Jump to content
Dogomania

WiosnaA

Members
 • Content count

  9072
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

WiosnaA last won the day on January 24

WiosnaA had the most liked content!

About WiosnaA

 • Rank
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

3476 profile views
 1. Dziękuję za zaproszenie. U Oneczki jak zawsze slicznosci! Tym razem tylko podniose.
 2. No szkoda Elu. Wyrozumiali Tysiu . Maluszek skradł serce Mai i Zbyszka dawno i kochają Likunie taką jaka jest. "Zołza"....ja ostatnio nazywam tę naszą Likunię. Myśli,że jest już Panią na włościach i rządzić zaczyna. Niedawno użarła dwie osoby w przeciągu tygodnia.Nie gryzie wszystkich, wybrała sobie dwie Panie .Znienacka wyskoczyła z tyłu łapiąc za nogi jak wychodziły z posesji. Oj,nie daje spać spokojnie zbójniczek mały... Na razie więcej się nie powtórzyło i mam nadzieję nie powtórzy. Zdjęcie jakiś czas temu Majeczka przysłała,jeszcze sprzed kąpieli. Kilka dni temu Maja postanowiła "wyprać " Likunię. A żeby zmniejszyć jest stresu,do wanny powędrował razem też Rikuś. Fajnie to musiało wyglądać...hehe. Lika dzielnie zniosła kąpiel, paniki nie było," zjeść" Opiekunów nie chciała, bardzo grzeczna była.Wyczesana,czyściutka i na pewno ulżyło w te upały, bo futro ma duże. Zakochana Para suszy się na kanapie...
 3. Spacerki kocha, jest wtedy bardzo szczęśliwy.Powącha,zajrzy to tu to tam,ale ogólnie to sunie prosto przed siebie truchcikiem z uśmiechem....i tak szedł by długie kilometry. Przejrzę zdjęcia i postaram się niedługo jakieś wstawić. Na razie ogarniam działkę blisko domu i staram się Morisa mieć na oku,ale zawsze tak nie będzie, z czasem będę musiała porządkować daleko,bo działka spora. Niepokój co do Moriska pewnie będzie towarzyszyć mi zawsze.
 4. Togusiu, najserdeczniej dziękuję za wszystko!...Kreon dotarł,P.Wioletta bardzo dziękowała. MikAgusia, dziękuję Wam ogromnie! Colette,również bardzo dziękuję za pamięć o Dusiu! Klika dni temu dostałam zdjęcia z pozdrowieniami, "Wakacje Duszka :) Serdecznie pozdrawiamy Wszystkie Ciocie :) "
 5. hihi....Dawno nic nie pisałam jak Moriskowi się żyje, i dziś w końcu jakieś relacje Ciociom zdamy. Że działeczkę nową mamy i tam większość czasu spędzamy,to już wiecie.Chodzimy po polach i lasach.I psiaki i ja szczęśliwi ogromnie. Psiakom wydzieliłam część działki do biegania z wejściem na taras i do domu.Ogrodzone jest siatką.Najpierw Moris chodził z długą liną.Wiem,że skakać umie i początki bacznie obserwowałam.Sprawował się super więc dostał wolność w tej "zagrodzie".Jest miejsce, żeby się rozpędzić i pohasać.Psiaki zadowolone z terenu. Jednak Nasz ciekawski Morisonek po kilku dniach swobody chciał zobaczyć co jest na drugim podwórku tam gdzie ja chodzę (druga część też ogrodzona jest siatką ) i chciał wybrać się na samowolkę. Znalazł na dole miejsce z luźniejszą siatką i bez żadnego kopania prześliznął się pod spodem.A że miałam go na oku i całą tę sytuację widziałam, zaraz pobiegłam za nim,..."czekaj" rozumie dobrze,ale czy posłucha bez smyczy na innym terenie?...sto tysięcy myśli przeleciało mi w kilka sekund i nogi wiotkie miałam,bo to pierwsza sytuacja,że Moris luzem na tak dużej przestrzeni. Zmieszany był troszkę jak mnie zobaczył, bez problemu jednak dał się złapać za szelki.Nagadałam mu,że tak nie wolno wychodzić...Nie wiem,czy zrozumiał,ale więcej nie próbował przechodzić.W upał kopie sobie dołki w ziemi pod drzewkami,pod siatką nie próbował...oby nie miał zapędów nigdy. Jak wiecie Moris bardzo boi się grzmotów i strzałów.Niedawno, ktoś blisko posesji strzelił (pewnie myśliwy), psiaki były na swoim terenie, a ja na drugim podwórku z zielskiem wojuję.Widzę Morisek niespokojny biega, i nagle w jednej sekundzie hop przeskoczył siatkę na moją stronę...nie leciał do domu tylko tam gdzie ja jestem....a u mnie furtka otwarta na trzecią część posesji gdzie młody lasek rośnie...a tam nie jest ogrodzone...mówię Wam,wystraszyłam mocno,bo wiedziałam,że on ze strachu przeskoczył.Na szczęście nie leciał gdzieś dalej, nie próbował forsować kolejnej siatki już od ulicy,tylko zatrzymał się blisko mnie na moje wołanie.Znów to "spokojnie" i "siad" nas uratowało.Bardzo ładnie Moris siada na polecenie,słucha się mnie, ale tu był przerażony hukiem i nie wiedziałam jak w szoku zareaguje i jak to wszystko się skończy.....nie wiem też, i wolałabym nigdy nie sprawdzać, jak by to było gdyby nie daj Boże znalazł się na terenie zupełnie otwartym..tfu,tfu,tfu,tfu. Obecne ogrodzenie działki nie stanowiłoby Moriskowi problemu by dać nogę, ale odpukać nie próbował pokonywać oprócz tego jednego razu.Burzę wyczuwa już wcześniej i zaszywa się w domku,oczywiście wtedy tylko na kanapie najbezpieczniej. A tak w ogóle Morisek jest bardzo Kochanym pieskiem, ...bo że mądrym to już Wszyscy chyba dawno wiecie.
 6. W stosunku do obcych zmian nie ma.Nie interesują go bliższe relacje z ludźmi i w sumie już nie pracujemy nad tym. Oswajałam do pewnego czasu,aby przekonał się, że obcy człowiek też straszny nie jest. Zachowuje się w miarę poprawnie na zewnątrz i tyle co wśród domowników jest zachęcany do bycia blisko. Najswobodniej czuje się jak jest tylko ze mną, a ja nieustannie staram się budować zaufanie u niego,żeby być tą najlepszą na świecie...hihi. Moris nie boi się podejść do obcego człowieka, nie robi tego na ugiętych,wyciągniętych łapkach jak kiedyś,ale jest nieufny, zwłaszcza jak kilka osób znajduje się blisko.Obwącha obcego, zaciekawiony schyla się do ręki czy aby smaczka ten ktoś nie ma, pozwoli często pogłaskać, ale zaraz cofa do tyłu, odchodzi na bok i czeka aż odejdziemy. Bez smyczy ,myślę,że podszedłby blisko gdyby był głodny, może też z ciekawości, ale pogłaskać/złapać już nie pozwolił,na pewno by uciekł. Część Rudego zostanie w Morisku na zawsze i żadne ćwiczenia nie zmienią (tak mi mówili specjaliści i po półtora roku życia z nim też tak myślę ).Cechy takie jak nieufność, czujność, duża ostrożność pewnie będą nim do końca,tego nauczył się perfekcyjnie dla własnego bezpieczeństwa i ma to zakodowane mocno. Nikt go życia nie uczył , radził sobie jak umiał. Szkoda mi go było niejednokrotnie widząc potworny stres przed nowym wyzwaniem,tym co narzucałam,ale innej drogi w oswojeniu nie widziałam.Powoli,ale bardzo konsekwentnie uczyliśmy się nowości. Geniusza nie chcę jednak z Moriska robić, najważniejsze podstawy mamy opanowane,wspólnie się dogadujemy, w domu czuje się swobodnie, a mnie jego "braki" nie przeszkadzają i niech sobie żyje szczęśliwie...a myślę,że jest teraz szczęśliwy. Zawsze i w każdej sytuacji muszę Moriska traktować inaczej niż normalnego psa, mieć oczy dookoła głowy na spacerze,bo łatwo się płoszy i umie wpaść w panikę nawet teraz.Zostanie już takim moim dzieciaczkiem i oczkiem w głowie. Odpukać,..tfu,tfu...dotychczas ,w razie problemu udaje mi się nad nim zapanować. Mieliśmy ostatnio kilka sytuacji "podbramkowych" będąc na wsi,gdzie nogi mi się lekko ugięły,bo dalszych ruchów Morisa nie byłam pewna....cdn.
 7. Hihi...strażniczek z Moriska,że mówię Wam. No troszkę poopowiadam dziś Ciociom o Naszym ancymonku...hehe.. ."Zjadł" mi cztery bluzki,dwie narzutki,o skarpetkach nie wspomnę. Miętolił przedtem pluszaczki,ale pewnego dnia stwierdził,że moje skarpetki są smaczniejsze..hihi, i tak co jakiś czas wynalazł sobie jakąś i ciamkając dziurawił.Śmieliśmy się z tego,że niczyich nie rusza tylko moje! Zimą tak zaczął,ale mniej spacerów było i pies się nudzi, mówiłam. Faktycznie się nudził jak kupiłam działkę i psy musiały siedzieć sporo godzin same w Białymstoku zanim ogrodzenia nie postawiliśmy.Morisek wtedy baaaardzo precyzyjnie dziurkował mi bluzeczki, wprost przepiękny ażurek robił...hehe Wróciły jednak długie spacerki i bluzki mam póki co całe...hihi.
 8. Raczej na pewno nie...Morisek miał braciszka,ale zamarzł zimą.Pracownicy znaleźli martwego pod kontenerem.Nie mam powodów nie wierzyć p.Damianowi, który tam pracuje i widywał ich codziennie.Znał Rudego od szczeniaka i opowiadał o nim i jego braciszku. Na wsi,gdzie teraz jesteśmy, u sąsiadów też jest sunia wypisz wymaluj Morisek.Nie ma tylko białej skarpetki.Nawet przeszłość ma podobną. Urodziła się i mieszkała w lesie jako dzikusek. Sąsiadka przygarnęła jako kilkumiesięczne dzikie szczenię.
 9. Anusiu,można i to śmiało...przepraszamy ,że z wielkim opóźnieniem Morisek się pokaże. Filmiki wstawię, bo zdjęć nie mam czasu szukać. Może w weekend kilka słów napiszę o naszym Morisonku- "ancymonku". Pozdrawiamy Kochane Ciocie!
 10. Nie sen,nie sen.....to harówka Moriska I my pięknie pozdrawiamy Ciocie! Morisek ,Tinko i kociamberek wymiziany dziś krótko, ..wszystkie głaski przeznaczone są Amiczkowi. Na działce Amik zadarł sobie paznokieć i dziś wetka musiała zerwać cały.Przez parę godzin nie można było powstrzymać krwawienia, a i teraz opatrunek zmieniałam zakrwawiony,a wcale nie chodzi.Pół dnia spędziliśmy u weta,badania, tamowanie.Ciężki dzień. Ogród ogarnę może za parę lat Oneczko...hehe Pan Pies miewa się dobrze,chociaż 2 tygodnie miał dosyć ciężkie,dobrze,że działka spora. Zjechała się rodzina,wnusia i ludzi cały czas dużo ,a Morisonek musiał przebywać z Wszystkimi razem , wieczorem siedzieć w jednym pokoju bez możliwości skrycia się na dole tak jak w Białymstoku.Większość gości kiedyś widział i po kilku dniach stresu zaakceptował nową sytuację będąc wśród grupy dorosłych. Najgorzej było jak Wnusia pojawiała się na horyzoncie.W ciągu dnia zaszywał się dalej w ogrodzie,a wieczorem Wnusia wędrowała na górne pokoje domku,inaczej Morisek nocowałby na podwórku. Dwa tygodnie przekupstwa i ćwiczeń z Anią i w końcu na dzień przed Jej wyjazdem Morisek zdecydował się podejść bliżej do dziecka! W ostatni dzień jeszcze niepewnie, ale brał już jedzonko z Ani ręki!.. i to nie przez siatkę! Nie wyobrażacie sobie jak ja się cieszyłam, jak go chwaliłam, jaka byłam dumna z Tego Psa,że się przełamał, że jednak mi ufa. Czas, delikatność i cierpliwość... to jest droga do otwierania Morisonka naszego. Pojechali już .Znów trzeba będzie od początku ćwiczyć jak Wnusia przyjedzie,ale myślę ,że kolejnym razem łatwiej już pójdzie,bo to Mądry Pies i będzie pamiętać pozytywne strony spotkania z Nią. Do tej pory zawsze omijał łukiem dzieci na ulicy i dalej będziemy omijać, bo jeszcze jakiś maluch wystraszy mi Moriska, a chcę by w przyszłości nie bał się być blisko Wnusi.
 11. 1.07. p.Irenka będzie mieć zabieg na nodze,najszybszy możliwy termin jaki Lekarz mógł "wstawić". Powiedziałam ,że Promyczkowe Ciocie są całym sercem z p.Irenką.
 12. Źle trochę Majeczkę zrozumiałam...Likunia pozwala się głaskać, ale jak jest na smyczce, jak jest luzem, to raczej unika głaskania - nie sprawia to jej przyjemności. Zawołana podejdzie blisko zawsze , na podwórku zaraz biegnie w przeciwieństwie do Rikusia.Lice nie muszą powtarzać dwa razy jak wołają psiaki do domku,od razu melduje się przy wejściu,a Riko udaje głuchego. Maja będzie piec ciastka wątróbkowe i ćwiczyć z Rikusiem przywołanie,a z Liką głaski. Oby posmakowały, bo panienka strasznie wybredna się zrobiła i sam kurczaczek lub wołowinka tylko smakuje, ryż jest mocno bee, smaczki sklepowe czy puszki też bee. Na jednym ze spacerów Lika widząc zbliżającego się dużego psa wpadła w panikę , obecność Rikusia z boku nie pomogła,ale zmienili kierunek drogi i się uspokoiła.Wychodzą na spacer w szelkach i obroży,w domu zdejmują szelki,bo niszczy. Dzisiejsze zdjęcia,
×