuche z "nieznanymi" osobami w świecie DA jak Martinez i Forlla na Wystawie Światowej DA... taka pipidówka na 100 dogo
[IMG]http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/185822_1625066302992_1974858_n.jpg[/IMG]

Edited by effa
Link to comment
Share on other sites

nie mowie o tej klubowce, poczekaj poszukam wyniki w necie...chwilunia

a co do oszczerstw i pomowien to tutaj dzisiaj padlo tyle oszczerstw i klamstw przede wszystkim w kierunku jednej hodowlii ze tylko tobie odpowiem przyslowiowym "nie strasz nie strasz bo sie zesr..." i sie zdzwisz :)

Link to comment
Share on other sites

Sugerujsz, że napisałam dziś niepwradę ? w którym miejscu ?

Naucz się, że ja czy Effa w przeciwieństwie do p. Bartosza NIE STRASZYMY. Ja poinformowałam -Effa też POINFORMOWAŁA- publicznie panią "anonimową", ponieważ ona publicznie pisze kłamstwa na temat mój i kilku innych osób, że powinna się zastanowić czy to na pewno jest mąde. Wykarz mi gdzie napisałm kłamstwo, a ja ci udowodnię, że jak zwykle kłamiesz.
Jesteś 5ym wcieleniem p. Barotsza czy "nową aktorką", która lubi cytować... ?

Link to comment
Share on other sites

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/443/mapucheforlan.jpg/][IMG]http://img443.imageshack.us/img443/2544/mapucheforlan.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/69/mapuche123.jpg/][IMG]http://img69.imageshack.us/img69/9899/mapuche123.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/27/mapuches.jpg/][IMG]http://img27.imageshack.us/img27/3074/mapuches.jpg[/IMG][/URL]

nasmiewacie sie z innych psow, ktore dostaja takie same oceny ale jak pies kolezanki taka dostanie, to jest wszytsko si i cacy a pies jest nawet wybitny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...