Jump to content
Dogomania

Kulawizna przednich łap u szczeniaka i fosfor powyżej normy - proszę o pomoc


jumbojecik

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Szukam pomocy wśród osób, który miały podobny problem, ponieważ mam taki mętlik w głowie, że nie wiem komu ufać. Mam szczeniaka spaniela 5 i pół miesiąca, od jakiegoś czasu zauważyliśmy kulawiznę przednich łap, najpierw tylko po odpoczynku, ale potem także podczas spaceru. Najpierw dostał lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, nie pomógł, zrobiliśmy rtg i wyszedł jakiś błąd rozrostowy, jakgdyby koniec kości w stawach w kolanach jest zbyt ostry, wet nie określił dokładnie czy jest to zapalenie stawu, czy zwyrodnienie, czy co tam jeszcze innego może być.. W biochemii wyszedł wapń w normie, natomiast fosfor przekroczył normę. Mały jest karmiony Orijenem Puppy, który ma stosunek wapń:fosfor 1,2:1, oprócz tego dostawał 1/4 miarki canvitu niebieskiego oraz 1 łyżeczkę omeganu na sierść, dodatkowo niewielkie ilości smakołyków mięsnych lub rybnych i 1 mały żwacz wołowy codziennie lub raz na dwa dni, czasem trochę jabłka lub marchewki i to jest cała jego dieta.

Wet kazał odstawić wszystkie suplementy i smakołyki i zostać tylko na karmie, to ma niby obniżyć fosfor, przepisał clavaseptin i rimadyl i za dwa tyg. do kontroli. Jestem pełna obaw...

1. Usłyszałam od weta, że nie ma sposobu na obniżenie fosforu, dlatego musimy jak najwięcej wyeliminować go z diety, z drugiej jednak strony tu i ówdzie czytam, że organizm powinien wydalać nadmiar fosforanów i w tym celu należy podawać więcej węglanu wapnia np. w postaci mączki kostnej lub mielonych skorupek jaj. Boję się, że jeśli będę eliminować z diety rzeczy, które zawierają fosfor to tym samym będę eliminować także wapń i za chwilę się okaże, że np. fosfor będzie w normie a wapń spadnie poniżej normy.

2. usłyszałam od dietetyka, z którym współpracuje nasz treser, że powinnam olać te całe cyrki z dieta i kupić psiakowi wit. D3 w kropelkach i neizależnie od tego ca mały je i co ma w normie a co powyżej, witamina ta powinna wyregulować mu gospodarkę wapn.fosfor. (dodam, że psiak ma rozczapierzone palce w łapach i jakbdyby zaczyna stawiać łapę wraz z nadgarstkiem jak idzie, stąd ten pan zwrócił uwagę na być może niedobór D3). Moja obawa jednak jest taka, że i w karmie jest wit. D i w canvicie i w omeganie, więc jeśli psiak to wszystko dostawał to jakim cudem mógłby mieć niedobór ??

3. Wet zaproponował preparat wspomagający na stawy/kości, przy czym nie chciał wciskać mi nic swojego, lecz pozwolił samemu wybrać a on przyjrzy sie składowi czy to będzie odpowiednie.. Chciałabym więc prosić Was o pomoc w poleceniu preparatów, które Wam pomogły w podobnych przypadkach, wyszukałam Luposan, Bayopet Megaflex, ArthroFlex, Cetyl M, ale nie mogę znaleźć konkretnych składów tych preparatów, każdy jest inny i nie mam pojęcia co wybrać..

Reasumując proszę o pomoc osoby, które miały podobny problem (kulawizna i podwyższony fosfor), powiedzcie proszę jak sobie z tym problemem poradziliście i jak to się skończyło. Wszystkich, którzy mają pojęcie o fazie wzrostowej i gospodarce wapn.fosfor proszę o rady jak postąpić, czy faktycznie eliminować wszystkie smakołyki, suplementy, czy nie robić nic i dorzucić D3, czy jedno i drugie, czy podawac skorupki jaj ?

Jestem totalnie pogubiona, z góry dziękuję za każdą pomoc.

Link to comment
Share on other sites

osobiście problem mnie nie dotyczył,ale...pierwsze co nasunęlo mi sie po przeczytaniu twojego postu to wielka madrośc "pana tresera"-czy ma on faktycznie az tak duża wiedze aby zaproponowac leczenie chorego psa?raczej ów pan jest od szkolenia zwierzecia a od leczenia sa lek.wet.wit d3 jest rozpuszczalna w tłuszczach jej nadmiar jest bardziej szkodliwy niz jej niedobór.ale do rzeczy-poczytaj sobie o osteodystrofii przerostowej i niedżwiedzia łapa.
preparaty wspomagajace stawy mozesz podać jak radzil wet-ja ze swej strony zaproponuje prep.firmy dolfos(bo tanie i skuteczne okazały sie w moim przypadku):arthroHA,arthrofos.
co do karmienia-jak mówił wet -nie dawaj rzadnych przekasek-tym bardziej żwaczowych-podrobowe zawieraja bardzo duzo fosforu,nie dawaj prep.typu can vit czy innych wit-mineralnych skoro żywisz karma super premium.odstaw także omegan.popros weta o dobry prep.wapniowy-tzn dobrze przyswajalny(ja ze swej strony moge zaproponować mikita pet calcium tabletki lub proszek,bardzo dobrze przyswajalne i tanie).pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...