Jump to content
Dogomania

kiki_fiki

Members
 • Posts

  9
 • Joined

 • Last visited

Converted

 • Location
  Warszawa
 • Occupation
  student

kiki_fiki's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

10

Reputation

 1. Ok, super. Odezwę się jakoś w przyszłym tygodniu, bo teraz nie ma mnie w Wawie :)
 2. Hej! Nie pisałam wcześniej, bo zaczynała mi się sesja i nie wiedziałam jak będzie z czasem. Ale od wczoraj jestem wolna, więc chciałam zapytać, czy któregoś dnia mogłabym się przyłączyć do Twojego spacerku z psiną? Chętnie bym się poradziła i wypytała o parę rzeczy związanych z węgrami :)
 3. Hej! Dziękuję za odpowiedzi :) Szczerze mówiąc, moja wizja wyżła węgierskiego była mniej więcej taka, jak opisała Nalewka. Od zawsze podobały mi się wyżły, a jak przeczytałam, że węgry są łagodne, posłuszne i bardzo przywiązane do człowieka, to od razu pomyślałam, że to pies idealny dla mnie :) A psy z odchyłami, jak pisała Sylrwia chyba po prostu się zdarzają, niezależnie od rasy i często winę za ich zachowanie ponoszą właściciele.
 4. Witam :) Jestem nowa na forum, wkrótce planuję kupienie psa i szukam najlepszej dla siebie rasy. Mam 22 lata i będzie to mój pierwszy pies. Bardzo podobają mi się wyżły węgierskie i odpowiada mi ich charakter. Z tego, co dotychczas udało mi się dowiedzieć, są to psy aktywne, łagodne i oddane człowiekowi. Zależy mi na psie, który lubi wycieczki piesze i rowerowe, aportowanie, może uprawiać frisbee i agility. Zdaję sobie sprawę, że węgry to psy myśliwskie, że potrzebują dużo ruchu i szkolenia. Chciałabym dowiedzieć się paru rzeczy: - czy suczki mają skłonność do dominacji? Jak zachowują się w rodzinie? - czy poradzi sobie z nim niedoświadczony właściciel? Czy konsekwencja, cierpliwość i czas poświęcony na szkolenie da efekty, czy lepiej od razu pomyśleć o kursie posłuszeństwa? - czy węgry bardzo oddalają się na spacerach, czy utrzymują kontakt wzrokowy? - słyszałam, że są to psy wrażliwe - czy ta cecha utrudnia szkolenie? Czy trzeba im pobłażać, czy też chodzi raczej o to, by stosować tylko pozytywne metody? - czy mają jakieś szególne cechy/skłonności, o których należy wiedzieć, zanim się zdecyduje na takiego psa? Pozdrawiam i proszę o pomoc
 5. Bardzo dziękuję za porady :) Jeszcze trochę czasu upłynie zanim ostatecznie wybiorę rasę, ale wolę już wcześniej się zorientować. Na bordera raczej się nie zdecyduję, są chyba zbyt wymagające. Ale nad collie na pewno się zastanowię :)
 6. Ok to może trochę sprostuję to, co wcześniej napisałam. Szukam przede wszystkim psa do towarzystwa. Na pewno planuję zająć się frisbee i być może agility, ale na ile poważnie - to się dopiero okaże. W chwili obecnej nie mam jakichś wielkich ambicji związanych z tymi sportami, zależy mi raczej na dobrej zabawie i ciekawym spędzaniu czasu z psem. Nie wiem, czy będę zajmować się tymi sportami regularnie - frisbee raczej tak, ale agility to raczej tylko w tygodniu, bo weekendy spędzam na wsi. Nie wykluczam możliwości brania udziału w zawodach, ale to będzie zależało od mojego czasu, możliwości psa i tego, czy złapiemy bakcyla :) Bardziej niż na agility zależy mi na bikejoringu (bo bardzo lubię jeździć rowerem i chciałabym, żeby psiak mógł mi towarzyszyć) i na aportowaniu (bo wydaje mi się, że to świetna zabawa i dobry sposób na wybieganie psa). Najważniejsze dla mnie jest jednak żeby pies był posłuszny, chętny do współpracy i zabawy :)
 7. [QUOTE]Jak przeczytałam o tym aportowaniu i tropieniu to mi retrievery przyszły do głowy. Ale to taka luźna sugestia [IMG]http://www.dogomania.pl/threads/124223-Jaką-rasę-mam-wybrać-vol.-2/images/smilies/icon_wink.gif[/IMG][/QUOTE] Wiem, że retrievery są w tym świetne :) Ale raczej nie biorę ich pod uwagę ze względu na ich miłość do wody. Trudno byłoby mi zapewnić psu częste pływanie, a nie chciałabym żeby nie mógł robić czegoś, co tak bardzo lubi. [quote name='Lottie']Nie rozumiem dlaczego w tym zestawieniu nie ma bordera? Do takich planów tylko border, tudzież owczarek australijski, owczarek belgijski czy kelpie... Co prawda jeśli chodzi o owczarki australijskie to w PL 99% tych pieskó jest z linii show także jeśli ktoś myśli poważnie o sporcie i o owczarku australijskim to radziłabym bardzo dokładnie wybrać miot i hodowlę. Wyżły, spaniele, aportery i setery oczywiście są aktywnymi rasami ale w szkoleniu i skupieniu na przewodniku w porównaniu z borderem czy aussie to jest niebo a ziemia. Z resztą wystarczy pojechać na zawody żeby się o tym przekonać.[/QUOTE] Zastanawiałam się nad border collie, ale słyszałam opinie, że nie są najlepsze dla początkujących właścicieli i źle znoszą życie w mieście. Poza tym zastanawiam się, czy sierść bordera lub aussie nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Psa na pewno często zabierałabym na spacery po łąkach i zaroślach i obawiam się później czasochłonnego usuwania gałązek i listków z sierści. Wydawało mi się, że psy myśliwskie są raczej chętne do szkolenia i współpracy z człowiekiem - w końcu chyba do tego były hodowane. Być może problem polega na trudnośćiach w skupieniu uwagi - np. rozpraszają je zapachy? Albo może chodzi o to, że późno dojrzewają?
 8. [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Witam serdecznie i proszę o radę[FONT=Arial Unicode MS][/FONT][/FONT][/SIZE] [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Szukam psa:[/FONT][/SIZE] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]dużego lub średniego[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]krótkowłosego lub długowłosego, który jest w miarę łatwy w pielęgnacji i nie wymaga strzyżenia u specjalisty[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]aktywnego (chcę uprawiać bikejoring, canicross, frisbee i agility)[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]inteligentnego i posłusznego (w planach szkolenie PT i nauka sztuczek)[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]lubiącego współpracę z człowiekiem, uczenie się, aportowanie, tropienie, zabawę i psie sporty[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]wolałabym rasę, która nie potrzebuje częstego pływania (w mojej okolicy nie ma wielu zbiorników wodnych, w których bez obaw pozwoliłabym psu się pluskać)[/SIZE][/FONT] [SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE] [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Warunki, jakie mogę zapewnić psu:[FONT=Arial Unicode MS][/FONT][/FONT][/SIZE] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]mieszkanie w bloku[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]wyjazdy w każdy weekend do domu z ogródkiem, polami i łąkami dookoła[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]spacery 2-3 godziny dziennie (bez smyczy, w parku lub na łące+psie sporty), w weekendy więcej[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]w domu nie ma mnie najwyżej 6 godzin, zazwyczaj krócej[/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]-[/SIZE] [SIZE=3]nie mam doświadczenia z psami, ale przeczytałam kilka książek o wychowaniu, jestem cierpliwa i gotowa poświęcić czas na szkolenie[/SIZE][/FONT] [SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE] [FONT=Times New Roman][SIZE=3]Zastanawiam się nad następującymi rasami: seter irlandzki czerwono-biały, wyżeł weimarski, wyżeł węgierski, mały munsterlander, spaniel bretoński, angielski springer spaniel, owczarek australijski. Jak myślicie, który z nich byłby najlepszy? Może jakieś inne sugestie?[/SIZE][/FONT]
×
×
 • Create New...