Jump to content
Dogomania

Tollerka

Members
  • Posts

    485
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Tollerka

  1. O mój boże jaki cudny! Rośnie jak na drożdżach! ;] Oh już się nie mogę doczekać kiedy będę miała 18-stkę i dostanę tollera :D Przynajmniej sobie tak planuję... ale jeszcze dużo muszę poczekać... :(
  2. Dziękuje za odpowiedź, chodziło mi dokładnie o tego psa :] [url]http://www.tollercove.nl/images/GunDDNLToller600713.jpg[/url] Aramis of Great Pleasure Hodowla: Tollercove
  3. Mam pytanie, mianowicie takie, bo we wzorcu nic nie wyczytałam: Czy pies z białym pyskiem, i na białym mający rude kropy, jest wzorcowy?
  4. Postanowiłam napisać coś o tollerach... słaba ze mnie pisarka, ale chcę coś w końcu mieć o nich napisanego... [I] "Rdzawe futro połyskuje, mokra sierść powietrzem woni, ale zaraz, co to? tam przez zboża, coś do właściciela goni! Cztery łapy, nos cielisty, A na mordce uśmiech istny Wtem hen człowiek, woła 'aport!' I już śmiga rude futro Hop, i susem do jeziora! Tam się czuje nasz aporter, niczym w domu, u rodziny bo do tego jest stworzony; pies ideał, pies przyjaciel - toller!" [/I]Dość słabe :placz:, co o tym myślicie? :cool3: [I] To nie pies, to mój ideał! [/I]
  5. O nie! Czemu! Czemu!? ;( ;( Czemu oni tak robią no!? Powinni mieć na celu dobro rasy...
  6. Podejrzewam że z książki "Labrador i inne retrievery". To moja przyjaciółka, niestety tylko z internetu, i wiem że ją posiada, ja też więc wiem że jest tam wzorzec... ;]
  7. [SIZE=2][CENTER][SIZE=1]Grupa: VIII retrievery i psy dowodne[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]FCI Standard No 312[/SIZE][/CENTER] [/SIZE] [CENTER][SIZE=1]Pochodzenie: Kanada[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wyglad ogólny:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Psy sredniej wielkosci, najmniejsze wsród retrieverów, mocne, zwartej budowy, kosć od srednio mocnej do ciężkiej, zrównoważone, dobrze umięsnione, o wysokiej zwinnosci, czujnosci i zdecydowaniu. Wiele z nich dopóki nie przystąpi do pracy, ma nieco smutny wygląd; po przystąpieniu do pracy stają się one bardzo podekscytowane, czujne, szybkie, z głową wyniesioną wysoko i do przodu, noszoną prawie na poziomie grzbietu i szyja w ciagłym ruchu.[/SIZE][/CENTER] [SIZE=2] [CENTER][SIZE=1]Charakterystyka:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Swoimi korzeniami rasa Nova Scotia sięga początków XIX wieku. Stworzono ją z myślą o wabieniu i aportowaniu ptactwa wodnego, a w szczególności kaczek. Psy biegały bawiąc się wzdłuż linii brzegu zbiornika wodnego przywabiając swoim zachowaniem okoliczne stada kaczek. Ukryty myśliwy wyrzucał małe patyki lub piłki, a pies posłusznie je aportował jeszcze bardziej zaciekawiając stado kaczek. Gdy zaciekawione kaczki podpływały dostatecznie blisko, myśliwy oddawał kilka strzałów, a pies aportował martwe lub ranne ptactwo. Nova Scotia jest rasą silną i dobrze pływającą z naturalną chęcią aportowania zarówno z lądu jak i z wody.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Temperament:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Psy wysoce inteligentne, łatwe do szkolenia, o ogromnej wytrzymałości. Ich silny instynkt aportowania oraz żywiołowy temperament nadają się do podstawowego zadania tej rasy jakim jest wabienie ptactwa wodnego.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Głowa i czaszka:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Głowa wyraźnie zaznaczona i nieznacznie klinowata. Czaszka szeroka, tylko nieznacznie zaokrąglona, guz potyliczny nie jest wystający, a policzki są płaskie.Pożądana jest szerokość 14 cm między uszami dla przeciętnego samca, i powinna się ona systematycznie zwężać wzdłuż kufy, do 3,8 cm na grzbiecie nosa. Długość głowy wynosi w przybliżeniu 23 cm od czubka nosa do potylicy, jednak w każdym przypadku musi być proporcjonalna do reszty tułowia. Stop jest umiarkowany. Kufa zwężająca się czystą linią od stopu do nosa, z obniżoną, silną, ale nie wystającą szczęką. Dolna linia szczęki biegnie w prostej linii od rogu wargi do rogu kości szczękowej, kufa ma większą głębokość przy stopie niż przy nosie. Włos na kufie jest krótki i delikatny[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Nos:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Nos zwężony od grzbietu do końca, z dobrze rozwartymi nozdrzami, barwa powinna zlewać się kolorem sierści, lub być czarna.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wargi:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wargi szczelnie przylegające, z profilu delikatnie zaginające się. Pigment nosa, warg i okolic oczu powinien zlewać się z barwą sierści, lub być czarny.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Szczęki i Zęby:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Szczęki wystarczająco silne do noszenia dużego ptaka, a jednocześnie nieodzowna jest delikatność chwytu.Zgryz zwarty, nożycowy, wymagane pełne uzębienie.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Oczy:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Szeroko osadzone, o migdałowym kształcie, średniej wielkości. Kolor oczu od bursztynowego do brązowego. Oczy o przyjaznym wyrazie, czujne i inteligentne. Obrzeża powiek powinny być tej samej barwy jak na wargach.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Uszy:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Trójkątne, średniej wielkości, dobrze i wysoko osadzone z tyłu czaszki, lekko uniesione u podstawy, z tyłu załamania bardzo obficie owłosione. Na zaokrąglonych końcach włos jest krótki.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Szyja:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Dobrze osadzona i silnie umięśniona, średniej długości, bez wiszącego podgardla.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Korpus:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Tułów o górnej, poziomej linii, grzbiet krótki i prosty, lędźwie silne i umięśnione, klatka piersiowa głęboka, mostek dosięgający do łokci, żebra dobrze wysklepione, niezbyt płaskie, ani niezbyt beczkowate. Brzuch umiarkowanie podkasany.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Kończyny przednie:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Kończyny przednie proste o silnej kości, łopatki muskularne, kość łopatki pochylona do tyłu i odpowiednio ułożona co daje dobrze zaznaczony kłąb, przechodzący w krótki grzbiet.Kość łopatki i ramienna są mniej więcej tej samej długości.Łokcie przylegające do ciała, bez odchyleń ku środkowi czy na zewnątrz, w ruchu pracujące czysto i równo. Pęciny silne, nieznacznie pochylone. Łapy zwarte, płetwiaste, średniej wielkości, okrągłe, łukowato wygięte palce i grube poduszki.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Kończyny tylne:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Kończyny tylne dobrze umięśnione, szeroko rozstawione, proste i równoległe. Kątowanie kończyn przednich i tylnych powinno pozostawać w równowadze. Udo i podudzie w przybliżeniu równej długości. Lędźwie bardzo umięśnione. Kolana dobrze kątowane, stawy skokowe głęboko osadzone, nie skręcają się ani na zewnątrz ani do wewnątrz.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Ruch:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]W ruchu pies sprawia wrażenie siły, chód jest sprężysty i żywy. Jego ruch charakteryzuje się długim wykrokiem. Kończyny posuwane są po linii prostej, łapy nie zdradzają tendencji o odchylania się na zewnątrz lub na zewnątrz. Gdy szybkość wzrasta łapy poruszają się w jednej linii, podczas gdy górna linia zostaje w poziomie.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Ogon:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Swobodnie noszony na delikatnie opadającym zadzie, szeroki u nasady, obficie owłosiony, z ostatnim kręgiem dosięgającym przynajmniej do pęciny. Gdy pies jest podekscytowany ogon może być noszony nieco powyżej linii grzbietu, ale nigdy nie powinien go dotykać.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Szata:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Psy przeznaczone do aportowania z lodowatej wody muszą posiadać chroniącą przed wodą, podwójną, wodoodporną szatę o średniej długości sierści i gęstym, miękkim podszerstku. Włos może nieznacznie falować na grzbiecie, ale na reszcie ciała musi być prosty, czasem w zimie pod gardłem robi się kręcony kołnierz. Pióra są miękkie przy gardle, za uszami i z tyłu lędźwi, nieco krótsze na przednich kończynach.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Umaszczenie:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Różne odcienie pomarańczowego (rudego) i czerwonego przy czym spodnia strona ogona i pióra są jaśniejsze. Białe znaczenia występują przynajmniej w jednym z następujących miejsc: czubek ogona, łapy (nie sięga poza nadgarstek lub staw skokowy), klatka piersiowa, głowa. Pies odznaczający się wybitnymi zaletami, nie powinien być niżej oceniany za brak bieli.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wzrost i waga:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Idealna waga i wzrost dla dorosłych psów powyżej 18 miesiąca życia.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Waga dorosłego samca 20-23 kg.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Waga dorosłej suki 17-20 kg.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wzrost dorosłego samca 48-51 cm[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wzrost dorosłej suki 45-48 cm[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Waga winna być proporcjonalna do grubości kości i wysokości psa. Odchylenia wzrostu 3 cm w górę lub w dół są dopuszczalne, powyżej 3 cm, dyskwalifikujące.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wady niedyskwalifikujące:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Jakiekolwiek odchylenia od powyższych punktów winny być uznane za wady w zależności od stopnia odchylenia od wzorca.[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x zbyt mocny stop[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x wyraźnie różowy kolor nosa[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x nos, powieki i oczy innej barwy niż zalecana[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x tyłozgryz[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x duże okrągłe oczy[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x grzbiet garbaty lub opadający[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x luźna partia lędźwiowa[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x ogon podczas ruchu noszony poniżej linii grzbietu, zbyt krótki zawinięty lub zakręcony, dotykający grzbietu[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x brak masy u dorosłego psa[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x łapy cienkie z nadmiernie rozchodzącymi się palcami[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x szata niezbyt gęsta[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x różnica ponad 3 cm w górę lub w dół od normy wzrostu[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]Wady dyskwalifikujące:[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x plamiste odbarwienia nosa[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x tyłozgryz przekraczający 3mm[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x przodozgryz lub zgryz krzyżowy (skrzywiona kufa, szczęki ustawione nieosiowo)[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x brak błon między palcami[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x białe plamy na grzbiecie za uszami, na tylnej stronie szyi na łopatkach lub bokach psa[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x maść srebrzysta w odcieniu szarym lub czarnym, widoczne łaty, każdy inny kolor niż odcienie czerwonego lub pomarańczowego[/SIZE][/CENTER] [CENTER][SIZE=1]x jakakolwiek bojaźliwość u dorosłego psa[/SIZE][/CENTER] [SIZE=1]Samce powinny mieć dwa w pełni wykształcone jądra znajdujące się w worku mosznowym.[/SIZE] [SIZE=1]Wzorzec Tollera, zaczerpnięty z [URL="http://www.toller.blog.onet.pl"]www.toller.blog.onet.pl[/URL] [/SIZE] [/SIZE]
  8. Lepiej więc temat zakończyć. Masz rację, agamblu. Zresztą w temacie chodziło o poradę, o hodowlę "Od Adamczewskich". Skoro założycielka tematu znalazła już rozwiązane, to po co rozwijać wątek?
  9. Świetny wybór hodowli Z Zagłębia! Moja przyjaciółka ma stamtąd goldena, i dzięki temu wiem, że to wspaniała hodowla! Aż strach pomyśleć że w mojej okolicy jest hodowla 'Od Adamczewskich'... :(
  10. Ojej, piękne zdjęcia, najlepiej pokażcie mu Łódź! Hehe... A ja widziałam dwa psy, w Danii, ale zanim interesowałam się tą rasą. I tak nie umiałabym spytać jakie to psy i z jakiej hodowli :( A teraz... pewna prośba. Czy może ktoś zmienić nazwę tematu na poprawną? Mianowicie Retri[b]e[/b]ver z Nowej Szkocji... ostatnio razi mnie to w oczy :P
  11. Atena, no tak pomyliło mi się! Już nie pamiętam co to była za hodowla, nie zapisałam... :( No co tam u Fire? Domagam się zdjęć! :D
  12. Mnie się strasznie podobają psy z hodowli Seawild którą poznałam dzięki drogiej Toller-Fox ;) Co tam u Fire słychać? Jeszcze podobają mi się psy z hodowli... bodajże to była Tastaway's czy coś w ten deseń...
  13. Polna, przeczytałam strony tuż po napisaniu ;P Toller-Fox nawet nie wiesz jak się przejęłam tym że masz nowego tollera! Czytałam jak trudno ci było go znaleźć, i nagle znalazłam stronę Dancing with Fire a tu co? Nowy tollerek! I prawie skakałam z radości! Ostatnio bardzo mi się podobają tollery w typie Amerykańskim i Niskonożnym, a wcześniej pokochałam wysokonożne. Wszystkie tollery są najlepsze :D Zastanawiam się czy to źle że tak mało zróżnicowane są typy tollerów w Polsce? Zauważyłam nawet w zagranicznych hodowlach mioty po krzyżówkach dwóch psów prawie zupełnie odmiennej budowy.
  14. Toller-Fox znalazłam stronę hodowli Dancing with fire :D :D Fire jest piękna (podejrzewam, że hodowla jest twoja :D) Niewiem czy podawałaś adres, ale nie chce przeglądać starych stron ;)
  15. Dziękuje za odpowiedź ;) Ja dopiero jestem w 5 Klasie i nie byłam jeszcze zagłębiana zbytnio w "te sprawy" ale wiem już coś o nich
  16. Mam kilka pytań, ponieważ wzięłam się za siebie i staram się nacuzyć jak najwięcej o psach, aby się przygotować do dalekiej przyszłości kiedy będę mieć hodowlę :cool3: A kogo tu pytać, jak nie Dogomaniaków? :cool3: 1) - W jakich dniach cieczki powinno się kryć sukę? 2) - Czy suka musi być kryta w trakcie cieczki? Dlaczego nie kiedy indziej? 3) - Kiedy suczka może zajść w pierwszą ciąże?
  17. Nie jednak nie będziemy. Daruje sobie agility, to nie dla Florka. Jest zbyt leniwy i to mu nie przyniosłoby zabawy, ale raczej stresu... Niestety. No cóż, w przyszłości napewno będę trenować z tollerami, tzn. za siedem lat :(
  18. Ja możliwe że będę w sobotę z Florkiem... :D
  19. Świetne zdjęcia! :D [IMG]http://i16.tinypic.com/29bm2kl.jpg[/IMG] A to nie jest czasem Husky Węgierski :D ? No ja siebie też podziwiam że przebrnęłam i to jeszcze o takiej porze... potem mnie Czuszka w nocy nachodziła :D
  20. Wreeeszcie coś napiszę bo jestem na 22 stronie Galerii (Czytam od początku, bo nie byłam jeszcze w niej) I o mój boże! Umieszczanie takich cudności w internecie powinno być zabronione, bo jeszcze by się moda na takie boskie pieski zrobiła albo co! Przepiękny piesek! Cudowny! Wzrosło moje zainteresowanie tą rasą, i to bardzo! Pozdrów odemnie Czuszkę i Chili! EDIT: Dodaneo 02:44 Przebrnęłam przez całą galerie, brawa dla mnie! :D
  21. Bez komentarza :/ Jeżeli ktoś nie potrafi upilnować psów, to powinien ich mieć mniej, lub wcale nie mieć hodowli... :roll:
  22. Ja niewiem czy jutro bym przyjechała, w sobotę będe napewno! :D A więc macie "świeżą krew" a raczej "bardzo młodą krew" :D Jak coś to ja będę ta z kremowo białym dywanem na smyczy :wink:
  23. Dziękuje za odpowiedzi i pomoc! Chyba na 80% przyjadę. Jak coś, to 11 letnia z blond włosami i brzoskwiniowo-białym dywanem na smyczy to będę ja :lol: Mam jeszcze tylko pytanie, czy trzeba jakieś badania zrobić...? Muszę przedtem pojechać z Florkiem do weterynarza... Obciąć wrastające się pazury... :roll: Matka "jutro pojedziemy" cały czas gada a pies się męczy od dwóch tygodni :( Dzisiaj robiłam "improwizowaną" przeszkodę. Bał się skakać na nawet niektórych małych wysokościach... ale mam nadzieje że to z powodu ciasnoty i strachu o uderzenie w szafkę po skoku :lol: Mam nadzieje że sobie poradzi... Oglądam cały czas super filmik z Agility World Show... I poprostu pokochałam ten sport! Dziękuje wszystkim którzy mnie namawiali, czyli mojej koleżance, Avie, właścicielowi filmiku i wszystkim Dogomaniakom :D :D Mama się na 97% zgodzi. Teraz w zasadzie mi nie odpowiada ponieważ ma dużo pracy... ale kto z dorosłych nie :lol:? Dobra, kończę przemowę :D
  24. "Shih - Tzu nie szczekają" - Taką wiadomość wyczytałam w książkach... Tak, a ja zastanawiam się nad kupnem zatyczek do uszu... Mój pies kocha szczekać, szczeka zawsze kiedy nawet pod klatką ktoś stoi (mieszkam w bloku na 4 piętrze...) i zadzwoni domofonem, jak ktoś wchodzi (nawet my), jak sąsiad wchodzi/wychodzi i ogólnie jak ktoś jest na klatce, czasami wtedy w trakcie jego "pieśni na odstraszenie wroga" podchodzi do mnie i szczeka na mnie :lol:
×
×
  • Create New...