Jump to content
Dogomania

Borderek i kundelek?


Kropka96

Recommended Posts

Siemka!
Mam problem,chcę kupić border collie.Ale mam też drugiego psa,jest to kundelek który lubi małe psy,a na duże nie zwraca uwagi chyba że są zbyt nachalne.Ale gdyby wychowywała się z borderem od szczeniaka to by się chyba przyzwyczaiła.Są jeszcze rodzice ;(.Oni nie chcą drugiego psa.Poradzicie coś?

Link to comment
Share on other sites

Masz 12/13 lat prawda ? Sama bym chciała bordera,mam nawet zgodę na takiego psa,mam 14 lat a mimo to nie chcę - boję się że sobie nie poradzę,że będę miała dużo nauki,że go zaniedbam,że nie będę wiedziała co robić żeby odpowiednio go wychować,ułożyć,szkolić - bo to nie jest różowe,nie każdy szczeniak od razu będzie wracał na zawołanie,przynosił aport,szalał za frisbee czy w ogóle się Tobą interesował.Od dwóch lat namawiam rodziców na takiego psa - teraz i im szalenie się podoba,widzą że masę czasu spędzam z tym,wiedzą że jestem odpowiedzialna i widzą wyraźnie że obecny pies nie posiada predyspozycji do rzeczy,które chciałabym robić w przyszłości - rzeczy,których kocham czyli frisbee i obedience[noo coś tam sobie robimy ale wiadomo że niektóre przyzwyczajenia u 5 letniego psa ciężko jest oduczyć].

Może poczekaj jeszcze ze dwa lata,pokaż rodzicom że jesteś odpowiedzialna,że podołasz obowiązkom co do tego psa - że codziennie jesteś w stanie go uszczęśliwić dając mu odpowiednią ilość ruchu i zajęć.

W gimnazjum nauki jest znacznie więcej niż w podstawówce chociaż nie mówię że akurat Ty sobie nie poradzisz ale jesteś dopiero nastką,są częste wyjścia ze znajomymi,zabawy,szkolne wyjazdy - w 100% się poświęcisz i zrezygnujesz z tego na rzecz psa ?,potem jest liceum - tu już dobry okres na wychowanie małego szczyla i wtedy ja też chciałabym mieć swoją spleśniałą kulkę :loveu::loveu: Trzeba pamiętać że mieć szczeniaka to jedno,ale dyski,różne wyjazdy też sporo kosztują.Dla większości hodowców ćwiczenie z psem i pokazywanie się potem na zawodach jest dla nich ogromną radością,priorytetem[tak to sie pisze ? :D ] a to też kosztuje - moi rodzice zgodzili się też ze względu na to że odpuszczam sobie kolonie,szkolne biwaki,fajne spodnie czy bluzki,kieszonkowe itp. i wszystko wydaję na psa - karma,leki,weterynarz,zabawki,smaczki,wyjazdy,szkolenie dlatego nie martwią się że cały czas będę kazała kupować psu smaczki,piłki,frisbee i takie tam :]

[quote]Nie wiecie ile kosztuje szczeniak z hodowli "True Story? [/quote][URL="http://www.jasky.pl/bordercollie/"]Hodowla Border Collie True Stroy[/URL] w Kontakcie masz e-mail/telefon - sama spytaj :p

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź;).U mnie sprawa z koleżankami wygląda trochę inaczej.Spędzam z nimi baaardzo dużo czasu,tylko my zabieramy ze sobą psy ;).W czasie gdy my gadamy,one pływają,szaleją za kijami,gonią się.Z pieniędzmi to też tak,że moi rodzice na pewno się o to nie martwią,bo ja mogę zrezygnować z Nikona za 4000zł albo z firmowych spodni.Gimnazjum raczej nie jest większą przeszkodą,bo dobrze się uczę,dostaję stypendium ,a i tak starcza mi czasu na psa ;)A poza tym jest babcia,która też lubi bordery i codziennie z moją kundliczką spaceruje,chociaż ona cały dzień jest na dworze.Najgorsze jest szkolenie.Mam o tyle dobrze,że 3 km ode mnie jest taki gościu co prowadzi szkolenia indywidualne,ja też bym pracowała sama z moją oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

A skąd wiesz że pies jako przewodnika wybierze akurat Ciebie ?
Zawsze może zacząć uważać się jako osobę do zabawy i może wziąć któregoś rodzica za swojego przewodnika - co wtedy zrobisz ? bo tak też trzeba założyć bo tak stać się może[no ale nie musi].

Skoro rodzice się nie zgadzają to nie możesz też psa na nich wymusić,zwłaszcza przy wychowaniu małego szczeniora wszyscy muszą wchodzić w etap jego socjalizacji itp. myślę że musi to być 100% przemyślana decyzja całej rodziny mieszkającej pod tym dachem pod którym będzie też kolejny pies.A czy hodowca będzie pewny rąk w które oddaje szczeniaka to on sam Cię o to wypyta.

Link to comment
Share on other sites

Raczej wybierze mnie bo ja będę bardzo często spędzać z nim czas.3 godz dziennie+rower.Hodowca..Już do niego pisałam,nie ma nic przeciwko.Moim rodzicom by nie przeszkadzał,oni mają psa tylko do głaskania i prytulania;).Jazdy konnej też wogóle nie trawią,a i takjeżdżę co tydzień.Ja myśle że jakby rodzice lepiej poznali bordery to by je polubili ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja tam nie lubie określania czasowego ile się przewiduje na wybieganie psa - a co jeśli będzie potrzebował więcej ? Albo mniej i bardziej intensywnie ?
Wg.mnie co do bordera powinno się mieć konkretne plany,wiedzieć co się chce z nim potem robić i od małego to szlifować a Ty myślę że przynajmniej rok powinnaś się jeszcze podszkolić co do wszystkiego - ja przez 2 lata,przeczytanie wszystkich polskich książek o borderach myślę że nie wiem wystarczająco by wziąć się za wychowanie papisia by był kochany,cudowny i taki jak sobie marzę :loveu::loveu:

Link to comment
Share on other sites

Jak twój pies nie zwraca uwagi na inne psy to nie ma w tym najmniejszego problemu. Gorzej było by, gdyby twoja suńka nie lubiła psów chociaż i to da się przeboleć.
[quote]
Raczej wybierze mnie bo ja będę bardzo często spędzać z nim czas.3 godz dziennie+rower.
[/quote]
Oj, nie była bym taka pewna.
U mnie w domu przebywają dwa bordery - pierwszy był kupiony dla mnie, a tu co się okazało? figa jako przewodnika wybrała sobie Marte, mimo że ja z nią więcej pracowałam. Nie zawsze wiadomo jaką osobe wybierze sobie pies za przewodnika. Z drugim moim psem jest podobnie, choć wyżej wymieniony przykład widać znacznie mniej. ;)
Idziesz teraz do gimnazjum, prawda? (tak można wywnioskować z końcówki twojego nicku, jeśli się nie myle...). Ja poczekała bym z zakupem psa jeszcze jakiś czas. Będziesz pewnie miała sporo zajęć i mniej czasu na odchowanie szczeniaka. :shake:

pozdro

Link to comment
Share on other sites

Ja zamierzam kupić szczeniaka dopiero za rok.Plany co do niego mam,wystawy,frisbee,obedience.W okolicy są 2 bordery i ta dziewczyna chodzi z nimi tylko na 5-15 min ;0,ale ja tak nie będę robić.Właściwie to chyba tylko ja będę z bordem pracować,karmi ć go itp.Babcia jeszcze będzie rano rzucać mu piłki,ale trudno jak wybierze kogoś innego to się nic nie stanie ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]ale trudno jak wybierze kogoś innego to się nic nie stanie ;-)[/QUOTE]

to chyba nie jest właściwe podejście osoby,która chce mieć bordera.
Robisz WSZYSTKO by pies przywiązał się najbardziej do Ciebie bo mi też bardzo by na tym zależało i nie mówiłabym to nic się nie stanie - jeśli wybierze sobie innego przewodnika to będzie oczekiwał że to on porzuca mu frisbee,poćwiczy obedience[napisałam to samo co chciałabym robić z psem - frisbee,obedience - a agility znasz ? :evil_lol: ].

Tobie radzę poćwiczyć z własnym psem to co będziesz chciała robić potem - pokaż że też się da[mój bokś ma perfekto opanowaną świadomość zadu :loveu:],
przywiąż go do siebie i ćwicz dalej - border też może się okazać twardą sztuką bo przecież to pies jak każdy inny.

A powiedz co lubisz w borderach ? Na czym Ci najbardziej zależy przy wyborze szczeniaka i czym się będziesz kierować ? Może rozwikłasz moje wątpliwości :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kropka96']Mój piechol nie lubi zabawek,frisbee odpada,a poza tym jest już troszkę za stara ;).[/quote]

każdy pies pojmie jakąś rzecz - jeden wolniej,drugi szybciej.
Gdybyś chciała to byś nauczyła - z pewnością jest coś co suczka lubi.
Mój też nie ćwiczy na zabawki - parówki,gotowane serca,ser żółty.Ma 5 lat - to w sumie też nie jest młody a ciągle się uczy.Dla mnie to żadne wytłumaczenie - to dlatego chcesz bordera ? I dlaczego akurat border ? [pytam z ciekawości].Przecież do frisbee i obedience można wziąć coś mniej aktywnego co ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kropka96']Wybiorę najspokojniejszego szczeniaka z miotu,bo dziennie będie mógł tylko 2,5 godz siię wybiegać ;)[/quote]

Ale tu nie tylko o wybieganie chodzi. Border po 2 godzinach potrafi wrócic do domu, polozyc się na parę minut i zaraz być znawu gotowym do dalszej zabawy, dlatego z psami tej rasy należy pracować, "zameczać" je praca umysłową - sztuczki, posłuszeństwo - to bordera zmeczy na dłużej ;)
W większości przypadków zwykłe spacery nie wystarczają.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Troch ę się zmieniło:).Okazało się jak wyjechaliśmy na wakacje że mamie bardzo podobają się bordziaki z charakteru i z wyglądu.Kropka się z borderem bardzo fajnie bawiła ale jak miała do śść to warknęła żeby dał jej spokój :).Ja z moim borderem chcę ćwiczyć przede wszystkim frisbee i amatorsko obedience.Moja mama będzie miała dla borda tak z 15 min dziennie tata też,babcia 1,5 godz rzucania piłeczki ja 2 godz w tym frisbee i piłka no i jeszcze mój brat max 15 min :).Więc trochę się nazbiera.Oczywiście w weekendy będziemy mieli dużo więcej czasu,tata może zabrać go na bieganie,a ja na jazdę konną :).A co sądzicie o hodowli true story w Poznaniu??

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam to wszystko od początku do końca...
I się załąmałam..
Dziewczynko masz już psa.. oglądałam jej galerie widać że to co robisz to jest komplety brak wyobraźni.. kazanie skakać psy przez smycz :crazyeye:
Wytłumacz mi poco Ci border.. masz wspaniała sucz..
a pewnie chcesz mieć bordera bo są modne..
ja też chce borderaska ale mam Bokserke prawie 9 letnią ... ona świetnie łapie frisbee , agilituje i jest bardzo posłuszna...
I nawet jeśli miała bym wybierać mieć szczęśliwego psa czy nie to wybrała bym to 1 .. bo Kropka stanie się nie szczęśliwa jak zamienisz ją na bordera...
zresztą to twoja sprawa co zrobisz.. Ale nie zawracaj nikomu 4 liter.. bo to się robi męczące :mad:
nie rozumiem poco Ci border ?
widać twoja sunia Ci się znudziła ; /

Link to comment
Share on other sites

Ej dziewczyno ty chyba też nie za wiele rozumiesz!!Te przeszkody robiłam jak jeszcze totalnie NIC nie wiedziałam o tym że pies może sobie zrobić krzywdę!!To chyba i tak lepsze,bo niektóre psy muszą skakać przez przeszkody dla koni,co chyba jest bardziej niebezpieczne,ale ja rozumiem że robiłam źle i dlatego teraz mam hopki z pcv!!A ja nie chcę bordera bo są modne!!Podobały mi się odkąd skończyłam 9 lat!A i nie rozumiem czemu piszesz że Kropka mi się znudziła...Ja z nią codziennie spędzam bardzo dużo czasu i będę spędzać jeszcze więcej jak pojawi się border!!Dobra,proszę moda o usunięcie tematu,bo dalsze dyskusja chyba nie ma sensu ... : [[.,i proszę,ne oceniaj mnie bo mnie nie znasz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...