[quote name='idusiek']mnnei jednak martwi 1 rzecz
lilka strasznie się szybko nakręca w zabawie i łapie zębami. tak niby dlazartu- ale jednak mocno.
Trzeba ją tego oduczyć, pani ania ma chowac łapki jak będzie probowała "bawić sie" w taki sposób.
Zapłaciłam wczoraj za hotel Lili 275 zł.
Jestesmy obecnie na jakims plusie 200 zł :([/QUOTE]
Ja dzisiaj wpłacę swoją deklarację (20zł o ile dobrze pamiętam - sprawdzę).
Co do gryzienia to wklejam poradę z portalu behawioryści.pl (dot. ona co prawda szczeniaka ale myślę, że rady są uniwersalne):
[I]Gryzienie po rękach, szarpanie ubrań to zachowania prowokacyjne, które mają nakłonić Panią do zabawy. Czasem zabawa przestaje być przyjemna, gdy pies gryzie zbyt mocno lub niszczy nowe ubranie. Co można zrobić?
PROPONUJĘ: [/I]
[LIST=1]
[*][I]Zaniechać bicia, wyszarpywania przedmiotów z pyska, proponowania zabawek gdy pies zachowuje sie źle. To daje efekt odwrotny potęguje agresję. [/I]
[*][I]Samson chwytając za ręce nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprawia Pani ból. W takiej sytuacji należy krzyknąć. Podobnie zachowuje się ugryziony za mocno szczeniak. [/I]
[*][I]W sytuacjach kryzysowych, gdy zachowanie psa jest bardzo uciążliwe należy zastosować komendę”FE!” wzmocnioną niemiłym doznaniem np. odgłosem rzuconego na podłogę łańcuszka, czy użycia rozpylacza z wodą. Kara taka musi być wykonana w momencie popełnienia wykroczenia. [/I]
[*][I]Wychowanie szczenięcia to nie tylko kary, przede wszystkim to budowanie więzi na zaufaniu i przyjaźni. Dużym ułatwieniem są nagrody, wspólnie spędzony czas na zabawie: spacerach, bieganiu, aportowaniu. Młody pies potrzebuje minimum 30-60 min. dziennie kontaktu z właścicielem. [/I]
[*][I]Uciążliwe zachowanie Samsona może być spowodowane nudą. Jako szczenię ma niespożyte siły, potrzebuje nowych bodźców, chce być w centrum uwagi. Może warto znaleźć czworonożnego przyjaciela, z którym będzie się bawił. Warto pomyśleć o odpowiednich zabawkach. Większość psów ma dużą potrzebę gryzienia, żucia. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się kości, smakołyki, gryzaki. [/I]
[/LIST][I]Jeszcze raz przestrzegam przed karaniem psa za naturalne przyjazne zachowania typu „ zaczepianie, prowokowanie do zabawy”. Kara cielesna wymierzona w takiej sytuacji podważa zaufanie do właściciela i zwiększa ryzyko agresji. Podawanie smakołyków, zabawek podczas ataku „ szału” traktowane jest przez psa jako nagroda i stymuluje do utrwalania złego zachowania. Życzę powodzenia.
lek. wet. Katarzyna Oręziak[/I]
Link do postu: [URL]http://www.behawiorysci.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23[/URL]