Jump to content
Dogomania

Alme i Armani- moje diabły wcielone


lourdnes

Recommended Posts

[quote name='lourdnes']Ja wlasnie tez od fotografow nie moge zadnych konkretow uslyszec bo sie wahaja i tez nie bardzo mnie rozumieja wiec od paru dni wertrowalam co sie dalo.Ja kupie z szerokokatnych 10-22mm. Zoomy sa ok pod warunkiem ,ze nie za duze ( im wiekszy tym gorsza jakosc bo wiecej elementow ruchomych).Stalki lepiej rysuja i oddaja kolory ale tak naprawde to roznice ponoc widzisz dopiero na duzych wydrukach wiec ja poki co kupuje 2 zoomy- pare obiektywow w jednym -i jedna stałke do makro.Do fotografowania szybkiego ruchu tylko teleobiektywy z szybkim AF bo obiekt sie przemieszcza i jest raz blizej raz dalej a wiadomo ,ze nikt nie bedzie go gonil tylko operowal zoomem. Ja do tego wlasnie kupuje 70-200mm L-ke ( szybki ruch i detale krajobrazu z elementami ruchomej przyrody) Generalnie w ksiazce pisza ze prawdziwy fotograf przyrody i krajobrazu ma zakresy ogniskowych od min 24mm aż do 600mm wlasnie do detali.Odnosnie stalek dalej to musisz podchodzic do danego obiektu i ogniskowa zmieniasz wlasnie przemieszczajac sie co w nie kazdym miejscu jest mozliwe. Mi juz glowka pracuje od kilku dni co bedzie dla mnie optymalne jak najmniejszym kosztem a firmowo i tak sie nad tym plodze i w koncu wymyslilam wlasnie tak :evil_lol: Zakres ogniskowych w 4 obiektywach bede miala do wszystkiego od krajobrazu, architektury, portretu po sport i faune i flore :evil_lol:
U mnie szkodniki najwiecej zipia jak jest slonecznie i parno a one dużo sie ganiaja. Jak sa chlodne dni to i ziajania mniej ale tez widze ,ze wtedy mimo ,ze chlodniej to mniej im sie chce biegac. Wola dziury kopac ;)[/QUOTE]
Stałaogniskowa - nie przybliża i nie oddala fotografowanych obiektów. Tyle juz wiem. To trochę szkoda. Ale poprosiłam, aby mi Piotr napisał, jaka to literka tychoznaczeniach aparatowych określe stałą lub zmienną...

Pzd.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Asiaczek']Stałaogniskowa - nie przybliża i nie oddala fotografowanych obiektów. Tyle juz wiem. To trochę szkoda. Ale poprosiłam, aby mi Piotr napisał, jaka to literka tychoznaczeniach aparatowych określe stałą lub zmienną...

Pzd.[/QUOTE]
Stałe maja tylko jeden zakres ogniskowej a zmienne to juz wszelkie zoomy :) Te wszystkie oznaczenia co sa na obiektywach to kluczowe parametry danego egzemplarza.
Oznaczenia:
EF – (Electronic Focus) elektroniczna regulacja ostrości, kompatybilny z aparatami typu EOS, oznaczony zwykle czerwoną kropką przy mocowaniu.
EF-S – jak wyżej, ale obiektywy Canon z tym oznaczeniem przeznaczone są do lustrzanek z [URL="http://www.fotografia.kopernet.org/rozmiary-wymiary-matryce.html"][B]matrycą APS-C[/B][/URL] (350d/400d/20d itp.), czyli mniejszą od klatki filmu małoobrazkowego. Większość obiektywów w standardzie EF-S dość głęboko wchodzi w korpus aparatu, przez co raczej nie nadają się do zastosowania w lustrzankach z [URL="http://www.fotografia.kopernet.org/rozmiary-wymiary-matryce.html"][B]pełnowymiarową matrycą[/B][/URL] – odpowiadająca klatce filmu małoobrazkowego. Podobnie może być w przypadku aparatów analogowych. Zwykle obiektywy EF-S oznaczone są białym kwadracikiem przy mocowaniu.
IS – (Image Stabilizer) stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia. Dzięki stabilizacji można zastosować dłuższe czasy naświetlania podczas robienia zdjęć z ręki.
USM – (Ultra Sonic Motor) szybki i cichy napęd obiektywu.
AFD – (Arc Form Drive) starszy model silnika obiektywu. Jest nieco wolniejszy i głośniejszy od USM.
L – oznaczenie drogich obiektywów Canona o wysokiej jakości.
DO – (Difractive Optics) zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne.
TS-E – profesjonalne obiektywy Canon umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.
MP-E – (Macro Photo Electronic) obiektyw przeznaczone do fotografii makro, bez Auto Focus'a, elektroniczna regulacja przysłony.

Link to comment
Share on other sites

[B]Matryca FF[/B] (Full Frame) – to matryca [B]pełnoklatkowa[/B] odpowiadająca rozmiarem klatce filmu małoobrazkowego 35mm – standardowy film.
[B]Matryca APS-C[/B] to matryca stosowana w lustrzankach cyfrowych mniejsza od klatki filmu 35mm. Różnica między rozmiarami takiej matrycy, a rozmiarem pełnej klatki filmu 35mm wyznacza tak zwany [URL="http://www.fotografia.kopernet.org/obiektywy.html#krop"]krop[/URL], potrzebny do określenia ekwiwalentu ogniskowej obiektywu. Potocznie za matryce APS-C przyjmuje się wszystkie rozmiary matryc między 4/3", a matrycą pełnoklatkową.
[B]Matryca DX[/B] to odpowiednik APS-C w Nikonach, z kropem równym x1,5.
[B]Rozmiary matryc[/B]

[IMG]http://www.fotografia.kopernet.org/img/matryce.jpg[/IMG]

Zwykle w opisach aparatów, matryc, czy ekwiwalentu ogniskowej obiektywu, pojawia się wymiar "[B]35mm[/B]". Jest to szerokość standardowej taśmy filmowej (czyli tzw. filmu małoobrazkowego) razem z perforacją (dziurki do przesuwania filmu). Przy czym sam kadr ma wymiary 36 x 24mm i takie też wymiary powinna mieć pełnoklatkowa matryca.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Dzięki.
Powolo, powoli juz aparat cyfrowy staje się zwierzęciem oswojonym:)
Pzdr.
[URL="http://img850.imageshack.us/img850/8594/wazirbanner.png"][IMG]http://img850.imageshack.us/img850/8594/wazirbanner.png[/IMG][/URL][/QUOTE]
Mozesz mnie smialo pytac ja juz wymolestowalam książkę i siec na wszystkie strony :)Ja tak mam ,ze jak sie czyms zainteresuje to wszystko musze wiedziec i wymecze co sie da zeby zaspokoic ciekawosc:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Jedynie musimy pamietac ze kupujac np obiektyw 100mm mamy podana ogniskowa zawsze dla full frame czyli po podpieciu do naszej lustrzanki APS-C w rzeczywistosci ta ogniskowa wyniesie gdzies 160mm :) (Krop u nas w cnonie to x1.6)

Ja jestem nawiedzona jak sobie cos wbije do glowy- ale u mnie to rodzinne :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deer_1987']No no niezla juz wiedze masz lourdnes :)

Ja tam ide skonczyc zmiejszac zdjecia :)[/QUOTE]
Niom bo ja musze wszystko wiedziec :cool3: Pancia doprowadzam do pasji tą swoja dociekliwoscia :evil_lol: ale taka moja natura. Juz pisalam wczesniej ze jak sie czyms zainteresuje to musze to poznac w stopniu dosc dobrym. Kiedys chcialam byc np kosmetyczka ale ulozylo sie inaczej. W kazdym razie umiem robic kremy do twarzy, balsamy do ciala ,mydla sodowe, glicerynowe,szampony, peelingi itp nauczylam sie...w domu :)I potrafie zagiac kosmetyczki :eviltong:A swoja droga w polsce jest dozwolonych ponad 200 substancji rakotworczych jakie nie sa dozwolone gdzie indziej na swiecie a produkt ma prawo nosic etykietke ,ze naturalny tylko dlatego ,ze w skladnie poza szkodliwa chemia zawiera wode ;)

Link to comment
Share on other sites

[B]Rodzaje obiektywów[/B]

[B]Ogólnie obiektywy możemy podzielić na:[/B]
[LIST]
[*][COLOR=black]obiektywy szerokokątne – ogniskowa ok. 16mm – 35mm[/COLOR] (głównie krajobrazy, architektura i zamknięte pomieszczenia, wszędzie gdzie chcemy objąć duży obszar)
[*][COLOR=black]obiektywy standardowe – ogniskowa ok. 50mm [/COLOR] (kąt widzenia ludzkiego oka, dobre do portretów)
[*][COLOR=black]obiektywy długoogniskowe / [B]teleobiektywy[/B] – ogniskowa od 80mm w górę[/COLOR] (przybliżenia z odległości, wąski kąt)
[/LIST]
[B]Wśród nich występują także specyficzne typy np:[/B]
[LIST]
[*][COLOR=black][URL="http://www.fotografia.kopernet.org/fotografiamakro.html#obiektywymakro"]obiektywy makro[/URL][/COLOR] (Szczegóły w techniki/makrofotografia)
[*][COLOR=black]obiektywy portretowe[/COLOR]
[*][COLOR=black]obiektywy typu "rybie oko"[/COLOR] (celowo powodują kuliste zniekształcenie obrazu, bardzo szeroki kąt widzenia i bardzo krótkie ogniskowe)
[*][COLOR=black]obiektywy kitowe ([URL="http://www.fotografia.kopernet.org/aparaty.html#kit"]kity[/URL])[/COLOR] (sprzedawane w zestawie z aparatem – body)
[*][COLOR=black]obiektywy w aparatach kompaktowych[/COLOR]
[*][COLOR=black]obiektywy z lustrzanek analogowych[/COLOR] (np. obiektywy na gwint [URL="http://www.fotografia.kopernet.org/fotografiamakro.html#m42"]M42[/URL], które po zamontowaniu odpowiedniej przejściówki świetnie nadają się do fotografii cyfrowej)
[/LIST]
Istnieje także podział na [B]obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe[/B]. Te pierwsze to obiektywy z ustaloną, niezmienną długością ogniskowej. Z kolei obiektywy zmiennoogniskowe to te, których długość ogniskowej możemy regulować w dostępnym dla konkretnego obiektywu zakresie. Obiektywy zmiennoogniskowe określane są często mianem [B]zoom'ów[/B].

wszystko ze stronki [url]http://www.fotografia.kopernet.org/obiektywy.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deer_1987']ja tam wiernie jestem :razz: i mam inne zdjecie dla Ciebie u mnie ktore tez lubie :D[/QUOTE]
A to Cie ubiegłam bo właśnie od Ciebie wracam ;) Brawa za ten blysk. Mi jak do tej pory sie nie udalo- stara cyfrowka zanim sie zastanowila to juz bylo po burzy :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lourdnes']A to Cie ubiegłam bo właśnie od Ciebie wracam ;) Brawa za ten blysk. Mi jak do tej pory sie nie udalo- stara cyfrowka zanim sie zastanowila to juz bylo po burzy :evil_lol:[/QUOTE]
No to teraz masz okazje pocwiczyc!

Czekam na jakies zdjecia jak wroce z pracy :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deer_1987']No to teraz masz okazje pocwiczyc!

Czekam na jakies zdjecia jak wroce z pracy :razz:[/QUOTE]
Postaram sie cos dopstryknac :)
[quote name='Asiaczek']E, kazdemu się przyda trochę wiedzy o fotografowaniu:)

Pzdr.[/QUOTE]
Ja jestem calkowitym laikiem w tej dziedzinie ale uparłam sie to zmienic. Juz powoli wkraczam w manual i im wiecej czytam tym wszystko jest jaśniejsze :) Moze obejdzie sie bez kursu :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']O, to sporo zaoszczędzisz na nowe obiektywy;)

pzdr.[/QUOTE]
Nie, te co wybrałam musza byc:) To jest takie klasyczne zaopatrzenie zebym mogla sie spełniac w kazdej dziedzinie fotografii :evil_lol: Mysle ,ze to bedzie dla mnie wybor optymalny i powinien wystarczyc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Miałam na myśli te obiektywy, które właśnie masz zamiar kupić:)

pzdr.[/QUOTE]
A fakt- troche zakrecona jestem bo niedawno przetarlam patrzałki :evil_lol: Chce dokupic tylko 3 i mysle ,ze wystarcza po wsie czasy do mojej amatorki ;)
Przegladam wlasnie instrukcje mojego aparatosa ( dostalam na plytce- ksiazeczki sa obcojezyczne) i tam tez wszystko jest fajnie opisane -bede musiala wydrukowac i zabrac na pole haha

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gosiaja']a może taki obiektyw [URL="http://allegro.pl/listing.php/search?category=20261&description=1&string=canon&order=p&change_view=1"]klik[/URL]

chyba Maniuś potrzebuje nowej obroży[/QUOTE]
Haha dobre z tym kubkiem- ale sie usmialam :) Mozna zabrac jako wabik na złodzieja i sie nabierze :evil_lol:
Maniuś rośnie jak na drożdżach. Bede musiala kupić teraz dla obu szkodników te szerokie obroże. Wczoraj bylismy u weta po cos odkleszczowego i przy okazji zwazylismy szkodniki. Manius ważył 10,3 kg a Mania 9,6 kg. Na noc nie dostaly jedzonka standardowego(miesko) tylko suche. Manius nie ruszył , Mania troszeczke ale obrazone byly na maxa i krecily sie z godzine zanim poszly spac. Teraz miesko jest tylko rano a popoludnie i kolacja tylko suche;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Ooooo, robisz się konsekwentna...;)

Pzdr.[/QUOTE]
Juz od paru dni:) Tylko wieczorem mialy kosci do ogryzania ale jednak musza troche zrzucic wiec mozna juz i kolacje zmniejszyc. Nie chcialam drastycznie im zarcia obcinac tylko sopniowo dlatego dopiero i wieczorne miesko obcielam. Szkodniki chodza do miski i pokazuja ,ze granulki sa beee a w miseczce od mieska pusto.Jakie one sa w tym wymowne biedulki ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...