Jump to content
Dogomania

Jądra


Dalmatynkaa

Recommended Posts

Nie znatazłam żadnego topicu na ten temat więc stworzyłam.

Jak to jest z tymi przepisami u psów ?
Pies który nie ma dwóch jąder nie może stać się reproduktorem ?

mam taki mały problem. na początku lutego jedziemy na pierwsza wystawę, Fredi ma 8 miesięcy a ma tylko jedno jądro.
W sumie jądra mają prawo sie jeszcze rozwijać, ale czy dostaniemy przez to niższą ocenę ?
Jak duże jest prawdopodobieństwo, że Frediemu drugie jądro sie już nie rozwinie ?

Link to comment
Share on other sites

[B]Dalmatynkoo[/B] pies wystawowy musi mieć oba jądra i jest to dokładnie sprawdzane na każdej wystawie. Wnętr nie może (i absolutnie nie powinien) zostać reproduktorem.

Czy wiedziałaś, że kupujesz psa "niepełnowartościowego" z punktu widzenia wystaw? (taki piesek oczywiście może być najwspanialszym towarzyszem życia, najcudniejszym przyjacielem, fajnym sportowcem, ale na karierę wystawową nie ma szans) Czy podpisałaś umowę z hodowcą?

I mam nadzieję, że wiesz, że wnętrowi koniecznie trzeba usunąć jądro, które nie zeszło, ponieważ będzie ono miało duże tendencje do rakowacienia (a najlepiej to wykastrować takiego psa po prostu).

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

Witam DALMATYNKAA
Pies bez jednego nie ma prawa zostac reproduktorem, jest wnetrem!Poza tym na wystawie bedzie od razu zdyskwalifikowany!
Zejscie jadra choc juz malo prawdopodobne moglo nastapic do 6 mies, teraz kanaliki juz sa zamkniete calkowicie i jadro samo nie zejdzie.Wczesniej mozna bylo psa leczyc hormonalnie np biogandylem(zreszta ten sposob leczenia tez budzi kontrowersje) ale teraz jest raczej za puzno. Co prawda sa chirurgiczne sposoby sprowadzenia jadra do moszny,ale to jest juz oszustwo,a pies bedzie przekazywal wnetrostwo potomstwu(o ile bedzie plodny), gdyz jest to choroba genetycza.Wiecej na ten temat znajdzies w dziale weterynaria -wnetrostwo.

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie spisałam umowy z hodowcą, pośpieszyłam się i to był mój błąd.
Oczywiście kupowałam psa wystawowego, skoro pani od Zk sprawdzała szczenięta to wnioskuje, że poprostu to musiało stac się jak Fred był już u mnie w domu. Ale skoro to choroba genetyczna to czegoś nie rozumiem, wszystkie psy które urodziły się w tej hodowli co Fredi mają obydwa dobrze rozwiniętę jądra, pozatym zawsze kryte sa tym samym psem i suką więc jak możliwe jest, że tylko Fredi ma jedno jądro, z paru ładnych miotów które tam miały miejsce ?
Jutro zapewne przejade się do naszej hodowczyni w celu wyjasnienia całej sprawy, być może to ja histeryzuje czy coś, ale pies ma wyraźnie jedno jądro, dziwne jestnatomiast to, że to drugie jądro jest niewyczuwalne ?

Oczywiście jezeli okaże sie to prawdą pies będzie wykastrowany.
Nie chciałabym, żeby to jądro doprowadziło do jakiejkolwiek choroby.

Link to comment
Share on other sites

Ale MA JESZCZE SZANSE ZEJŚĆ! :lol:
Hodowcy często sprzedają szczenięta bez jajeczek w mosznie - czesto psiakom schodza jak mają ponad dwa, czy trzy miesiace niektórym duuuuużo później.
Nie jest to wina hodowcy, a w miocie moze byc tak, ze wszystkim zeszły, a jednemu nie.
Jest też możliwość cofnięcia się jajka. Masz pewnośc, że kupowałaś go z jednym/wcale? Możę włąśnie jajeczko się cofnęło?

Link to comment
Share on other sites

Dalmatynkaa przeczytaj sobie prosze ten artykul [url]http://www.vetserwis.pl/wneter_pies.html[/url]
Masz tam szczegolowo opisane wnetrostwo. Mysle, ze ci pomoze.
Na ten temat troche wiem bo mialam ten sam problem,tylko, ze mojemu pieskowi jadro zeszlo w wieku 12 tyg.

Link to comment
Share on other sites

No cóż nasza hodowczyni pomóc nam nie może. Jutro pojedziemy do weterynarza, może da się to jakoś leczyć, czytałam, ze masowanie ( dokładnie nie pamiętam gdzie, ale jeszcze zobacze ) czasem pomaga. Dzieki dziewczyny, będe wdzięczna za każdy nadesłany link z opisem tej choroby.

Link to comment
Share on other sites

Dalmatynkaa
ja na Twoim miejscu bym troszkę poczekała (np. do 9 m-cy) aby pies już całkowicie się rozwinął i ciachnęła oba, psa i tak nie możesz wystawiać/rozmnażać więc to drugie jądro i tak mu niepotrzebne - to co bedziesz później robiła drugą operację?

ja tak zrobiłam (tzn, wycięłam najpierw tylko to, które nie zeszło) i mimo, że przy drugiej operacji nic się nie stało to pluję sobie w brodę, że narażałam psa po raz drugi zamiast od razu wyciąć obydwa jądra.

każda ingerencja (a bardziej narkoza) niesie niebezpieczeństwo więc po co narażać psa dwukrotnie?

a oprócz wystaw jest tyle innych możliwości na spędzanie z psem czasu :multi:

Link to comment
Share on other sites

Moja Szanowna Przedmówczyni słusznie prawi :lol: .
Psu jedno jajko do niczego nie jest potrzebne - reproduktor czy wystawowiec z niego żaden ;) , a pociąg do suczek nadal będzie miał. Po co więc psa męczyć? Ja też wycięłabym oba naraz, zwłaszcza, że to schowane trzeba usunąć koniecznie i to jest naprawdę operacja, a usunięcie drugiegi zostaje wtedy tylko zabiegiem niemal kosmetycznym :lol: .

Link to comment
Share on other sites

No ja oczywiście nie chcę, zeby pies był operowany dwa razy, ale chciałabym jak najszybciej usunąć to jajko, które się nie rozwinęło, bo może doprowadzić do jakiegoś raka, no chyba, że moge spokojnie czekać do tego 9 miesiąca, jakie może być prawdopodobieństwo, że pies zachoruje ?
oczywiście kastracja będzie obowiązkowo, ale dopiero w 13 miesiącu życia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...