Jump to content
Dogomania

Pies prawo/lewo ręczny (a raczej nożny)


Recommended Posts

Przeglądając wiadomości natknąłem się na ciekawy tekst. Zamieszczam go poniżej:

[QUOTE][B] Zwierzaki podobnie jak my mogą być prawo lub leworęczne... Choć w ich przypadku lepiej brzmi prawo lub lewnonożne. Co to oznacza dla czworonoga i jak możemy przekonać się, która strona jest dominująca u naszego pupila? Sprawdźmy [/B]

Każdy z nas - poza nielicznymi wyjątkami - ma konkretne preferencje co do tego, którą ręką wygodniej mu się pisze, czy korzysta z komputerowej myszki. Zwierzęta - w tym przypadku psy i koty - również je posiadają i co ciekawe, wpływa to na ich zachowanie.

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że samce są przeważnie "lewołapne", z kolei samice korzystają częściej z prawej kończyny. Jednak stwierdzenie, którą stronę "woli" nasz ulubieniec nie jest takie proste. W eksperymencie przeprowadzonym na 42 domowych psach i kotach wykazano, że zwierzak korzysta ze swoich preferencji co do łapy dopiero w przypadku złożonych zadań. W każdym teście futrzaki używały przednich kończyn, rzadko decydując się na wykonanie jakiejś czynności jedną z tylnich łap. Dodatkowo wykazano także, że rasa psa nie ma tu znaczenia.

Co ciekawe, psy, które nie wykazywały żadnych preferencji, są bardziej narażone na różnorakie problemy. Mogą one dotyczyć zachowania, lęku przed rozłąką, czy stresu wywołanego nieznanym dźwiękiem, np. fajerwerkami lub burzą. Ryzyko jest znacznie mniejsze w przypadku zwierzaków, które lepiej korzystając z lewej, czy prawej łapy.

Psy z silną dominacją lewej kończyny lepiej sprawdzają się jako przewodnicy, lub podczas pracy w policji.

Jak sprawdzić, którą łapę preferuje nasz pupil? Musimy przygotować rolkę z np. papieru, po czym na jednym z końców umieścić przysmak. Na początku tak, aby był łatwo dostępny dla zwierzaka. Następnie pozwólmy mu go zjeść, zaś kolejny umieścimy głębiej. Łapa, która zacznie go wyciągać, będzie dominująca. Aby być pewnym wniosków, doświadczenie musimy powtórzyć wiele razy. W warunkach laboratoryjnych takie testy przeprowadza się około stukrotnie. [/QUOTE]W zasadzie to bardzo ciekawy eksperyment. Wielu artystów było leworęcznych. Może mój Bundy potrafi grać na gitarze jak Hendrix, a ja go męczę, żeby wreszcie sikał na trawie zamiast kostce. Może to dla niego za proste i nie chce się takimi głupotami zajmować.

------------------------------------------------------------------------
[SIZE=1]Tekst pochodzi ze strony: [URL]http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,11314841,Twoj_pies_jest_prawo__czy_lewonozny_.html[/URL][/SIZE]

Link to post
Share on other sites

coś w tym jest, bo zauważyłem że mój psiak zdecydowanie częściej używa lewej łapy więc już wiem że jest psim mańkutem ;)

------------------------------------------------------------
[I][URL="http://warszawa.cz/dom/Dzial-Marigold-Garden-Yuva"]Marigold Garden[/URL], [/I][FONT=&amp][I][URL="http://warszawa.cz/dom/Dzial-Osiedle-Bliski-Tarchomin"]Bliski Tarchomin[/URL] [/I][/FONT]

Edited by Walczykk
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...