Jump to content
Dogomania

Włókno


asher

Recommended Posts

Zastanawiam się co dodawać psu do pożywienia, żeby wzbogacić je w błonnik?

Sabinka to starszy pies, z wiekiem perystaltyka jelit się pogarsza, zresztą ona od dawna ma z tym problemy. Ciągle pożera trawę, łapie się za surowe ziemniaki, marchewkę - a niezbyt to zdrowe i bezpieczne.
Dlatego chcę jej dodawać blonnik do michy.

Surowe warzywa odpadają ze względu na sensacje żołądkowe po nich. Błonnika w tabletkach wolałabym uniknąć, Sabina dostaje w sumie 15 tabletek dziennie, każdą porcję podaję w pasztetówce/serku topionym - co za dużo, to niezdrowo. A wpychanie do gardła takiej ilości tabletek też mi się nie uśmiecha za bardzo :roll:

Teraz dostypuję jej otręby pszenne (prażone, takie zwykłe, surowe są trudnodostępne), ale... ona je trawi :-o Bo w kupie (zbieram i dokładnie oglądam jej kupki) otrąb nie ma. Czy to znaczy, że i błonnik trawi? :hmmmm: A jeśli tak, to czy surowe otręby będą lepsze? A może coś innego wypróbować?

Link to comment
Share on other sites

Asher, jakis czas temu uslyszalam, ze nie jest powiedziane, ze otreby musze byc widoczne w kale, sa czesto za drobno zmielone, a przy dawkowaniu np. lyzeczki/dzien, wydalanie rozklada sie na kilka razy i po prostu mozna nie zauwazyc. Przy barfie dodaje sie platki owsiane lub jeczmienne, moze tu tez by sie przydaly (sa czasem w sprzedazy dosc drobno mielone).

Link to comment
Share on other sites

Dzieki!
Dodam jeszcze, że nie chciałabym zwiększać ilości weglowodanów w diecie Sabiny. Teraz karmię ją sposobem mieszanym, tj. rano sucha karma plus otręby, wieczorem gotownany kurczak z gotowanymi warzywami i niewielką ilością ryżu - plus otręby.
Czy buraczane wysłodki/śruta/ płatki, no i otręby nie dostarczają właśnie dodatkowych strawnych węglowodanów? A jesli tak, to co dostarczy najmniejszej ich ilości?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM'][B]asher,[/B]
przemyśl to czy chcesz zwiększyć radykalnie ilośc włókna w diecie Sabinki. Zbyt wysoka zawartość włókna powoduje gorsze wchłanianie składników pokarmowych, co przy stanie Sabiny nie jest wskazane.[/quote]
A co oznacza "radykalnie"? To znaczy ile np. tych otrąb musiałabym sypać, żeby upośledzić wchłanianie?
No i jak - nie zwiększając ilości włókna - poprawić pracę jelit?

Cholera, dobija mnie taki kręcenie się w kółko. I tak źle i tak niedobrze :wallbash:
I jeszcze mamy krew w kale :-(

Link to comment
Share on other sites

[B]asher,[/B]
a ile Sabinka pije? Bo błonnik wchłania dużo wody (w jelicie grubym) i przy małej ilości wody w diecie mogą być zaparcia - stolec robi się twardy i zbity. Jeśli zwiększyłaś jej ilość błonnika a nie zwiększyłaś ilości wody to masz odwrotny efekt do tego, który chciałaś osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM'][B]asher,[/B]
a ile Sabinka pije? Bo błonnik wchłania dużo wody (w jelicie grubym) i przy małej ilości wody w diecie mogą być zaparcia - stolec robi się twardy i zbity. Jeśli zwiększyłaś jej ilość błonnika a nie zwiększyłaś ilości wody to masz odwrotny efekt do tego, który chciałaś osiągnąć.[/quote]
Nie zauwazyłam, żeby piła więcej. Ale nie widzę też, żeby stolec jakoś zauważalnie się zmienił.

Krwawienie z jelita grubego zaczęło się wczesniej, więc nie ma związku z podawaniem lub nie dodatkowego włókna. Wiążę je raczej z podawaniem czopków doodbytniczych (lek przeciwbólowy) - jeden czopek to za duża dawka, muszę je kroić na części, a żeby zaaplikować taki kawałek czopka trzeba wcisnąc go głębiej. Więc mogę Sabinie podrażniac jelito.

Dodam jeszcze dlaczego zaczęlam podawać błonnik - ano dlatego, że mi się psica regularnie dożywia (odkąd pamiętam) trawą, ziemią, surowymi warzywami. Na dodatek juz wcześniej zdarzały się jej problemy z wypróżnieniem, mimo, że konsystencja stolca była ok.
Rozważałam nadkwasotę, ale od pewnego czasu Sabina codziennie dostaje ranigast, jako oslonę przy meloxicamie - a problem z dozywianiem się i wypróżnianiem nie znikł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jiggy11']Może zaparzone na "glutowatą" konsystencję siemię lniane wraz z całymi ziarnami? Z jednej strony podziała osłonowo, z drugiej ułatwi wypróżnienie, a nie wpłynie na zawartość węglowodanów w diecie.[/quote]To jest myśl! :) Dzięki! Do tej pory zawsze starannie odcedzalam nasionka. A faktycznie, mogą przecież trochę pomóc. No i babrania się przy siemieniu mniej :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Przy problemach z jelitami można oprócz samego błonnika podawać karmy lub suplementy zawierające fruktooligosacharydy (FOS), czyli prebiotyki, które modyfikują florę bateryjną jelit poprawiając ich perystaltykę. Niektóre karmy weterynaryjne posiadają je w składzie, można też poszukać suplementów dla ludzi lub też specjalnie dla psich seniorów "K9 Young at Heart", który zawiera m.in. FOS i kultury bakterii lactobacillus acidophilus casei/latis i kilka innych składników poprawiających trawienie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfsblut']lub też specjalnie dla psich seniorów "K9 Young at Heart", który zawiera m.in. FOS i kultury bakterii lactobacillus acidophilus casei/latis i kilka innych składników poprawiających trawienie.[/quote]
A czy to można kupić w Polsce? Google nic nie wypluwają, niestety.
Mogę prosić o podpowiedź jakie ludzkie prebiotyki zastosować i w jakiej dawce?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...