Jump to content
Dogomania

Pytania amatora


Ania_P

Recommended Posts

Cześć!
Mam kilka pytań związanych z wystawami. Wybaczcie, jeśli niewiem oczywistych rzeczy, ale nigdy się tym nie zajmowałam. Wiem, że były już takie pytania na forum, ale chciałam mieć wszystko w jednym miejscu. Jak wejdzie tu taki amator jak ja to będzie miał wszystko jak na dłoni. Jestem dociekliwa, więc jak czegoś nie zrozumiem to napewno zapytam! A teraz proszę pomóżcie i odpowiedzcie na poniższe pytania!

1. Do wystawy muszę mieć psa tylko i wyłącznie rodowodowego?
2. Gdzie zgłosić chęć wystawiania psa?
3. Jakie należy pokazać przy tym dokumenty i ile trzeba mieć lat (właściciel)?
4. Od ilu miesięcy może być wystawiany?
5. jakie są klasy i czy zależą one od wieku, zaawansowania?
6. skąd wogóle wiedzieć że jest jakaś wystawa? czy ktoś mnie powiadomi?
7. muszę reklamować hodowlę z której wzięto psa?
8. co jest oceniane przez sędziów?
9. jakie są oceny i co one oznaczają?
10. jakie są odpowiednie postawy psów? i jak się mają zaprezentować?
11. jak przygotowywać psa do wystawy (wygląd, waga, itp.)?
12. jakie są nagrody za zajęcie jakiegoś miejsca?
13. czy ktoś kto nie wystawia psa może przyjść na taką wystawę?
14. czy wstęp na wystawę jest płatny?

No trochę się tego nazbierało! Liczę, że jesteście bardziej doświadczeni niż ja i odpowiecie mi na tych kilka pytań.
Pozdrawiam!!!

Link to comment
Share on other sites

[b]ad.1[/b] Tak
[b]ad.2[/b] zgłoszenie wysyłasz do Oddziału Związku Kynologicznego organizującego daną wystawę.
[b]ad.3[/b] Najpierw pies musi być zarejestrowany w ZK- przynosisz metrykę do najbliżego oddziału, zostawiasz przy tym trochę pieniędzy i czekasz na rodowód. Aby właściciel mógł zarejestrować psa w ZK musi być członkiem ZK, a by być członkiem trzeba mieć ukończone 16 lat.
[b]ad. i ad.5: [/b]przekopiuję ze strony ZG:
Pies/suka może być zgłaszony na wystawę wyłącznie do jednej z następujących klas:

Klasa szczeniąt - dla psów/suk w wieku od 6 do 9 miesięcy,

Klasa młodzieży - dla psów/suk w wieku od 9 do 18 miesięcy,

Klasa pośrednia - dla psów/suk w wieku od 15 do 24 miesięcy,

Klasa otwarta - dla psów w wieku powyżej 15 miesięcy,

Klasa użytkowa - dla psów/suk w wieku powyżej 15 miesięcy, z certyfikatem użytkowości.
Organizowana dla ras, od których wymagane są odpowiednie próby użytkowości (wg wykazu FCI). Certyfikat użytkowości wydaje się: dla psów ras obronnych – posiadających co najmniej dyplom IPO I, dla psów ras myśliwskich – posiadających dyplom III° z konkursów. Na wystawach krajowych i klubowych może być organizowana klasa użytkowa dla chartów, uznanych za użytkowe.

Klasa championów - dla psów/suk posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI.

Klasa weteranów – dla psów/suk, które ukończyły 8 lat.


Dla klasy otwartej, użytkowej i championów nie określa się górnej granicy wieku.
Na wystawach klubowych, na wniosek Klubu zatwierdzony przez Zarząd Główny, można tworzyć inne dodatkowe klasy (np. baby, juniorów itp.).

[b]ad.6[/b] W prasie kynologicznej na stronach o tej tematyce, w Oddziałach ZK są kalendarze wystaw.
[b]ad.7 [/b]Sprecyzuj pytanie.
[b]ad.8 [/b]Przez sędziego jest oceniany wygląd psa, czyli ruch, głowa, kątowania, czyli ściślej mówiąc, jego zgodność z wzorcem rasy.
[b]ad.9[/b] są oceny:
doskonała
bardzo dobra
dobra
dostateczna
dyskwalifikująca
Ocena wyznacza zgodność psa ze standardem danej rasy.
[b]ad.10[/b] Każdą rasę prezentuje się w inny sposób. Najlepiej jest więc spytać hodowców danej rasy o to.
[b]ad.11[/b] Pies musi być czysty na wystawie, oczywiści nie może być zapasiony. A jesli chodzi o przygotowanie włosa, to każda rasa ma inne wymagania.
[b]ad.12[/b] Standardowo za trzy pierwsze lokaty są medale, czasami jest coś więcej, ale to zależy od sponsorów. A, jeszcze jest dyplom.
[b]ad.13[/b] Oczywiście, że tak
[b]ad.14[/b] Tak. Należy jeszcze dodać, że za zgłoszenie psa również się płaci: za krajówkę około 70 zł, za międzynarodówkę 90 zł.

Mam nadzieję, że nieco pomogłam. :wink:

Link to comment
Share on other sites

1 tak
2 do oddz. związku kynologicznego organizującego daną wystawe [url]www.zkwp.pl[/url]
3 trzeba wypełnić zgłoszenie, w którym uwzględnia się m.in. nr. rodowodu (pkr), nr. rejestracji oddziałowej, psa zgłasza właściciel wpisany w rodowodzie (uwaga! w klasie szczeniąt pkr może być w przygotowaniu)
4 na notrmlanej wystawie od 6 miesięcy (klasa szczeniąt), na klubowej od trzech (klasa baby)
5 klasa baby (tylko wystawa klubowa) 3 - 6 miesięcy; klasa szczeniąt 6-9 m.; klasa młodzieży 9 -18 m.; klasa pośrednia 15 -24 m.; klasa otwarta powyżej 15 m.; klasa championów, dla psów z tytułem championa; klasa weteranów dla psów pow. 8 lat (jest jeszcze klasa użytkowa dla niektórych ras i bodajże on mają jeszcze klase młodzików...)
6 kalendaż wystaw znajdziesz np. na stronie zkwp
7 nie, podajesz tylko hodowce w zgłoszeniu
8 podobieństwo psa do wzorca, jego zachowanie, nie bez znaczenia jest także osoba prezentująca psa
9 pies może dostać ocene doskonałą, bdb, dobrą, dostateczną, bądź może zostać zdysk. Oceny mają na celu zakwlifikowanie psa do hodowli.
10 hmmm... to zależy od rasy....
11 to równierz zależy od rasy... napewno pies powinien być czysty, mieć prawidłową fryzure, być przygotowany pod względem fizycznym (odp. dla rasy) i zachowywać się odpowiednie...
12 w klasie można zdobyć medal i dyplom, dalej to już zależy od sponsorów na danej wystawie np. jakiś puchar, karme dla psa itp.
13 oczywiście
14 tak jest płatny dla osoby, która nie wystawia psa; osoba wystawiająca psa musi opłacić jego start zawyczaj na krajóce koło 60 zł.

oczywiście mam nadzieje, że ktoś coś jeszcze doda, bo napisałam to dosyć ogólnie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za pomoc!!! Naprawdę dużo się dowiedziałam. Jeśli chodzi o pyt. 7 to czy sędzia zada mi pytanie z jakiej hodowli mam psa? I jak ogłaszają wyniki? Podają imię psa, hodowlę, właściciela? I jeszcze pyt. 14 jeśli nie wystawiam psa i mogę przyjść na taką wystawę to ile mnie to kosztuje (mniej więcej bo pewnie na każdej wystawie cena jest inna)?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_P']Dziękuję za pomoc!!! Naprawdę dużo się dowiedziałam. Jeśli chodzi o pyt. 7 to czy sędzia zada mi pytanie z jakiej hodowli mam psa? I jak ogłaszają wyniki? Podają imię psa, hodowlę, właściciela? I jeszcze pyt. 14 jeśli nie wystawiam psa i mogę przyjść na taką wystawę to ile mnie to kosztuje (mniej więcej bo pewnie na każdej wystawie cena jest inna)?[/quote]
Teoretycznie sędzia nie wie, jakiego psa ocenia, nie powinien wiedzieć. Może się jedynie spytać o wiek danego psa. Każdy pies ma przydzielony numer i sędzia po prostu wskazuje zwycięskiego psa.
Jesli chcesz przyjśc na wystawę jako widz, to zapłacisz za to od 6-10 zł, nie wiem dokładnie. :wink:

Link to comment
Share on other sites

A jeśli na tej kartce będzie zapisana jakaś wada (nie dyskwalifikująca) to czy na następnej wystawie będą ją brać pod uwagę? Np. czy wada nadal istnieje, czy została skorygowana? Jak daleko ode mnie stoi na takiej wystawie inny wystawca (czy istnieje ryzyko, że psy się pogryzą)?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze to się nie stresuj za bardzo. Po drugie poczytaj na stronach ZKwP regulaminy, Oceny z każdej wystawy są niezależne i nie są brane pod uwagę na nastepnej wystawie. Traktuj to jako dobrą zabawę, spotkanie przyjaciół i nie przejmuj sięjak nie zaczniesz od najlepszych ocen...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania_P']A jeśli na tej kartce będzie zapisana jakaś wada (nie dyskwalifikująca) to czy na następnej wystawie będą ją brać pod uwagę? Np. czy wada nadal istnieje, czy została skorygowana? Jak daleko ode mnie stoi na takiej wystawie inny wystawca (czy istnieje ryzyko, że psy się pogryzą)?[/quote]
Na każdej wystawie wystawca otrzymuje kartę oceny psa. Ocena z jednej wystawy nie jest brana pod uwae na następnych.
Aby nasze pupile nie pogryzły się, skutkiem czego może być dyskwalifikacja psów, każdy z wystawców musi mieć oczy dookoła głowy. Tym bardziej, że na niektórych wystawach ringi są dosyć małe. I to od Ciebie zależy, jak daleko bedziesz stała od konkurencji. Nawet najbardziej zrównoważony psiak może się zdenerwować hałasem, innymi psami, już nie wspominając o Twoim zdenerwowaniu. A więc, czasami lepiej stać dalej, niż bliżej.
Nieraz sędzia prosi właścicieli, aby przybliżyli do siebie psiaki, gdyz inaczej może miec trudności w ich porónaniu. I w takim włąśnie momencie musisz bardzo uważać.
A jaką masz rasę?
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Na wystawę dobrze jest też mieć klateczkę, mały parawanik a nawet namiocik ( o ile to możliwe). Zabezpieczy to ciebie i zwierzaka przed niespodziankami. Dobrze jest mieć też kogoś do pomocy.
Z tym, że np u mojego piecha - ta druga osoba (np syn) musi dyskretnie odejść, aby nie dekoncentrować psa.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"Asiaczek"'][quote name='Ania_P']A jaką masz rasę?[/quote]

Narazie mam kundelka i marzy mi się w przyszłości husky. Najpierw chciałabym się dużo o nim dowiedzieć i o wystawach, bo jeszcze nigdy nie byłam, a z kundelkiem niestety nie można :( . Może przyjadę do Katowic. Acha niedługo się dowiem, czy będę mieć huskyego to zależy od tego gdzie pójdę na studia (jak daleko). A narazie się doszkalam

Pozdrawiam :calus:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...