Ale na tym właśnie polega konkretna rasa!! że pies ma mieć określony wygląd, jeśli pozwolimy na odstępstwa od wzorca i niedługo psy nie będą już wcale przyminały danej rasy. Odbudowaniem ras zajmują się raczej zrzeszeni hodowcy, bo do tego trzeba wiedzy a i rodowód by się przydał żeby znać pokrewieństwo mniędzy osobnikami i utrwalić porządane cechy. Po co tworzyć kolejne rasy? Na świecvie jest ich tyle, że na prawdę każdy może wybrać psa który odpowieada mu pod względem charakteru i wyglądu. kiedyś rasy powstawały w konkretnym celu, do polować, obrony i itp. Teraz jest już tylko moda, biznes i kolejne labradoodle w schroniskach. Jestem za tym aby nierodowodowych psów wcale nie rozmnażać. Tyle psiaków czeka w schroniskach, po co produkowac nowe?