Jump to content
Dogomania

Ocena rasy Chow Chow na wystawie CACIB Warszawa lipiec 2009


Mania&Dolly&MuSan

Recommended Posts

Ludzie, zastanówcie się - gdyby podchodzić do wzorca w ten sposób, że każda wada powoduje obniżenie oceny lub pozbawienie tytułów, to [B]żaden pies żadnej rasy na świecie nie mógłby dostać oceny doskonałej, nie mówiąc już o tytułach[/B]. :cool3:[/quote]
przecież własnie o to chodzi....nie wszystkie psy powinny zostawac championami
U nas ewentualnie trzeba wiecej pojezdzic i championat jest
dlatego wzorzec ma to okreslać
w krajach o powaznej tradycji hodowlanej tak by sie raczej nie zdazyło
przykre sa czasami oceny sedziów, i osłupiajace
a sprawa pigmentu jest znacząca w kazdej rasie
osoba , która zaczęła temat ma jak rozumiem na myśli dobro hodowli,a to jest cecha przekazywana genetycznie...
z tym sie zgadzam
ale prawda jest taka ,ze niektórzy sędziowie...sędziuja wg własnego widzimisię, nieraz nimo widocznych protestów hodowców...i to przykre
mam nadzieję ze bedzie w zaniku taka praktyka....

Link to comment
Share on other sites

A nie widzisz różnicy między "nie wszystkie" a "żaden"? Wady mają różną wagę, we wzorcach niektórych ras są ściśle określone wady dyskwalifikujące, we wzorcu chow chow nie. A defekt, który w żaden sposób nie wpływa na zdrowie i normalne funkcjonowanie psa i który nie jest określony we wzorcu jako wada dyskwalifikująca, może obniżać ocenę, ale nie musi, jest to zależne od uznania sędziego i kropka. A psa bez wad po prostu nie ma, idealny jest tylko wzorzec.

Link to comment
Share on other sites

Fakt, ocena powinna być niższa, bo jagodowy język jest faktycznie charakterystyczny dla rasy i brak pigmentu u wszystkich ras powinien być krytykowany przez sędziów, ale nie rozumeim czemu akurat ten brtak pigment prowadzi wrecz do zaglady hodowli, bo tak odebralam tlumaczenia hodowcow.

Link to comment
Share on other sites

te bez pigmentu najlepiej od razu po urodzeniu do wiadra z wodą :]
Wiele psów bez pigmentu odnosi sukcesy-przynajmniej w mojej rasie...w Polsce i za granicą :)

i pokażcie mi psa dokładnie idealnego -ze wzorca

Link to comment
Share on other sites

:evil_lol: ech Tefka, Tefka wypowiadasz się o rasie o której nie masz pojęcia.
Szczeniaczki chow chow rodzą się z różowymi języczkami :eviltong:.
Alu, masz rację że WADY rasy chow chow we wzorcu nie są wyszczególnione.
Jest to pies pierwotny i jak pisze wzorzec ,, kompletny nożycowy zgryz" to chyba nie będziemy dyskutować o ilości zębów. Dalego nie ma co dyskutować na temat wzorca w kwestii pigmentacji języka. Gdyby brak pigmentacji był dopuszczalny najpewniej zapis brzmiałby ,, pożądany" tak jak jest w przypadku dziąseł.
Co do problemów w rasie to mamy ich od groma i ciut ciut, jak każda rasa. Przykro tylko, że taka ocena urodzi nowe problemy :-( że taka wada to degeneracja rasy.
A my naprawdę chcielibyśmy by chow chow w Polsce nie były pośmiewiskiem.
By oglądanie chow chow na wystawie, na ulicy było przyjemnością.

Link to comment
Share on other sites

Nie powiedziałam nigdy ,że na chow chow się znam bo tak nie jest.Przytoczyłam przykład z rasy o której mam pojęcie-co nie musi się odnosić do chow chow (chodziło mi o wypowiedz, AliNowak)
Przytoczyłaś wzorzec w którym wyraźnie jest napisane ,że wady tej suni "mogą być uznane" jako wady.
Mogą ale nie muszą....czyli wyboru dokonuje sędzia
Suka i tak zrobi hodowlankę -bo jak wiadomo oceny doskonałej do tego nie potrzebuje.
Robienie wokół tego halo i tak Wam nic nie da.


Ja się wyłączam z dalszej dyskusji bo nie ma ona dla mnie sensu.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Skoro jagodowy język jest cechą charakterystyczną rasy, to ocena powinna być niższa, i zdecydowanie bez wniosku o championat... Takie jest moje osobiste zdanie. Sunia ładna, to fakt, ale niewzorcowa. Przecież to jakby wystawić yorka z białymi elementami w normalnej klasie yorków. Obecnie w Polsce są takie nieuznawane... no, chyba że przegapiłam, a trendów nie śledzę dokładnie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...