Jump to content
Dogomania

Skąd mam wiedzieć, że sunia chce siku?


Kathy

Recommended Posts

Witam. Chciałabym nauczyć moją (prawie) 3 miesięczną suczkę, aby dawała mi znać (najlepiej poprzez piszczenie) że chce załatwić potrzebę. Bo jak na razie jest tak, że trzeba jej pilnować, jak nie, to idzie sobie gdzieś, gdzie nas (mnie i mojej rodziny) nie ma i tam się załatwia.
Proszę, jeżeli ktoś z Was wie jak nauczyć psa, aby dawał znać o swojej potrzebie - piszcie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kathy'] Bo jak na razie jest tak, że trzeba jej pilnować, jak nie, to idzie sobie gdzieś, gdzie nas (mnie i mojej rodziny) nie ma i tam się załatwia.
[/QUOTE]

Po pierwsze nie karać psa za załatwienie się w domu, tylko nagradzać za zrobienie tego na dworzu. Bo z zachowania psa wynika, że był karany za kałuże (nawet wypowiedziane niemiłym tonem słowo 'nie', moze wywołac taki efekt, ze pies załatwia się tak zeby wlasciciel nie widzial).
Wychodzić, wychodzić i jeszcze raz wychodzić. Po jakimś czasie pies nawet nie będzie chciał załatwiać sie w domu i automatycznie zacznie prosić o spacer.
Dobrze jest też pokazać psu wyraźną różnicę pomiedzy wyjsciem na siusiu, a spacerem dla relaksu. Może to ułatwić naukę czystości.

Link to comment
Share on other sites

Można nauczyć psa sygnalizowania potrzeb, ale najpierw trzeba nauczyć go załatwiania się na dworze. Po co ma sygnalizować, jeżeli jak na razie według niej toaleta jest wszędzie? ;)

Poza tym nie trzeba być wyjątkowo spostrzegawczym, żeby nauczyć się rozpoznawać, kiedy szczeniak potrzebuje się załatwić. Najczęściej robi to po przebudzeniu, po zabawie, po jedzeniu lub innej aktywności. Chwilę wcześniej zaczyna węszyć, często wędruje gdzieś od nas i kręci się się szukając odpowiedniego miejsca.

Nauka czystości może trwać o wiele dłużej, jeżeli do tej pory karciliście sunię w jakikolwiek sposób za kałużę na podłodze. Piszę o tym, bo fakt, że idzie do innego pomieszczenia, gdzie Was nie ma, może na to wskazywać. W ten sposób być może nauczyliście psa tylko tego, że nie należy załatwiać się przy Was, a stąd już krótka droga do problemów z załatwianiem się na spacerach, bo przecież cały czas wtedy przy niej jesteście.

Wychodź z nią bardzo często, nagradzaj gdy załatwi się na zewnątrz, ignoruj "wpadki" w domu. Dla ułatwienia rozłóż w kilku miejscach w domu podkłady higieniczne (do kupienia w aptece) i gdy widzisz, że sunia szuka miejsca lub zaczyna sikać, przenoś ją bez słowa i bez nerwów na podkład. Jeżeli dokończy tam siusianie nagródź sowicie głosem i przysmakami. Później, gdy zacznie sama biegać na podkład, też nagradzaj, dopóki zachowanie się nie utrwali. To zaoszczędzi Wam zniszczeń podłogi ;) W tym samym czasie ucz załatwiania się na spacerach w ten sam sposób - gdy sunia szuka miejsca, psa pod pachę i biegiem na dwór - za załatwienie się na zewnątrz nagroda. Gdy już wyrobicie sobie rytm dnia i sunia będzie dłużej wytrzymywać, stopniowo usuwaj podkłady z mieszkania, zostaw pod koniec jeden przy drzwiach wyjściowych z domu, który usuniesz na samym końcu, gdy już nie będzie potrzebny. Powodzenia :lol:

Link to comment
Share on other sites

Witam, jestem tego samego zdania - CHODZIĆ NA DWÓR, CHODZIĆ i CHODZIĆ.
Mam młodą suczkę 7 tygoni. Ona chce siku co chwilę. Przewaznie jak sobie poje, popie i się wyśpi. Więc wtedy wiem że muszę ją brać na dwór i się tam załątwia.
Oczywiście czasem nie mogę jej wziaść bo jestem zajęty to mam szmatki i tam się załatwia.
Mój starszy pies gdy chce iść na dwór po prostu albo rusza smyczą żebyśmy słyszeli albo drapie po drzwiach.
Pozdrawiam,
Daniel
[url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url]

Link to comment
Share on other sites

Stara metoda, stosowałam ją tak ze 20 i parę lat temu - okazała się skuteczna.
Rozłożyłam gazety w jednym miejscu na podłodze i gdy tylko widziałam, że psiut chce siuśnąć byle gdzie, przenosiłam go na te gazety, po siusianku na niej była łapówka i pochwały. Po pewnym czasie psiak zrozumiał, że opłaca mu się siusiać tylko na gazety.
Jak już to robił automtyczne, gdy tylko zbliżał się do gazet, brałam na ręce i wyprowadzałam. Oczywiście znów pochwały i smakołyk... za siuśnięcie na dworze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lobaria']Stara metoda, stosowałam ją tak ze 20 i parę lat temu - okazała się skuteczna.
Rozłożyłam gazety w jednym miejscu na podłodze i gdy tylko widziałam, że psiut chce siuśnąć byle gdzie, przenosiłam go na te gazety, po siusianku na niej była łapówka i pochwały. Po pewnym czasie psiak zrozumiał, że opłaca mu się siusiać tylko na gazety.
Jak już to robił automtyczne, gdy tylko zbliżał się do gazet, brałam na ręce i wyprowadzałam. Oczywiście znów pochwały i smakołyk... za siuśnięcie na dworze.[/QUOTE]

Niezła metoda ;) ale nie wiem, czy 3 miesięcy to się jeszcze nauczy, bo przyzwyczajaliśmy ją do tego, że siku tylko na dworze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...